Ako udržať kapustu čerstvú až do jari: 10 spôsobov

Ako udržať kapustu čerstvú až do jari: 10 spôsobov

Zachovanie kapusty počas zimného obdobia nie je ťažké. Existuje najmenej desať účinných a osvedčených metód. Každý si môže vybrať jeden z nich, ktorý je najvhodnejší pre konkrétne životné podmienky..

Pri všetkých spôsoboch ukladania existujú povinné všeobecné pravidlá:

  • Je potrebné vyberať iba kapustu stredných a neskorých odrôd s vysokým stupňom zachovania kvality..
  • Teplota vzduchu v miestnosti by mala byť konštantná – od 1 stupňa mrazu do 1 stupňa teplého.
  • Je potrebná vysoká vlhkosť – od 85 do 98 percent.

Je veľmi dôležité dodržiavať všetky tieto pravidlá. Napríklad skoré odrody spravidla nie sú vhodné na dlhodobé skladovanie. Keď je teplota vzduchu v miestnosti, kde je kapusta uložená, viac ako štyri stupne Celzia, zelenina začne praskať a rásť. A pri nízkej vlhkosti vzduchu kapustové hlávky vädnú, stratia šťavnatosť.

Medzi veľkým počtom hybridov a odrôd sú najvhodnejšie na dlhodobé skladovanie: Hermes, Blizzard, Megaton, Gift, Harvest, Final (mid-late) alebo Snow White, Turquoise plus, Lenox, Extra, Kamenka, Marathon (neskoro).

Ako udržať kapustu čerstvú až do jari

Ako udržať kapustu čerstvú až do jari

Metóda 1. Skladovanie kapusty podľa hmotnosti

Pri výbere tohto spôsobu skladovania je potrebné, aby bol pri zbere pahýľ spolu s koreňom a vonkajšími listami tmavozelenej farby. Pri dlhodobom skladovaní vyschnú a budú slúžiť ako ochranná vrstva pre kapustu pred výskytom hniloby. A pre pahýľ je veľmi výhodné zavesiť kapustu v najvyššej výške.

Pozitívne aspekty tejto metódy:

  • Rastlinné jednotky sa navzájom nedotýkajú.
  • Prístup vzduchu je zabezpečený z rôznych strán.
  • Kedykoľvek môžete skontrolovať každú kapustovú hlavu, aby ste nepremeškali výskyt chorôb alebo hniloby.
  • Zelenina zaberá minimum miesta v suteréne alebo v pivnici.

Metóda 2. Skladovanie kapusty v hline

Príprava zeleniny na skladovanie v hline bude vyžadovať veľa práce a času, ale stojí za to. V takejto ochrannej škrupine si zelenina dlho zachováva šťavnatosť a sviežosť, nehrozí jej hniloba ani sušenie až do jari.

  Svetlo pre rastliny

Ílovitá zmes je vyrobená z vody a hliny. Na každý pohár vody potrebujete dva poháre hliny. Po dôkladnom premiešaní by ste mali dostať hustý žblnkot, ktorý je potrebné potrieť každou kapustou. Cez hlinený povlak by nemal byť viditeľný ani jeden kapustný list. Hlina by mala dobre vysušiť na vzduchu, potom sa všetky kapustové hlavy prenesú do skladu v chladnej miestnosti..

Metóda 3. Skladovanie kapusty v drevených škatuliach

Skladovanie kapusty v drevených debnách

Táto metóda sa vám vyplatí, ak budete dodržiavať pravidlo dobrého vetrania medzi zeleninou. Každý box pojme 10 hláv kapusty: 5 v spodnej vrstve a 5 v hornej. Každá hlava kapusty by mala byť s malým pahýľom (asi 3 centimetre). Prvá vrstva je položená s pahýľmi a druhá – dole. V tomto prevedení kapustové hlavy navzájom nerušia a nezasahujú do priepustnosti vzduchu..

