Ako si vyrobiť kompost doma

Ako si vyrobiť kompost doma

Mnoho záhradkárov sa zaoberá prípravou kompostu doma, pretože všetok potravinový odpad môže slúžiť ako dobré organické hnojivo. Pri kompostovaní nie sú potrebné žiadne špeciálne stroje alebo zariadenia. Biopotraviny sa získavajú z potravinového odpadu – je to najhospodárnejší spôsob získavania hnojív. Pri výrobe kompostu musíte vedieť, ktorý odpad je možné a nemožno použiť. Aby ste na také výrobky nezabudli, môžete ich zoznam zavesiť na prominentné miesto..

Vhodný a nevhodný odpad na kompost

Vhodný a nevhodný odpad na kompost

Odpadové produkty, ktoré sa používajú na kompostovanie: čistenie od zeleniny a ovocia, pokazených zeleninových a ovocných prvkov, žltých a suchých listov rôznych rastlín, škrupín od vajec, pliev zo semien, odpadu z čaju, papierového odpadu, je vopred rozdrvený, zvyškov potravín , chlieb, cestoviny a iné.

Odpadové produkty, ktoré nemožno použiť na kompostovanie: kosti alebo zvyšky mäsových a rybích pokrmov, zvieracie výkaly, to znamená mačky alebo psy, olej na vyprážanie, semená, spracované piliny, domáci odpad syntetického pôvodu, to znamená vrecia, fľaše, poháre a ďalšie.

Nástroje na domáce kompostovanie

Na výrobu kompostu musíte pripraviť všetky nástroje vopred:

  • Vedro plastové.
  • Plastové fľaše.
  • Vrece na odpadky.
  • EM kvapalina, môže to byť Bajkal EM-1, Tamair alebo Urgas.
  • Postrek.
  • Balík s pozemkom, ktorý je možné kúpiť alebo prevziať z webu.
  • Polyetylénové vrecko.

Ako si vyrobiť kompost doma

Ako si vyrobiť kompost doma

V plastových fľašiach sú horné a dolné časti vyrezané, čím sa získajú valcovité prvky rovnakej veľkosti, ktoré sú tesne umiestnené na dne vedra. Takéto prvky slúžia ako drenáž a zabraňujú tomu, aby sa odpadové vrece dotýkalo dna vedra..

V spodnej časti vrecka na odpadky je vytvorených niekoľko otvorov, ktoré umožňujú úniku prebytočnej tekutiny. Potom sa taška vloží do pripraveného kontajnera, to znamená do vedra. Potom sa vrecko naplní čistiacimi prostriedkami a odpadom o 3 centimetre, potom sa EM kvapalina zriedi a podľa pokynov sa do 0,5 litra vody zvyčajne pridá 5 mililitrov lieku. Pripravená kvapalina sa naleje do sprejovej fľaše a odpad sa postrieka, vzduch sa z vaku uvoľňuje čo najviac, zviaže sa a na vrch sa položí záťaž, na to môžete použiť tehly alebo veľkú fľašu vody..

  Vplyv izbových rastlín na atmosféru domu

Po celú dobu prúdi prebytočná kvapalina do spodnej časti vedra a vyberá sa raz za niekoľko dní. Ale nevyplatí sa to vylievať len tak, odtokové potrubia a kanály môžete vyčistiť EM kvapalinou alebo umyť toalety pre zvieratá. Tiež prípravok zostávajúci po komposte môže byť zriedený vodou 1 až 10 a použitý ako vrchný obväz pre izbové rastliny..

Tento postup je potrebné vykonávať až do naplnenia vrecka na odpadky v závislosti od nahromadeného odpadu. Potom sa umiestni na teplé miesto a nechá sa sedem dní. Po týždni sa mokrý kompost zmieša s pripravenou zeminou a naleje sa do veľkého polyetylénového vrecka.

Potom je kompost považovaný za varený, môže byť umiestnený na čerstvom vzduchu alebo na balkón, ak je to byt, a potom do novej dávky pravidelne pridávať organické hnojivo..

Pri výrobe kompostu nie je cítiť štipľavý hnilobný zápach vďaka špeciálnemu EM-agentu. Tento problém vzniká pri použití rôznych marinád na kompost; na vrchu sa môže dokonca objaviť biely kvet alebo pleseň..

Na jar môžete kŕmiť izbové rastliny alebo sadenice pripraveným kompostom; používa sa aj v letných chatkách ako hnojivo. V zimnom období sa zaoberajú vlastnou prípravou kompostu a na jar sa používa ako vrchný obväz pre rôzne rastliny..

Na vlastnú prípravu kompostu nie sú potrebné žiadne špeciálne nástroje; môžete použiť akékoľvek praktické nádoby používané na farme. Z potravinového odpadu je možné získať vysokokvalitné organické hnojivo, ktoré sa používa na kŕmenie sadeníc, izbových a záhradných rastlín. Samokompostovanie nevyžaduje veľa práce ani špeciálnych schopností.

Ako kompostovať doma (video)

Ako kompostovať doma. Stránky "Záhradný svet"Ako kompostovať doma. Stránky