Kompostový čaj: čo to je a ako si ho pripraviť

Kompostový čaj: čo to je a ako si ho pripraviť

Kompostový čaj dlho používajú poľnohospodári v západných krajinách, ale u nás je tento prostriedok stále považovaný za nový a nie veľmi známy. Používa sa na obnovu stavu pôdy, ako aj na zlepšenie kvalitatívnych vlastností plodiny a zvýšenie výnosu..

Tento čaj si môžete pripraviť sami. To si vyžaduje vyzretý kompost a pravidelnú vodu. Infúziu je možné pripraviť dvoma spôsobmi: nasýtením vzduchom a nie nasýtením. Infúzia nasýtením vzduchu sa považuje za priaznivejšiu pre pôdu a flóru. Dobre sa v nej reprodukujú cenné mikroorganizmy, ktoré ďalej revitalizujú a vyživujú pôdu, a preto zlepšujú život rastlín. Kompostový čaj je takmer stopercentnou ochranou plodín pred škodlivým hmyzom a mnohými chorobami..

Výhody kompostového čaju

  • Je vrchný dresing.
  • Urýchľuje rast a plodiny plodín.
  • Obnovuje kvalitu pôdy a vyživuje ju.
  • Oveľa účinnejšie ako lieky EM.
  • Pozostáva z veľkého počtu mikroorganizmov (až sto tisíc živých bytostí).
  • Používa sa na postrek a zalievanie.
  • Chráni zeleninu pred početnými škodcami a najčastejšími chorobami.
  • Listová časť rastlín je posilnená a celkový vzhľad plodín je aktualizovaný.
  • Posilňuje a zvyšuje imunitu takmer všetkých rastlín a plodín.
  • Čistí pôdu od škodlivých látok a toxínov.

Akákoľvek pôda je biotopom rôznych mikroorganizmov, ale iba v kompostovom čaji žijú v obrovskom množstve a prinášajú veľa výhod. Tento organický prípravok novej generácie je schopný vytvoriť priaznivé podmienky pre rast a vývoj koreňového systému všetkých rastlín. Rôzne druhy červov v krátkom čase očistia pôdu od škodlivých látok a vytvoria humus. Mikroorganizmy sa množia vo veľkom a rýchlym tempom, navzájom sa živia a vytvárajú vynikajúce prostredie pre plný rozvoj a rast zeleninových a bobuľovitých plodín.

Postrek sa vykonáva priamo na listy rastlín, čo umožňuje, aby sa tisíce prospešných mikroorganizmov usadili priamo na rastlinách. Tento organický produkt sa stáva skutočnou ochranou zeleninových plodín pred patogénnymi mikróbmi. Výživa rastlín prebieha priamo cez listy. Liek podporuje aktívnu fotosyntézu, menšie odparovanie vlhkosti a väčšiu absorpciu oxidu uhličitého. Postrek zanecháva na rastlinách neviditeľný film pozostávajúci z cenných a účinných mikroorganizmov a nedovoľuje žiadnym škodcom.

  Starostlivosť o rastliny v kancelárii

Ako pripraviť prevzdušnený kompostový čaj

Ako pripraviť prevzdušnený kompostový čaj

Recept 1

Budete potrebovať sklenenú nádobu s objemom tri litre, kompresor pre akvárium, ako aj nie vodu z vodovodu (môžete zo studne alebo dažďovú vodu) v množstve dvoch litrov, ovocný sirup (môžete džemovať, cukor alebo melasa) a asi 70-80 gramov vyzretého kompostu.

Recept 2

Objem 10 litrov (možno použiť obyčajné veľké vedro), vysokovýkonný kompresor, usadená alebo rozpustená voda v množstve 9 litrov, 0,5 litra kompostu, 100 gramov akéhokoľvek sladkého sirupu alebo džemu (plechovka fruktózy alebo cukru) byť použitý).

Do pripravenej nádoby nalejte vodu so sirupom, potom pridajte vyzretý kompost a nainštalujte kompresor. Kompostový čaj je pripravený do 15-24 hodín. Všetko závisí od teploty miestnosti, v ktorej je nádoba s roztokom umiestnená. Pri teplote asi 20 stupňov Celzia bude infúzia trvať dlhšie (asi deň) a pri 30 – to stačí, aby vydržal liek 17 hodín.

