Boj proti ambrózii

Bojujte proti ambrózii. Prečo je ambrózia nebezpečná a ako sa s ňou vysporiadať

Ambrosiu možno nájsť takmer v každom pozemku domácnosti. Takáto bylinná rastlina vyzerá úplne nenápadne a nevyčnieva z iných burín. Ochrániť sa pred takým škodlivým a otravným susedom vo vašej záhrade však nie je také jednoduché, budete musieť vynaložiť veľa úsilia a trpezlivosti. Aby ste zničili všetky výhonky tejto zelenej trávy, musíte najskôr študovať jej štruktúru, rastové a vývojové vlastnosti.

Charakteristika ambrózie

Táto burina paliny patrí do rodiny Astrovovcov, ktorá má niekoľko desiatok druhov rastlín. Miesto jeho vzhľadu sa nazýva Severná Amerika. Odtiaľto sa začína ďalšie šírenie ambrózie do krajín Európy a Strednej Ázie. Postupom času sa začal nachádzať na iných kontinentoch, napríklad v Afrike a Austrálii. Semená s najväčšou pravdepodobnosťou mohli skončiť v takých odľahlých končinách planéty spolu so zrnami pšenice alebo červenej ďateliny, ktoré sa často vyvážajú do iných krajín. Existuje pomerne veľký počet odrôd tejto rastliny. Ambrózia Artemisia je najodolnejšia voči nepriaznivým klimatickým podmienkam.

Výška rastliny môže byť od 20 cm do 2 metrov, dĺžka listov nepresahuje 15 cm Listová čepeľ sa vyznačuje dvojitým zafarbením. Hore je jeho povrch tmavozelený a pod ním je odtieň šedej. Kvety sú malé, rôznych farieb. Na územiach nachádzajúcich sa na juhu je pozorované skoré kvitnutie, ktorého začiatok začína od konca júla a pokračuje až do polovice jesene..

Ambrózia sa reprodukuje iba pomocou semien, ich počet však môže dosiahnuť asi jeden a pol sto tisíc. Pred klíčením dozrievajú dlho. Toto obdobie niekedy dosahuje až šesť mesiacov. Súčasne je zachovaný vysoký stupeň klíčivosti semien. Môžu vzísť úplne zrelé semená, ako aj tie, ktoré zostali na odrezanej rastline a hodenej na miesto. Na ochranu pred takouto jedinečnou vlastnosťou vitality tejto buriny a jej samovoľným výsevom stačí zabrániť jej kvitnutiu..

  Čo dať kvetinárstvu?

Koreňový systém ambrózie je dosť silný. Hlavný koreň môže často dosiahnuť dĺžku asi 4 metre, takže ani to najstrašnejšie sucho nemôže rastline ublížiť..

Negatívne účinky buriny

Negatívne účinky buriny

Ambrózia Artemisia dostala svoje meno podľa čeľade Artemisia, ktorá je z latinčiny preložená ako „palina“ a v mnohých ohľadoch svojou vonkajšou podobnosťou pripomína bežnú liečivú rastlinu. Dokonca aj skutoční botanici ich ťažko rozlišujú..

Za krásnym názvom je obyčajná burina, ktorá spôsobuje letným obyvateľom a majiteľom súkromných domov veľa nepríjemností. Môže spôsobiť vážne alergie. Kvitnutie je sprevádzané veľkým nahromadením peľu, ktorý dráždi dýchacie cesty. V dôsledku toho sa objavia ťažkosti s dýchaním..

Počet ľudí trpiacich týmto typom alergie sa každým rokom zvyšuje. V súvislosti s problémom vyhubenia ambrózie bola zaradená do zoznamu karanténnych predmetov.

Jeho výhonky tiež spôsobujú veľké škody záhradným a záhradníckym plodinám. Tento nenásytný sused napadne mnoho ovocných stromov a kríkov. Masívny koreňový systém je schopný nasať všetku vodu okolo seba, a preto kultivované druhy rastlín začínajú postupne chradnúť a potom, ak nie sú prijaté žiadne opatrenia, jednoducho zomierajú kvôli nedostatku vlhkosti..

Ambrosia má bohaté lístie, ktoré môže vytvárať nepreniknuteľný tieň pre okolité rastliny. Fotofilné zeleninové plodiny rastúce v blízkosti burín môžu kvôli tomu výrazne znížiť ich výnos..

Keď semená padnú na lúku alebo pole, rastlina po niekoľkých sezónach ľahko vytlačí všetky obilniny alebo iné krmoviny. Keď sa semená dostanú do sena, jeho chuťové vlastnosti sa zhoršia. Dobytok, ktorý používa také seno na výrobu potravy, môže produkovať mlieko nízkej kvality.

Metódy zaobchádzania s ambróziou

Metódy zaobchádzania s ambróziou

Ambrózia je spolu s mnohými ďalšími škodlivými burinami cudzincom v našej oblasti. Z tohto dôvodu nemožno nájsť prirodzených protivníkov, ktorí môžu ovplyvniť jeho distribúciu. Stačí, aby sa na miesto dostalo len niekoľko semien, pretože jeho reprodukciu už nemožno zastaviť. Burina rok čo rok zaplní nové územie, takže sa nepotrebného suseda musíte zbaviť čo najskôr. Na pomoc prídu všetky metódy: mechanické, biologické a chemické.

  Ako odnaučiť mačku jesť kvety a izbové rastliny

Väčšia spoľahlivosť je samozrejme spôsobená mechanickou metódou, t.j. odstránenie rastliny spolu s koreňovým systémom. Takéto zaburinenie je však vzhľadom na ťažkú ​​a namáhavú ručnú prácu mimoriadne problematické. Takéto buriny sa spravidla jednoducho odrežú v koreni. Na malom pozemku môžu tieto opatrenia stačiť, pretože ambrózia je jednoročná rastlina, potom sa budúci rok nemôžete báť, že koreň znova vyrastie. Kosenie buriny sa musí vykonávať pravidelne..

Podstatou biologickej metódy je použitie určitého druhu hmyzu na zjedenie rastliny. Časom burina začne plytvať a odumiera.

V boji proti ambrózii zohráva dôležitú úlohu aj racionálne striedanie plodín. Pri sejbe je potrebné striedať riadkové plodiny s trávami a obilninami. Dnes je metóda umelého pocínovania obľúbená. Je založená na pestovaní plodín viacročných obilnín a strukovín na pasienkoch a pozemkoch, ktoré sú blízke ľudskému osídleniu. Medzi niektoré užitočné bylinky patrí pšeničná tráva, pšeničná tráva, kostrava alebo lucerna. Šírenie týchto plodín bolo pozorované len niekoľko rokov. Počas tejto doby sú schopné ambróziu úplne a úplne vyhubiť..

Ak je oblasť obývaná burinou príliš veľká, bude musieť byť ošetrená chemikáliami: Caliber, Roundup, Glysol, Prima, Glyphos, Tornado, kliniky súvisiace s pesticídmi. Výnimkou sú rekreačné oblasti, pasienky, osady. Používanie pesticídov tu nie je povolené..

Artemisia ambrózia – škodlivá karanténna burina (video)

Ambrózia ArtemisiaAmbrózia Artemisia