Hnojivo dusičnan amónny: pravidlá aplikácie

Použitie dusičnanu amónneho v záhrade pri pestovaní ruží, jahôd a iných plodín

Väčšina začínajúcich záhradníkov a letných obyvateľov na svojich pozemkoch sa uchyľuje k používaniu rôznych umelých hnojív s cieľom dosiahnuť rýchly rast ovocných stromov, kvetov, kríkov a iných jedlých plodín. Dusičnan amónny sa často používa ako vrchný obväz. Zvážte základné pravidlá jeho používania a vplyv na vývoj rastlín.

Klasifikácia hnojív

Medzi všetkými druhmi hnojív možno konvenčne rozlíšiť niekoľko skupín. Jedna skupina zahŕňa prírodné organické hnojivá: rašelina, hnoj, humus. Ďalšími druhmi hnojív sú anorganické prísady, napríklad dusičnan amónny, fosfáty, dusičnany. Všetky druhy hnojív sú určené predovšetkým na urýchlenie rastu rastlín, ako aj na zber vysokých výnosov. Vďaka školským znalostiam získaným z hodín biológie každý vie, že v priebehu času je pôda, ktorá slúži na pestovanie akýchkoľvek plodných plodín, vyčerpaná. Aby sa zabránilo tomuto procesu, je potrebné pravidelne kŕmiť pôdu rôznymi komplexnými hnojivami určenými pre určité druhy rastlín..

Dusičnan amónny je považovaný za lacné minerálne hnojivo, preto je jeho použitie v poľnohospodárskom priemysle rozšírené..

Jednou z hlavných živín je dusík. Zaisťuje normálny vývoj akejkoľvek zeleniny alebo ovocia. V prípade nedostatku obsahu dusíka v pôde sa výnos rastlín výrazne zníži. Pri nadmernom použití zložiek dusíka sa zhoršujú kvalitatívne vlastnosti získanej plodiny, čo ovplyvňuje trvanlivosť ovocia a bobúľ, ich chuťové vlastnosti.

Nadmerné nasýtenie pôdy dusíkom vedie k predĺženému rastu ovocných stromov na jeseň. To má predovšetkým vplyv na ich mrazuvzdornosť. Pridanie fosforu do pôdy výrazne zlepšuje proces fotosyntézy v rastlinách. Vďaka nemu začne úroda dozrievať rýchlejšie, pričom sa zachová kvalita poľnohospodárskych plodín. Draslík ovplyvňuje zrýchlenie vývoja rôznych chemických prvkov, ktoré sú priamo v rastline, a zlepšuje chuť zrelých bobúľ a zeleniny.

Na dosiahnutie vysoko kvalitného a plnohodnotného rastu a vývoja všetkých plodín na záhradnom pozemku alebo v zeleninovej záhrade je potrebné zachovať správnu rovnováhu mikroživín v pôde..

  Rastlinný lunárny kalendár 2021

Dusičnan amónny: charakteristiky a vlastnosti

Dusičnan amónny: charakteristiky a vlastnosti

Jedným z najčastejšie používaných hnojív v záhradníckych činnostiach je dusičnan amónny, ktorý obsahuje hlavný živný dusík, ktorý je potrebný pre zdravý rast rastlín. Dusičnan amónny svojím vzhľadom pripomína obyčajnú soľ so sivastým alebo ružovkastým odtieňom..

Dusičnanové granule v drobivej forme majú schopnosť absorbovať kvapalinu, ktorá postupne začína koláčať a vytvára pevné hrudky kryštálov. Táto vlastnosť dusičnanov ovplyvňuje výber miestnosti, v ktorej bude uložený. Musí byť suchý a dobre vetraný. Hnojivo je starostlivo zabalené vo vodotesnom obale.

Pred pridaním dusičnanu amónneho do pôdy na pestovanie rastlín je potrebné hnojivo rozdrviť.

Niektorí záhradníci často v zime rozhadzujú soľník po snehovej pokrývke, pretože aj za takýchto podmienok je schopný nasýtiť pôdu dusíkom. Vďaka tejto vlastnosti začnú rastliny na jar aktívne rásť a rozvíjať sa. Treba však poznamenať, že používanie tohto druhu hnojiva sa vyžaduje veľmi opatrne. Napríklad, keď sa do podzolickej pôdy pridá soľník, jej kyslosť sa niekoľkokrát zvýši, čo môže negatívne ovplyvniť kultiváciu všetkých rastlín v takejto pôdnej oblasti..

Kŕmenie jahôd

Aby ste získali vysoký výnos jahôd každú sezónu, musíte pôdu pravidelne kŕmiť. Rastlina je vysadená v predkrmovanej pôde obsahujúcej humus alebo kompost. Mladé kríky života nepotrebujú kŕmiť dusičnanom amónnym, pretože keď je pôda presýtená dusíkom, existuje riziko hniloby bobúľ. Kŕmne činnosti sa odporúčajú iba pre dvojročné kríky jahôd. Na pozemku s rozlohou 10 metrov štvorcových. sa zavedie asi 100 g soli, ktorá je rovnomerne rozložená vo vykopaných zákopoch do hĺbky 10 cm a pokrytá vrstvou zeme. Táto hĺbka je dostatočná na úplné zadržanie dusíka v pôde. V prípade viacročných rastlín by mala byť do pôdy pridaná zmes minerálnych hnojív, ktorá bude pozostávať zo superfosfátu, chloridu draselného a dusičnanu amónneho.

  Stimulátory rastu rastlín

Jedna časť takého komplexu sa pridá pod korene na začiatku jari a zvyšok – na konci plodenia.

Pri zavlažovaní sa do vody pridáva aj dusičnan amónny. Za týmto účelom sa zmieša 20-30 gramov dusičnanu amónneho a 10 litrov vody. Jahodové kríky zalejeme pripraveným roztokom z kanvy alebo naberačky. Aby ste sa vyhli popáleninám, opatrne zalejte vodou, aby sa toto riešenie nedostalo na listy a bobule. Ako vrchný dresing môžete pridať ďalšie komplexné hnojivá, ktoré sa používajú striktne podľa pokynov v určitom pomere.

Hnojenie kríkov ruží soľníkom

Hnojenie kríkov ruží soľníkom

Potom, čo sa jarné počasie ustáli a nočné mrazy a mrazy ustúpia, môžete začať kŕmiť kríky ruží komplexnými minerálnymi hnojivami. Pridajte 1 lyžicu do vedra s vodou. dusičnan amónny, draselná soľ a superfosfát. Pripravený roztok je rovnomerne rozložený v záhone medzi kríky. Keď je pôda nasýtená anorganickými hnojivami, po zime sa aktivuje rast koreňov. O niekoľko týždňov neskôr, keď sa objavia prvé výhonky, sa kŕmenie rastlín opakuje. Na predĺženie doby kvitnutia ruží je potrebné kríky kŕmiť kuracím trusom alebo hnojom s prídavkom dusičnanu draselného. Tieto činnosti sa vykonávajú iba v čase tvorby púčikov, po ktorom sa neodporúča vykonávať ďalšie kŕmenie rastlín. Hneď ako na jeseň začnú prvé mrazy, kríky sa orežú vo vzdialenosti 20 cm od zeme a potom sa pod kríky pridá hnojenie z dusičnanu amónneho.

Dusičnan amónny skladujte veľmi opatrne, aby ste sa vyhli kontaktu s cudzími zložkami, pretože existuje riziko samovznietenia..