Ako zachrániť zatopenú rastlinu

Ako zachrániť zatopenú rastlinu

Preplnenie je jednou z najčastejších chýb starostlivosti o domáce rastliny, ktoré často vedú k smutným následkom. Ak si problém všimnete včas a pokúsite sa ho napraviť, postihnuté kvety sa dajú vyliečiť a zachrániť..

Nadmerné množstvo vody počas zavlažovania plus ich neodôvodnená frekvencia môže viesť k tomu, že rastlina bude ako v močiari. Koreňový systém začne hniť a na povrchu pôdy sa objaví pleseň. To všetko povedie k smrti kvetu. Nadbytočná vlhkosť jednoducho bráni rastline dýchať. Súčasne je dôležité včas si všimnúť príznaky zamokrenia..

Známky zamokrenia pôdy

Známky zamokrenia pôdy

Neustála stagnácia vlhkosti v pôde zabraňuje koreňom kvetov v asimilácii kyslíka. Procesy prebiehajúce v nevysychajúcej pôde majú negatívny vplyv na rastlinu, čo vedie k zhoršeniu absorpcie živín, odumieraniu koreňov a spomaleniu celkového rastu. V najviac zanedbanom prípade z takejto krajiny začne vychádzať nepríjemný zápach hniloby a samotná rastlina zomrie.

Aby ste pochopili, že príčinou problémov s kvetom je práve systematické podmáčanie, musíte ho starostlivo preskúmať. Jedným z najčastejších symptómov stagnujúcej vlhkosti v pôde je mohutný opad listov. Mnoho druhov (napríklad citrusových stromov) kvôli tomu začína zhadzovať stmavnuté listy. Lístie rastlín ružice a podobných druhov (dracaena, yucca) pred stmavnutím žltne a bledne, ale vo väčšine prípadov získajú listové čepele zaplavených kvetov tmavú farbu. Zvyčajná farba sa zmení na hnedastú a potom sa zmení na hnedú. Ak bol krík v kvetináči najskôr vysušený, list bude mať čas stmavnúť pred stmavnutím..

Podľa stavu lístia a jeho reakcie na zalievanie je možné posúdiť ďalšie problémy s údržbou rastliny..

 • Nedostatok vlhkosti sa prejavuje žltnutím listov a stratou ich pružnosti, prevísaním alebo vysychaním. Zalievanie by v tomto prípade malo vrátiť turgor do listov listov..
 • Nedostatok živín je vyjadrený mezanínovou chlorózou, niekedy si listy naďalej udržiavajú zdravý vzhľad, ale zmenšujú sa..
 • Ak lístie zvädne z prepadu, nové zalievanie už neobnoví jeho pružnosť a oblasť stmavnutia sa začne zväčšovať. Preplnenie môže spôsobiť odpadávanie listov, aj keď zostanú zdravé..
 • Pokles môže byť niekedy vyvolaný nie stagnáciou tekutiny v koreňoch, ale použitím ľadovej vody na zavlažovanie. Takéto zalievanie je pre rastlinu stresujúce, pretože príliš kontrastuje s podmienkami jej prostredia. Optimálna teplota vody by mala byť aspoň o niekoľko stupňov vyššia ako izbová teplota a nie nižšia ako 22 stupňov. Príliš studená voda nemôže byť normálne absorbovaná koreňmi a tiež vyvoláva podchladenie, ktoré vedie k vypadávaniu listov.
 • Použitie tvrdej vody, hoci rastlinám neprospieva, nemôže viesť k rýchlemu pádu lístia a odumieraniu výsadby. Neustále zavlažovanie tvrdou, nestabilnou vodou má obzvlášť silný vplyv na druhy citlivé na slanosť pôdy. To postupne vedie k všeobecnému potlačeniu vývoja: výskyt znakov chlorózy, tmavnutie okrajov alebo špičiek listov alebo žltnutie jednotlivých listov, ale nie k ich masívnemu opadaniu.

