Ako sa oslavuje Maslenitsa v Rusku

ako sa v Rusku oslavuje Maslenitsa

Maslenitsa je jedným z najstarších ruských ľudových sviatkov. Jeho hlavná podstata spočíva v prechode zimy a stretnutí s jarou. Ako by sa mali oslavovať tieto nádherné sviatky? Ako by ste mali zablahoželať? Na aké znaky by ste mali dávať pozor? Aký je správny spôsob pečenia palaciniek? Ako uhádnuť? Možno táto publikácia odpovie na všetky tieto otázky..

Masopust a všetko okolo toho

Najstarším prapôvodným ruským sviatkom je Maslenitsa. Obvykle má svoje vlastné tradície a zvyky. V roku 2016 sa tento sviatok oslavoval od 7. do 13. marca. Tento sviatok znamená rozlúčku s chladnou a dlhou zimou a vítanie jari. Staroruský sviatok k nám prišiel zo starovekej pohanskej kultúry a dokázal si zachovať svoj význam aj po prijatí kresťanstva v Rusku..

Dušičky sú sviatky, ktoré tvoria pohyblivú časť nášho kalendára. Obdobie týchto sviatkov spravidla závisí od dátumu najdôležitejšieho sviatku medzi kresťanmi – Veľkej noci. Podľa pravoslávnych Veľkonočných sviatkov by sa sviatok fašiangov mal začať 56 dní pred Veľkou nocou. Týždeň syra – alebo ako obyčajní ľudia nazývajú Týždeň masla, je to posledný týždeň pred pôstom. Tento čas je prípravným stretnutím veľkého pôstu..

Pokiaľ ide o kresťanský význam, je venovaný najdôležitejšiemu cieľu – zmiereniu s inými ľuďmi, odpusteniu všetkých urážok a príprave na kajúcnu cestu k Bohu. Na pokračovanie nádherného sviatku Maslenitsa by podľa cirkevnej listiny nemali všetci pravoslávni kresťania jesť mäso, ale môžu jesť mliečne výrobky a ryby..

Masopustné tradície a zvyky

Dušičky v Rusku

Dovolenka Maslenitsa má svoje vlastné ruské tradície. Na takú dovolenku, ako je Dušičky, sa ľudia spravidla začínajú pripravovať od polovice predchádzajúceho týždňa. V tejto dobe všetci ľudia začali upratovať svoje domovy – od pivnice po povalu: drhli stoly, podlahy a lavice, obnovili bielok na sporákoch, pripravili pokrmy na dovolenku, pozametali všetky odpadky zo svojho dvora a blízkeho okolia brána. Tiež si ľudia vopred kúpili na oslavu Dušičiek rôzne výrobky: múku rôznych odrôd na pečenie palaciniek, koláčov alebo priadze, perníčky, solené ryby, oriešky a sladkosti pre deti, zbieranú smotanu, mlieko, kyslou smotanu a kravské maslo . Sobota pred fašiangovým utorkom sa volala Malý masopust. V tento deň bolo zvykom, že si ľudia spomenuli na svojich zosnulých rodičov. Na tieto účely sa upiekla špeciálna pochúťka – palacinky. Potom ich položili na takzvanú bohyňu, strechu alebo vikýr, alebo ich priniesli na cintorín a položili na hroby mŕtvych a rozdali chudobným v kostoloch. Oslavy fašiangov sa začali v pondelok budúceho týždňa. Olejový týždeň vždy

Bol vždy najzábavnejší rok. Každý deň v týždni mal svoj vlastný názov: pondelok – stretnutie, utorok – hra, streda – gurmán, štvrtok – radovánky, piatkové svokry, sobota – večere, nedeľa – odpustenie, rozlúčka alebo deň odpustenia.

