Peroxid vodíka pre izbové kvety

Peroxid vodíka pre izbové kvety

Peroxid vodíka je jednou zo zlúčenín, ktoré je možné použiť na starostlivosť o izbové rastliny. Spolu s komerčne dostupnými minerálnymi doplnkami môže mať použitie peroxidu vodíka tiež pozitívny vplyv na rast a vývoj kvetov. V tomto prípade je hlavnou vecou pozorovať dávkovanie pripraveného roztoku, zaviesť ho včas a správne a tiež nezabudnúť na svoju vlastnú bezpečnosť..

Na čo sa používa peroxid vodíka?

Na čo sa používa peroxid vodíka?

Na starostlivosť o rastliny sa používa veľmi slabý roztok peroxidu – v čistej forme môže táto kompozícia výrazne poškodiť výsadbu. Roztok pripravený pre kvety sa používa na ich zalievanie a postrek. Okrem toho môže byť peroxid použitý ako dezinfekčný prostriedok na ruky a nástroje počas prerezávania alebo transplantácie..

Peroxidový roztok na ošetrovanie výsadby nie je skladovaný, rýchlo stráca svoje prospešné vlastnosti, takže musí byť vždy čerstvo pripravený. Princíp jeho účinku je jednoduchý – aktívny kyslík v zložení tohto produktu rýchlo vytláča z vody atómy chlóru škodlivé pre rastliny, čo prispieva k zlepšeniu kvality pôdy. K tomu pri zalievaní stačí naliať do vody iba 2-3 kvapky peroxidu. Vďaka tejto úprave budú kvety schopné lepšie absorbovať živiny z pôdy, čo bude mať určite pozitívny vplyv na ich vizuálnu príťažlivosť, trvanie kvitnutia a silu imunity. Peroxidový roztok tiež pomáha chrániť rastliny pred chorobami a posilňuje koreňový systém. Môže sa použiť na zlepšenie zdravia koreňov a ako súčasť liečby a prevencie plesňových infekcií..

Príprava roztoku

Príprava roztoku peroxidu vodíka pre kvety

Voda z vodovodu pre rastliny sa musí brániť, aj keď pred zalievaním plánujú pridať peroxid. Nechá sa v otvorenej nádobe najmenej 6-8 hodín, aby sa z nej odparil chlór. Dažďová voda, ktorá už obsahuje peroxid, takúto prípravu nebude potrebovať..

Fľašu peroxidu vodíka dostanete v lekárni. Pred spracovaním rastlín je kompozícia silne zriedená vodou. Pomer tekutín sa zároveň môže pri rôznych úlohách líšiť:

 • Na normálne denné zalievanie pridajte 2-3 kvapky 3% kompozície do 1 litra vody;
 • Na zalievanie alebo postrek každých 5-7 dní pridajte 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. lyžice peroxidu;
 • Na preventívne ošetrenie pôdy pridajte 3 ml do 1 litra vody;
 • Na predbežné vysadenie pôdy na 5 litrov vody použite 30 ml.

Ak je peroxid potrebný na prevenciu alebo liečbu chorôb, niekedy sa zmieša s inými formuláciami. Takže proti neskorej plesni použite roztok 30 kvapiek jódu a 3 polievkové lyžice. lyžice peroxidu v 10 litroch studenej vody.

Peroxid vodíka pre VNÚTORNÉ RASTLINY! RASTTE RÝCHLO a NEDÁVAJTE CHOROBU!Peroxid vodíka pre VNÚTORNÉ RASTLINY! RASTTE RÝCHLO a NEROBTE!

Spôsoby použitia peroxidu vodíka

Pretože peroxid v čistej forme môže dokonca zničiť výsadbu, čo vedie k popáleninám a rozhoduje sa zlepšiť zdravie kvetov, je obzvlášť dôležité dodržiavať dávkovanie tohto lieku. Rozsah použitia roztoku peroxidu je pomerne vysoký: môže sa aplikovať bežným spôsobom – zalievaním a na listy – postrekom. Spolu s tým dezinfekčné vlastnosti lieku umožňujú jeho použitie na dezinfekciu pôdy, nástrojov alebo dokonca na čistenie rúk pri rôznych prácach v starostlivosti o rastliny. Rovnaké vlastnosti umožňujú peroxidu poraziť patogény rôznych chorôb. Ale v každom z týchto prípadov môžu byť pomery peroxidu a vody odlišné..