Spolu s podmáčaním pôdy môže byť masívny pokles lístia spôsobený mnohými ďalšími faktormi. Spravidla je to vyvolané prudkou zmenou podmienok zadržania. Listy môžu opadať:

 • po presťahovaní do inej miestnosti sprevádzanom zmenou teploty (napríklad po kúpe závodu v zime a pobyte vonku počas prepravy);
 • po silnom preschnutí pôdy (najčastejšie v rastlinách, ktoré vyžadujú vysokú vlhkosť);
 • kvôli zalievaniu koncentrovaným hnojivom (korene sa spálili);
 • s prudkými výkyvmi teploty.

Padajúce listy v dôsledku meniacich sa podmienok a nesprávneho kŕmenia sa určujú bez problémov. Aby sme však s istotou pochopili, či je rastlina presušená alebo pretečená, bude potrebné krík vytiahnuť z hrnca. Potom bude potrebné vyhodnotiť stupeň pôdnej vlhkosti v pôdnej kóme – nie je vždy možné to urobiť vonku, najmä ak korene úplne naplnili hrniec a akékoľvek pokusy o vykopanie v zemi ich môžu zraniť.

Kontrola koreňov rastlín

Vyberanie rastliny z kvetináča môže vyriešiť mnohé problémy súvisiace so zdravím kríka, takže sa nebojte narušiť výsadbu. Niekedy je príčinou zamokrenia určité umiestnenie koreňov vo vnútri nádoby. V hornej časti pôdnej kómy, kde sú koncentrované tenké korene, pôda rýchlejšie schne a pod zarastenými dlhými koreňmi sa skladá v prstencoch, ktoré sa prepletajú a komplikujú sušenie spodnej časti pôdy. Navyše to môže byť ovplyvnené nedostatočnou veľkosťou drenážnych otvorov alebo ich upchatím, ako aj príliš ťažkou zeminou, ktorá neumožňuje dobre prejsť vodou a vzduchom..

  Stimulátory rastu rastlín

Charakteristickým znakom neustáleho zamokrenia pôdnej kómy a zanedbaného stavu rastliny je stmavnutie vrcholov výhonkov. Pretečenie kaktusov, sukulentov a rastlín s mäsitými vzdušnými časťami (juka, dieffenbachia atď.) Možno posúdiť aj podľa mäkkosti ich listov alebo stoniek. Rozpad vrcholov všetkých stoniek naznačuje, že krík už nebude možné zachrániť. Takéto príznaky nikdy nevznikajú v dôsledku preschnutia pôdy: sú spôsobené podchladením koreňového systému. Na rozdiel od pretečenia, ktoré ovplyvňuje viac čerstvého lístia, je nedostatok vlahy viditeľný predovšetkým na dolných listoch. V období sucha začínajú staré listy listov vyblednúť a postupne odhaľovať kmeň.

Niekedy pretečenie nemusí byť systematické. Nepravidelná starostlivosť o kvety vedie k podobným problémom. Ak je kvet presušený, nemal by byť zalievaný výdatne – v suchej pôde by jednotlivé korene rastliny mohli vyschnúť, čím by sa znížilo množstvo vlahy, ktorú by zdravý krík mohol spotrebovať. To je dôvod, prečo nadmerná vlhkosť v tomto období môže vyvolať iba vývoj hnilobných procesov. Po preschnutí je potrebné vrátiť sa k predchádzajúcemu režimu zavlažovania postupne..

Nesprávna údržba rastliny a časté zaplavovanie pôdy môžu byť tiež naznačené takými nepriamymi znakmi, ako je výskyt nežiaduceho hmyzu. Napríklad pretečenie často vedie k množeniu hubových komárov (midges). Niekedy sú chované len z niekoľkých predčasných a výdatných zálievok. Neustále zamokrenie je dôkazom prítomnosti podur (springtails) – drobného bieleho hmyzu, ktorý sa môže pohybovať skokom. Napriek tomu, že takíto „susedia“ kvetom veľmi neškodia, ich veľký počet naznačuje, že je načase zrevidovať plán starostlivosti o výsadbu..

