Organické sadenice a krmivo pre izbové rastliny

Organické sadenice a krmivo pre izbové rastliny

Kvalitná a správne vybraná pôda je kľúčom k dobrým sadeniciam a zdraviu rastlín. Rastliny sa však veľmi často vysádzajú do bežnej pôdy, ktorá je po ruke. Verí sa, že stojí za to ho kŕmiť a s kvalitou pôdy nebudú žiadne problémy..

Pridanie vrchného obväzu do pôdy nie je ťažké a príprava organického vrchného obväzu nevyžaduje veľa času a peňazí. Každý letný obyvateľ bude mať na mieste rôzny odpad – škrupiny od vajec, šupky zo zeleniny, zvyšky jedla. Skúsený záhradník bude schopný pripraviť vrchný dresing aj z bežného kuchynského odpadu..

Vrchný dresing s infúziou vtáčieho trusu

Vrchný dresing s infúziou vtáčieho trusu

Toto hnojivo obsahuje dusík, ktorý je pre rastliny potrebný pre aktívny vývoj a rast zelenej hmoty. Tento vrchný obväz je predovšetkým potrebný pre tie rastliny, ktoré majú aspoň jeden zo znakov dusičnanového hladovania – mäkký a pomalý kmeň, žltkasté lístie a zakrpatenie.

Vtáčí trus zachráni uschnuté sadenice alebo izbové kvety, ktoré uviazli. Môžu sa ním kŕmiť všetky zeleninové rastliny, citrusové plody, všetky druhy paliem a fikusy..

Na prípravu infúzie je potrebné zmiešať 2 litre trusu a 1 liter vody. Táto zmes by sa mala uchovávať v uzavretej nádobe tri dni (na kvasenie). Keď je vrchný obväz pripravený, bude potrebné ho zriediť vodou – 1 liter infúzie na 10 litrov vody.

Kŕmenie popolom

Znalci ekologického poľnohospodárstva považujú popol za jedno z najlepších prírodných krmív

Znalci ekologického poľnohospodárstva považujú popol za jeden z najlepších prírodných doplnkov stimulujúcich proces kvitnutia a plodenia rastlín. Popol je zdrojom draslíka a fosforu. Hnojenie slamou a dreveným popolom je nevyhnutné pre všetky izbové a zeleninové rastliny.

Je veľmi jednoduché pripraviť infúziu: do 2 litrov vriacej vody musíte pridať 1 polievkovú lyžicu popola, premiešať a trvať jeden deň. Pred použitím sa musí infúzia prefiltrovať cez gázu alebo sito..

Banánová šupka ako hnojivo

Banánová šupka ako hnojivo

Táto exotická rastlina obsahuje veľké množstvo draslíka, takže z banánových šupiek je možné vyrobiť aj biopotraviny. Toto banánové hnojivo môže byť dvoch typov: suché a tekuté.

  Biologické výrobky pre škodcov

Banánová kôra musí byť dôkladne vysušená a potom nakrájaná, kým sa nestane homogénnym práškom. Takýto práškový obväz je možné pridať do pôdy pri výsadbe rastlín.

Na prípravu infúzie musíte vložiť šupky z dvoch alebo troch banánov do trojlitrovej nádoby a naliať vodu izbovej teploty. Po uplynutí troch dní sa infúzia musí prefiltrovať a rastliny sa môžu napojiť.

Tento neobvyklý dresing je veľmi užitočný pre mnoho izbových kvetov, ako aj pre paradajky, papriky a baklažány. Draslík obsiahnutý v hnojive podporuje aktívne pučanie rastlín a ich následné kvitnutie.

Infúzia vaječných škrupín ako hnojivo

Toto je jedno z mála organických hnojív, ktoré obsahuje veľké množstvo stopových prvkov.

Toto je jedno z mála organických hnojív, ktoré obsahuje veľké množstvo stopových prvkov. Skúsení záhradníci a letní obyvatelia nikdy nevyhadzujú vaječné škrupiny. Dá sa z neho pripraviť užitočná infúzia, alebo ju môžete jednoducho rozhádzať po zemi.

Vaječná škrupina reaguje s vodou: pri rozklade sa uvoľňuje nepríjemný zápach sírovodíka. Je to on, kto stimuluje rast a vývoj rastlín. Kŕmenie vaječnými škrupinami je užitočné pre mnoho izbových rastlín a zeleniny..

Na prípravu hnojiva musíte rozdrviť škrupinu štyroch vajec a naplniť ju tromi litrami teplej vody. Nádoba je umiestnená na tmavom mieste a voľne pokrytá vekom. Asi po troch dňoch sa voda zakalí a objaví sa nepríjemný zápach sírovodíka. To naznačuje pripravenosť vrchného obväzu..

Kávová usadenina ako hnojivo

Pražená, mletá a už použitá káva je skvelým hnojivom pre sadenice

Odpad z kávy by ste tiež nemali vyhadzovať. Pražená, mletá a použitá káva je vynikajúcim hnojivom na sadenice. Sušená kávová usadenina pridaná do pôdy sa pre ňu stáva dobrým práškom do pečiva, čo výrazne zlepšuje výmenu vzduchu a priepustnosť vody.

