Popol ako hnojivo a nielen to

Popol ako hnojivo a nielen: použitie popola v záhrade

Popol používajú záhradníci a záhradníci ako minerálne hnojivo. Je obľúbený u milovníkov prírodných darov prírody, ktorí vnímajú negatívny vplyv rôznych chemických urýchľovačov rastu a prostriedkov na zvýšenie výnosov na ľudské zdravie. Stačí povedať, že popol obsahuje stopové prvky vo forme, ktorá je pre asimiláciu rastlinami najprijateľnejšia. V popole získanom zo spaľovania slamy sa v optimálnom pomere nachádza draslík, mangán, fosfor, vápnik. Ale nielen tieto suroviny sa používajú na výrobu prírodných hnojív. Ak slama nie je k dispozícii, potom palivové drevo ihličnatých alebo listnatých stromov, breza.

Prečo kŕmiť záhradné plodiny popolom? Aké sú jej výhody pre pestované rastliny? S akými chorobami bojujú s popolom a akými škodcami sa ho bojí? S týmito a ďalšími otázkami sa musíme vysporiadať..

Popol ako stimulant pri príprave semien na výsadbu

Pripravením infúzie zo slamy alebo popola z dreva môžete získať tekutinu s rozpustenými minerálmi. Za týmto účelom namočte 2 polievkové lyžice do litra vody a nechajte 2 dni lúhovať. Potom sa roztok prefiltruje a použije sa na namočenie semien (nechajú sa v infúzii 3 až 6 hodín, potom sa odstránia a sušia) a na kŕmenie sadeníc alebo izbových rastlín..

Popol ako hnojivo

Popol sa aplikuje pod všetky rastliny, okrem mrkvy. Jej výsadby sú na pôdu veľmi náročné a takéto hnojenie bude pre nich nadbytočné. Z popola sa pripraví infúzia a potom sa pôda okolo rastlín zaleje alebo postrieka. Popol je možné pridať priamo do pôdy zakopaním v malej hĺbke..

Popol je možné pridať priamo do pôdy zakopaním v malej hĺbke.

Cibuľový popol. Popol sa používa na kŕmenie plodín.

Popol na baklažán a korenie. Popol sa pridáva do zmesi sadeníc s pôdou, je mu priradená úloha ekologického kŕmenia. V chladných a daždivých letách sú papriky a baklažány citlivé na nedostatok draslíka a vyžadujú zavedenie hnojív obsahujúcich tento stopový prvok. Popol je rozptýlený pod rastlinami v množstve 2 šálky na 1 m2. m.

Popol pre kríky a ovocné stromy. Pred vysadením stromu alebo bobuľového kríka sa na dno výsadbovej jamy naleje kilogram popola. Je to nevyhnutné, aby sa rastliny rýchlo usadili na novom mieste a lepšie rozvíjali koreňový systém. Odporúča sa tiež pravidelne aplikovať hnojivo na kmene kmeňov, každé 4 roky sa okolo stromu vykopá plytká drážka, do ktorého sa naleje niekoľko kilogramov popola a rozomelie sa zhora zeminou..

  Ako uchovávať jablká v byte

Popol pre kapustu. Popol je potrebný na pestovanie sadeníc a na výsadbu na otvorenom priestranstve.

Repkový popol. Pred zasadením semien do zeme sú pripravené drážky posypané popolom z dreva. Rovnaká technika sa používa, keď sa objavia sadenice, sú práškové zhora. Pretože popol je optimálnym hnojivom pre túto plodinu, musíte ho pridať neskôr rozpustením pohára vo vedre s vodou. Rastliny sa zalievajú infúziou 2 krát za mesiac.

Popol pre paradajky. Sadenice paradajok sa budú vyvíjať rýchlejšie, ak ich budete pravidelne polievať roztokom popola. Výsadba rastlín v zemi je sprevádzaná zavedením hnojiva (2 polievkové lyžice) do každého otvoru.

Popol pre jahody. Vrchný obväz s popolovou infúziou sa vykonáva skoro na jar. Môžete tiež použiť suché hnojivo, ktoré je zapustené do zeme okolo kríkov. Tento postup prispieva k zvýšeniu počtu stoniek kvetov a v dôsledku toho k zvýšeniu výnosu. Popol je potrebný na vytvorenie nového lôžka z bobúľ, je prinesený do otvorov.

Popol na uhorky. Pri výsadbe uhoriek sa do každého otvoru pridá pohár popola. Toto hnojivo je súčasťou mnohých zeleninových dresingov..

Popol na reďkovku. Nedostatok draslíka v pôde negatívne ovplyvňuje tvorbu okopanín. Pred sejbou reďkovky sú drážky posypané suchým popolom.