Ako zachrániť zatopený kvet

Ako zachrániť zatopený kvet

Ak sa zamokrenie stalo príčinou problémov s izbovou rastlinou, musíte okamžite urobiť vhodné opatrenia. Stupeň pretečenia a ním spôsobené poškodenie kvetu sa zároveň môžu výrazne líšiť..

 • Ak z kríka spadlo niekoľko listov, zasadila len jedna stonka z mnohých a pôda v nádobe je dostatočne svetlá, jednoduché uvoľnenie pomôže problém vyriešiť. Silné zalievanie často vedie k erózii pôdy a tvorbe hrubej kôry na jej povrchu. Bez zničenia tejto kôry nebudú korene kvetu schopné prijímať dostatok vzduchu. Zvlášť hustý povrch pôdy môže poškodiť klíčiace semená: klíčky nebudú mať dostatok vzduchu a energie na prerazenie.
 • Malé alebo upchaté otvory v spodnej časti nádoby môžu brániť odtoku tekutiny. Nedostatočne veľké drenážne otvory môžu byť veľké bez transplantácie. Za týmto účelom sa roztavia zahrievaným kovovým predmetom (napríklad nožom). Počet otvorov je možné zvýšiť rovnakým spôsobom. Musíte sa len snažiť konať opatrnejšie a nedotýkať sa koreňov samotnej rastliny..
 • Vážnejšie poškodenie hornej časti kvetu bude vyžadovať dôkladné vyšetrenie koreňového systému postihnutej rastliny a následnú transplantáciu..

Aby ste si boli istí, že vyhodnotíte stav koreňov, rastlina sa vyberie z nádoby a skontroluje sa stupeň pôdnej vlhkosti. Aj keď môže vrch pôdy dobre preschnúť, stredná a spodná vrstva pôdy môže zostať dlho vlhká. Vonkajšie faktory ovplyvňujú stupeň vysychania pôdy v kvetináči: teplota a vlhkosť v miestnosti, slnečné alebo zamračené počasie, ako aj zloženie a štruktúru pôdy. K stagnácii vlhkosti najviac prispievajú ťažké pôdy, nedostatok drenážnych otvorov alebo ich nedostatočná veľkosť. Minimálne riziko pretečenia môže zaručiť ľahká, voľná a štruktúrovaná pôda, ako aj správne zvolený črepník.

Zhnité korene je často možné okamžite identifikovať. Niektoré z koreňov môžu mať zdravý vzhľad a svetlú alebo hnedastú farbu, choré budú tenké a tmavé. Zhnité korene sa často začínajú odlupovať – ​​ak ich budete trieť prstami, budú pozostávať z ľahko odlúpnutej kože a pevného hriadeľa. Horná vrstva normálnych koreňov nebude odstránená. Zhnité korene niekedy padajú z rastliny samy, spolu s pôdou, keď sú vytiahnuté z hrnca..

  Ako rýchlo vyrobiť kompost

Ak kontrola rastliny neodhalila hnilé korene, ale pôda v nádobe sa ukázala byť premočená, vysuší sa. Zároveň je celá hrudka namočená v akomkoľvek vhodnom papieri, obrúskoch alebo tenkej handričke, alebo ju nechajte niekoľko hodín schnúť z nádoby..

Nájdené zhnité korene budú musieť byť odstránené. Ich prítomnosť prispeje k rozvoju chorôb. Všetky tieto korene sa umyjú a orežú na zdravé miesta. Ak sú korene odobratej rastliny šťavnaté, rezy môžu byť posypané uhoľným práškom alebo sírou. Takéto opatrenia uľahčia dezinfekciu. Koreňový systém môžete dezinfikovať držaním kvetu v bledom roztoku manganistanu draselného alebo slabého roztoku Fundazolu asi 15-20 minút. Na uľahčenie procesu obnovy sa niekedy vykonáva aj prerezávanie hornej časti puzdra. To umožní kvetu obmedziť odparovanie vlhkosti a nasmerovať energiu do rastu koreňového systému..

