Ako uchovávať jablká v byte

Ako uchovávať jablká v byte

Vypestovanie bohatej úrody jabĺk je len polovica úspechu a druhá polovica je úroda. Ale veľa majiteľov pozemkov alebo letných chát nemá vždy chladný suterén alebo pivnicu. Väčšina musí zozbierané jablká priniesť do bežného mestského bytu a všemožne ich skladovať..

Každý samozrejme chce, aby boli jablká dlhšie skladované a aby sa nepokazili. A tu vyvstávajú otázky: Aké je najvhodnejšie miesto v byte na skladovanie týchto plodov? Možno treba jablká podrobiť nejakému druhu spracovania?

Skúste si vybrať spôsob ukladania, ktorý vám najviac vyhovuje – tradičný alebo netradičný.

Základné pravidlá skladovania jabĺk

Základné pravidlá skladovania jabĺk

Aby ovocie alebo zelenina zostala dlho čerstvá a nepoškodená, je potrebné dodržiavať určité pravidlá skladovania. Tieto pravidlá platia aj pre jablká..

Pravidlo 1

Každé jablko patrí do určitej odrody. Medzi odrodami jabĺk je možné rozlíšiť: letné, jesenné a zimné odrody. Každý z nich má svoju vlastnú trvanlivosť. Letné odrody jabĺk si zachovajú svoju chuť a vzhľad na krátky čas, maximálne 15 dní. A žiadne chladné miesto im nepomôže. Jesenné odrody sú vhodné na krátke skladovanie. Zostanú čerstvé a atraktívne asi 2 mesiace. Zimné odrody si najviac zachovávajú všetky svoje pozitívne vlastnosti po dobu 7-8 mesiacov. Šupka takýchto jabĺk je hustá a hrubá a je tiež pokrytá ochranným prírodným voskovým povlakom.

Záver: na dlhodobé skladovanie vyberte iba zimné jablká..

Pravidlo 2

Jablká sú jemné ovocie, nemajú radi náhle teplotné výkyvy. Nenoste škatule s týmto ovocím z jednej miestnosti do druhej a naopak. Zmena teplej miestnosti na studenú a naopak povedie k veľkému počtu pokazených jabĺk..

Pravidlo 3

Pri výbere zimných odrôd jabĺk na skladovanie nezabúdajte, že ich ochranou je voskový povlak. Nie je vhodné poškodiť tento plak. Jablká musíte zbierať opatrne, najlepšie spolu so stopkami. Zber týchto plodov by sa mal vykonať, ak ešte nie sú úplne zrelé. Počas dlhého skladovania postupne dozrievajú.

Pravidlo 4

Jablká počas skladovania uvoľňujú veľké množstvo etylénu. Táto látka pôsobí na všetky druhy ovocia a zeleniny v okolí. Dozrievajú veľmi rýchlo a začnú sa kaziť. A samotné jablká sa tiež nemenia k lepšiemu: stanú sa menej šťavnaté a ich dužina sa zmení na kašu..

Záver: je lepšie skladovať jablká v oddelenej miestnosti.

Spôsoby skladovania jabĺk v byte

Skladovanie jabĺk na papieri

Ovocie, ako sú jablká, sa dobre uchováva v chladnej miestnosti. V mestskom byte môže byť takouto miestnosťou iba balkón, lodžia alebo sklad s možnosťou vetrania. Najpriaznivejšia teplota je od 2 stupňov pod nulou do 5 stupňov Celzia. Existuje niekoľko spôsobov ukladania – všeobecne známych a nie známych.

Skladovanie jabĺk v termoboxe

Takéto úložné miesto je možné vyrobiť nezávisle a držať ho na balkóne počas celého zimného obdobia bez ohľadu na to, či je balkón zasklený alebo nie. V takom boxe bude udržiavaná konštantná teplota potrebná pre ovocie. Stane sa spoľahlivou ochranou pred náhlymi mrazmi..

