Čo robiť s kvetmi po nákupe

Čo robiť s kvetmi po nákupe

Izbové kvety je možné pestovať zo semien alebo odrezkov, alebo si môžete v obchode kúpiť hotový krík. Každá taká rastlina sa však bude musieť prispôsobiť novým podmienkam biotopu. Aby sa zabezpečilo, že získaný kvet nezomrie čoskoro po presťahovaní do domu alebo po odkvitnutí, je dôležité dodržiavať základné pravidlá starostlivosti..

Ako si vybrať ten správny kvet v obchode

Ako si vybrať ten správny kvet v obchode

Jasný kvet, ktorý často púta pozornosť v obchode, čoskoro vädne a zomrie. Podobná situácia sa najčastejšie vyskytuje u exotických kvitnúcich druhov, ale niekedy odumierajú aj plodiny s ozdobným lístím. Aby sa minimalizovalo riziko straty novej rastliny, je dôležité pred kúpou správne posúdiť jej stav. Spontánne získanie druhu, ktorého podmienky nemožno zabezpečiť doma, je ďalším z najčastejších dôvodov rozlúčky s novým kvetom..

Pri kúpe kvetu v obchode musíte starostlivo zvážiť:

  • Kde bude hrniec s touto rastlinou stáť? Ako zapadne do interiéru a koľko miesta zaberie, keď vyrastie?
  • Aké ukazovatele osvetlenia, vlhkosti a teploty budú potrebné pre nový závod?
  • Aká náročná je starostlivosť?

Potom, čo sa ubezpečíte, že vybraný druh môže normálne existovať doma, môžete pristúpiť k výberu konkrétneho exemplára. Krík musí mať zdravý vzhľad a silné neporušené listy..

Osobitná pozornosť sa venuje nasledujúcim podrobnostiam:

  • Vnútro listov. Môžu existovať stopy škodcov alebo škvrny, ktoré naznačujú ochorenie. Okrem toho musíte skontrolovať listové dutiny a všetky rohy kríka, kde sa môže hmyz skrývať.
  • Pôda. Môže byť plesnivý alebo podmáčaný. Zhnité korene niekedy možno vidieť aj v obchode..
  • Dno hrnca. Korene kvetu už mohli vyklíčiť do drenážnych otvorov a podľa ich vzhľadu je možné posúdiť zdravie celej rastliny..

Kúpiť choré kvety, ako aj zažltnuté alebo lenivé listy, je príliš riskantné. Rastlina je nepravdepodobné, že by sa dokázala spamätať zo zmeny scenérie, navyše je s ňou veľké nebezpečenstvo, že by do domu priniesla infekciu alebo škodcu. Pokúsiť sa vyliečiť krík môže trvať veľa času a úsilia a úspešný výsledok v tomto prípade nie je zaručený..

Ako sa vyhnúť chorobám vo vašich rastlinách po kúpe? Tipy z vašej záhradyAko sa vyhnúť chorobám vo vašich rastlinách po kúpe? Tipy z vašej záhrady

Prečo môže kvet po nákupe zomrieť

Prečo mnohé kvety, najmä cudzie hybridy, po vstupe do domu tak rýchlo odumrú? Príčin môže byť niekoľko. Vinníkmi problémov s rastlinami môžu byť výrobcovia a predajcovia, ktorí robia všetko pre to, aby krík v čase predaja vyzeral čo najpôsobivejšie a aby ste ho chceli kúpiť. V masovom obchode sú kvety často preplnené rôznymi látkami: hnojivami, inhibítormi (látkami, ktoré spomaľujú rast a robia kríky kompaktnými) alebo stimulantmi kvitnutia. Niekedy sa do obväzov pridávajú farbivá, ktoré prispievajú k zmene farby vzdušných častí puzdra. Mnoho kvetinových plodín, ako sú chryzantémy a begónie, sa často predáva iba na jednorazový svieži kvet ako „kytica v kvetináči“. Po odkvitnutí tiež často odumierajú, pretože sú príliš vybité na adaptáciu a novú vlnu rastu..

Aj nepreplnené kvety niekedy nedokážu zakoreniť na novom mieste. Keď sa kúpené rastliny pestujú v skleníkoch, zvyknú si na ideálne teplotné a vlhkostné podmienky, ako aj na dodatočné osvetlenie. Aby sa takýto krík nestal obeťou chorôb alebo škodlivého hmyzu, môže byť systematicky ošetrovaný insekticídmi alebo antifungálnymi látkami. V obchode je rastlina zbavená svojich bežných podmienok zaistenia. Dlhodobý pobyt v sklade alebo na poličke, ako aj prepravné procesy, môžu puzdro výrazne oslabiť. To všetko sa pridáva k stresu zo zmeny prostredia po kúpe. Takáto rastlina sa môže dlho zotavovať a niekedy sa nikdy nezotaví..