  Ako si vybrať čerstvý strom

Zalievanie

Zalievanie kvetov s prídavkom peroxidu

Pridanie peroxidu do vody na zavlažovanie zlepšuje prevzdušnenie pôdy a uľahčuje absorpciu prvkov dôležitých pre zdravie rastlín. Pre takýto roztok sa 10 ml kompozície pridá do 1 litra vody. V lete sa také zavlažovanie vykonáva 1-2 krát týždenne a počas zvyšku kvetov v zime – raz za pár týždňov..

Nasýtenie vody na zavlažovanie kyslíkom pomáha v boji proti mnohým chorobám, ktoré sú spôsobené jej nedostatkom – vrátane čiernej nohy, plesne a hniloby koreňov. Kompozícia bude obzvlášť účinná na ťažkých pôdach. Peroxid sa môže používať aj s doplnkami fosforu. 2 lyžice lyžice peroxidu sa pridávajú niekoľkokrát týždenne do 1 litra vlažnej vody s rozpusteným fosforečným hnojivom. Na liečbu môžu stačiť 2-3 recepcie, ale funguje to najlepšie v počiatočných štádiách ochorenia..

Aby malo zavedenie peroxidu maximálny účinok, je kombinované s hygienickými opatreniami a nezabudnite na ďalšie metódy starostlivosti o kvety:

 • Trosky sa pravidelne odstraňujú z povrchu pôdy v kvetináči: opadané listy a iné zvyšky rastlín. Hnijúce pri kontakte s vlhkou pôdou vedú k množeniu škodlivých mikroorganizmov;
 • Snažia sa ju opatrne zalievať, pričom sa zameriavajú na potreby výsadby a nevedú k vysychaniu pôdy alebo jej podmáčaniu. Takéto kontrasty sú zlé pre zdravie koreňového systému a môžu vyvolať jeho rozpad. Po zalievaní je potrebné odstrániť prebytok z palety;
 • Uvoľnenie ornice zlepší tok kyslíka ku koreňom. Vykonáva sa opatrne a snaží sa nepoškodiť korene výsadby..

Keď ste sa rozhodli zalievať kvety roztokom peroxidu, je dôležité vziať do úvahy ich vlastnosti. Preto sa niektorým rastlinám – orchideám alebo saintpauliam – odporúča polievať cez podnos. Na zalievanie takýchto kvetov, ako aj na ruže, môžete urobiť roztok peroxidu s jódom. Na 1 liter vody sa odoberú 2 polievkové lyžice. lyžice peroxidu a 30 kvapiek jódu. Kaktusy a sukulenty, ktoré nepotrebujú časté zalievanie, sa väčšinou nepolievajú peroxidom.

Top dressing

Peroxid sám o sebe nie je hnojivom, ale podporuje absorpciu ďalších živín. Mnoho receptov, ktoré obsahujú peroxid vodíka, pomáha pri oživení oslabených rastlín a tiež zlepšuje rýchlosť rastu izbových kvetov. Použitie peroxidu na úpravu výsadby aktivuje asimiláciu živín z pôdy. Pravidelná aplikácia tejto kompozície prispieva k získaniu bohatšej a tmavšej farby listov, tvorbe väčšieho počtu púčikov a zvýšeniu pružnosti vetiev. Neodporúča sa miešať peroxid s inými prísadami v jednej aplikácii. V prípade potreby sa kŕmenie vykonáva po ošetrení peroxidom (5 polievkových lyžíc na 10 litrov vody).

  Popol ako hnojivo a nielen to

Postrek

Postrek kvetov peroxidom

Listová úprava listov peroxidovým roztokom pomáha dosiahnuť väčšiu hrúbku koruny, zlepšuje turgor listov, aktivuje rast mladých výhonkov a zabraňuje skorému vädnutiu stoniek. Okrem toho, ako každý postrek, tento postup pomáha zvýšiť vlhkosť vzduchu a chráni výsadbu pred škodlivým hmyzom, ktorý uprednostňuje sucho a teplo. Dezinfekčný účinok zároveň zachráni kvety pred hnilobou, plesňou a plesňou spôsobenou zalievaním tvrdou vodou a podmáčaním pôdy. Pokúšajú sa aplikovať čerstvo pripravený roztok peroxidu na jemný povrch listov a zdvihnúť ich. Takéto striekanie sa môže vykonávať 2-3 krát týždenne..

Je dôležité mať na pamäti, že plodiny s nadýchanými listami, ako aj kvitnúce kríky, môžu akékoľvek postreky vnímať negatívne. Kvapky vody na takýchto listoch oveľa horšie schnú a môžu viesť k rozvoju chorôb alebo vzniku popálenín a zvlhčenie kvetov a pukov môže mať za následok ich predčasné vädnutie. Pre takéto rastliny sú zvolené iné metódy aplikácie peroxidu..