Na jeho výrobu budete potrebovať niekoľko materiálov:

 • 2 kartónové škatule rôznych veľkostí
 • Polystyrén hrubý asi 5 centimetrov
 • Akákoľvek izolácia (penový odpad, drevené hobliny alebo piliny, polyuretánová pena alebo obyčajné handry)

Krabice je potrebné vyberať tak, aby medzi menšími a väčšími (pri stohovaní jednej do druhej) bola medzera asi pätnásť centimetrov. Táto medzera sa potom tesne vyplní pripravenou izoláciou. Pena by mala byť umiestnená na dne menšej škatule a jablká na ňu opatrne ukladané, kým nebude nádoba plná. Potom sa horná časť škatule uzavrie a na vrch sa položí ďalšia vrstva peny. Potom zostáva zatvoriť veľkú škatuľu a prikryť ju hrubou teplou handričkou (napríklad starou prikrývkou).

Táto spoľahlivá a osvedčená oblasť skladovania jabĺk má iba jednu nevýhodu – ťažký prístup k ovociu..

Skladovanie jabĺk na papieri

Táto metóda nie je vhodná pre tých, ktorí zozbierali obrovskú úrodu. Je ideálny pre tých, ktorí majú menej jabĺk. Každé jablko je starostlivo a úhľadne zabalené v papieri. Môžu to byť noviny, obrúsky, obyčajný biely tlačový papier a ďalšie možnosti. Zabalené jablká sa umiestnia do pripravených drevených alebo plastových škatúľ, kartónových škatúľ.

Skladovanie jabĺk v polyetyléne

Pre túto metódu je vhodná plastová potravinová fólia, ako aj vrecká rôznych veľkostí. Ovocie môžete skladať rôznymi spôsobmi:

 • Rozložte plastový obal do škatule tak, aby okraje viseli dole. Keď je nádoba naplnená až na vrchol, tieto závesné okraje je potrebné zhora zakryť podľa princípu „obálky“..
 • Každé jablko je vložené do malého plastového vrecka a pevne zviazané. Tieto malé tašky sú zložené do veľkej škatule a vynesené na chladné miesto. Pred balením je vhodné nechať ovocie dve hodiny v chlade.
 • Jablká môžete vložiť do veľkého priehľadného plastového vrecka. Malý vatový tampón namočený v octe alebo alkohole nechajte vo vrecku. Potom je taška pevne zviazaná. Do vnútra by nemal vniknúť vzduch.

Táto metóda zvyšuje trvanlivosť emitovaním oxidu uhličitého z ovocia. Keď sa vo vrecku alebo vrecku vytvorí požadovaná koncentrácia, metabolické procesy sa v jablkách zastavia a plody sa dlho nezhorší..

Po skladovaní v polyetyléne je potom možné jablká dlho skladovať v obyčajnom tesne uzavretom kufri v chladnej miestnosti..

Spracovanie jabĺk pred skladovaním

Spracovanie jabĺk pred skladovaním

Tento spôsob spracovania jabĺk ocenia len odvážni záhradníci. Rôzne druhy spracovania ovocia predlžujú ich trvanlivosť. Tento proces je pre trpezlivých ľudí, pretože každé jablko je potrebné spracovať dlho (namočiť, vysušiť, rozotrieť a dokonca aj ožarovať). Možno niekto chce s týmto experimentovať. Ponúkame niekoľko spôsobov:

 • Predtým, ako dáme jablká na skladovanie, musí byť každé z nich namazané glycerínom..
 • Musíte pripraviť zmes 500 gramov alkoholu a 100 gramov propolisovej tinktúry. Každé ovocie je úplne ponorené do tejto zmesi a potom sa nechá dobre vysušiť..
 • Získajte 2% roztok chloridu vápenatého vo svojej lekárni. Každé jablko do nej na jednu minútu ponorte..
 • Získajte 5% roztok kyseliny salicylovej vo svojej lekárni. Každé jablko ponorte na niekoľko sekúnd do tohto roztoku..
 • Včelí vosk alebo parafín rozpustíme v tekutom stave. Držte jablko za chvost, úplne ho ponorte do tejto tekutiny, potom nechajte dobre uschnúť a odošlite do skladu. Takto spracované ovocie je najlepšie skladovať v škatuliach naplnených pilinami..
 • Jablká sa naukladajú do pripravených nádob vo vrstvách. Každá vrstva musí byť ožiarená germicídnou ultrafialovou lampou po dobu 30 minút zo vzdialenosti 1,5 metra. Tým sa zabráni vzniku chorôb spojených s hnilobou jabĺk..

Použite aspoň jednu z navrhovaných metód a uvidíte, aké ľahké je udržať jablká v byte..