☘️Ako zachrániť zatopenú rastlinu ČO ROBIŤ PRI PRELETÍ☘️Ako zachrániť zatopenú rastlinu ČO ROBIŤ PRI PRELETÍ

Po dokončení všetkých postupov na čistenie koreňového systému sa rastlina presadí do kvetináča. Ak sú kvety často podmáčané, hlinená nádoba trochu pomôže zlepšiť situáciu. Takýto hrniec bude môcť „dýchať“, čo prispeje k rýchlejšiemu sušeniu pôdy. Ale táto vlastnosť sa líši iba v hline, ktorá nie je pokrytá vrstvou glazúry. Takéto spracovanie, aj keď robí hrniec praktickejším, úplne blokuje prúdenie vzduchu zo strany stien, takže rastlina v takom kontajneri sa bude cítiť takmer rovnako ako v plastu.

Na transplantáciu zatopenej rastliny môžete použiť starý črepník dôkladne umytý mydlom alebo ho nahradiť vhodnejšou veľkosťou. Je obzvlášť dôležité to urobiť, ak sa počet koreňov po čistení výrazne znížil. Objem kvetináča by mal vždy zodpovedať veľkosti koreňového systému rastliny. V príliš priestrannej nádobe sa izbové kvety vyvíjajú pomalšie. Je pre nich ťažšie zvládnuť príliš veľkú pôdnu guľu s koreňmi, preto tieto rastliny často trpia pretečením – pôda v ich objemných kvetináčoch jednoducho nemá čas vyschnúť. Pri výbere nádoby na výsadbu sa preto uprednostňujú menšie nádoby. Ak sa kvetu v novom kvetináči zovrie kŕč, korene mu nakuknú do drenážnych otvorov. Potom sa rastlina jednoducho prenesie do väčšej nádoby. Počas vegetačného obdobia sa takéto transplantácie môžu vykonávať kedykoľvek. Väčšina chorôb spôsobených prechodom do nového hrnca je zvyčajne spôsobená skôr chybami starostlivosti, než problémami s poškodením koreňov..

Aby kvetina po transplantácii neochorela, mala by byť nejaký čas v tieni. To platí dokonca aj pre druhy milujúce svetlo. Zalievanie v tomto období sa tiež snaží mierne obmedziť a prvé dni sa ich úplne zdržia. Kvety postihnuté pretečením je možné presádzať priamo do suchej pôdy. Hnojenie sa súčasne pozastaví asi na mesiac alebo viac, kým sa rastlina neobnoví. Suché hnojivá sa tiež nepridávajú do pôdy transplantovaných kvetov – v tomto stave ich výsadba nedokáže asimilovať a aktivácia rastu môže situáciu len zhoršiť..

Transplantácia zatopenej rastliny

Aby krík transplantovaný do sucha netrpel počas adaptačného obdobia nedostatkom vlhkosti, môže byť umiestnený v skleníkových podmienkach. Na začiatku môže byť taká rastlina držaná pod vreckom, ale nemali by ste ju zatvárať príliš tesne. Takýto krok skutočne zvýši vlhkosť, ale pripraví kvet o tok kyslíka. Vzorky, ktoré sú choré a napadnuté škodlivými hubami alebo baktériami, obzvlášť obzvlášť potrebujú čerstvý vzduch, takže skleník necháte pootvorený. V suchom a horúcom počasí je možné listy jemne postriekať rozprašovačom. Ak vlastnosti rastliny neumožňujú použitie postreku, vlhkosť sa zvýši umiestnením hrnca na podnos s vodou. Dno hrnca by sa nemalo dotýkať vody..

  Najlepších 10 rastlín, ktoré prinášajú rodinné šťastie do vášho domova

Ošetrená by mala byť aj postihnutá letecká časť rastliny. Rozpadnuté vrcholy alebo konce stoniek sú narezané na zdravé tkanivo. Aby ste mali istotu, v prípade, že transplantácia nemôže pomôcť zachrániť krík, vetvy, ktoré netrpeli hnilobou, je možné narezať na odrezky. Takéto akcie sú odôvodnené, ak korene kvetu zhnili, ale horná časť ešte nemala čas vyblednúť. Výnimkou sú prípady, keď je príčinou depresívneho stavu rastliny choroba, ktorá zachytáva všetky jej časti. V tomto prípade odrezky z neho rezané s najväčšou pravdepodobnosťou nezakorenia..