Vlastnosti prepravy kvetov

Vlastnosti prepravy kvetov

Budúci stav zakúpeného kvetu do značnej miery závisí od podmienok jeho prepravy do nového domova. Väčšina izbových rastlín pochádza z teplých krajín, takže je nežiaduce kupovať ich v mraze. Optimálna teplota je mierne teplá: 8-10 stupňov. Ak je napriek tomu kvetina kúpená v zime, je pre ňu vopred pripravený prístrešok – krabica alebo balíky a tiež sa ju pokúšajú čo najskôr presunúť z ulice do teplej miestnosti..

  Rastlinný lunárny kalendár 2021

Aby pokles teploty mal menší vplyv na zdravie rastliny privezenej z mrazu, je ponechaná asi hodinu v chladnom rohu (napríklad na chodbe) a až potom začnú odstraňovať krytinu materiál. To zachráni kvetinu pred príliš náhlou zmenou scenérie..

Polievať kvetinu bezprostredne po vybratí z vaku nestojí za to. Odporúča sa počkať niekoľko dní a až potom zalievať. Najprv by ste sa však mali zamerať na stav pôdy v kvetináči. Ak má iba horná vrstva čas na sušenie, zalievanie sa môže vykonať za deň..

Domáca kontrola zakúpeného závodu

Domáca kontrola zakúpeného závodu

Aj keď bol krík v obchode starostlivo preskúmaný, doma si ho opäť prezreli. Konáre, listy alebo kvety rastliny mohli byť náhodne poškodené počas prepravy, preto musia byť zlomené časti ihneď odstránené. Rezy by mali byť ošetrené drveným uhlím, brilantnou zelenou alebo špeciálnou antibakteriálnou zlúčeninou.

Po dezinfekcii by ste sa mali znova uistiť, že v rastline nie sú žiadni nepozvaní hostia – škodcovia alebo príznaky chorôb. Ak k domácim kvetinám priložíte nevyskúšaný nový ker, môžete omylom nakaziť všetky izbové rastliny v miestnosti. Uchovávanie nováčika v karanténe mimo ostatných kvetov tomu zabráni. Obvykle to trvá niekoľko dní až niekoľko týždňov. Ak sa na kríku objavia najmenšie príznaky choroby alebo prítomnosti hmyzu, malo by sa vykonať niekoľko preventívnych ošetrení. Za týmto účelom sa rastlina postrieka svetlým roztokom manganistanu draselného alebo roztokom obyčajného alebo zeleného mydla, pričom sa medzi postupmi ponechá asi 5 dní. Krík môžete tiež ošetriť slabým fungicídnym roztokom. Ak sú príznaky lézie príliš zrejmé, musíte použiť príslušný liek..

Adaptácia rastlín a starostlivosť o karanténu

Adaptácia rastlín a starostlivosť o karanténu

Udržiavanie kvetu v karanténe sa kontroluje a kontroluje každých 4-5 dní. Počas tohto obdobia by ste ho mali skladovať v mierne osvetlenom a teplom prostredí s priemernou vlhkosťou. V tomto období nemôžete kvet vystaviť otvorenému slnku ani ho nechať v teple alebo chlade. Oplachovanie lístia a prerezávanie okrem sanitárnych účelov by tiež nemalo byť.

Prenos

Pôda v prepravnom kontajneri kúpeného kvetu môže byť presýtená živinami alebo naopak už príliš vyčerpaná. Takúto rastlinu by ste však nemali ihneď transplantovať do novej pôdy. Výnimkou sú exempláre, ktoré je potrebné transplantovať kvôli problémom so starým hrncom alebo kvôli chorobe. V iných prípadoch môže transplantácia poškodiť korene a ďalej poškodiť kvetinu, ktorá sa z pohybu nezotavila. Nejaký čas po nákupe musí stráviť v starom kontajneri. Obvykle to trvá niekoľko týždňov až mesiac..

Čas na transplantáciu do čerstvej pôdy, ktorá spĺňa všetky požiadavky kultúry, sa vyberá na základe stavu kríka. Iba tie rastliny, ktoré sa už z pohybu zotavili a obnovili rast, môžu byť transplantované do nového kvetináča..

Prispôsobenie rastlín po kúpe. NAHRADIŤ ?Prispôsobenie rastlín po kúpe. VYMENÍM?

Osvetlenie

Prvýkrát po nákupe sa pokúšajú narušiť nový kvet čo najmenej. Hrniec s ním nie je zbytočne upravovaný ani otáčaný, čo umožňuje rastline zvyknúť si na uhol osvetlenia.