Najdôležitejšie boli samozrejme posledné 4 dni Maslenitsy, ktoré sa nazývali bujaré Maslenitsa alebo široké. Pred nástupom týchto dní bolo potrebné ísť si dať dobrú paru a umyť sa v ruskom kúpeľnom dome, čím sa očistíte od nešťastí a ťažkostí minulého roka. Vo všetkých domoch ľudia prestali pracovať, chodili sa navštevovať. Počas oslavy Maslenitsa boli položené obrovské a výživné stoly, ktoré hýrili mliekom a múčnym jedlom, ako aj rôznymi bolesťami od rýb, vajec, kvasu, koláčov a piva. Pri tomto slávnostnom jedle museli byť na stole palacinky – toto je pohanský symbol slnka. Bol považovaný za povinný atribút spomienky..

Masopustné tradície a zvyky

Ako upiecť palacinky na Dušičky

Sviatok ako Dušičky bol vždy načasovaný tak, aby sa zhodoval s výkonom veľkého počtu rôznych rituálov, ktoré sú spojené s uctievaním novomanželov – alebo jednoduchšie, mladých manželov, ktorí sa tento rok oženili. Takali ich z kopcov na špeciálnych mrazených kožách, váľali sa v snehu a sadili na obrátené brány. Spolu s tým bola hlavnou slávnostnou akciou samozrejme jazda po šmykľavkách – na sánkach, kožách domácich zvierat, ľadových sitách alebo korytách, prevrátených lavičkách. V dedinách severného Volga, na najvýššom mieste počas oslavy Maslenitsa, boli pre mladých ľudí položené špeciálne rovnobežné stĺpy, aby mohli jazdiť vo dvojiciach. Inteligentní mladí ľudia navyše jazdili na koňoch, pohybovali sa týmto spôsobom z dediny do dediny, spievali, robili hluk, hrali na harmonike. Kone boli zároveň ozdobené pestrofarebnými stužkami, nádhernými kvetmi a zvoniacimi zvonmi. Na sviatočný týždeň Maslenitsa bola v mnohých kozáckych osadách Uralu a Sibíri, ako aj na území Krasnojarska, v provinciách Tula, Sibír a Penza populárna taká hra ako Taking a Snow Town. Takáto tradícia, ako je výstavba miest a pevností z husto zavaleného snehu, je známa už od začiatku 18. storočia. V posledný deň týždňa Maslenitsa v provinciách našej krajiny sa uskutočnila rozlúčka s Maslenitsa. V niektorých oblastiach došlo k rituálu spálenia podobizne Maslenitsa a v iných formou pohrebov s drôtmi. Posledná nedeľa pred Veľkým pôstom sa nazýva Nedeľa odpustenia. V tento deň, po večernej bohoslužbe, bol vo všetkých kostoloch vykonaný a dodnes vykonávaný zvláštny obrad odpustenia, keď sa farníci a duchovní navzájom vzájomne prosia o odpustenie, aby vstúpili do Veľkého pôstu s obnoveným a čistá duša. pokúšajúca sa zmieriť so všetkými susedmi.

Masopustné tradície a zvyky

Známky pre Dušičky

Masopust 2018 má svoje vlastné charakteristiky. Podľa tradície sa Maslenitsa musí nevyhnutne vykonávať veľmi pádlovo a bohato. Ľudia by nemali šetriť na podávaní jedla. Uvažuje sa, že ako strávite Dušičky, tak prejde rok. V prípade, že sa palacinky hostesky ukázali ako svieže a krásne, budúci rok bude bohatý na úrodu a prosperujúci. A ak sa palacinky lepia a nevychádzajú, potom je v budúcom roku len jeden problém čakať. Čím viac bude pani palaciniek piecť pre Dušičky, tým bohatšia bude vo svojom dome. Ak nie je dostatok palaciniek, zber bude zlý. Každá palacinka upečená hostiteľkou bola vždy spojená so slnkom. z tohto dôvodu je jedna palacinka jeden slnečný deň. A čím viac pani palaciniek pečie, tým viac slnečných dní bude v nasledujúcom roku. Uprostred Dušičiek musí svokra určite zavolať svojho zaťa na palacinky. A ak ho palacinky môžu potešiť, potom celý rok bude môcť so svojou svokrou žiť vo vzájomnom porozumení a mieri. Ak prší v predvečer prázdnin, potom bude jeseň plná húb, ale ak bude horúca zima, leto nebude veľmi horúce a úroda bude dobrá. Každý, kto šetrí na Dušičkách kvôli pochúťkam, sa o rok zlomí. Verilo sa, že neočakávaní hostia prinášajú do domu šťastie v duši. Ak na Shrovetide vyhodíte staré veci, budete mať tento rok nové veci. Ak vám človek v dušičke dokáže odpustiť, dokáže do svojho osobného života vpustiť niečo nové..

