Domáci koláčový tmel: recepty krok za krokom, príklady fotografií, video

Čo je tmel

Mastic je sladká, hustá, viskózna pasta, ktorá sa používa ako ozdoba cukroviniek. Táto pasta je podobná plastelíne. Používa sa na zdobenie pečiva, vytváranie vzorov, rôznych postáv, nápisov a často sa používa aj na balenie koláčov. Jedinečnosť tejto hmoty spočíva v tom, že sa dá jesť, pretože sa používajú prírodné farbivá a potravinárske výrobky. Na prácu s týmto výrobkom nie sú potrebné žiadne špeciálne znalosti. Stačí zvládnuť zručnosť práce s ním a mať veľkú chuť uvariť niečo krásne a chutné.

Hlavnou zložkou tmelu je granulovaný cukor alebo prášok. Prášok je vhodné preosiať cez sitko. Ak používate cukor, pomeľte ho v mlynčeku na kávu. V opačnom prípade, ak zasiahnu veľké častice cukru, tmel sa pri valcovaní rozbije. Potom musí byť hotový výrobok zabalený do plastového obalu a chladený 20 minút. V chlade bude pružnejší. Túto hmotu je možné uchovávať v chladničke približne dva týždne v mrazničke – až niekoľko mesiacov.

Na prvú prípravu receptu si vopred pripravte nasledujúce položky: lepiacu fóliu, valček, okrúhly nôž, drevenú dosku, formy na vyrezávanie postáv, viacfarebnú stuhu. Cukrári alebo skúsení kuchári používajú špeciálne nástroje. Napríklad jednoduchý drevený valček sa zmení na plastový. Silikónová podložka je dôležitou a potrebnou položkou pri výrobe tmelu. Je lepšie kupovať silikónové podložky v rôznych veľkostiach. Na rozvinutie poťahu koberca sa používa koberec s veľkým označením a na rozvinutie figúrok podložka s malým označením..

Masticový koláč pre dievčatá

Šperky by mali byť pripravené vopred, aby mali čas uschnúť a neboli mokré. Hotové remeslá sú uložené v zapečatenej nádobe tri mesiace. Potom, čo jeho základňu dôkladne namažete maslovým krémom a ochladíte, musíte na koláč použiť tmel. Potom sa nerozpustí a rovnomerne pokryje povrch koláča..

Mastic je výrobok na výrobu figúrok

Mastic je produkt, ktorý vám umožňuje vyrezávať figúrky ako z plastelíny. Tento hladký a chutný materiál však vonku rýchlo schne. Existuje mnoho receptov na plastovú hmotu založených na rôznych produktoch, ktoré si môžete pozrieť v nasledujúcich videách pre začiatočníkov. Táto možnosť zdobenia narodeninovej torty vlastnými rukami doma prekvapí všetkých hostí. Táto špeciálna pasta je navrhnutá na modelovanie pečiva, vytváranie rôznych dekorácií a zatraktívnenie pečiva..

Výhody a kontraindikácie použitia

Ako urobiť tmel doma čo najužitočnejším – tento proces závisí od kvality a čerstvosti použitých prísad. Tmel obsahujúci želatínu a marcipán je úplne bezpečný a dokonca prospešný pre zdravie. Želatína pomáha chrániť kĺby a je tiež bohatá na kolagén – látku, ktorá má účinný účinok na nechtové platničky a vlasy.

Kolagén navyše normalizuje funkciu nervového systému, mozgu a srdcového svalu reguláciou metabolizmu. Marcipán je bohatý na vitamín E, ktorý zmierňuje stres z tela a chráni bunky pred rôznymi druhmi poškodenia. Krásne figúrky vyrobené z tmelu vždy spôsobujú chuť do jedla, najmä u detí..

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Krásne figúrky vyrobené z tmelu vždy spôsobujú chuť do jedla, najmä u detí..

Škoda pri konzumácii takejto pochúťky však výrazne prevažuje nad výhodami. Niektoré deti majú individuálnu neznášanlivosť na akékoľvek aditíva alebo sa objavia alergie.

Vysoký obsah cukru môže viesť k zubnému kazu a odlupovaniu zubnej skloviny. Je prísne zakázané používať tmel pre ľudí trpiacich cukrovkou a náchylných na obezitu, pretože to môže viesť k kardiovaskulárnym ochoreniam, poruchám trávenia a narušeniu metabolizmu.

U bežného človeka môže nadmerná konzumácia tmelu spôsobiť zhoršenie zraku, viesť k kožným chorobám, zníženej imunite a ospalosti. Pre zdravých ľudí existujú normy pre konzumáciu tmelu, ktoré sa neodporúča prekročiť: pre dospelého – 50 g; deti do 3 rokov – nie viac ako 25 g; deti do 7 rokov – 35 g, mladiství – 45 g denne.

Zloženie a obsah kalórií tmelu

Samotný názov slova pochádza z gréckeho „mastika“, čo znamená „cukrová pasta“ – ide o druh dekorácie používanej v cukrárskom umení, ktorej základom je práškový cukor. Do cukrového cesta je možné tiež pridať vaječný bielok, škrob, želatínu, marcipán, marshmallow, kondenzované mlieko, marshmallow, kakao, citrónovú šťavu, arómy a farbivá..

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Zloženie a obsah kalórií tmelu

100 g hotového výrobku obsahuje 319 kcal, z toho 82,3% tvoria sacharidy, 0,3% tuky a 1,9% bielkoviny.

V 100 g mastichy sú navyše prítomné nasledujúce vitamíny a minerály:

Látka Množstvo (mg)
Žehlička 0,22
Fosfor osem
Horčík 2
Zinok 0,05
Sodík 80
Draslík 5
Vápnik 3
Meď 0,096
Mangán 0,007
Selén 1,8 μg
Cholín 0,2
Tiamín 0,002
Kyselina nikotínová 0,077
Kyselina pantoténová 0,006
Kyselina listová 1 μg
Riboflavín 0,002
Vitamín B-6 0,004
Foláty 1 μg

DIY mastichové tipy

Kulinársky tmel je príjemný materiál, ktorý pomáha urobiť z torty skutočné majstrovské dielo. Varenie doma vlastnými rukami má niekoľko tajomstiev:

 • Cukrový cukor by mal byť jemne mletý. Ak narazíte na kryštály cukru, tmel sa pri valcovaní rozbije.
 • Tmel je veľmi citlivý na vlhkosť. Preto, aby nepresvitalo, je potrebné sa o koláč starať. Ako základ použite suché sušienky alebo maslové koláče. Výrobok by nemal byť príliš nasýtený sirupom alebo alkoholom. Fondánový koláč by mal byť skladovaný v uzavretých škatuliach alebo plastových vreckách..
 • Ak je tmel studený, nevyvíja sa dobre, potom ho trochu zohrejte v mikrovlnnej rúre, aby získal plasticitu..