Osvetlenie kvetu prispôsobujúceho sa novým podmienkam by malo byť jemné. Minimálne množstvo svetla, ktoré by krík mal dostať, sa vypočíta na základe požiadaviek zástupcov jeho druhu. Rastliny milujúce tieň nie sú na priamom slnku vôbec tolerované, exempláre, ktoré je možné zatieniť, sa uchovávajú na polotienistom mieste. Dokonca aj svetlo milujúce kríky by mali byť najskôr držané v rozptýlenom svetle, nemali by ste ich okamžite vystavovať priamym lúčom.

  Organické trávne hnojivo

Teplota

Ak rastlina vyžaduje pre normálny vývoj určitú teplotu, počas adaptačného obdobia bude dostatok mierneho tepla (18-20 stupňov). Pre kvety, ktoré uprednostňujú chlad, môžete poskytnúť trochu viac chladu. Podmienky musia byť zároveň stabilné počas celého aklimatizačného obdobia. Odporúča sa, aby rastlina nebola vystavená prievanu a nestála vedľa horúcej batérie..

Zalievanie

Zalievanie kvetu po kúpe

Hlavnou starosťou počas aklimatizácie bude pravidelné zalievanie kúpeného kvetu. Pôda v kvetináči by mala zostať mierne vlhká, ale nie podmáčaná. Pomôže to znížiť riziko rozpadu. Kvet v tejto dobe môže mať zvädnutý vzhľad, ale postupne sa môže vrátiť do normálu bez vonkajšej pomoci..

Úroveň vlhkosti

Aby si kvetina rýchlo zvykla na nové podmienky, pokúšajú sa jej zabezpečiť zvýšenú vlhkosť vzduchu. Toto pravidlo je obzvlášť dôležité dodržiavať pre rastliny, ktoré boli predtým držané v skleníku. Zo suchosti vzduchu môžu ich listy opadať alebo začať na okrajoch schnúť. Nízka vlhkosť navyše pomôže oslabiť imunitu kríka. Na pomoc rastline môžete použiť zvlhčovače, postrekovať jej listy častejšie alebo použiť improvizované prostriedky – vedľa hrnca dajte otvorené nádoby s vodou, batérie prikryte vlhkými uterákmi atď. Kompaktné rastliny milujúce vlhkosť je možné uchovávať pod priehľadným téglik alebo taška, ktorá bude slúžiť ako mini skleník.

Špeciálne prípravky môžu kvetu pomôcť zvyknúť si na nové podmienky, jemne stimulovať imunitu rastliny a pomôcť jej prežiť nepriaznivejšie obdobie pokojnejšie..

Starostlivosť o rastliny po kúpe

Starostlivosť o rastliny po kúpe

Nakúpenému kvetu môže trvať mesiace, kým si na nové podmienky úplne zvykne, a tak je potrebné aj po karanténe oň starostlivo starať. Zvlášť starostlivo budete musieť monitorovať skleníkové vzorky a rozmarnejšie holandské rastliny. Na rozdiel od kvetov pestovaných doma zo semien alebo odrezkov sú tieto kvety citlivejšie na akékoľvek chyby v obsahu. Pred kúpou akýchkoľvek rastlín alebo bezprostredne po nich sa musíte podrobne zoznámiť s hlavnými podmienkami ich pestovania a pokúsiť sa im ich poskytnúť.

Po skončení adaptačného obdobia je kvetináč umiestnený na trvalé miesto. Ďalšia starostlivosť o krík bude zahŕňať zalievanie a (v prípade potreby) postrek, ktorý sa vykonáva na základe potrieb druhu. Po kúpe by ste nemali kŕmiť najmenej niekoľko mesiacov. V budúcnosti sa zavádzajú živiny so zameraním na vývojový cyklus konkrétnej kultúry. Výnimku možno urobiť pre bohaté kvitnúce rastliny, ktoré budú potrebovať výživu na udržanie normálneho rastu. Hnojiť začnú po karanténe. Ak to štruktúra druhu dovoľuje, vrchný obväz sa môže použiť listovou metódou: toľko rastlín sa hnojí v skleníkoch. Navyše im pomáha rýchlejšie vstrebávať živiny..

Krík je možné transplantovať po karanténe, alebo môžete na takýto postup počkať najpriaznivejší čas. Rastliny sa najčastejšie presádzajú na začiatku obdobia aktívneho rastu – na jar alebo v lete. Dokonca aj zdravé kríky mnohých kvetov netolerujú transplantácie, preto je vhodné ich vykonávať iba vtedy, ak je to nevyhnutné. Nebojte sa tiež:

  • Kvitnúce alebo odfarbené kríky. Z tohto dôvodu môžu odhodiť púčiky a obdobie kvitnutia sa výrazne zníži – všetka sila sa vynaloží na zakorenenie..
  • Odpočívajúce rastliny, spomaľujúce tempo rastu. Porušenie spiaceho obdobia nedovolí kvetu získať silu pred novou fázou vývoja.

