Hnojenie ruží je dôležitým prvkom bujne kvitnúcich a zdravých kríkov.

Ako sa vykonáva jesenné a jarné kŕmenie ruží

Nie každý pestovateľ sa môže pochváliť vlastnou ružovou záhradou, ale takmer každý o nej sníva. Na neustále zalievanie a pletie buriny, na úzkostlivú a neustálu starostlivosť bude potrebovať veľa úsilia a trpezlivosti, pretože ruža je rozmarný kvet. Najdôležitejšou podmienkou plného rozvoja a bujného kvitnutia je však správne a včasné kŕmenie..

Základný dresing na ruže

Základný dresing na ruže

Vrchný obväz na ružové kríky by mal pozostávať z najdôležitejších stopových prvkov pre túto rastlinu – železa, horčíka, fosforu a dusíka. Každý z týchto prvkov zohráva úlohu vo vývoji a raste rastliny..

  • Horčík je pre ruže potrebný vo fáze tvorby pukov..
  • Dusík je veľmi dôležitý pre pestovanie zelenej hmoty. Hlavnou vecou je aplikovať správne množstvo hnojiva. S jeho nedostatkom sa rastlina vyvíja zle a nadbytok môže ovplyvniť proces kvitnutia. Možno to vôbec nepríde, alebo to bude extrémne skromné..
  • Železo je pre ruže nevyhnutné na posilnenie imunity a schopnosti odolávať rôznym škodcom a mnohým chorobám.
  • Fosfor hrá významnú úlohu v štádiu pučania a tiež prispieva k rozvoju stoniek a bujnému kvitnutiu.

Ako správne hnojiť

Ako správne hnojiť

Hnojivá pre ružové kríky sú k dispozícii v tekutej a práškovej forme, ako aj vo forme granúl a tabliet. Ďalší vývoj rastliny závisí od správnej aplikácie hnojív..

Hnojivá v kvapalnej forme sa zvyčajne pridávajú do závlahovej vody a počas zavlažovania sa nanášajú na pôdu. Tento spôsob kŕmenia umožňuje rastlinám získať maximálnu výživu..

Odporúča sa, aby ostatné druhy hnojív boli rovnomerne rozložené po pozemku a zapustené do zeme motykou..

Rastliny dostanú celú škálu hnojív, ak sú počas roka kŕmené určitý počet krát, v závislosti od sezóny. Napríklad v jarných mesiacoch sa hnojivá aplikujú 4-5 krát, v letných mesiacoch – raz za mesiac a na jeseň – stačí 1-2 krát..

Jarný dresing na ruže

Jarný dresing na ruže

Kríky ruží je potrebné hnojiť na jar striedavo minerálnymi a organickými hnojivami každé dva týždne. Koreňová metóda sa používa asi 5 -krát a listová metóda sa používa 4 -krát..

  • Prvé kŕmenie sa vykonáva približne v apríli po úplnom roztopení snehu, prerezávaní kríkov a počas napúčania púčikov a pozostáva z vermikompostu (3 kg na krík) a vtáčieho trusu (100 g).
  • Druhé kŕmenie sa vykonáva v počiatočnej fáze rastu výhonkov a pozostáva z vermikompostu (3 kg) a kuracieho trusu (asi 5 litrov).
  • Tretie kŕmenie sa vykonáva vo fáze tvorby púčikov a pozostáva z vermikompostu (3 kg) a kuracieho trusu alebo divozelu (asi 5 litrov).
  • Štvrté kŕmenie sa vykonáva na konci prvého kvitnutia a pozostáva z malého množstva vermikompostu.
  • Piaty vrchný obväz sa vykonáva na konci druhého kvitnutia a pozostáva z dreveného popola (asi 100 g), ktorý sa zavedie do koreňovej zóny..
  Biologické výrobky pre škodcov

Prvý minerálny obväz pozostáva z rovnakých častí superfosfátu, draselnej soli a dusičnanu amónneho. Dôkladne premiešaná zmes sa zavedie do pôdy, kým sa uvoľňuje.

Kompost sa odporúča používať nielen ako vrchný obväz, ale aj ako mulčovaciu vrstvu, ktorá v pôde dlho udrží teplo a vlhkosť. Mulčovaciu organickú vrstvu treba posypať malou vrstvou zeminy.

Hnojivá sú dobré s mierou. Ich prebytok môže spôsobiť nenapraviteľné škody na zdraví rastlín. Veľké množstvo živín v pôde ružovej záhrady nepoteší ružové kríky. Ich prebytok môže „spáliť“ koreňovú časť rastlín, najmä mladých a ešte nedozretých exemplárov.