Masopustné tradície a zvyky

Veštenie o dušičkách

Tu hovoríme o tom, ako sa v Rusku oslavujú Dušičky. Na Dušičky sa ľudia čudovali úplne prvej pečenej palacinke. Práve ním určili, čo človeka čaká v roku, pred ďalším fašiangom:

 • Ak sa palacinka veľmi ľahko obráti, potom sa v budúcom roku dievča vydá.
 • Ak sa palacinka prilepí na panvicu, dievča bude žiť tri roky v rodičovskom dome..
 • Ak sú okraje palacinky hladké, manželstvo bude šťastné.
 • Okraje palacinky sa ukázali byť roztrhané a nerovnomerné – dievča by malo premýšľať o tom, či sa chce s touto osobou oženiť.
 • Ak má palacinka v strede trochu tepla, manžel bude verný.
 • Ak je teplo na boku, bude hádať u susedov.
 • Koľko dier bude v palacinke, tak sa narodí toľko detí v rodine.
 • Ukázalo sa, že ružová a krásna palacinka – bude veľa zdravia a bledá choroba.
 • Príliš tenká palacinka hovorí o jednoduchom živote a tučnom – o tvrdej práci.

Začiatkom nedele v týždni fašiangov hostesky napiekli palacinky s rôznymi plnkami a ošetrili nimi okoloidúcich. Existuje také znamenie – ten, kto ako prvý vezme palacinku (žena alebo muž), je rovnakého pohlavia a narodí sa dieťa.

 • Ak sú všetky palacinky ihneď rozobrané od hostesky, čaká ju šťastný osud..
 • Koľko palaciniek zostane, toľko rokov bude dievča nevydaté.

V čase oslavy Dušičiek veľa ľudí praktizovalo veštectvo na snúbencoch. V ktorýkoľvek masopustný večer bol z okna zavesený čistý uterák. Dievča, ktoré ho zavesilo, zároveň povedalo nasledujúcu frázu: zovretý, oblečený, ukázať sa, ukázať sa, osušiť sa mojím uterákom. A s nástupom rána bol uterák skontrolovaný. Ak sa uterák ukázal ako suchý, dievča nebolo určené na to, aby sa v nasledujúcom roku vydalo. Ale ak bol uterák mokrý, znamenalo to, že sa dievča malo pripraviť na svadbu. Čím je uterák vlhší, tým rýchlejšie sa svadba uskutoční..

veštenie o karnevale

Veštectvo na maslovom koláči.

Ako vidíte, veštenie na Dušičky by malo byť zábavné a nezabudnuteľné. Na koláči sa dá rozpovedať aj šťastie.

 1. Koláč by ste mali upiecť a pokiaľ je ešte horúci, musíte ho prikryť utierkou..
 2. Potom musíte vziať nôž a ponoriť ho do krstnej vody.
 3. Ďalej musíte vybrať obrúsok a utrieť ním nôž, pričom povedzte nasledujúce slová: voda z noža aj chudosť z domu. Jeme boyarské a kráľovské koláče. Alebo – priateľský koláč, otvor mi sľub.
 4. Potom by ste mali koláč posypať svätenou vodou a vložiť do neho nôž a urobiť si želanie.
 5. Ak nôž zostane rovný, potom všetko zostane nezmenené. Ak sa nôž mierne naklonil vašim smerom, potom sa želanie určite splní. Nôž sa mierne odchýlil vľavo od vás – prianie sa splní. Ak nôž spadne, budete mať tento rok problémy..

Veštenie pre osobný život a láska k palacinkám.