Popol na zemiaky. Poprášenie hľúz sadivových zemiakov popolom podporuje rast mihalníc a zvyšuje výnosy. Okrem toho sa zemiaky z takéhoto postupu stanú viac škrobovými..

Popol ako súčasť kompostu a organických lôžok

Nie je ťažké urýchliť proces rozkladu organického odpadu: na to musíte do hromady kompostu pridať popol, pravidelne ho nalievať cez vrstvy alebo nalievať popol na kompost. Takéto hnojivo dokonale nasýti humus minerálmi a stopovými prvkami a slúži na vytvorenie teplých záhonov.

Popol ako súčasť kompostu a organických lôžok

Popol ako prostriedok kontroly škodcov a chorôb

Popol je účinným prostriedkom proti škodlivému hmyzu a mikroorganizmom. S jeho pomocou záhradníci zachraňujú sadenice z takzvanej čiernej nohy, predchádzajú múčnatke na uhorkách a egrešoch, likvidujú slimáky a húsenice na kapuste. Popol má škodlivý účinok na sivú hnilobu, ktorá postihuje jahody a kýl, ktorá sa nachádza na kapustových výsadbách..

  Ako odnaučiť mačku jesť kvety a izbové rastliny

Neskorej plesni na paradajkách je lepšie predchádzať ako liečiť. Za týmto účelom, asi týždeň po výsadbe sadeníc na otvorenom lôžku, sa pôda okolo rastlín ošetrí popolom. Nenechajte si ujsť vzhľad prvých vaječníkov, v tomto období sa vykonáva rovnaký postup..

Kapustové vošky sa boja odvaru z popola. Líši sa od infúzie v tom, že je potrebné variť (300 g popola sa zriedi v litri vody a varí sa 20 minút). Po ochladení a usadení sa kvapalina filtruje, pridá sa voda na získanie objemu 10 litrov a použije sa na postrek rastlín.

Húsenice na kapuste sú otrávené infúziou popola; musíte to urobiť večer predtým. Za týmto účelom sa pohár popola zmieša s litrom vody a nechá sa cez noc vylúhovať. Ráno sa roztok pretrepe, prefiltruje a použije sa podľa pokynov. Kapustné listy sa spracovávajú z oboch strán a vždy skoro ráno, keď sa húsenice ešte nestihli skryť.

Krížová blcha nebude obťažovať, ak sú prvé výhonky rastlín zaprášené čistým popolom alebo zmiešané s tabakovým prachom. Nevýhodou tejto metódy je, že sa musí opakovať po každom daždi alebo umelej zálievke..

Popol rozhádzaný po záhradných plodinách vás zachráni pred nepríjemnými slimákmi. Aby sa zabránilo šedej hnilobe, výsadba jahôd je ošetrená popolom bezprostredne po odkvitnutí.

Popolový vývar alebo infúzia popola zabraňuje vzniku múčnatky, ktorá postihuje kríky egreša. Na prevenciu je bobule postrekované trikrát a do zvyšného sedimentu sa pridá voda a rastliny sa zalejú koreňom..

Použitie popola pri skladovaní zeleniny

Použitie popola pri skladovaní zeleniny

Vďaka antifungálnym a antiseptickým vlastnostiam popola je možné zeleninu konzervovať až do jari. Popolový prášok je potrebné ošetriť koreňovou zeleninou (repa, mrkva, zemiaky, zeler, čierna reďkovka) a vložiť do škatúľ, ktoré sa umiestnia do chladnej miestnosti. Cesnak sa skladuje podobným spôsobom, len je potrebný ďalší popol, hlavy v krabici sa ním zalejú.

  Vplyv izbových rastlín na atmosféru domu

So zvýšenou kyslosťou pôdy sa zvyčajne používa vápno. Použitie popola môže tiež napraviť situáciu a zároveň zlepšiť štruktúru pôdy bezpečnejším spôsobom. Na precvičovanie ekologického poľnohospodárstva je užitočné pripraviť si infúziu, ktorá obsahuje popol. Zložka bohatá na stopové prvky umožňuje vynikajúce hnojenie.

Infúzia popola sa používa na nútenie cibule na perie: žiarovky sa v nej držia niekoľko hodín pred výsadbou. Ošetrenie rezov a píl na stromoch popolovým práškom urýchli ich hojenie. Miešaním s pilinami sa získa mulč, ktorý sa posype kruhmi kmeňa stromov a lôžkami..

S osobným sprisahaním je ťažké zaobísť sa bez popola. Nahrádza chemické hnojivá a pôsobí iba v prospech rastlín. Po vyrúbaní na skládku sa preto neponáhľajte vytiahnuť vyvrátené pne a konáre stromov, ale prispôsobiť ich tak, aby získali nenahraditeľné hnojivo..