Ako stráviť deň boja proti AIDS

akcie Svetového dňa pomoci

Snáď každý moderný človek žijúci v ktoromkoľvek kúte Zeme vie o tak rozšírenej chorobe, ako je AIDS. Táto choroba je považovaná za mor 21. storočia, ktorý je veľmi vážnou hrozbou pre celý svet. Deň boja proti AIDS sa oslavuje každoročne 1. decembra. Tento dátum sa považuje za neobvyklý. V tento deň je zvykom smútiť za ľuďmi, ktorí zomreli na túto strašnú chorobu. Ak sa obrátime na štatistiky, potom nebudú upokojujúce. V súčasnosti je týmto vírusom infikovaných viac ako 42 miliónov ľudí vo všetkých častiach sveta. A každý rok sa kategória chorých ľudí zvyšuje o 15 tisíc ľudí. Deň boja proti AIDS bol vytvorený s cieľom zastaviť túto chorobu a pripomenúť ľuďom prevenciu. Deň boja proti AIDS v roku 2017 sa teda oslavuje aj 1. decembra.

Symbol dátumu

Rozumiete, že Deň boja proti AIDS je zameraný na ochranu obyvateľstva pred touto strašnou katastrofou. Preto sa 1. decembra konajú špeciálne akcie venované tejto téme. Červená stužka sa stala symbolom tohto dňa. Práve 1. decembra si milióny ľudí túto stužku pripevňujú na oblečenie. Deje sa to tak, aby ľudia pochopili, aký strašidelný môže byť tento vírus..

Ak hovoríme o rizikových ľuďoch, v prvom rade ide o ľudí s netradičnou orientáciou a ľudí, ktorí vedú nemorálny životný štýl. Narkomani, ktorí si vpichujú drogy cez žilu, sú na túto chorobu náchylní..

Vo všeobecnosti, aby ste ľuďom sprostredkovali určité informácie, vezmite do úvahy nasledujúce udalosti, ktoré sa môžu konať 1. decembra.

Akú akciu uskutočniť 1. decembra

Tematické hodiny do 1. decembra sa konajú takmer vo všetkých vzdelávacích inštitúciách na celom svete. Berte preto na vedomie nasledujúci scenár pre jednu udalosť..

Kvíz k medzinárodnému dňu boja proti AIDS.

Ciele: vysvetliť výhody zdravého životného štýlu, rozvíjať schopnosti a záujmy dieťaťa s harmonickým rozvojom osobných vlastností. Postoj detí a mládeže k rozvoju telesných a duchovných vlastností v smere láskavosti a čistoty morálky, prevencie AIDS.

Úlohy:

 • Presvedčenie o význame epidémie AIDS / HIV.
 • Podrobné vysvetlenie toho, čo je HIV / AIDS.
 • Rozvoj rečníctva, schopnosti porozumieť svetu, iniciatíva a nezávislosť.
 • Výchova k človeku zdravého ducha a tvorivej činnosti.
  Čistenie po renovácii je lepšie zveriť odborníkom

akcie zamerané na deň pomoci

Formulár:

Lekcia hry "Je ti to jedno? Ja tiež!"

Príprava:

Po rozdelení do tímov dostávajú úlohy o zhromažďovaní informácií o AIDS, HIV, infekcii HIV, o tom, ako u nás epidémia prebieha..

Konečný výsledok:

 1. Hráči sa zhodujú na potrebe boja proti AIDS.
 2. Hráči uznávajú dôležitosť informovanosti mladých ľudí o AIDS.
 3. Hráči si uvedomujú plnú zodpovednosť za svoje zdravie a zdravie svojich blízkych, budú súcítiť s chorými.
 4. Vizuálne pomôcky:
 5. Hárky Whatman, fixky a farby na vytvorenie vizuálnej ukážky plagátov.

Obsah kvízu:

Chlapci a dievčatá sú rozdelení do dvoch tímov podľa pohlavia. Učiteľ hrá úlohu vodcu.

Je možné, že v blízkej budúcnosti jeden z nás spozná človeka s AIDS. Je možné, že sa táto osoba stane jedným z našich blízkych, príbuzných. Každú minútu na celom svete sa 10 ľudí nakazí HIV, každý deň sa toto číslo zvýši o 15 tisíc a každý deň zomrie na AIDS asi 9 ľudí. Takmer polovicu mŕtvych tvoria mladí ľudia.

Tímová prezentácia.

Oba tímy si vyberajú svoje motto a meno. Umelec, člen tímu, kreslí plagát s témou "Sme proti AIDS. Starostlivosť o mládež!"

Blitz – turnaj "Čo viete o AIDS??" Predkladateľ udeľuje 1 bod za každú správnu odpoveď. Tímy reagujú postupne. Ak nie je možné odpovedať na jeden príkaz, právo na odpoveď prechádza na iný.