Kuracie hnojivo je napríklad veľmi koncentrované hnojivo, ktorého prebytok môže nielen spôsobiť žltnutie a opadávanie listov, ale tiež viesť k smrti celého kríka..

Aby sa ružový ker v budúcnosti plne rozvinul a potešil bohatým kvitnutím, je potrebné začať s prípravou pôdy na výsadbu sadeníc. Približne dva týždne pred výsadbou musíte vykopať výsadbové jamy a naplniť ich komponentmi, ktoré sú veľmi dôležité pre výživu rastlín. Najprv hnoj alebo kompost (asi päť centimetrov), potom pôdna zmes pozostávajúca z nasledujúcich zložiek: záhradná pôda, superfosfát, humus a draselná soľ. Do dvoch týždňov zostanú sadivové jamy v tejto forme a až potom sa vysadia kríky ruží.

Letný dresing na ruže

V lete sa hnojivá aplikujú iba na konci kvitnutia kríkov. Takéto obväzy posilňujú imunitu rastlín a pomáhajú im v budúcnosti vydržať nástup zimného chladu. Granulované hnojivá sa počas leta postrekujú priamo pod ružový krík asi trikrát. Práškové hnojivo sa zriedi vodou, striktne podľa navrhovaných pokynov, a spolu so závlahovou vodou sa zavedie do pôdy..

Jesenné dresingy na ruže

Jesenné dresingy na ruže

Hnojenie na jeseň pomáha rastlinám pripraviť sa na zimu. V tejto dobe potrebujú živiny ako draslík a fosfor. Draslík je taký stopový prvok, ktorý kríkom pomôže vytvoriť špeciálnu ochranu pred nízkymi teplotami v zime, ako aj pred rôznymi škodcami a chorobami až do jari. Fosfor ovplyvňuje rýchlosť zrenia rastlinného dreva.

  Peroxid vodíka pre izbové kvety

Príprava hnojiva: 100 gramov superfosfátu rozpustite v 2 litroch horúcej vody a objem roztoku upravte na 10 litrov..

Príprava fosforečno-draselného hnojiva: superfosfát (7 gramov) a monofosfát draselný (8 gramov) sa musí rozpustiť v piatich litroch teplej vody.

Príprava komplexného minerálneho hnojiva: superfosfát (13 gramov), síran draselný (5 gramov) a kyselina boritá (o niečo menej ako 2 gramy) sa musia rozpustiť v 5 litroch teplej vody.

Popol z dreva je nenahraditeľné organické hnojivo a skutočný výživný produkt s veľkým počtom stopových prvkov (vrátane draslíka a vápnika), ktoré skúsení pestovatelia používajú na ružové kríky ako prostriedok na ich prípravu na zimné obdobie..

Organický odpad, ako napríklad šupky z banánov, je bohatý na draslík, a preto ich niektorí záhradníci používajú ako hnojivo tak, že odkvapkávajú šupky vedľa kríka ruže..

V daždivých jesenných dňoch konvenčné hnojivá rýchlo vymyjú veľké množstvo zrážok. V tejto sezóne sa odporúča používať granulované hnojivá, ktoré sa budú do pôdy absorbovať postupne a na dlhý zimný čas poskytnú rastlinám primeranú výživu..

Druhý jesenný obväz sa aplikuje vo forme zmesi kompostu a dreveného popola približne v polovici októbra. Toto hnojivo – mulč ochráni rastliny pred zamrznutím a poskytne im primeranú výživu..

Prekrmovanie môže viesť k zlému kvitnutiu, spomalenému rastu a chorobám..

Top dressing izbovej čínskej ruže

Čínska ruža sa hnojí iba na jar a v lete dvakrát mesačne špeciálnymi komplexnými hnojivami, ktoré obsahujú dusík, draslík a fosfor. Tieto komponenty pomáhajú rastline vytvárať veľké množstvo púčikov a prispievajú k jej aktívnemu rozvoju..

Z nedostatku alebo prebytku hnojív listy najskôr zožltnú a potom listy hromadne opadávajú. V priebehu času je imunita rastliny oslabená a objavujú sa hubové choroby..

Hnojivá pre ruže: tipy a tajomstvá (video)

Hnojivá na ruže. Tipy a tajomstvá. Vydanie 33Hnojivá na ruže. Tipy a tajomstvá Vydanie 33