Ako zafarbiť tmel na koláč: dôležité tipy, tajomstvá varenia

 • Hlavnou zložkou koláčového tmelu je práškový cukor. Vysoko kvalitné preosievanie prášku ovplyvňuje vlastnosti obrobku. Prítomnosť hrudiek a veľkých sacharínov narušuje celistvosť dizajnu.
 • Chladná teplota umožňuje zvýšiť plasticitu tmelu. Zmiešaný výrobok musí byť vložený do chladničky najmenej na pol hodiny. Vo filme sa dobre drží viac ako týždeň. Mraziaci priestor predlžuje trvanlivosť produktu až na dva mesiace.
 • Na zakrytie koláča sa tmel vyvaľuje pomocou dreveného valčeka. Je lepšie urobiť prázdne miesto s okrajom. Prebytočné kusy sa dajú ľahko odrezať nožom.

Po etapách

Po etapáchStanovenie normy

Stanovenie normy

 • Cesto na báze cukru je zafarbené zmiešaním ingrediencií. Pri použití niekoľkých odtieňov na zdobenie koláča sa bezfarebný tmel najskôr rozdelí na porciované kusy.
 • Keď sa dotknete jedného z kúskov, zvyšok polotovarov musí byť zabalený v celofáne a odoslaný do chladu, aby nedošlo k vysušeniu..
 • Najvýhodnejšie je pridať farbivo do vytvorenej gule a miesiť, kým nebude rovnomerný odtieň celej hmoty.

Ako zafarbiť mastičku na koláč:

Používajú sa prírodné aj syntetické farbivá. Ich zloženie môže byť suché, tekuté alebo gélové.

 • Je veľmi jednoduché pridať farbu z bežných produktov. Repná šťava vytvára odtiene od svetlo ružovej po tmavočervenú. Všetko závisí od množstva pridanej šťavy. Štipka kyseliny citrónovej dodáva tieňu jas.
 • Zdrojom oranžovej farby je mrkvová šťava. Je potrebné ho čo najviac nakrájať a vyprážať. Potom môžete šťavu vytlačiť a použiť..
 • Šťava zo strúhaného špenátu má zelenú farbu. Zo šťavy z bobúľ a hrozna sa získavajú rôzne farebné odtiene.

Vlastnosti sfarbenia tmelu na torte

Vyrobený tmel môže byť natretý akýmikoľvek farbami, na ktoré sa používajú prírodné suché potraviny a gélové farbivá. Aby hmota získala požadovaný odtieň, stačí malé množstvo farbiva, po ktorom sa hmota intenzívne premieša, aby mala jednotnú a krásnu farbu..

Pri použití suchých kompozícií musíte najskôr zmiešať pigment s vodou (stačí pár kvapiek), potom výslednú farbu premiešať. Malo by sa pridávať do tmelu po kvapkách na rôznych miestach, aby sa zabezpečilo rovnomerné zafarbenie..

Neexistuje žiadne prírodné čierne farbivo, na získanie požadovanej farby sa spravidla musia použiť umelé pigmenty.

Aké pomôcky potrebujete

Ak chcete urobiť koláčový tmel vlastnými rukami, musíte pripraviť jedlá. Na to budete potrebovať nádobu na miešanie zložiek, ktorá môže byť smaltovaná, plastová, keramická, sklenená. Na zahriatie hmoty v mikrovlnnej rúre alebo rúre pripravte formu porcelánu alebo skla odolnú voči teplote. Okrem toho budete potrebovať valček, mikrovlnnú rúru, mixér a čistú pracovnú plochu..

Nástroje na výrobu tmelu

Hladká silikónová podložka so značkami vám umožní dokonale rozvinúť masticovú hmotu. Môžete tiež použiť drevený povrch, ale potom existuje možnosť, že sa naň hmota prilepí. Plastový valček pomôže dosiahnuť plynulé valcovanie bez zanechania defektov na povrchu tmelu.

Existujú aj rolovacie špendlíky s dekorom, pomocou ktorých jedným ťahom vytvoríte požadovaný vzor na tmeli a potom ho prenesiete na koláč. Na vyrovnanie vrstvy tmelu na povrchu a na bokoch koláča sa používa plastová žehlička. Je to nepostrádateľný atribút.

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Valčeky s dekorom

Použitie otočného taniera alebo kruhu výrazne uľahčí nanášanie tmelu na koláč a potom vyrovnanie povrchu pečiva. Valčekový nôž je rovný a vlnitý. Prvý slúži na rovnomerné narezanie tmelu, druhý dodáva zvlneniu okrajov masticového cesta. Oba nože sú podobné nožom na pizzu, preto ich môžu nahradiť..

Štetec na pečivo môže mať rôzne veľkosti.

Je to užitočné na mazanie masticového cesta vodou na následné lepenie ďalších prvkov: napríklad pri upevňovaní stonky kvetov okvetnými lístkami. Dôležitým atribútom pre vyrezávanie figúrok tmelu sú stohy – malé plastové tyčinky s rôznymi ozdobnými hrotmi. Súpravu si môžete ihneď kúpiť.

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Štetec na pečivo

Stohy sa používajú na dodanie ohybu a určitého ornamentu detailom z tmelu. Zárezy, pomocou ktorých môžete rezať tak obyčajné tvary ako kruh a štvorec, ako aj zložitejšie kompozície – kvety, okvetné lístky, písmená. Silikónové formy vám umožnia vytvárať tvary v 3D formáte.

Postavy tmelu bude možné sušiť na špeciálnych podložkách. Ak je to žiaduce, takúto podložku je možné nahradiť bežnou kozmetickou špongiou. Práškové a gélové farbivá a špeciálne značkovače pomôžu ozdobiť masticový ornament v akejkoľvek farbe.

Nuance prípravy hmoty z tmelu

Ako vyrobiť tmel doma, keď ste dosiahli ideálnu konzistenciu, závisí od teploty miestnosti, ktorá je v ideálnom prípade 16-17 ° C. Mastic má tendenciu sa topiť pri vysokých teplotách a nadmernej vlhkosti, v dôsledku čoho sa potom začne lepiť na vaše ruky.

Aby ste tomu zabránili, musíte použiť práškový cukor a škrob. Prášok v masticovom cestíčku nahrádza múku, preto ho možno pri miesení hmoty vždy pridať podľa potreby. Ak hovoríme o tmele zakúpenom v obchode, odporúča sa posypať pracovnú plochu a ruky škrobom, aby sa zabránilo lepeniu tmelu..