 • Čo spôsobuje AIDS?
 • Čo to je?
 • Cesty prenosu HIV.
 • Prenáša sa to bozkom??
 • Ako sa HIV neprenáša?
 • Aké sú príznaky AIDS?
 • Súvisí to s drogami a alkoholom??
 • Aké sú rizikové skupiny?
 • Je liečený na AIDS?
 • Ako môžeš vedieť, že ti je z toho zle??
 • Aké sú spôsoby ochrany pred touto chorobou?
 • Čo epidemiologická situácia v Rusku?

deň pomoci 2017

Teraz je načase zoznámiť sa s informáciami o HIV, infekcii HIV a AIDS. HIV je vírus ľudskej imunodeficiencie, ktorý poškodzuje imunitný systém človeka a chráni ho pred všetkými druhmi nádorov a infekcií. HIV – infekcia sa získava z infekcie HIV a prejavuje sa v niekoľkých fázach. Prvým je nepostrehnuteľný tok. Môže bežať ako bežná nádcha a trvať 2 až 3 týždne. V 60 – 70% prípadov nemá HIV na začiatku akútne štádium, takže nemožno spoľahlivo povedať, či je človek nakazený alebo nie. Presne o infekcii HIV možno povedať až po krvnom teste, keď sa v ňom nájdu protilátky proti HIV, objavia sa v krvi až po 3 až 6 mesiacoch od okamihu infekcie. Počas tejto doby budú všetky testy negatívne. ALE! zároveň sa už môžu od tejto osoby, ktorá si nie je vedomá svojej choroby, nakaziť aj iní ľudia!

  Na čo slúžia prístroje?

Druhá etapa – už je možné diagnostikovať ochorenie krvným testom, ale stále prebieha asymptomaticky.

Tretí – prejavuje sa až po niekoľkých rokoch od okamihu infekcie. Z dôvodu zníženia imunity sa môžu objaviť príznaky ako: zdurenie lymfatických uzlín, horúčka, črevné ťažkosti a chudnutie. Ale človek môže stále pracovať.

Štvrtou fázou je AIDS, konečná fáza infekcie HIV. Tu je už imunitný systém zničený a nie je schopný odolávať ani maličkej infekcii. Ďalej sa nádorové bunky, závažné infekcie slizníc, dýchacích orgánov, zraku, pokožky, mozgu a čriev vyvíjajú neobmedzene. Časom dôjde k smrti chorého. Celý proces od infekcie po smrť môže trvať 10 až 15 rokov. Boli vyvinuté lieky, ktoré obmedzujú intenzitu vývoja vírusu, ako aj liečia choroby vyplývajúce z jeho viny, ale bohužiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by chorobu úplne vyliečil. U bežných ľudí diagnózy HIV a AIDS spôsobujú úzkosť a strach, obávajú sa možnosti domácej infekcie týmto vírusom, ale to je nemožné. Nie je potrebné izolovať infikovaných ľudí. Potrebujú morálnu podporu a porozumenie. V našej krajine je hlavnou cestou prenosu vírusu injekcie. Dokazuje to 87% infikovaných ľudí, zatiaľ čo iba 7% z tých, ktorí sa vírusom sexuálne nakazili. Stáva sa to strašidelné z myšlienky, že sexuálna cesta sa stane hlavnou príčinou infekcie strašnou chorobou. Tu sú údaje z demografických a sociálnych štatistík infikovaných HIV: 65,5%tvoria mladí ľudia vo veku 15-29 rokov, muži 76,6%, ženy 23,4%, nezamestnaní 72,25%. Napríklad podľa Voronežského centra pre prevenciu a kontrolu AIDS bolo k 01.01.2011 identifikovaných 928 osôb infikovaných HIV a AIDS už bolo infikovaných 114. Podľa odborných odhadov žije 73 000 ľudí s HIV / AIDS v Rusko. Vo všetkých regiónoch sú chorí ľudia. Testovanie infekcií je úplne anonymné a dobrovoľné..

  Rozkladací jedálenský stôl

Literárna minúta – k téme musíte zostaviť slogan alebo štvorveršie "Mládež proti AIDS".

Povedzte príslovie – Tímy sa napríklad striedajú, aby dokončili navrhované príslovie,

Zdravie za peniaze … (nedá sa kúpiť)

Chorý – uzdravený, ale zdravý – … (pozor).

Budeš zdravý – všetko … (dostaneš).

Bože chráň, aby sa s mnou zaobchádzalo áno … (žalovať).

svetové dni dňa pomoci

Riešenie situácií.

Ukázalo sa, že váš milovaný ochorel na HIV, vaše činy?

Chlap, ktorý je s dievčaťom známy niekoľko mesiacov, ponúka jej pohlavný styk, čo robiť?

Na mládežníckej akcii vám ponúknu drogy, čo budete robiť?

Výtvarné umenie – minúta – ochrana plagátov / vizuálnych pomôcok k téme "Mládež proti AIDS. Starám sa. Ty tiež?"

Školenia. Všetci účastníci stoja v kruhu v strede. Cieľom je, aby sa každý náhodne pozdravil s akýmikoľvek tromi účastníkmi. Moderátorka dá jednému z účastníkov pri podávaní ruky znamenie – škrabanec na dlani. Tento účastník by na to nemal reagovať a pri podávaní rúk by to mal tiež odovzdať..

Teraz si musíme predstaviť, že podanie ruky je pohlavný styk. Rovnako ľahko sa to stáva u mladých ľudí. Stierací znak naznačuje kontakt s infekciou HIV. Cieľom školenia je ukázať jednoduchú dostupnosť infekcie HIV.

A na záver si to zhrňme. Vyvodzovanie záverov.

Aby bol Svetový deň boja proti AIDS účinný, vykonávajte činnosti, ktoré vysvetľujú účel a opatrenia na boj proti tejto chorobe.