Kávová usadenina sa musí zmiešať s pôdou, v ktorej sú zasadené semená, na klíčenie alebo na presádzanie izbových kvetov. Je veľmi užitočné pridať zvyšky kávy do pôdy, kde budú rásť baklažány, paradajky, uhorky, ružové kríky a mnoho kvetinových plodín..

  Popol ako hnojivo a nielen to

Hnojenie cibuľovej šupky

Cibulová šupka má schopnosť bojovať proti škodlivým mikroorganizmom a je tiež cenným hnojivom

Cibulová šupka má schopnosť bojovať proti škodlivým mikroorganizmom a je tiež cenným hnojivom. Skúsení farmári nazývajú takéto kŕmenie „dva v jednom“. Je dobrý pre všetky zeleninové rastliny, ale najmä pre paradajky..

Infúzia sa pripraví nasledovne: dvadsať gramov cibuľových šupiek sa musí naliať teplou vodou v množstve päť litrov. Po štyroch dňoch je infúzia pripravená na použitie. Najprv sa prefiltruje a potom sa vykoná postrek alebo zalievanie.

Vrchný dresing s odvarom zo zemiakov alebo zo zemiakových šupiek

Poškodené alebo vyhodené zemiaky a šupky sú vrchným obväzom pre všetky izbové a pestované rastliny

Poškodené alebo vyhodené zemiaky a šupky sú vrchným obväzom pre všetky izbové a pestované rastliny. Znalci ekologického poľnohospodárstva toto vzácne hnojivo nikdy nevyhodia, pretože obsahuje celý rad živín..

Na prípravu zemiakového hnojiva musíte jeho hľuzy uvariť alebo ošúpať. Chladený vývar sa používa na zalievanie všetkých druhov sadeníc.

Cukrový dresing

Cukrový dresing je užitočný pre prítomnosť glukózy v ňom

Rastliny, rovnako ako ľudia, si radi doprajú sladkosti. A pretože cukor je považovaný za zdroj energie, musíte túto energiu preniesť do rastlín cez pôdu..

K izbovým rastlinám sa takéto kŕmenie prenáša zalievaním. Na prípravu sladkej vody potrebujete dve čajové lyžičky cukru a jeden pohár teplej vody. V kvetináči môžete povrch pôdy jednoducho posypať cukrom..

Cukrový dresing je užitočný pre prítomnosť glukózy v ňom. V lekárni si preto namiesto bežného cukru môžete kúpiť glukózové tablety. Stačí pridať jednu tabletu do pohára teplej vody, počkať, kým sa rozpustí, a týmto roztokom môžete zalievať rastliny. Frekvencia takéhoto kŕmenia nie je väčšia ako raz za mesiac..

Toto hnojivo je veľmi užitočné pre kaktusy, ale môže byť použité pre všetky izbové kvety..

Nezvyčajné kŕmenie

Liečivá rastlina ako aloe je známa svojou liečivou šťavou a rastie v mnohých bytoch ako domáci lekár

Milovníci poľnohospodárstva, ktorí žijú v byte, si pre seba vytvárajú malé záhrady aj na parapete alebo na izolovanom balkóne. Prichádzajú teda na kŕmenie svojich rastlín z toho, čo je vždy po ruke.

  • Liečivá rastlina ako aloe je známa svojou liečivou šťavou a rastie v mnohých bytoch ako domáci lekár. Jeho šťava je považovaná za stimulátor rastu rastlín a klíčenia semien. Ako vrchný obväz teda môžete použiť šťavu z aloe zriedenú vodou.
  • Dobré ženy v domácnosti vždy pred prípravou jedla namočia fazuľu a hrášok, šošovicu a perličkový jačmeň, umyjú všetky cereálie. Ale dobrí letní obyvatelia a záhradníci používajú túto vodu ako vrchný dresing, pretože v nej zostáva veľké množstvo škrobu. Táto výživná voda bude rovnako užitočná ako napríklad zemiakový dressing..
  • Niektorí považujú vodu, ktorá zostáva po namočení alebo varení húb, za rovnaké užitočné hnojivo. Tento prírodný stimulant je vhodný na namáčanie semien pred výsadbou do zeme..
  • Každá rodina má milovníka citrusov. Kôra z pomarančov, citrónov a mandarínok je dusík, ktorý mladé rastliny potrebujú na stimuláciu rastu. Do pôdy je potrebné pridať dobre vysušené a dôkladne rozdrvené kôry. Ich nádherná aróma sa navyše stane prostriedkom na odpudzovanie škodlivého hmyzu..
  • Bežné droždie sa považuje za vynikajúci vrchný dresing. Hnojivá sa pripravujú na báze čerstvého aj sušeného droždia. Tento vrchný obväz možno použiť maximálne trikrát za sezónu..
  • Ak máte rastliny, ktoré nemajú radi kyslé pôdy, potom je toto hnojivo pre nich. Musíte brať zubnú pastu ako základ pre kŕmenie. Na prípravu kvapaliny na zavlažovanie musíte vytlačiť asi tretinu skúmavky v jednom litri teplej vody, dôkladne premiešať a neobvyklé hnojivo je pripravené.
  Starostlivosť o rastliny v kancelárii

Každý si musí sám vybrať, čo je lepšie – kúpiť hotové hnojivo alebo ho pripraviť z organického odpadu.