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Nuance prípravy hmoty z tmelu

Cesto na tmel musí byť vyvaľkané na rovnom povrchu, najlepšie na špeciálnom koberci – hladkom alebo so vzorom. Ideálna hrúbka valcovanej cukrovej pasty je 2-4 mm. Riedšie cesto bude priehľadné a nebude skrývať chyby koláča (ak nejaké existuje) a tiež sa roztrhne pri pokuse o použitie tmelu na koláč..

Na pokrytie koláča tmelom musíte v prvom rade pripraviť samotnú cukrovinku. Povrch koláča musí byť úplne pokrytý ganache, maslovým krémom alebo tenkou vrstvou marcipánu. Ostatné krémy radšej nepoužívajte, pretože z nich môže vytekať tmel. Tiež sa neodporúča koláč presýtiť, obzvlášť vrchný..

Koláč musíte potrieť krémom v 2 fázach: najskôr tenkou vrstvou, potom koláč vložte na 15 minút do chladničky; potom v hrubej vrstve a pošlite koláč znova do chladu na 20 minút. Ak sú na povrchu koláča nejaké nezrovnalosti, môžu byť odstránené nožom vloženým do horúcej vody a utreté dosucha.

Akonáhle je povrch dokonalý, koláč by ste mali znova vložiť na 20 minút do chladničky. Čím je krém tvrdší, tým bude jednoduchšie pracovať s obalením koláča tmelovým cestom. Tmel pripravený doma musí byť ponechaný ležať pri izbovej teplote najmenej hodinu, potom sa môže začať proces balenia koláča..

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Nuance prípravy hmoty z tmelu

Vrstva valcovaného tmelu je umiestnená „mimo vás“ na bočný povrch koláča a potom na jeho vrch. Tmel môžete stlačiť dlaňami, ale nie prstami, inak zostanú preliačiny. Ideálnou možnosťou je použiť žehličku. Cukorové cesto sa odporúča vyvaľkať väčšie ako samotný koláč.

Pri balení koláča bude teda možné vyhnúť sa prítomnosti záhybov a nepravidelností. Je dôležité uvoľniť všetok vzduch zachytený medzi cukrovým cestom a sušienkou. Prebytočná hmota sa na samom konci odreže špeciálnym nožom. Akékoľvek figurálne ozdoby vyrobené z tmelu sú vyrobené vopred. Je potrebné ich nechať 24 hodín schnúť..

Aby ste zabránili tvorbe kondenzácie (malé kvapôčky na povrchu cukrovinky) zo zmien teploty, musíte pastu z tmelu nechať vysušiť v bežnej miestnosti a potom koláč premiestniť do chladničky. Ako vyrobiť tmel doma a dať mu farebný odtieň ─ závisí od farbiva.

Na farbenie tmelu sa odporúča použiť gélové farbivá, pretože nemajú zápach ani chuť a neporušujú ani štruktúru cukrovej pasty..

Pomocou kandurínu môžete ozdobiť figúrky z cukrového cesta. Za týmto účelom vezmite 2 g kandurínu a po kvapkách pridajte vodku. Výsledkom je pomerne tekutá konzistencia. S touto zmesou môžete kresliť vzory. Veľké povrchy je možné ozdobiť nasucho – nalejte malé množstvo kandurínovej farby priamo na koláč.

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Kandurin

Okrem farbív v obchode môžete použiť aj prírodné domáce. Šafran alebo kurkuma dodajú masticovému cesta žltú farbu, drvené maliny, brusnice alebo šťavu z červenej repy – ružový odtieň, čučoriedkový džús – orgován, mrkvovú šťavu – pomarančový nádych, kakaový prášok alebo kávu espresso – hnedastú farbu, špenátovú šťavu – zelený odtieň.

Jediný bod, ktorý je dôležité vziať do úvahy, je, že prírodné farbivá pozostávajú z kvapaliny, preto v tomto prípade musíte vziať menej vody, inak hmota tmelu nezíska správnu elastickú konzistenciu. Na upevnenie malých prvkov ornamentu môžete použiť obyčajnú vodu, vaječný bielok alebo bezfarebný cukrársky gél.

Na ozdobenie bokov koláča čipkovanou cukrovou pastou musíte použiť špeciálny nástroj – vykrajovač, ktorý vám umožní vytvoriť atraktívny ornament z masticovej pasty.

Cukorové cesto na ozdobu čipiek by malo byť hustejšej konzistencie ako vrstva tmelu na zdobenie celého koláča. Ak sa stane, že je mastichové cesto veľmi suché, môžete do neho pridať citrónovú šťavu a vodu v pomere 1: 1, alebo použite cukrovinkový glycerín. Z cukrovej pasty sa tak stane plastové cesto..

Popis varenia:

Z tmelu môžete vyrábať krásne dekorácie na torty v podobe kvetov alebo figúrok, alebo ním môžete zabaliť celú tortu. V obchode si môžete kúpiť hotový tmel, ale je lepšie ho pripraviť sami. Ak neviete, ako si vyrobiť tmel doma, tento recept vám pomôže. Všetko vyjde!

Zloženie:

 • Práškový cukor – 800 gramov
 • Prášková glukóza – 50-100 gramov
 • Želatína – 4 lyžice
 • Voda – 70 mililitrov

Porcie: 1

So želatínou

Plastickosť testu vytvoreného touto metódou poskytne glycerín E422 – činidlo zadržujúce vodu, ktoré zabráni vysychaniu a tvrdnutiu hmoty..

Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

Varenie ďalej.

Ako variť: "Tmel doma"

Tmel doma - krok fotografie 1

Želatínu zalejte studenou vodou a nechajte pôsobiť, nech napučia.Tmel doma - 2. krok fotografie

Želatínu zahrievame vo vodnom kúpeli, kým sa zrná úplne nerozpustia.Tmel doma - foto krok 3

Pridajte glukózu a dôkladne premiešajte. V tomto mieste môžete pridať pár kvapiek príchute: citrón, pomaranč, čokoľvek chcete..Tmel doma - foto krok 4

A teraz začneme v malých častiach pridávať práškový cukor. Najprv premiešajte lyžičkou.Mastic doma - foto krok 5

A potom rukami miesime na stole posypanom práškom. Stôl môžete zľahka namazať olejom.Tmel doma - foto krok 6

Hmota by mala byť viskózna, dobre si udržať tvar. Nezabudnite však, že keď sa hmota ochladí, bude ťažšia. Preto opatrne pridajte prášok, nepreháňajte to..

Všeobecné zásady práce s tmelom

Módny trend prišiel do globálneho cukrovinkárskeho priemyslu relatívne nedávno z Ameriky, veľmi rýchlo zaujal vedúce pozície v technike originálnej dekorácie koláčov a pečiva.

Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

Spôsob manipulácie s tmelom je založený na nasledujúcich kulinárskych zásadách:

 • Za hlavný účel jedlého povlaku sa považuje balenie koláčov, muffinov, jednostupňových a viacúrovňových koláčov, ktoré pre nich robia volumetrické tvarové prvky. Výnimkou sú výrobky s obzvlášť jemnou textúrou vyrobené zo vzdušných suflé, napríklad z takých lahôdok ako Broken Glass, Vtáčie mlieko, Tri čokolády..
 • Výhodou tohto spôsobu zdobenia koláčov je špeciálna plasticita výsledného „materiálu“, ktorý sa v hotovom stave dobre rozťahuje, nerozpadá na drobky, má neutrálne alebo špeciálne vytvorené aromatické odtiene.
 • Pripravená hmota je rozdelená do 3 kategórií – univerzálna, na sochárstvo dekorácií a na balenie cukroviniek.

Druhy tmelov:

 • Mliečny tmel. Tento typ dekorácie je vyrobený z práškového cukru a kondenzovaného / sušeného mliečneho výrobku. V konečnej forme by výsledné cesto malo mať krémový odtieň (nie je tam žiadny snehobiely povlak). Po vychladnutí môže byť vytvorená hmota použitá na balenie koláčov. Je veľmi problematické získať produkt jasne nasýtených farieb z prírodných farbiacich zložiek (špenát, repa, iné výrobky) kvôli veľkému množstvu tekutiny v zložení hmoty..
 • Marshmallow tmel. Tento druh materiálu je vyrobený na základe americkej sladkosti. Zložitosť dizajnu spočíva v schopnosti tmelu prijať nadmerné množstvo práškového cukru. Aby sa zabránilo prebytku sladkého výrobku, je potrebné nechať prípravný čas (približne 1–2 hodiny) „odpočinúť“ a potom pridať trochu prášku. Malo by sa pamätať na to, že ho môžete pridať kedykoľvek, pričom odstránenie sladkosti po konečnom miesení už nie je možné..
 • Čokoládový tmel. Takáto plastová hmota má charakteristické odtiene (krémová alebo hnedá) a má tiež výraznú chuť a jasnú arómu, ktorá je súčasťou rovnomennej prísady. Pri použití bielej čokolády môžete získať ďalšie odtiene pridaním prírodných potravinárskych farieb do hmoty vo fáze miesenia..

  Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

 • Cukrový tmel. Prezentovaný vzhľad má lesklé lesklé vlastnosti, ukazuje sa, že je dokonale hladký. Pripravený materiál je schopný skryť malé chyby, nedostatky a náhodné chyby cukrára, vhodný na výrobu čipkových prvkov z cukrovej polevy, marcipánových figúrok a luxusných čokoládových monogramov.
 • Tmel na želatíne. Tento jemný hotový výrobok má neutrálnu chuť. Charakteristickým znakom cesta je jeho tendencia rýchlo schnúť, takže koláč nebude možné prikryť takýmto materiálom. Rôzne figúrky z takejto masy sa však ukážu byť úžasné.

Na koláč s výškou asi 20 cm a priemerom do 30 cm je potrebný v priemere 1 kg plastového výrobku.

Príprava mastičky: cukrový tmel

Tortu môžete pokryť tmelom doma z cesta z obchodu, avšak povlak vytvorený nezávisle od prírodných surovín je kvalitnejší a zdravší. 3 obľúbené recepty na báze cukru vám pomôžu zvládnuť metódy prípravy výrobku.

Prísady

Na výrobu tmelu budete potrebovať:

 • glukóza – 20 ml;
 • práškový cukor – 1,2 kg;
 • kukuričný škrob – 100 g;
 • citrónová šťava – 60 ml;
 • želatína – 40 g;
 • vanilín – 6 g;
 • pitná voda – 400 ml;
 • glycerín – 2 polievkové lyžice l.

Proces varenia krok za krokom

Postupnosť fáz prípravy:

 1. Najprv musíte uvariť škrob (kukuričný výrobok je možné nahradiť akýmkoľvek iným analógom, ktorý príjemne diverzifikuje chuť budúceho tmelu). Aby ste to urobili, „piskľavý“ produkt musíte naliať do hrnca, nalejte ½ množstva filtrovanej (studenej) vody. Nemeňte poradie, v akom sú škrob a kvapalina kombinované..
 2. Potom je potrebné zmes miešať šľahačkou, kým hrudky nezmiznú, potom pridať zvyšok tekutiny tenkým prúdom, ale už vo forme vriacej vody.
 3. Ďalej musíte kompozíciu zahriať, kým sa nedosiahne homogénna hmota bez vločiek a zrazenín..
 4. Keď sa „želé“ ochladí na izbovú teplotu, bude potrebné do nej pridať glycerín, glukózu a želatínu rozpustenú vo vodnom kúpeli..
 5. Teraz musíte preosiať práškový cukor, nalejte do neho výslednú želé hmotu a miešajte výrobky silikónovou špachtľou do hladka.

  Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

 6. Vytvorené cesto by malo byť zabalené do potravinovej fólie a odoslané do chladničky na jeden deň. Tento čas je potrebný na úplné rozpustenie kombinovaných zložiek a ich lepšiu vzájomnú reakciu..

Je dovolené maľovať tmel vo fáze miesenia cesta, pre ktorý je potrebné do vytvorenej hmoty zaviesť prírodné gélové farbivá požadovaných farieb..

Mlieko

Pokrytie koláča tmelom doma je ešte jednoduchšie, ak cesto obsahuje plnotučné mlieko. Takýto výrobok dlho schne, takže si môžete urobiť čas pri realizácii koncipovanej možnosti dizajnu pre pamlsky.

Mlieko

Prísady

Na získanie produktu budete potrebovať:

 • kondenzované mlieko (obsah tuku od 8,5%) – 220 g;
 • kyselina citrónová (zriedená v 40 ml pitnej vody) – 10 g;
 • kulinársky glycerín – 100 ml;
 • suchá smotana – 320 g;
 • kukuričný škrob – 160 g;
 • arómy (ovocie a bobule, čokoláda a oriešky, vanilka a smotana, zloženie) – podľa preferencií;
 • práškový cukor – 240 g.

Proces varenia krok za krokom

Postupná tvorba materiálu:

 1. Prvým krokom je rozpustenie kyseliny citrónovej v čistenej vode. Namiesto toho si môžete dať šťavu z citrusových plodov.
 2. Ďalej musíte zmiešať všetky suché prísady uvedené v recepte.
 3. Potom je potrebné výslednú zmes vložiť do kondenzovaného mlieka a výrobky intenzívne miešať drevenou alebo silikónovou špachtľou.
 4. Keď je hmota dostatočne hustá, mala by byť prenesená na stôl, potom pokračovať v miesení homogénneho a elastického cesta a posypať reznú plochu práškovým cukrom.

Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

Ako pokryť koláč mliečnou pastou, pokyny krok za krokom.

Ak sa plánuje použitie obrobku vo vzdialenejšom čase, tvarovaná guľa by mala byť zabalená do fólie a uložená v chladničke. Pred použitím by mal byť výrobok zahriaty na izbovú teplotu alebo na 1 sekundu. poslať do mikrovlnky.

Hromadný tmel

Cesto pripravené navrhovaným spôsobom má tekutú konzistenciu, vďaka ktorej hmota rovnomerne pokryje koláč. Zostane poskytnúť čas na úplné vysušenie škrupiny ošetrenia.

Prísady

Na získanie produktu budete potrebovať:

 • práškový cukor – 400 g;
 • filtrovaná voda – 100 ml;
 • želatína – 20 g;
 • citrónová šťava – 25 ml;
 • parfum (aróma) – podľa preferencií.

Proces varenia krok za krokom

Podrobná implementácia receptu:

 1. Spočiatku musíte do hrnca naliať mlieko, zohriať ho do varu a potom po častiach pridať vopred preosiaty prášok za stáleho miešania výrobkov..
 2. Výsledná hmota sa musí ochladiť na 30 ° C.
 3. Do tej doby musíte rozpustiť želatínu v pitnej vode, keď napučí, mali by ste kompozíciu precediť cez gázu a šľahať želé podobnú látku.
 4. Potom je potrebné spracovanú želatínu naliať do chladenej mliečnej zmesi, pridať vanilku alebo iné príchute a farbiace zložky podľa vlastného výberu (ak to predpis vyžaduje).
 5. Výsledná hmota by mala byť dobre premiešaná. Keď výrobok mierne zhustne, mal by byť naliaty do stredu hotového koláča..

  Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

 6. Na dosiahnutie lepšej priľnavosti tmelu a pečenia sa odporúča posypať povrch výrobku kakaom, škrobom alebo sladkým práškom..

Pripravené cesto má dosť tekutú konzistenciu kyslej smotany, takže povrch a boky koláča by mali byť pred použitím výrobku dokonale hladké. Dodatočná úľava alebo farbenie vytvorenej škrupiny nie je k dispozícii..

Med

Je veľmi rýchle a jednoduché pokryť ozdobený koláč obyčajným alebo viacfarebným tmelom vyrobeným doma s použitím medu. Vrstvy takého cesta po potiahnutí výrobku dokonale zachovávajú svoj tvar..

Prísady

Na vytvorenie testu potrebujete komponenty uvedené v tabuľke:

Zoznam produktov Množstvo
Práškového cukru 1 kg
Pitná voda 50 ml
Tekutý med 1,8 kg
Instantná želatína 16 g

Proces varenia krok za krokom

Postupnosť krokov varenia:

 1. Najprv musíte prášok preosiať, aby ste predišli tvorbe hrudiek v tmelu..
 2. Želatínu je potrebné naliať prevarenou, ale chladenou pitnou vodou, pričom dodržujte pomer 1: 5.
 3. Po 25 min. misku s výrobkom by ste mali držať 10 minút. za stáleho miešania nad hrncom s mierne vriacou vodou. Po tomto postupe bude výrobok pripravený na ďalšie použitie..
 4. Do tej doby musíte zahriať tekutý med vo vodnom kúpeli, potom musíte ešte horúcu sladkosť skombinovať so želatínou, výrobky dôkladne premiešať.
 5. Teraz musíte výslednú hmotu vložiť do preosiateho prášku (odložiť 1 polievkovú lyžičku), potom miesiť cesto a naliať zostávajúcu časť prášku..

Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

Konzistencia výslednej hmoty by nemala byť veľmi suchá. Výrobok by mal byť zabalený do plastu a odoslaný do chladničky.

Z marshmallow

Základom tmelu je americká sladkosť. V preklade z angličtiny názov pochúťky znamená „marshmallow, marshmallow“, táto zložka sa však nevzťahuje na žiadny z týchto produktov..

Marshmallow

Prísady

Na prípravu cesta budete potrebovať:

 • maslo – 2 polievkové lyžice l;
 • práškový cukor – 500 g;
 • citrónová šťava – 4 lyžice. l;
 • marshmallows – 200 g.

Proces varenia krok za krokom

Podrobná implementácia receptu:

 1. Prvým krokom je rozpustenie „marshmallow“, pre ktorý by ste mali dať sladkosti do mikrovlnnej misy, posypať hmotou citrónovou šťavou, odoslať nádobu do mikrovlnnej rúry asi 1-1,5 minúty.
 2. Po tomto postupe je potrebné do zmesi pridať maslo, dôkladne premiešať výrobky špachtľou, potom postupne v malých častiach pridávať prášok na sladkosť a miesiť zložky cesta.
 3. Pri miesení hmoty by nemalo byť povolené nadmerné zavádzanie voľne tečúcej prísady. V opačnom prípade štruktúra tmelu skomplikuje nadchádzajúci dizajn koláča..
 4. Vyrezávaný drdol musí byť zabalený do celofánu, prázdny kus pošlite do chladničky.

Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

Pridanie tuku do hmoty je potrebné pri tvarovaní cesta na zakrytie koláča. Ak vylúčite takú prísadu, môžete z výslednej základne vyrezávať volumetrické figúrky a ďalšie dekoratívne prvky..

Kvetinový tmel

DIY kvetinový tmel na tortu doma je jedinečný druh hmoty, ktorá perfektne zachováva daný tvar, v krátkom čase stvrdne a ľahko sa formuje. Požadované komponenty:

 • studená voda – 30 ml;
 • práškový cukor – 250 g;
 • tekutá glukóza – 1 lyžička;
 • želatína – 2 lyžičky.

Pasta na kvetinový koláč

Podrobná príprava kvetinovej hmoty vlastnými rukami doma:

 • Nalejte vodu do malej misky, pridajte želatínu a nechajte pôsobiť 10 minút. Po zahriatí do rozpustenia vo vodnom kúpeli.
 • Miešajte glukózu do želatíny, premiešajte.
 • Postupne po častiach pridávajte preosiaty práškový cukor.
 • Hustý tmel rozotrieme na povrch posypaný práškom, miesime, kým lepivosť nezmizne. Zabaľte do plastu, nechajte pol hodiny lúhovať.

Marcipánový tmel

Marcipánový tmel je hladký a elastický. Používa sa na úplné pokrytie povrchu koláčov a koláčov. Menej často sa používa na vyrezávanie kvetov, ovocia a iných postáv. Požadované prísady:

 • cukor – 1 pohár;
 • mandle – 1 sklo;
 • práškového cukru;
 • kakaový prášok – 1 polievková lyžica. l;
 • mandľová esencia – 3 kvapky;
 • voda – 0,25 šálky.

