Ako sa v Rusku oslavuje starý nový rok

staré novoročné tradície a zvyky

Najobľúbenejším sviatkom Rusov je Nový rok! Všetci na to čakajú. Spravidla to oslavujú veselo a vrúcne. Vedeli ste však, že túto zábavu si môžete zopakovať o niekoľko týždňov? Ak je to tak, pravdepodobne poznáte takú dovolenku, ako je Starý Nový rok. Starý Nový rok začali oslavovať v minulom storočí. Predtým existovali aj zaujímavé tradície, ktoré v určitom zmysle prežili dodnes. V tomto článku budeme hovoriť o tom, kedy sa oslavuje starý Nový rok a aké tradície existujú..

Aká je história sviatku?

Starý nový rok sa objavil kvôli tomu, že Rusko v roku 1918 prešlo na gregoriánsky kalendár. Momentálne sa starý Nový rok oslavuje v noci 14. januára. Časom sa však tento dátum posunie..

Oslavy v pravoslávnej cirkvi sa konajú v rovnaký deň, ako boli stanovené skôr. Ale s prijatím nového kalendára u nás sa všetko zamiešalo. Obyvateľom našej krajiny by preto mali pripomínať dátumy prázdnin a zvyky, ktoré ich sprevádzajú..

Starý Nový rok sa dnes oslavuje od 13. do 14. januára. V tento sviatok boli súčasne položené ďalšie dva cirkevné sviatky. Toto sú tieto: Sviatok úcty Bazila Veľkého a deň spomienky na Melániu. V niektorých pravoslávnych rodinách sa táto noc nazýva stretnutie Vasilija s Melániou..

Ktoré krajiny oslavujú starý nový rok??

Starý Nový rok oslavujú aj ďalšie krajiny. Môže to byť napríklad:

 • Tunisko a Alžírsko,
 • Rumunsko a Grécko,
 • Čierna Hora a Srbsko,
 • Maroko a Švajčiarsko.

Každá krajina má špeciálne pravidlá, podľa ktorých sa tento sviatok oslavuje. Napríklad v Grécku je v tento deň zakázané hádať sa a zvyšovať hlas. V tento deň tiež nemôžete lámať jedlá. Výsledkom je, že s jemným kuchynským riadom sa zaobchádza veľmi opatrne. A ak je niekto pozvaný na oslavu tohto sviatku, odporúča sa vziať so sebou kameň, ktorý bude pre majiteľov domu symbolizovať bohatstvo..

Na slávnostnom stole v Rumunsku nesmú chýbať koláče. Hostesky ich však pečú, pridávajú tam zaujímavú plnku..

Vo Švajčiarsku je starý Nový rok venovaný úcte k svätému Silvestrovi. Vyzerá to na veľa zábavy. Obyvatelia mesta nosia vtipné kostýmy v podobe domov alebo botanickej záhrady. Väčšinou si zo žartu hovoria Sylvester Claus..

V Čiernej Hore si tento sviatok nemožno predstaviť bez národného jedla – páru. Kukuričné ​​cesto sa používa na varenie..

  Rozkladací jedálenský stôl

Zvyky oslavy starého nového roka v Rusku sú podobné zvykom na Ukrajine a v Bielorusku. V dôsledku toho sa považujú za bežné.

staré novoročné tradície a zvyky

Ruské zvyky starého nového roka

Aké tradície má starý nový rok? Ako to správne označiť? Ak vás táto téma zaujíma, mali by ste si pozorne prečítať nasledujúce informácie. Predtým v Rusku novoročný stôl 1. januára jednoducho praskal všetkými druhmi jedál. Starý Nový rok nebol výnimkou. Hostesky pripravili mnoho rôznych jedál, vrátane:

 • Pečené mladé prasa.
 • Lahodná kutia, ktorá znamenala koniec pôstu.
 • Varenki so zaujímavou náplňou.
 • Koláče a palacinky boli rozdané všetkým, ktorí prišli s koledami.

Predtým sa v Rusku na príprave jedál na slávnostný stôl zúčastňovala celá rodina. Pri výrobe knedlí bola použitá zaujímavá plnka. Takýto moment symbolizoval veštenie o tom, čo človeka čaká v nasledujúcom roku..

Najvýraznejšou ozdobou tohto sviatku sú koledy. Ale koledy spievajú iba do 12 v noci. Verilo sa, že po polnoci sa potulovala temná sila. Medzi mladými ľuďmi existovala ešte jedna zaujímavá tradícia. Chlap bol napríklad oblečený v ženskom oblečení. Bol považovaný za symbol Melanie. A ďalšie mladé dievčatá a chlapci si nasadili masky.

Na novoročné sviatky sa ráno varila kutia. Ale ak tam boli nepríjemné znamenia, potom bolo toto jedlo spolu s hrncom hodené priamo do diery. Ďalšou zaujímavou tradíciou tohto sviatku je pálenie Didukhi. Za týmto účelom boli vykonané nasledujúce manipulácie:

Vopred pripravený zväzok masti.

Na Starý Nový rok, asi o 12 v noci, keď koledy skončili, vyšli ľudia s týmto snopom na križovatku a jednoducho ho spálili.

A keď plameň ohňa stíchol, všetci ľudia začali preskakovať oheň. Symbolizovalo zbohom temnej moci..