Aby sa toto veštenie uskutočnilo, všetky dievčatá sa spoja a pečú palacinky. Palacinky sú plnené horčicou a medom (mäso môžete poliať aj horčicou), kondenzovaným mliekom, malinami a červeným kaviárom. Potom, čo sú palacinky upečené, niekoho, kto sa nezúčastňuje veštenia, zavolajú na pomoc. Táto osoba, bez toho, aby sa pozrela na palacinky, by ich mala distribuovať. Každé dievča vezme prvú palacinku, na ktorú narazí, a skontroluje, akú náplň má vo vnútri. Ak dievča narazí na palacinku s medom, pravdepodobne sa čoskoro vydá. Ak dostanete palacinku s kondenzovaným mliekom, počkajte na narodenie dieťaťa s horčicou – horkým oddelením od milovanej osoby, s malinami – vášnivou a nečakanou láskou. Ak dievča narazí na palacinku s červeným kaviárom, rok bude pre ňu výnosný, ale pokiaľ ide o lásku, nič dobré sa nestane.

Týždeň fašiangov: tradície a zvyky

Olejový týždeň sa začína v pondelok. Ľudia dodnes vyrábali hojdačky a šmýkačky, varili palacinky a deti vyrábali bábiku Maslenitsa zo slamy, zdobili ju a obliekali. Potom sa zhromaždili v dave a šťastne kráčali po ulici s piesňami a tancami, a tak z jedného domu do druhého. Uistite sa, že budete majiteľom zaobchádzať s rôznymi sladkosťami a palacinkami. Úplne prvá palacinka v ten deň bola na pamiatku. Popoludnie teda prešlo. Potom sa deti vybrali na prechádzku von a dolu kopcom a spievali vtipné piesne. S tým boli spojené aj niektoré znaky: dieťa, ktoré sa môže posunúť najďalej, získa v budúcom roku dobrú úrodu ľanu..

Druhý deň týždňa Maslenitsa – utorok, sa nazýval – Flirtovanie. Tento deň je pre novomanželov. Jeden alebo dva týždne pred nástupom masopustu sa spravidla hralo veľa svadieb. A s nástupom masopustného utorka išli všetci mladomanželia z kopca a potom si išli dopriať palacinky do akéhokoľvek domu. Tieto mladé dievčatá a chlapci, ktorí ešte neboli v bárke, hľadali v tento deň sami nevesty a ženíchov. V utorok slobodné dievčatá často predvádzali veštenie svojich snúbencov. Bolo potrebné vziať si palacinku, vyjsť s ním na ulicu a túto palacinku dopriať prvému mužovi, ktorého stretol, pričom sa ho spýtal na meno. Verilo sa, že presne takto sa bude volať budúcnosť zasnúbeného dievčaťa..

Streda, alebo ako sa jej tiež hovorilo, gurmán, mala byť rodinnou komunikáciou. V tento deň zaťovia prišli k svokre po palacinky, oblečení v rovnaký čas, rovnako ako vo svadobný deň. To bol predpoklad, ktorý pomohol spojiť celú rodinu. Nezadaní a nezadaní mladí ľudia veselo jazdili po tobogánoch, spoznávali sa a rozprávali sa. Vysmievali sa tým mladým chlapcom, ktorí tento rok neboli ženatí, a aby ich mohli nechať na pokoji, boli chlapi nútení vyplatiť si palacinky a rôzne sladkosti..

Masopustný utorok, alebo – Razgulyay, bol jedným z prvých dní, keď sa mali všetci ľudia bez výnimky zabávať. Dav ľudí sa zhromaždil s rodinami a organizoval pästné zápasy, rozprával sa, zabával sa, dokonca bojoval za zasnežené mestá. Aj v tento deň bolo rozhodnuté doručiť podobizeň Maslenitsa na najvyššiu horu..

veštenie o karnevale

Piatok, to bolo tiež nazývané-svokra strany. Mladých tentoraz prišla navštíviť svokra sama. A mladí jej zasa dopriali palacinky. Ale napriek tomu musela svokra vopred poslať svojmu zaťovi všetky ingrediencie potrebné na liečbu-a múku, maslo a dokonca aj panvicu. Toto stretnutie bolo poctou pre rodinu samotnej manželky a všetci hostia a prítomní sa v tento deň zabavili z hĺbky srdca..