Ak dodržíte všetky odporúčania na prípravu, kompostový čaj by nemal mať nepríjemný zápach. Naopak, bude voňať ako chlieb alebo vlhká pôda a bude mať veľa peny. Čas použiteľnosti kompostového čaju je minimálny – asi 3-4 hodiny. Najväčší účinok tohto lieku je možné dosiahnuť v prvej polhodine..

V recepte sú povolené malé zmeny. Kompost je možné nahradiť ornicou pod dubom, osikou alebo javorom. Obsahuje nie menej prospešné huby, červy, baktérie a ďalšie prospešné tvory ako kompost.

Ako pripraviť kompostový čaj bez čerpadla alebo kompresora

Ako pripraviť kompostový čaj bez čerpadla alebo kompresora

Ak ste nemohli získať kompresor alebo pumpu, potom môžete pripraviť liek bez nasýtenia vzduchu. V takom prípravku bude niekoľkokrát menej užitočných mikroorganizmov, ale taký prostriedok má tiež svoje užitočné vlastnosti..

Musíte vziať veľké desaťlitrové vedro a naplniť ho na tridsať percent zrelým kompostom a potom ho naplniť až po vrchol akoukoľvek vodou okrem vody z vodovodu. Po dôkladnom premiešaní sa roztok nechá týždeň. Je veľmi dôležité, aby sa roztok počas dňa (každý deň) niekoľkokrát premiešal. O týždeň bude liek pripravený. Pred použitím zostáva iba precediť ho cez sito, tkaninu alebo silonovú pančuchu..

  Organické trávne hnojivo

Môžete tiež použiť iný spôsob prípravy kompostového čaju s malým nasýtením vzduchu. Na to nepotrebujete kompresor ani čerpadlo. Budete musieť vziať veľké vedro a nainštalovať do neho menší kontajner s otvormi na dne. Roztok sa musí naliať do menšej nádoby a nechať sa, kým kvapalina úplne nepresiakne do inej nádoby. Potom sa kompostový čaj dôkladne premieša a opäť naleje do menšej nádoby. Tento postup sa môže opakovať niekoľkokrát a kvapalina bude nasýtená vzduchom..

Použitie kompostového čaju na prevzdušnenie

Takýto organický prípravok vám umožňuje zvýšiť klíčivosť semien a urýchliť vzhľad prvých výhonkov, ak sú vložené do bublajúcej kvapaliny v malom vrecku na tkanivo. A tiež budú úplne dezinfikované..

Tento prírodný prostriedok sa používa na zalievanie pôdy pred výsadbou semien, ako aj na zalievanie zozbieraných sadeníc. Liek podporuje lepšie prežitie mladých rastlín v nových podmienkach.

Nefiltrovaný kompostový čaj možno použiť na zavlažovanie kompostu alebo pôdy na jarných záhonoch. Táto univerzálna kvapalina je schopná “zahriať” pôdu a pridať do nej najmenej dva stupne tepla. To vám umožní zasadiť zeleninu 10-15 dní pred plánovaným termínom..

Postrek filtrovaným kompostovým čajom zriedeným s vodou stimuluje rast a urýchľuje plodiny ovocných a zeleninových plodín. Takáto sprcha – hnojenie sa najlepšie vykonáva pomocou malej plastovej fľaše a fľaše s rozprašovačom a do roztoku by sa malo pridať trochu slnečnicového oleja (na 10 litrov lieku – asi 0,5 čajovej lyžičky).

Pred zalievaním sa hotový výrobok zriedi vodou v pomere 1 až 5 a na postrek – 1 až 10. Tieto postupy sa môžu opakovať najmenej trikrát počas celého teplého obdobia a maximálne 2 krát za mesiac..

Čaj na komposte je absolútne nezávislý prípravok a nemôže nahradiť také užitočné opatrenia, ako je používanie zeleného hnojenia alebo mulča, výstavba teplých postelí. Pôda nemôže byť nasýtená a vystačí si len s jedným organickým prípravkom. Čím viac organických látok, tým lepšia štruktúra pôdy a stav pestovaných plodín.

  Zirkon

Varenie a používanie ACC v záhrade (video)

Varenie a používanie ACC v záhradeVarenie a používanie ACC v záhrade