Túto lekciu zároveň sprevádzali tance, piesne a drobnosti. Ľudia hrali aj iné hry..

Ako vidíte, starý nový rok je veľa tradícií. A ešte jedna krásna tradícia, ktorá v Rusku existuje, prežila dodnes. Najmä skoro ráno chodili dedinčania do domov svojich príbuzných a priali im: šťastie, zdravie a pohodu. Zároveň „zasiali“ zrno. Dnes neexistujú žiadne zdroje, odkiaľ tento zvyk pochádza. Napriek tomu má určité pravidlá..

 • Siať môžu iba muži, chlapci a chlapci. Vo všeobecnosti všetci muži. V Rusku sa verilo, že ženské pohlavie neprináša šťastie.
 • Najprv sme išli do domov krstných rodičov..
 • A zrná, ktoré ľudia zasiali, sa zbierali a skladovali až do začiatku jari, zmiešali sa s jarou.
  Typy a vlastnosti moderných vykurovacích kotlov

stará novoročná tradícia

V tento deň uvarili špeciálnu kašu. A stará žena naliala obilniny na varenie. Vodu zo studne zároveň priniesol najstarší muž v rodine. O druhej hodine ráno bolo potrebné dodať obilniny zo stodoly. Aby sa nezmenila ich budúcnosť, obilnín sa nebolo možné dotknúť. Najprv sa zohreje rúra a potom sa začnú zaoberať obilninami. Všetci členovia rodiny sedeli pri stole, kde sa pripravovala kaša. Žena, ktorá miešala cereálie, mala súčasne vyslovovať špeciálne slová. Potom bola kaša odoslaná do rúry a očakávala, čo sa stane ďalej. Napríklad:

Ak kaša vyšla z hrnca, znamenalo to, že čoskoro bude mať tento dom problémy. V dôsledku toho nebolo možné jesť také jedlo..

 • Ak hrniec praskne, potom nie je nikto, kto by sa odvážil jesť kašu. Takéto znamenie sľubovalo rodinu choroby.
 • Kaša, ktorá mala navrchu penu, znamenala zbytočné práce, ktoré boli zbytočné.
 • A keď sa ukázalo, že kaša je bohatá a chutná, sľubovala šťastie celej rodine..

Celá rodina sme si neskoro večer sadli za stôl. A taká večera nemohla chýbať. Tento sviatok pripadol na čas, keď prebiehali vianočné sviatky. Preto bolo staré novoročné veštenie obľúbené. Väčšinou sa čudovali dievčatá. Tradície sa môžu veľmi líšiť od miesta bydliska a od uctievania svätých. Najmä v niektorých dedinách boli ich svätí obzvlášť uctievaní. Práve im sa dostalo ďalšej pozornosti..

keď stretnú starý nový rok

Ako sa dnes oslavuje starý nový rok

V našej krajine sa starý Nový rok oslavuje vo veľkom. Mnoho ľudí verí, že na Starý Nový rok je potrebné dohnať niečo, čo sa nedalo urobiť na Silvestra 1. januára. Zvlášť stojí za to urobiť nasledujúce:

Stojí za to si niečo priať a napísať to potom na obrúsok. Potom, čo ho spália, samotný popol sa hodí do šampanského.

  Choroby marhule a boj proti nim. Foto

Na Nový rok by ste mali sledovať všetky koncerty a zábavné televízne relácie, na ktoré ste sa v noci 1. januára nemohli pozerať.

Na Starý Nový rok je zvykom opäť zablahoželať príbuzným a priateľom. Zároveň by si mali opäť priať šťastie a zdravie..

Tiež stojí za to dať darčeky pod vianočný stromček tým ľuďom, na ktorých ste 1. januára z nejakého dôvodu zabudli.

V Rusku ľudia, ktorí žijú v južných oblastiach, pripravujú bravčové jedlá. Verí sa, že v tomto prípade môžete v Novom roku prilákať dobré správy. Dnes sa v niektorých obciach konajú aj koledy, ale v inom formáte. Ľudia bohužiaľ stratili svoj skutočný význam..

keď stretnú starý nový rok

Znamenia na 14. januára

Takže ste sa pomocou nášho článku dozvedeli, aké tradície a zvyky starý Nový rok má. A nakoniec stojí za zmienku niektoré zo znakov, s ktorými bolo potrebné zaobchádzať veľmi opatrne..

Ak 14. januára ráno prišlo do domu dievča, znamenalo to problémy..

Ak bol 14. február teplý, potom by leto malo byť dobré..

Ak bol ráno na stromoch mráz, potom bude rok bohatý na úrodu..

Aby ste v Novom roku neplakali, na Bazilikov deň nesmiete počítať peniaze. V tento deň si nemôžete požičiavať ani požičiavať. A ak bola v noci búrka alebo snehová búrka, potom toto znamenie naznačovalo, že rok nebude pokojný..

Keď sme ráno počuli neobvyklé zvonenie, dalo by sa myslieť na to, že čoskoro príde doplnenie hotovosti.

Na Starého Nového roka bolo premáhanie dobytka považované za povinnú akciu. Ak to urobíte, rok pre zvieratá bude plodný a pokojný..

Konečne

Novoročnú náladu je možné ľahko zlepšiť vrátením tých tradícií a zvykov, ktoré predtým existovali, do našej reality. Súhlasím – bude to v poriadku.