Marcipánový tmel

Podrobný recept na marcipánovú hmotu na koláč s vlastnými rukami doma:

 • Mandle, bez lúpania, sa ponoria do vriacej vody, varia sa niekoľko minút a preložia sa do cedníka. Keď všetka voda odtečie, nalejte mandle na dosku. Odstráňte škrupinu, opláchnite jadrá, smažte na suchej panvici 15 minút za stáleho miešania. Orechy pomelieme v mixéri na pyré.
 • Cukor zmiešajte s vodou, zahrievajte, kým sa sirup nerozpustí a nezhustne, aby sa z neho vyvalila pružná, tvrdá guľa.
 • Sirup zmiešame s mandľami. Zahrievame 4 minúty. Nalievanie esencie.
 • Dosku posypeme práškom, rozložíme tmel a uhnetieme.
 • 6 dôvodov pre kŕče v nohách
 • Koronavírus má ešte jeden skrytý príznak
 • Kapustové cesto-recepty na domácu kuchyňu krok za krokom s fotografiami

Tmel z kondenzovaného mlieka

Čokoládový tmel

Čokoláda

Na prípravu zmesi musíte vziať:

 • veľmi jemný práškový cukor – 125 gramov;
 • tmavá čokoláda – 100 gramov tyčinky;
 • krém (30% vhodný) – 50 mililitrov;
 • maslo – polievková lyžica;
 • koňak – 10 mililitrov.

Čokoládu zohrejte na miernom ohni, potom pridajte všetky ostatné prísady a dôkladne premiešajte. Pred vyrezávaním sa tmel mierne ochladí, pre ktorý musí byť zabalený do potravinovej fólie.

Vaječný bielok tmel

Bielok

Na bielkovinové mastichy sa používajú tieto zložky:

 • čerstvé bielkoviny;
 • práškový cukor – 500 gramov;
 • glukózový sirup – 2 polievkové lyžice.

Okrem toho môžete použiť med alebo čokoládu, ktorých množstvo je počas varenia regulované. V závislosti od účelu môže byť čokoláda biela alebo tmavá. Pred výrobou kvetov alebo dekorácií z tmelu sa musíte okamžite rozhodnúť, v akom odtieni je hmotnosť potrebná..

Po zmiešaní je hmota zabalená do filmu a vložená do chladničky na dve hodiny. Pred vyrezávaním ho musíte znova premiešať, ak sa vám tmel lepí na prsty, môžete pridať trochu prášku.

Želatínový tmel

Želatína

Na získanie želatínovej hmoty budete potrebovať nasledujúce zložky:

 • želatína – 10 gramov;
 • farbivá;
 • citrónová šťava – 2 čajové lyžičky;
 • prášok – 200 gramov;
 • voda – 60 mililitrov.

Želatína je namočená. Potom, čo sa rozpustí vo vode, musíte pridať zvyšok zložiek, okrem farbív, miešať hmotu, kým nebude elastická. Pigmenty sa pridávajú do hotového tmelu. Ak nie je dostatočne elastický, množstvo citrónovej šťavy je možné zvýšiť..

Ako zarovnať koláč s tmelom

Aby koláč zdobený tmelom vyzeral úhľadne, chutne a krásne, pred nanesením konečnej vrstvy je potrebné krém vyrovnať. Jednoduché kroky vám pomôžu vytvoriť lahodné umelecké dielo z klasického pečiva. Získa si srdce nielen hrdinu tejto príležitosti, pre ktorého bol výrobok pripravený, ale aj každého, kto náhodou uvažuje a ochutnáva dezert. Na postup zarovnania budete potrebovať: nôž so širokou čepeľou alebo špeciálnu kulinársku špachtľu, malý uterák alebo papierové obrúsky, horúcu vodu.

Zarovnanie koláča tak, aby zodpovedalo tmelu:

 • Hotový koláč, pokrytý krémom, dajte pod tmel, do chladničky, kým úplne nestuhne.
 • Vyberte vychladnutý dezert, navlhčite nôž alebo špachtľu v horúcej vode a potom ju utrite dosucha, aby nezostala ani kvapka vody, ale aby teplota nástroja zostala.
 • Prejdite nožom po kréme. Pod vplyvom teplého nástroja sa krém začne topiť a nadobudne tvar, ktorý kuchár potrebuje..
 • Po niekoľkých manipuláciách vráťte výrobok na chladné miesto a nechajte krém vychladnúť. Opakujte postup, kým nebude povrch dokonale rovný bez nerovností, jamiek a nerovných rohov alebo prechodov. Po získaní požadovaného výsledku začnite zdobiť koláč tmelom.

Pravidlá práce s tmelom na torte

Pred výrobou tmelu doma a jeho použitím na ozdobenie koláča musíte vziať do úvahy zvláštnosti práce s hmotou. To umožní nielen presne implementovať všetky vaše nápady, ale aj urobiť cukrovinku skutočne krásnou a zachovať krásny vzhľad dezertu na požadované časové obdobie..

Hlavnými pravidlami používania tmelu sú nasledujúce zásady.

 1. Pri použití práškového cukru musíte zabezpečiť, aby bol veľmi jemne mletý, inak sa hmota začne pri rolovaní lámať..
 2. Mastic by sa nemal nanášať na vlhké povrchy vrátane krému, pretože sa rozpustí a samotný dezert stratí svoj atraktívny vzhľad. Odporúča sa to urobiť iba na vrstvách marcipánu alebo na maslovom kréme po tom, čo dezert uchovávate v chladničke, kým nestuhne..
 3. Pri vyrezávaní figúr musíte často lepiť jednotlivé diely k sebe. Aby ste to urobili, povrch mierne navlhčite a potom navzájom spojte figúrky tmelu..
 4. Vo vzduchu tmel schne, čo sa používa pri vyrezávaní rôznych postáv a dekorácií. Objemné kvety sa však najlepšie robia a ukladajú na koláč na samom konci, aby nemali čas zbierať vlhkosť z okolitého vzduchu. Ak nedodržíte toto jednoduché pravidlo, potom kvety a okvetné lístky z tmelu môžu spadnúť a stratiť atraktívny vzhľad..
 5. Niekedy sa stáva, že z chladničky vystupuje kondenzácia na povrchu hmoty tmelu. Je veľmi ľahké ho odstrániť, musíte použiť bežný obrúsok alebo povrch vysušiť svetelným prúdom z ventilátora.
 6. Hmota niekedy stráca svoju plasticitu, čo sa dá ľahko opraviť. Aby ste to urobili, musí sa zahriať v mikrovlnnej rúre..
 7. Hotovú hmotu je potrebné skladovať v chladničke, tesne zabalenú v potravinovej fólii. Doba skladovania v chladničke je až dva týždne, v mrazničke až dva mesiace.
 8. Hotové figúrky tmelu je možné skladovať dlho, preto musia byť umiestnené v suchom, tesne uzavretom obale. Doba skladovania – niekoľko mesiacov.
 9. Mastic je možné farbiť potravinárskymi farbivami, najčastejšie sa používa na marshmallowovú hmotu.