Spracovanie koreňa

Na zlepšenie fungovania koreňového systému sa namiesto organických prísad pridáva roztok peroxidu. Peroxid ochráni korene pred rozpadom, zlepší ich aktivitu a dezinfikuje pôdu v kvetináči. Takéto zalievanie sa vykonáva raz za pár týždňov, posilní sa tým hlavné korene výsadby..

Ošetrenie osiva pred sejbou

Ošetrenie osiva peroxidom pred sejbou

Peroxid možno použiť na ošetrenie semien pred sejbou. Tento postup zmäkčuje obal osiva a potláča pôsobenie inhibítorov obsiahnutých v osive, preto zvyšuje rýchlosť klíčenia a tiež chráni mladé sadenice pred mnohými patogénnymi baktériami. Semená sa ponoria na 2-3 hodiny do 0,25 litra pohára vody, do ktorého sa pridá 30 kvapiek peroxidu. Po namočení osivo opláchnite pod tečúcou vodou a potom dobre osušte.

Pri starostlivosti o sadenice je možné použiť aj zalievací roztok (1 polievková lyžica produktu na 1 liter vody). Ak sa nájde postihnutý výhonok, odstráni sa a zvyšné sadenice sa postriekajú roztokom pod korene a postup sa opakuje každých 10 dní. Pravidelná aplikácia peroxidu ochráni mladé rastliny pred čiernou nohou, ktorá najčastejšie postihuje mnohé plodiny práve v štádiu sadeníc, ako aj pred mnohými kvetovými škodcami. Peroxid sa môže použiť aj vo fáze výsadby do zeme, pričom na dezinfekciu sa do studní naleje silnejší roztok (4 polievkové lyžice na 1 liter vody)..

  Ako rýchlo vyrobiť kompost

Niekedy sa tento nástroj používa aj pri klíčení odrezkov. Sú ponorené do roztoku 1 polievková lyžica na deň. lyžice peroxidu v 1 litri vody.

Predbežné opatrenia

Napriek tomu, že peroxid vodíka nemá prakticky žiadne kontraindikácie a dá sa použiť na starostlivosť o akékoľvek rastliny, musí sa používať racionálne. V zložení sa takéto riešenie podobá dažďovej vode, a preto ak je dodržané dávkovanie, nemôže poškodiť kvety. Aby mal peroxid maximálny možný účinok, musíte si pamätať nasledujúce pravidlá jeho použitia:

 • Peroxid vodíka sa vždy riedi vodou v pomere potrebnom na konkrétnu úlohu;
 • Roztok pre každú aplikáciu musí byť čerstvo pripravený;
 • Pred zalievaním sa pôda v kvetináči očistí od spadnutých listov alebo púčikov a iných zvyškov rastlín;
 • Peroxidu sa zvyčajne vyhýbajú iné živiny, pokiaľ to špecifická úloha nevyžaduje;
 • Ak sú korene alebo vzdušné časti rastliny pokryté ľahkým kvetom, na chvíľu odmietnu zalievať peroxidom;
 • Roztok by ste nemali používať príliš často – na udržanie zdravia rastlín, ktoré sú polievané každý druhý deň, bude stačiť aplikovať ho iba raz týždenne.

Je potrebné použiť peroxid na kvety

Peroxid vodíka pre kvety. Starostlivosť o izbové rastliny – užitočné radyPeroxid vodíka pre kvety. Starostlivosť o izbové rastliny - užitočné rady

Peroxid vodíka vám umožňuje rýchlo a ľahko získať zdravú kvetinovú kompozíciu, ktorá zlepšuje vlastnosti pôdy v kvetináči a prispieva k vzhľadu a celkovému stavu izbových rastlín. Okrem toho je tento liek dostupný a lacný a malá dávka peroxidu v roztoku robí jeho použitie ešte ekonomickejším..

Ale ako každé iné hnojivo musíte podľa potreby aplikovať iba peroxidový roztok. Nesprávne dávkovanie alebo príliš časté používanie nebude vhodné, ale poškodí iba domáce kvety, preto by sa taký prostriedok mal používať opatrne a premyslene. Iba v tomto prípade takáto prísada povedie k požadovanému výsledku..

Na kvety sa najčastejšie používa 3% peroxid vodíka, ktorý pri príprave roztoku nevyžaduje špeciálne opatrenia. Ale ak bol tento výrobok zakúpený vo vyššej koncentrácii (napríklad 35%), bude to vyžadovať dodržiavanie bezpečnostných opatrení. Má sa otvárať iba vo vetranom priestore s použitím ochranných pomôcok pre ruky a dýchacie cesty..