Transplantácia rastlín po kúpe

Ak je kvet v starom kvetináči stiesnený alebo pôda v ňom vôbec nespĺňa požiadavky, niekoľko týždňov po skončení karantény sa krík transplantuje do novej nádoby. Väčšina plodín dobre znáša spôsob prekládky – je vhodná aj pre rozmarné a citlivé druhy. Sú premiestnené na nové miesto spolu s pôdnou hrudkou bez čistenia koreňov. Úplné odstránenie starej pôdy opláchnutím koreňov je nežiaduce pre všetky rastliny; vykonáva sa iba vtedy, ak je pôda v kvetináči niečím kontaminovaná. Prudká a radikálna zmena obvyklého zloženia pôdy sa môže stať ďalším stresom pre kvetinu. Pri presádzaní do väčšieho hrnca môžete do starého pridať iba čerstvú pôdu alebo sa pokúsiť nahradiť iba jej časť..

  Kyselina jantárová pre izbové rastliny

Názor, že úplná zmena zalievacej zmesi môže kvetinu chrániť pred nadbytkom skladovacích hnojív, sa tiež považuje za mýtus. Takéto kompozície sa zvyčajne aplikujú na listy, sú rýchlo absorbované rastlinou, preto je zbytočné opláchnuť korene takýchto kvetov. V pôde kúpenej v obchode sa nebojte bielych častíc-môžu to byť jednak malé granule dlho pôsobiacich hnojív, jednak prevzdušňujúce prísady do pôdy..

Transplantácia izbových kvetov po nákupeTransplantácia izbových kvetov po nákupe

Holandské rastliny sa niekedy získavajú bez obvyklej pôdy – rastú v špeciálnom substráte, ktorý je zmesou bez pôdy, ktorá vedie vodu a vzduch. Vo svojej úlohe môže byť rašelina, kokosové vlákno a ďalšie podobné materiály. Verí sa, že pobyt v takejto pôde je zlý pre zdravie rastlín, ale mnohé druhy sa na to dobre adaptujú. Potreba presádzania sa zvyčajne uvádza dodatočne (najčastejšie sa veľmi veľké rastliny prepravujú na nevhodnom dopravnom pozemku), ale niektoré izbové kvety možno ponechať aj v rašelinovej pôde. Takýto substrát bude vyžadovať obzvlášť starostlivé dodržiavanie podmienok zalievania. Nadmerná vlhkosť rýchlo vedie k vzniku plesní a nepravidelnému zalievaniu – k strate kvality.

Rastliny okrasných listov môžu mať sieťovaný kôš v kvetináči, v ktorom boli zakorenené. Niekedy je taká sieťovina príliš hustá a môže poškodiť rastúce korene kríkov a obmedziť ich, ak sa neodstráni včas. Ak korene už úspešne vyklíčili cez sieť, nemali by byť rušené.

Prerezávanie rastliny po nákupe

Potrebné prerezávanie sa zvyčajne vykonáva asi šesť mesiacov po nákupe kríka. V skoršom termíne je možné rezať výhonky plodín, ktoré vyžadujú pravidelnú a neustálu formáciu. Existujú druhy, ktoré na začiatku kvitnutia vyžadujú prerezávanie alebo zovretie. Postup prerezávania vykonaný v nesprávnom čase však môže rastlinu ďalej oslabiť alebo viesť k výskytu slabých a predĺžených výhonkov..

V kvitnúcich rastlinách sa niekedy po nákupe odstránia všetky kvety. Tieto opatrenia sú navrhnuté tak, aby nasmerovali všetky sily kríka na prispôsobenie sa a chránili pred hmyzom, ktorý sa môže skrývať v púčikoch. Ak však koreňová rastlina začala vytvárať čerstvé púčiky, nemali by ste ich vyberať a pokúšať sa zastaviť kvitnúcu vlnu. Krík môže distribuovať svoje vlastné sily, takže ďalšie púčiky, ak je to potrebné, samy vyschnú a dodatočný zásah môže znížiť režim vývoja kvetov..

Prvým vyzdvihnutím zdravej rastliny v obchode a náležitou starostlivosťou o ňu môžete úspešne zachrániť kúpenú kvetinu a vyhnúť sa mnohým ťažkostiam, ktoré môžu čakať po prvom presťahovaní do domu. Starostlivá kontrola a pravidelná starostlivosť umožnia rastline rýchlo zakoreniť na novom mieste..