Na stimuláciu procesu obnovy je možné lístie kvetu postihnutého pretečením ošetriť roztokom stimulátora rastu, ktorý môže rastline pomôcť v čase stresu (napríklad Epin). Prítomnosť tmavých škvŕn na listoch a rozpad vrcholov výhonkov naznačuje ošetrenie fungicídnymi činidlami obsahujúcimi meď. Používajú sa na zalievanie alebo postrek. Niekoľko dní po presadení do suchej pôdy je možné pôdu zbaviť roztoku zirkónu.

Ak prepad zasiahol druh so širokým výstupom listov, kde voda môže prúdiť ako do lievika, treba túto oblasť vysušiť. Bromélie sú príkladom takýchto rastlín. Aby základňa listov dobre vyschla, krík sa obráti nadol olistením a voda sa nechá odtekať sama. Potom sa do výstupu vloží drvené aktívne uhlie (2-3 tablety). Po 5 minútach sa z listov očistí mäkkou kefkou, pričom dávajte pozor, aby ste nepoškodili vývod. Bromeliady v zime najčastejšie trpia takýmto pretečením, preto by ste mali starostlivo dodržiavať pravidlá sezónnej starostlivosti..

Okyslenie pôdy v dôsledku pretečenia

Okyslenie pôdy v dôsledku pretečenia

Neustále prepady nielenže zvyšujú riziko hniloby rastlín, ale tiež ovplyvňujú kvalitu pôdy: začína okysľovať. V takejto pôde sa hromadí príliš veľa humínových kyselín, a preto sa zvyšuje jej kyslosť. Tento proces začína zabrániť tomu, aby kvety absorbovali prvky obsiahnuté v pôde: nadobúdajú formy, ktoré rastlina nie je schopná asimilovať. Napríklad napriek tomu, že pôda bude obsahovať železo, jej oxidovaná forma bude pre kvet zbytočná, v dôsledku čoho sa na listoch rastliny môžu začať objavovať známky nedostatku železa – chloróza železnatá. Ovocné plodiny najčastejšie trpia takým nedostatkom živín. Nadbytok oxidovaného železa v zemi sa prejavuje prostredníctvom hnedasto-hrdzavej kôry, ktorá sa tvorí na jeho povrchu. Rastline je možné v takejto situácii pomôcť zavedením listových výživových kompozícií obsahujúcich potrebné látky. Listy rastliny postihnutej chlorózou by mali byť postriekané chelátom železa: v tejto forme bude prvok najlepšie absorbovaný. Konvenčný koreňový obväz pri aplikácii na takú pôdu neprinesie požadovaný účinok a iba zhorší situáciu..

Iba úplná výmena pomôže radikálne napraviť situáciu počas okysľovania pôdy. Ak krátko pred presadením do čerstvej pôdy bol kvet napájaný zalievaním, jeho korene sú očistené od zvyškov pôdy a umyté v teplej vode. Po vysušení sa koreňový systém vyšetrí na hnilobu, keď sa vytvoria rezy, práškuje sa drveným uhlím a potom sa krík transplantuje do čerstvej pôdy. Aby nová zem lepšie odvádzala vlhkosť, pridávajú sa k nej uvoľňujúce prvky – piesok, perlit, vermikulit a položí sa aj dobrá drenážna vrstva. V tomto prípade musí zloženie pôdnej zmesi zodpovedať požiadavkám rastliny..

Aj bez okysľovania sa na povrchu pôdy môžu objaviť usadeniny bielej alebo červenkastej soli. K tomu zvyčajne dochádza z dôvodu dlhého vysychania pôdy. Zjavená kôra by mala byť odstránená a vrchná vrstva pôdy by mala byť nahradená čerstvou.