Drenáž pre izbové rastliny

Drenáž pre izbové rastliny. Ako urobiť dobrú drenáž vlastnými rukami

Na odstránenie prebytočnej vody z pôdy pri výsadbe izbových rastlín sa používa drenáž. To sa deje tak, aby koreňový systém mohol dýchať. Drenáž je potrebná pre väčšinu izbových plodín, s výnimkou výnimočne obzvlášť vlhkomilných druhov..

Ak je zálievka príliš intenzívna, výmena vzduchu je narušená, v bezvzduchovom prostredí sa objavujú škodlivé mikroorganizmy, čo má veľmi zlý vplyv na korene a rast celej rastliny. V takýchto podmienkach rastlina rýchlo vädne a môže uhynúť. Preto sú v kvetináčoch vytvorené špeciálne otvory na odtok prebytočnej vody a na dne je položená drenážna vrstva..

Drenážne otvory

Drenážne otvory

Prítomnosť drenáže pomáha vytvárať optimálne podmienky pre rast a vývoj izbových rastlín, ktoré ich potrebujú rovnako ako správne osvetlenie, zalievanie alebo hnojenie. Kvalita drenáže závisí od veľkosti, tvaru a materiálu hrnca, ako aj od počtu drenážnych otvorov a ich veľkosti. V keramických hrncoch je často iba jeden veľký otvor, čo stačí, plastové sa vyrábajú bez otvorov a dno musíte v správnom množstve prepichnúť sami.

Rozlišujte medzi rýchlou a strednou drenážou. Pre kaktusy, orchidey a sukulenty je malá viacdierková nádoba naplnená hrubým pieskom, drvenými tehlami alebo inými druhmi lepšou voľbou na rýchle vypustenie vody..

Rastliny, ktoré uprednostňujú vlhkú pôdu, sa vysádzajú do črepníka s menším počtom otvorov a hustého substrátu.

Bez ohľadu na veľkosť a počet drenážnych otvorov je potrebné dbať na to, aby neboli upchaté pôdnymi alebo koreňovými potomkami. Aby ste predišli upchatiu, môžete na malú vrstvu položiť veľké kamienky v malej vrstve. Ak sú otvory stále upchaté, je to vidieť na obsahu vody v žumpe bezprostredne po zalievaní. Ak je to veľmi málo alebo vôbec nie, odtokové otvory sú upchaté. Hrniec musíte položiť na bok a vyčistiť ho palicou. Ak sú otvory pravidelne upchaté, je lepšie transplantovať rastlinu do inej nádoby, aby sa zabránilo hnilobe koreňov.

  Boj proti ambrózii

Niektoré druhy rastlín majú natoľko vyvinutý koreňový systém, že vypĺňa celý priestor črepníka. V tomto prípade nemusí byť drenážna vrstva vôbec potrebná, alebo musí byť veľmi tenká. Prostredníctvom drenážnych otvorov budú korene jasne viditeľné a ich stav môžete ľahko vysledovať. Namiesto drenáže môžete použiť kamienky naliate do panvice v hrnci..

Drenáž

Po vyzdvihnutí hrnca s potrebnými otvormi by ste sa mali rozhodnúť pre typ drenáže.

Po vyzdvihnutí hrnca s potrebnými otvormi by ste sa mali rozhodnúť pre typ drenáže. Hlavnými požiadavkami sú schopnosť prechádzať vodou a vzduchom, nízka chemická aktivita. Okrem toho by nemal plesnivieť a hniť..

Výber takého materiálu je dosť široký: expandovaná hlina, drvený kameň, drevené uhlie, kamienky, syntetický zimný prípravok, keramické črepy a polystyrén. Hrúbka drenážnej vrstvy akéhokoľvek druhu pre kvetináče s otvormi s priemerom 0,5-1 cm, ak sú otvory menšie alebo nie-3-5 cm. Na vrch sa pridá pôda, do ktorej sa vysadí rastlina.

