Ako si vyrobiť vlastné EM lieky: niekoľko receptov

Ako si vyrobiť vlastné EM lieky

Zloženie EM prípravkov zahŕňa mikroorganizmy, ktoré sú pre pôdu veľkým prínosom; môžu podporovať rozklad organických prvkov a prevádzať ich na ďalšie užitočné zložky. Mikroorganizmy tiež pomáhajú pôde uvoľniť sa, takže prípravky EM sa aktívne používajú na ošetrenie otvorených plôch..

Mikroorganizmy sú rôzne prospešné baktérie, huby, fermentované mliečne prvky alebo kvasinky, ktoré pomáhajú urýchliť rozklad organických zlúčenín, ozdraviť miesto a tiež chrániť rastliny pred škodcami. EM prípravok je možné použiť aj na výrobu kompostu z odpadu, používa sa na zahriatie postelí a zalievanie. Takéto lieky je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach alebo si ich môžete vyrobiť sami..

Aby sa nenarušila výmena baktérií v pôde, je lepšie zapojiť sa do nezávislej výroby prípravkov z baktérií, ktoré sú prispôsobené tomuto typu pôdnych a klimatických podmienok..

Recept 1. Vrchný obväz-infúzia s účinnými mikroorganizmami

EM prípravok sa používa ako rastlinná výživa a vyrába sa vo forme infúzie. Najprv sa pripraví kaša, na to sa 5 polievkových lyžíc cukru a štipky droždia zriedi v troch litroch teplej vody. Takáto kompozícia by mala kvasiť asi tri dni, potom sa naleje do veľkej nádoby. EM liečivo sa umiestni do chladničky do okamihu použitia, to sa robí tak, aby liek nekysol.

Potom sa do tej istej nádoby pridá lopata na drevo alebo slamený popol, polovica vedra hnoja, môžete použiť vtáčí trus, opadané listy alebo zhnitú slamu, lopatu kompostu alebo obyčajnej pôdy, rovnaké množstvo piesku, liter jogurtu, kefíru alebo srvátky. Kompozícia sa nechá lúhovať asi sedem dní, niekedy sa premieša..

Počas kŕmenia sa kompozícia zriedi vodou v pomere 1 ku 2 a pridá sa pod každú rastlinu.

Recept 2. Bylinná infúzia s účinnými mikroorganizmami

Bylinná infúzia s účinnými mikroorganizmami

Mikroorganizmy môžu urýchliť prípravu organických hnojív na báze trávy. Na výrobu takýchto kompozícií je tretia časť suda s objemom 250 litrov naplnená burinou a liečivými bylinkami v drvenej forme, môže to byť tansy, plantain, harmanček alebo ľubovník bodkovaný. Potom sa do tejto nádoby pridá polovica vedra popola a dva komposty sa zalejú vodou a trvajú asi dva týždne..

  Čo je možné urobiť, aby rezané kvety vydržali dlhšie?

Pri kŕmení sa kompozícia zriedi vodou 1 až 10. Pod každú rastlinu sa naleje asi liter tekutiny.

Recept 3. EM-príprava na strukoviny

EM prípravok je možné vyrobiť špeciálne pre strukoviny. Používa sa na zvýšenie výnosu na mieste, keď sa tieto rastliny pestujú globálne. S pomocou účinných mikroorganizmov môžete získať vysokokvalitné hnojivo, ktoré urýchľuje rast a zvyšuje úrodu. Na prípravu kompozície sa zmiešajú tieto zložky: kilogram obyčajnej zeme, lyžica vápna a 250 gramov piesku. Zem je navlhčená, vložená do vedra a starostlivo vyrovnaná. Potom vezmú hrášok alebo inú fazuľu, varia a ochladia, v dôsledku čoho sa získa výživná kompozícia.

Niekoľko hľúz z kvitnúcich kríkov strukovín sa vytlačí zo zeme, rozdrví sa posúvačom, premieša sa s výživným prostriedkom a naleje sa do pôdy zhora. Vo filme sú vytvorené otvory, prikryte ním nádobu zeminou a nechajte teplo.