S tmelom je potrebné zaobchádzať správne a opatrne, ak dôjde k porušeniu technológie tvarovania alebo skladovania, hmota sa počas dekorácie dezertu začne rozpadávať a stráca svoj tvar. Mokré koláče nezakrývajte tmelom a pri varení by ste mali používať iba jemne mletý prášok.

Ako zakryť koláč

Pokrytie koláča tmelom doma nebude ťažké..

Hlavnou vecou v tomto postupe nie je ponáhľať sa, konať v súlade s nasledujúcimi odporúčaniami:

 • Na zakrytie koláča musí mať takýto výrobok dokonale rovný povrch. Za týmto účelom ho namažte tenkou vrstvou krému charlotte, pudingu, marcipánu alebo ganache. Spracovaný koláč by mal byť odoslaný do chladničky na vytvrdnutie..
 • Aby ste predišli tvorbe vrások na povlaku, pred zakrytím dezertu tmelom sa musíte uistiť, že kompozícia základného krému je úplne zmrazená..
 • Na dosiahnutie podobného výsledku môžete použiť špeciálne reliéfne podložky..
 • Ak sa na povrchu vytvoria nerovnosti, opatrne zdvihnite okraj cesta, potom ho znova položte v rovnakom poradí a narovnajte záhyby. Takéto manipulácie by sa nemali opakovať, pretože tmel sa rýchlo roztiahne, čo zničí všetko vynaložené úsilie..
 • Výslednú malú bublinu je možné veľmi ľahko odstrániť – stačí ju prepichnúť tenkou ihlou.
 • Vyrovnanie vrstvy sa najlepšie vykoná kulinárskou žehličkou alebo špachtľou..
 • Prebytočný tmel odrežte špeciálnym nástrojom – valčekom. Ak také zariadenie nie je k dispozícii, môžete použiť kovovú špachtľu namočenú v horúcej vode.

  Ako zabaliť koláč tmelom. Recept s fotografiou doma

 • Na skrytie nepravidelností vytvorených počas oddeľovania okrajov by mal byť z cesta vytvorený bičík alebo tenká páska s kontrastnými odtieňmi, ktoré by sa mali položiť po obvode..
 • Dobrou možnosťou na tieto účely by bolo skombinovať krytinu a následný dekor, ktorý skryje všetky nezrovnalosti..

Povlak koláča môže mierne vzrásť, preto sa pri oddeľovaní prebytku odporúča nechať v zálohe až 0,5 cm vrstvy..

Nuansy práce s tmelom na koláče

Ak chcete koláč pokryť tmelom, musíte najskôr pripraviť povrch výrobku. Na tmel je vhodná čokoládová ganache, maslo alebo karamelový krém, marcipán. Takáto „vrstva“ pomôže tmelu udržať si tvar: „pláva“ pred vlhkosťou, takže ho nemožno nanášať na koláče s impregnáciou alebo kyslou smotanou.

Niekedy sa odporúča pokryť vrchný koláč a boky marhuľovým džemom. Ale v tomto prípade tmel “obal” koláča napučia od vlhkosti.

Niekoľko ďalších tipov:

 • Predbežne vyrovnajte povrch: naneste krém, vyhlaďte ho stierkou, nechajte stuhnúť v chladničke a potom skontrolujte, či je vrstva rovnomerná. Mastic nezakryje nezrovnalosti.
 • Hotový koláč je lepšie dlho neuchovávať v chladničke. Ak ste výrobok vytiahli a je pokrytý mikrokvapkami vody – neumývajte ho, nechajte ho sám odpariť. V opačnom prípade zostanú škvrny na tmelu..
 • Hmotu nevyvaľkajte príliš tenkú. Ideálna hrúbka je 3-4 mm. Stôl alebo dosku posypte práškom alebo škrobom. Dobre funguje aj silikónová podložka..

Výroba koláčového tmelu je jednoduchšia, ak použijete niekoľko užitočných nástrojov. Tie obsahujú:

 • dokonale hladký valček;
 • vyrovnávacie železo;
 • otočný stojan;
 • orezávací valec.

To všetko je možné kúpiť v sekcii „na tmel a marcipán“ na webovej stránke internetového obchodu Supermarket pre cukrárov.

Zdobenie koláča tmelom – ako urobiť

Na výrobu fondánového koláča nie je potrebné sa ponáhľať – jednoduchý alebo zložitý. Potom aj začínajúci kuchár bude môcť vytvoriť svoje vlastné malé majstrovské dielo. Algoritmus jednoduchého obaľovacieho koláča vyzerá takto:

 • rozviňte kruh tmelu. Priemer kruhu by mal byť asi dvojnásobkom výšky koláča plus jeho priemer. Pridajte k tomu pár centimetrov na orezanie;
 • navinúť hmotu na valček a preniesť na koláč;
 • vrch uhlaďte žehličkou, dávajte pozor, aby ste hmotu nenatiahli. Potom uhlaďte rohy;
 • jemne vyrovnajte boky a odstráňte vrásky. Spustite žehličku po povrchu;
 • prebytok odrežte valčekom.

Domáci koláčový tmel: recepty krok za krokom, príklady fotografií, video

V priemere koláč s priemerom 15 cm a výškou 10 bude vyžadovať libru tmelu. A pre veľké s priemerom 35 cm – dva kilogramy.

Ak ste nepočítali a na povrchu zostali bubliny, môžete sa ich zbaviť zdvihnutím okraja vrstvy a jej položením znova. Ak ste vrchol vyrovnali a posunuli do strán, nemusíte sa k nemu vracať a vyhladzovať ďalej, pretože tmel sa natiahne.

Zdobenie koláča tmelom je možné vykonať pomocou pripravených kruhov presne v priemere koláča a stuh kontrastnej farby na boky.

Štruktúrovaný povrch je možné ľahko vytvoriť pomocou klieští. Kliešte na pečivo, ako pinzeta, „uchopia“ kúsok tmelu a zovrú ho. Toto zariadenie je možné použiť na výrobu geometrických ozdôb, listov, srdiečok.

Nápady na zdobenie koláčov z tmelu

Ozdobou z tmelu je možné ozdobiť torty akejkoľvek veľkosti. Prvky z tejto hmoty sa skvele hodia k cukrovým perličkám alebo perlám, posypu a iným dekorom cukroviniek..

