Ako odvápniť kotol v krajine bez odstránenia: 4 účinné spôsoby

Ako odvápniť kotol v krajine bez odstránenia: 4 účinné spôsoby

Na zabezpečenie teplej vody pre vidiecke domy musíte nainštalovať kotly na 50 litrov alebo ešte viac, ak sem cez víkendy chodí početná rodina.

Každé elektrické zariadenie, ktoré príde do styku s vodou, potrebuje údržbu. V priebehu času sa na vykurovacom telese vytvára vodný kameň. Nie je to len nebezpečné pre ľudské zdravie, ale tiež znižuje výkon kotla, urýchľuje opotrebovanie vykurovacieho telesa. Ak je v meste možné využiť služby vysokokvalifikovaných špecialistov, je veľmi problematické zabezpečiť ich príchod na dachu. Z tohto dôvodu musíte kotol vyčistiť sami. Pozrite sa na 4 účinné spôsoby odstránenia vodného kameňa bez odstránenia zariadenia.

Ako odvápniť kotol v krajine bez odstránenia: 4 účinné spôsoby

1. Kyselina citrónová

Na čistenie kotla použite kyselinu citrónovú. Pripravte to z výpočtu: jeden liter objemu nádrže bude vyžadovať 20 g látky. Ak je nainštalovaný 50-litrový ohrievač vody, vezmite 800-1 000 g kyseliny citrónovej.

Zrieďte 300 g vody, výslednú zmes nalejte do kotla cez hadicu na prívod vody a potom znova pripojte k vodovodnému potrubiu.

Nastavte jednotku na maximálnu teplotu, zapnite ju. Začne sa napúšťať a ohrievať vodu. Po dokončení cyklu vypustite všetku tekutinu.

2. Ocot

Ocot účinne odstraňuje usadeniny vodného kameňa, preto sa používa aj na čistenie kotla. Na každý liter objemu nádrže pripravte 100 ml 9% octu. Ak plánujete použiť 70% octovú esenciu, použite 13 ml na liter. Pripravené suroviny zrieďte v niekoľkých litroch vody (najmenej 2 litre). Nalejte roztok octu cez hadicu na prívod vody. Potom podľa podobnej schémy opísanej v metóde 1 pripojte kotol a stojte 35 minút po zahriatí vody na maximálnu teplotu. Potom zlúčte obsah.

3. Jedlá sóda

Odvápňovací prvok môžete odvápniť pomocou iného dostupného prostriedku: sódy bikarbóny (25 g na liter). Rozpustí sa vo vode v pomere 1:12. Výsledný roztok sa naleje do kotla podľa už známej schémy. Výnimkou je výber teploty vykurovania. V tomto prípade by nemal presiahnuť 55 stupňov, pretože pri vysokých teplotách sóda stráca potrebné vlastnosti. Nakoniec vypustite vodu a pokračujte v používaní kotla..

4. Profesionálne nástroje

Ak máte predsudky ohľadom používania domácich liekov, odvápnite pomocou profesionálnych produktov. Najpopulárnejšie sú Cillit, AlfaPhos, Aipacon, Thermagent Active. Po zriedení vodou naplňte nádrž zvoleným chemickým roztokom. Dodržujte čas odporúčaný výrobcom. Obvykle to trvá asi 5-6 hodín, takže sa tento postup často vykonáva večer a jednotka sa nechá cez noc. Ráno sa obsah vypustí, kotol sa pripojí a môže sa znova použiť.