Sobotu ľudia prezývali – zhromaždenia Zolovky. V tento deň bolo zvykom, že mladomanželia pozvali všetkých svojich príbuzných na návštevu. Na masopustný utorok boli hlavnými prvkami šou upálenie strašiaka, ktorý už bol na hore.

A ľudia nazývali nedeľu na Týždeň fašiangov – Odpustené. S nástupom pondelka sa začína jeden z najprísnejších pôstov v roku. Trvá to presne štyridsať dní. Pred nástupom tohto príspevku vám to malo úplne očistiť dušu od rôznych nepríjemných útrap. A s každým človekom, s ktorým boli nejaké výhrady alebo hádky, bolo potrebné uzavrieť mier a zároveň ho požiadať o odpustenie. A ako odpoveď mali povedať toto: Boh odpustí. Posledný deň pred začiatkom pôstu bolo dovolené piť rôzne alkoholické nápoje, pretože počas celého Veľkého pôstu bolo potrebné úplne opustiť mäsové jedlá a sladkosti, ako aj rôzne zábavy a intímne vzťahy..

veštenie o karnevale

Dušičky pozdrav.

Masopust je rovnaká nádherná dovolenka, keď je zvykom zablahoželať všetkým vašim príbuzným. Zhromaždili sme pre vás krásne karnevalové pozdravy. Všetci ľudia bez výnimky oslavujú Dušičky! Všetci kráčajú a zabávajú sa: pijú, jedia, želajú si navzájom zdravie! Čím viac palaciniek zjete dnes, tým viac osudov uvoľní roky! Zimného strašiaka spaľujeme bez zloby, pretože aj bez zimy – žite, skúšajte!

Na Dušičky vám prajem radosť! Nechajte sa odmeniť podľa svojich skutkov! Žite dobre, nepoznajúc smútok! Priateľské a zábavné! Strávime zimu s palacinkami, šiškami, koláčmi a syrom! Dušičky sú koncom zimy a začiatkom jari a lásky! Prajeme vám, aby ste sa dnes opili, podelili sa o palacinky so svojimi priateľmi a tento deň si zatancovali a prijali nových hostí!

♦ Želám vám radosť z fašiangov, nech sa vám za podnik odmeňuje! Keďže nepoznáte smútok, žije sa vám dobre, veselo a priateľsky. Prišiel k nám zázračný sviatok, označte si ho podľa potreby!

♦ Zimu trávime palacinkami, šiškami, syrmi a koláčmi, Maslenitsa – koniec zimy, začiatok lásky a jari. Želám vám, aby ste sa dnes opili, zdieľajte palacinky s priateľom a tancujte a spievajte tento deň, všetci noví hostia.

♦ Každý oslavuje fašiangy, každý chodí: jedia, pijú, želajú si navzájom zdravie! Čím viac žmurknutí dnes zjete, tým viac osudov uvoľní roky! Zimný strašiak spaľujeme bez zloby, Žite predsa bez zimy, vyskúšajte! Ale čas na jar, aby jej dala trón!

♦ Bez ohľadu na to, koľko toho zjeme, na Cheese Week sa všetko bude hodiť aj v budúcnosti – dajte iba časový limit! Jedzte teda výdatne – brucho nie je vidieť! Jedzte v rezerve! S masopustom ty!

♦ Dušičky sú maslo, vodka, palacinka. Staré ruble si nenechávajte až do leta. Nechajte recept a záludné, nie sme blázni. Získajte pol litra sódy a múky. Vodka – z pšenice, Olej – z kráv. Ako sa tu nemôžete opiť? Tak buď zdravý!!!

♦ Hluk slávností neutícha, Ulica je jasná … Ach, aká široká Prišla nás navštíviť! A ja som mal, samozrejme, v túto slávnu hodinu slovo: Buď šťastný, zdravý! S masopustom ty!