Metóda 4. Skladovanie kapusty v piesku

Pre túto metódu existujú dve možnosti. Pri prvej možnosti by kapustové hlavy mali byť s orezanými stopkami. Musia byť umiestnené v škatuli veľkej hĺbky vo vzdialenosti najmenej 5 centimetrov od seba a úplne pokryté suchým pieskom. V závislosti od hĺbky nádoby môžete tiež vyložiť druhú a tretiu vrstvu..

Pre druhú možnosť je kapusta so stopkami (asi 8 centimetrov dlhá). V spodnej časti drevenej škatule by mala byť dvadsaťcentimetrová vrstva piesku, do ktorej musia byť tieto pne zapichnuté.

Metóda 5. Skladovanie kapusty v termoboxe

Táto metóda je vhodná pre majiteľov mestských bytov s balkónmi. Ako skladovací kontajner môžete použiť penové boxy, ktoré sú zabalené v teplých prikrývkach, alebo termobox vlastnej výroby..

Metóda 6. Skladovanie kapusty v stohoch

Táto metóda je účinná na zachovanie veľkej úrody, ale ak je v suteréne alebo pivnici dostatok miesta. Budete potrebovať drevené lamely, z ktorých je zostavená celá konštrukcia, podobne ako pyramída. Je dôležité, aby medzi lamelami boli vetracie medzery (najmenej 10 centimetrov).

  Hnojivá pre ihličnany

Kapusta by mala byť bez stopiek. Je vyskladaný šachovnicovým vzorom tak, aby sa kapustové hlavy navzájom nedotýkali..

Metóda 7. Skladovanie kapusty na papieri

Na zabalenie každej hlávky kapusty budete potrebovať baliaci papier alebo bežné noviny a časopisy. Kapustu v takom papierovom oblečení je možné zložiť do akýchkoľvek nádob s veľkými otvormi na dobré vetranie (napríklad koše, plastové boxy alebo škatule).

Čas od času je potrebné dbať na to, aby bol baliaci papier suchý. Mokré obaly budú musieť byť naliehavo vymenené, aby zelenina nezačala hniť.

Metóda 8. Skladovanie kapusty na policiach alebo regáloch

Skladovanie kapusty na policiach alebo regáloch

Tieto regály sa nachádzajú takmer v každom suteréne alebo pivnici. Nachádzajú sa pozdĺž stien a nevyžadujú dodatočnú konverziu na kapustu. Kapustové hlavy stačí rozložiť po stopkách a vo vzdialenosti najmenej 3-5 centimetrov od seba.

Metóda 9. Uchovávanie kapusty na kriede alebo vápne

Vápenný alebo kriedový prášok chráni zeleninu pred chorobami a hubami na dlhú dobu. Každú kapustu je potrebné dôkladne poprášiť a až potom zvoliť ďalší spôsob skladovania. Takto spracovanú zeleninu môžete skladovať zavesenú, na policiach, v pyramídach a v škatuliach..

Metóda 10. Uchovávanie kapusty v chladničke

Chladnička pre domácnosť, samozrejme, nie je navrhnutá na skladovanie veľkého množstva kapusty, najmä preto, že zaberá veľa miesta, ale je možné umiestniť niekoľko kusov. Pre dlhodobé zachovanie šťavnatosti a čerstvosti môžete každú hlavu kapusty zabaliť potravinovým filmom. Druhou možnosťou je zabaliť kapustu do papiera a uložiť ju do otvoreného plastového vrecka. Zeleninu je dôležité skladovať v špeciálnom oddelení na zeleninu.

Jeden z navrhovaných spôsobov skladovania vám bude určite vyhovovať a poskytne vašej rodine chutné a zdravé jedlá z čerstvej kapusty na celú zimu..

Skladovanie kapusty (video)

"Skladovanie kapusty".

  Ako správne skladovať cibuľu v byte