Po siedmich dňoch sa Zem stane dobrým hnojivom pre strukoviny. Pri výsadbe sú do nej zabalené semená, ktoré ich predtým navlhčili. Potom pristanú na otvorenom priestranstve..

Recept 4. EO štartovacia kultúra na rýchle praženie maštaľného hnoja a kompostu

Štartovacia kultúra EO na rýchle praženie hnoja a kompostu

Môžete tiež pripraviť špeciálnu štartovaciu kultúru s účinnými mikroorganizmami, ktorá sa používa na rýchlejšie zahriatie kompostu alebo hnoja. Na urýchlenie tohto procesu je potrebné zriediť polovicu balenia droždia v 250 gramoch sladkej vody, potom pridať rovnaké množstvo kefíru alebo inej zložky kyseliny mliečnej.

Po úplnom varení sa v hnoji alebo komposte urobí otvor a naleje sa do neho tekutina. Po dvoch mesiacoch sa hnoj úplne zhnije a na kompost stačí 14 dní, potom ho už možno použiť na určený účel.

Na urýchlenie rastu baklažánu, uhoriek a papriky je v skleníku nainštalovaná nádoba s hnojom, ktorá sa riedi takým kvasom, v dôsledku uvoľňovania oxidu uhličitého sa rastliny vyvíjajú rýchlejšie.

  Ako uchovávať jablká v byte

Recept 5. Účinné mikroorganizmy na výrobu domáceho kompostu

Na kompostovanie sa používajú mikroorganizmy, na čo môžete použiť kombuchu. Podáva sa sladeným čajom alebo bylinkovým vývarom. Infúzia 10 mililitrov sa pridá do litra vody, premieša sa a naleje sa potrebný odpad, z ktorého sa vyrobí kompost..

Túto infúziu je možné použiť na spracovanie sadeníc alebo izbových rastlín. Kombucha má dostatok mikroorganizmov, ktoré sú užitočné nielen na trávenie, ale používa sa ako rastlinná potrava.

Recept 6. Príprava EO v ryžovej vode

EM príprava v ryžovej vode

EM prípravky je možné pripraviť s ryžovou vodou. Na to musíte pripraviť cukor, ryžu, vodu a mlieko. 1/4 šálky ryže sa naleje na jeden pohár vody a dôkladne sa premieša, aby sa získala biela tekutina. Potom sa kvapalina naleje do malého kontajnera a v budúcnosti sa použije na výrobu EM prípravku. Táto voda sa nechá teplá a tmavá vylúhovať až sedem dní. Potom sa tekutina prefiltruje a pridá sa do mlieka v pomere 1 až 10 a opäť sa infúzi asi sedem dní..

Po uplynutí tejto doby sa tvarohové prvky oddelia od srvátky, odstránia sa z povrchu a do tekutiny sa vloží lyžica cukru. Potom sa výrobok považuje za varený a uchováva sa v chlade až 12 mesiacov. Aby sa mikroorganizmy aktivovali, koncentrované činidlo sa zriedi vodou 1 až 20. Takéto činidlo, vyrobené nezávisle, je možné použiť na namáčanie semenného materiálu alebo posypanie hľúz zemiakov a môže tiež ošetrovať rastliny na profylaktické účely. Spracovanie sa môže vykonávať nielen pre rastliny, ale aj pre priestory, v ktorých je uložená zelenina, skleníky alebo pôda.

Mikroorganizmy je možné použiť iba v teplom a zamračenom počasí, pretože prospešné baktérie môžu zomrieť v aktívnych slnečných lúčoch. Pri teplotách pod nulou mikroorganizmy zastavujú svoju reprodukciu a rast, to znamená, že úplne neplnia svoju funkciu.

  6 nápadov na novoročnú výzdobu

Použitie liekov EM v záhrade (video)