Choroby marhule a boj proti nim. Foto

Ako môže marhuľa ublížiť a ako liečiť vírusové a plesňové choroby. Foto

Pohľad na kvitnúcu marhuľu je nádherný, rovnako ako samotné očakávanie sladkého medového ovocia. Strom obklopený starostlivosťou vás môže potešiť dobrou úrodou. Hlavnou vecou nie je nechať ujsť okamih choroby rastlín, rozpoznať ho a prijať potrebné opatrenia.. Choroby marhúľ sú dvoch typov: vírusové a hubové, ktoré je možné rozlíšiť podľa fotografií a vonkajších znakov.

Vírusové choroby marhule. Foto

Pôvodcom vírusového ochorenia je živý mikroorganizmus. Je taký malý, že nemá ani bunkovú štruktúru..

Pôvodcom vírusového ochorenia je živý mikroorganizmus. Je taký malý, že nemá ani bunkovú štruktúru.

Zvážte choroby spôsobené vírusom:

1. Kiahne slivky. Príznaky: Na plodoch marhúľ sa objavujú členité škvrny, pruhy hnednú, dužina je suchá. Charakteristické je skoré dozrievanie ovocia, načasovanie sa posúva o 2 týždne, pričom chutnosť trpí.

2. Marhuľové kiahne, v tvare prstenca. Prvé príznaky sa objavujú už skoro na jar: rast výhonkov sa spomaľuje, listy sa zmenšujú, ich tvar je zdeformovaný a časť vetiev schne. Počas dozrievania sa na plodoch vytvárajú červenohnedé opuchy, podobné škvrnám a krúžkom. Charakteristické je padanie ovocia.

3. Vírusové vädnutie. Tento jav to možno rozpoznať: počas kvitnutia sa objavujú mladé listy. V lete môžete na listoch vidieť svetlo zelené škvrny, ktoré sa na listovej doske zahusťujú a skrúcajú. Buničina v blízkosti kôstky ovocia hnedne a postupne odumiera.

Preventívne a terapeutické akcie pri vírusových ochoreniach:

– na výsadbu vezmite iba zdravé rastliny;

– očkovanie by sa malo vykonávať na vrchole výhonku;

– včasné hnojenie;

– pri prerezávaní a štepení dodržiavajte predbežné opatrenia: po každom strome ošetrujte ruky aj nástroje;

– bielenie kufra roztokom vápna a síranu meďnatého je vynikajúcim prostriedkom prevencie.

Hubové choroby marhúľ

Pôvodcom hubovej choroby je huba, z ktorej najskôr všetky časti stromu zhnednú a potom odumrú, napríklad kvety, výhonky a ovocie..

Pôvodcom hubovej choroby je huba, z ktorej všetky časti stromu, ako kvety, výhonky a plody, najskôr zhnednú a potom odumrú.

Zvážte niektoré z chorôb spôsobených hubami:

1. Monilióza. Príznaky: choroba začína kvetmi, ich okamžitým vädnutím, potom sa šíri do listov a strieľa. Na hrubých vetvách sa tvoria praskliny. Výsledkom je, že všetko vyschne.

Ochorenie sa najčastejšie vyvíja v chladnom daždivom počasí, keď vietor alebo hmyz prinášajú na kvety spóry húb. Začať môže od kontaktu zdravej časti s postihnutou oblasťou. Choroba vedie k smrti viac ako polovice plodiny. Ak sa rastlina nelieči, choroba sa bude opakovať budúci rok, preto sa postrek vykonáva podľa určitej schémy pomocou špeciálnych prípravkov..

2. Clasterosporium je perforované miesto. Priebeh ochorenia: na listoch sa objavujú hnedé škvrny. Na týchto miestach potom listy vypadávajú, takže zostanú otvory. Na výhonkoch sa objavujú okrúhle škvrny, ktoré potom praskajú. Potom, čo z nich tečie guma.

Clasterosporium je perforované miesto. Priebeh ochorenia: na listoch sa objavujú hnedé škvrny. Na týchto miestach potom listy vypadávajú, takže zostanú otvory. Na výhonkoch sa objavujú okrúhle škvrny, ktoré potom praskajú.

Strom je na jeseň a na jar náchylný na infekciu. Preventívne a terapeutické opatrenia:

– na jeseň rezať, zbierať a spaľovať všetky infikované výhonky a vetvy;

– na jar púčikov alebo na jeseň po páde listov postriekajte roztokom pripraveným z kvapaliny Bordeaux alebo síranu meďnatého.

3. Huba Valsa je infekčné ochorenie, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa infekcia dostane do otvorených rán rastliny..

Huba Valsa je infekčné ochorenie, ku ktorému dochádza vtedy, keď sa infekcia dostane do otvorených rán rastliny.

Charakteristické znaky ochorenia: vyzerá to ako rast, vred s charakteristickým oranžovým odtieňom.

Medzi liečebné metódy patrí uvoľnenie pôdy v blízkosti kmeňa, nevykonávanie každoročného prerezávania, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Je tiež dôležité liečiť špeciálnymi prípravkami.

Charakteristické znaky ochorenia: vyzerá to ako rast, vred s charakteristickým oranžovým odtieňom. Medzi liečebné metódy patrí uvoľnenie pôdy v blízkosti kmeňa, nevykonávanie každoročného prerezávania, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Je tiež dôležité liečiť ho špeciálnymi prípravkami.

Prečítajte si tiež: Hnojenie na jar pre ovocné stromy

Rozkvitnutá zdravá záhrada je náročná, ale príjemná práca, ktorá sa vám poďakuje svojimi darmi. Keď poznáte vlastnosti marhuľových chorôb a ako sa s nimi vysporiadať, môžete vlastnými rukami ľahko pestovať krásne stromy, ktoré dobre prinesú ovocie..