♦ Šťastný fašiang, priatelia! Všetci príbuzní sa dnes zhromaždili, Toto je štátny sviatok, dnes nikto nebude hladný. Spolu budeme piecť palacinky, Celý syrový týždeň koláčov, A budeme sa prechádzať, zabávať sa, spievať piesne, rozprávať príbehy.

♦ Gratulujeme k masopustu! Útulnosť a teplo! Aby bol život plný a radostný! Keď studená zima ustúpi jari, nechajte bolesti zmiznúť roztopenou vodou. Nech sa šťastie prebudí ako jarný kvet a radosť a zábava s vami!

♦ Sakra rudý, sakra krásny, Ako slnko na jar. Taká para – každý môže naraz vidieť, Že jar prichádza na dvor. S dušičkami!!!

♦ Vidím sen, ako dvaja pijeme vodku za plotom, palacinky namáčame na masle, Pomaly jeme. Tu je taká petržlenová vňať, S masopustom, miláčik!

♦ Čo sa týka fašiangov, upečiem tento bochník, aby bolo na všetko dostatok svetla a môj milovaný priateľ. A želám vám, aby v dome bola prosperita. Aby som vždy, neodradený, žil šťastne a úprimne!

♦ Upálime strašiaka, zaženieme zimu. Budeme spolu s vami piť a jesť palacinky. Blahoželám vám dnes, prajem vám na fašiangy, veľa palaciniek na jedenie a zahrievajte sa teplom ohňa!

♦ Tento sviatok priniesol radosť každému do domu, Tak dlho očakávaná sladkosť, Doma, aróma zabalená do palaciniek, Okolo smiechu dievčat, chlapcov. Oslávme teda spoločne Maslenicu, Pečieme palacinky asi dvesto kúskov, prajem vám, bratia, šťastie, Nech vo vašom živote nie je zlé počasie!

♦ Šťastný fašiang, priatelia! Všetci príbuzní sa dnes zhromaždili, Toto je štátny sviatok, dnes nikto nebude hladný. Spolu budeme piecť palacinky, Celý syrový týždeň koláčov, A budeme sa prechádzať, zabávať sa, spievať piesne, rozprávať príbehy.

♦ Naši ľudia – dávam vám svoje slovo! – Dlho z roka na rok Na konci silnej zimy čaká Very Maslenitsa! Zimný deň prerezáva mráz, sakra ako slnko – žltý kruh, A zostáva mi povedať: S maslom, ty, môj priateľ!

♦ Veľký pôst čoskoro, čoskoro. A do Veľkej noci nejeme príliš kyslé uhorky – stačí sa pozrieť okolo seba; Medzitým je to ľahké, slobodne sa Maslenitsa ponáhľa do tanca, čo ja vlastne dnes a chcem vám zablahoželať!

♦ Raj pre populáciu celej veľkej krajiny – Každý týždeň jedáva palacinky! Svokra a švagriná, svokra a zať-Všetci hostia volajú! Nezabudnite si vziať fľašu druhu – nie je to bez dôvodu: Pamätať si dlhší čas, dokonca aj v dňoch pôstu, teplú skupinu, chutné jedlo … S masopustom všeobecne! Vediem k tomu!

♦ Kedysi Rusi (hovorím o mužoch), Jedzte Blinov s kyslou smotanou, Bojovali v dave päsťami. Tieto dni sú preč a my teraz neporušíme poriadok; My, potichu opití, povieme ľuďom: Hej, ľudia! S masopustom ty!

♦ Sviatok A stretnutie Zimushky s jarou má hlboký význam, preto naši ľudia radi chodia v dave na Maslyane! Na dovolenku sa navzájom posielajú jednoduché priania: Nech je rodina zdravá a dom je plný a útulný.

♦ Gratulujeme k masopustu! Útulnosť a teplo! Aby bol život plný a radostný!

♦ Dnes je sviatočný a chutný deň! Dušičky, sviatok – deň palaciniek! Tu som s ňou a gratulujem! Kohútom budeme spievať piesne. A potom príde Veľký pôst a potom budeme myslieť na to večné. A dnes sa budeme zabávať, Maslenitsa je sviatok pre neopatrných!