Druhy drenáží

Druhy drenáží

Drenáž z expandovanej hliny

Jedným z bežných materiálov používaných pestovateľmi kvetov je expandovaná hlina. Dá sa kúpiť v špeciálnom obchode, ktorý predáva rastliny a súvisiace výrobky. Expandovaná hlina je stavebný materiál a slúži ako izolácia a absorbér zvuku. Je vyrobený z hliny, šetrný k životnému prostrediu a má dobrú hygroskopicitu..

V predaji nájdete expandovanú hlinku s rôznymi veľkosťami granúl – sú veľké, stredné a malé. Veľká veľkosť je vhodná iba pre veľké kvetináče alebo kvetináče, malá sa môže zaseknúť v drenážnych otvoroch, preto je optimálne použiť stredne veľké granule s priemerom až 20 mm. Pre veľmi malé hrnce môžete vziať expandovaný ílový piesok, granule do priemeru 5 mm, je tiež vhodný ako prášok do pečiva do pôdy.

Výhody expandovanej hliny v kvetinárstve sú ľahkosť, schopnosť absorbovať vlhkosť a uvoľňovať ju podľa potreby bez toho, aby ste nechali pôdu vyschnúť. Niektorí výrobcovia impregnujú expandovanú hlinku mikroelementmi užitočnými pre rastliny s využitím jej vlastností. Životnosť expandovanej hliny je 5-6 rokov, potom sa zrúti a musí sa vymeniť drenáž.

  Univerzálna zmes pre všetky plodiny 2 v 1: kontrola škodcov plus vrchný obväz

Drenážna keramika

Rozbitú keramiku je možné použiť ako drenáž umiestnením niekoľkých črepov na dno hrnca konvexnou stranou nahor. Potom sa pridá malá vrstva piesku, pre väčší kvetináč to môže byť až 5 cm Potom sa naleje pôda a vysadí sa rastlina. Fragmenty by nemali byť príliš veľké, aby piesok nespadal pod ne a neupchával otvory v spodnej časti..

Polystyrénová drenáž

Obaly z odpadovej peny môžu slúžiť aj ako drenáž. Tento materiál má všetky potrebné vlastnosti – je ľahký, odolný voči vlhkosti a nie je náchylný na plesne. Musíte to však používať opatrne, pretože do neho môžu rásť korene rastlín, ktoré sa môžu počas transplantácie ľahko poškodiť..

Štrk alebo drvený kameň

Majú všetky vlastnosti pre dobré odvodnenie pôdy – pevnosť a hygroskopicitu, ale neudržiavajú teplo dobre, preto sa odporúča črepníky umiestniť na južnú alebo východnú stranu. Nevýhodou je ich značná hmotnosť, vďaka ktorej budú už aj tak náročné kvetinové nádoby ťažšie..

Rozbitá tehla

Odporúča sa pred použitím rozomlieť, aby ostré hrany nepoškodili korene. Prírodný materiál, má podobné vlastnosti ako expandovaná hlina.

Čo nemožno použiť ako drenáž?

Neodporúča sa používať organické materiály, ako sú škrupiny vajec, kôra stromov, škrupiny orechov.

Neodporúča sa používať organické materiály, ako sú škrupiny vajec, kôra stromov, škrupiny orechov. Sú náchylné na plesne a rozpad, negatívne ovplyvňujú kyslé zloženie pôdy a môžu viesť k množstvu chorôb izbových rastlín alebo dokonca k smrti..

Je nežiaduce používať piesok ako drenáž, jemný aj hrubý. Upcháva drenážne otvory, čo vedie k hnitiu koreňového systému. Pri použití riečnych okruhliakov z neho musíte zmyť piesok.

Obzvlášť nevhodné mramorové štiepky, pri interakcii s vodou, pôda výrazne mení kyslé zloženie a stáva sa výrazne zásaditým.

Drenáž – mylné predstavy alebo ako sa prihlásiť (video)

ODVOD RASTLINY: VÝHODY A MÍNUSYODVOD RASTLINY: VÝHODY A MÍNUSY

  Svetlo pre rastliny