Elegantnou a jednoduchou možnosťou je pokryť koláč predĺženými perleťovými trojuholníkmi. Prvky je potrebné navrstviť na seba, aby sa dosiahol efekt zhromažďovania na tkanine. V strede môže byť umiestnených niekoľko veľkých cukrových guľôčok..

Veľmi efektnou ozdobou masticových koláčov je použitie figúrok vystrihnutých vykrajovátkami. Snehové vločky, srdce, listy vyzerajú dobre na kontrastnom pozadí.

Jemný a veľmi romantický dekor – viacfarebné „sukne“ vyrobené z tmelu na bokoch koláča. Je potrebné odstrihnúť stuhy, opatrne urobiť “zostavy” drevenou ihlou na pletenie alebo tyčinkami a prilepiť na koláč. Na bezpečnejšie prichytenie môžete použiť ihly alebo špendlíky – keď je ozdoba suchá, dajú sa ľahko vybrať. Okrem toho môžete odstrihnúť mastichové mašle.

Na výrobu „mramorového“ alebo „zebrického“ dekoru je možné použiť mastičku rôznych farieb: kontrastné stuhy, tenké stuhy by mali byť umiestnené na tmelový kruh a potom vyvaľkané, až kým nebudú jednotné..

voltové ozdoby

masticová rúška

mastichové srdcia

tmel zobra

Tajomstvo fondánovej torty pre začiatočníkov

Najlepšie koláče na koláč potiahnuté tmelom sú sušienky, ale existujú recepty, ktoré vám umožňujú použiť sušienky a dokonca aj suflé. Ak však chcete urobiť suflé koláč, na vrchu aj na dne by mali byť keksíkové vrstvy. V opačnom prípade tmel potečie a koláč stratí tvar..

Základnou možnosťou sušienok je cesto vyrobené z vajec, cukru, múky a masla. Pomery sa líšia v závislosti od receptu. Koláč obložený zvoleným krémom je potrebné vybrať v chladničke na impregnáciu. Môžete ho dokonca zhora stlačiť lisom – aby získal tvar.

Potom musíte vystrihnúť boky, aby bolo jednoduchšie pokryť tmelom. Ak je koláč zložený z niekoľkých častí, musíte vytvoriť požadovaný tvar. Pre konvexné prvky môžete pripraviť zmes sušienok a krému na tmel. Tiež je pre ňu ľahké maskovať nezrovnalosti..

Jednoduchý recept na smotanu – z masla a kondenzovaného mlieka. Mixérom šľahajte balíček masla, kým nezískate bielu hmotu a pridajte polovicu plechovky kondenzovaného mlieka. Znova šľaháme. Krémom potrieme krém a dáme do chladničky. Potom zahriatu suchou špachtľou vyhladzujte nerovnosti.

Môžete začať baliť tortu tmelom!

Akýkoľvek výkres alebo nápis je možné použiť na koláč vyrobený z tmelu pre začiatočníkov pomocou šablóny a špeciálneho farbiva alebo značiek na potraviny.

Jednoduché kvety sa vyrábajú pomocou pohárov a iných nádob rôznych priemerov: kruhy sa vystrihnú a potom sa zozbiera kvet.

Jednoduchý masticový koláč, základný recept

Domáci koláčový tmel: recepty krok za krokom, príklady fotografií, video

Ak chcete rýchlo urobiť koláč, potom je najľahšou možnosťou použiť hotové koláče. Ďalej musíte produkt „zostaviť“: koláč môj malý koník z tmelu

„Vnútorný“ krém, ktorý obloží koláče, si môžete dať takmer akýkoľvek podľa svojho vkusu, napríklad krémový, pudingový, maslový.

 • Aby bol koláč chutnejší, môžu byť vrstvy navrstvené na sušené ovocie, čerstvé ovocie, ktoré nenasiakne, alebo striedať smotanu a kyslý džem;
 • Horná vrstva je pokrytá maslovým krémom.
 • Ešte jednoduchšou možnosťou je použiť hotovú čokoládovú pastu. Je potrebné mierne zahriať, aby sa lepšie rozotieralo, a potom koláč vychladiť v chladničke..
 • Hotový koláč musíte pokryť tmelom ako obvykle. Ak bola prebytočná hmotnosť rozrezaná nerovnomerne, spodný okraj koláča môže byť ozdobený nárazníkmi alebo vystrihnutými čipkovými stuhami.

Toto je najjednoduchší masticový koláč, základný recept – môžete ho dokonca urobiť aj s deťmi, ktoré radi sochajú z poddajnej hmoty, ako z plastelíny..

V Supermarkete pre cukrára si môžete kúpiť fixky na maľovanie na tmel, nástroje na vytváranie kvetov a postáv, hotové sladké kvety a mnoho ďalších. Vaše malé cukrárske majstrovské dielo môžete urobiť za niekoľko hodín.

Videá s koláčovým tmelom

Len recept na domáci koláčový tmel:

Video: ako upiecť koláč s tmelom doma

Na narodeniny by som chcel obzvlášť potešiť oslávenca, svojich blízkych, prekvapiť hostí nielen lahodným dezertom, ale aj originálnym dizajnom. Na prípravu kulinárskeho majstrovského diela budete potrebovať niekoľko zložiek: čokoládovú sušienku, krém na báze šľahačky s prídavkom tvarohového dezertu, bobule na vrstvu, tmel a figúrky z neho na ozdobu. Dekorácia, dizajn dezertu závisí od individuálnych preferencií oslávenca, inšpirácie a schopností pána. Príklad podrobnej prípravy koláča a zdobenia tmelom nájdete na videu:

Video: Zdobenie koláča doma

Fotografia krásnej dekorácie koláčov s tmelom doma

Takéto kulinárske majstrovské diela môžete vytvoriť absolútne pre každú slávnostnú príležitosť – narodenie dieťaťa, svadbu, výročie manželstva, narodeniny, alebo jednoducho, ak si želáte, potešte svojich blízkych krásnym dezertom. Nasleduje niekoľko zaujímavých nápadov na mastičkové koláče urobené vlastnými rukami, ktoré sa majú uviesť do praxe. Pre pohodlie sú zbierky rozdelené podľa vekových kategórií adresátov.

Zdobenie koláčov tmelom pre dospelých

Tento spôsob zdobenia cukroviniek si získal osobitnú popularitu v súvislosti so svadobnými koláčmi. Kytice, prstene, figúrky mladých ľudí – ak sú vyrobené z hustého tmelu, zachovajú si tvar dlhšie ako olejové. Nielen novomanželov však poteší vlastnoručne vyrobený koláč:

 • Cukrovinka pre muža môže mať tvar futbalovej lopty a môže byť podpísaná potravinárskymi farbami. Hudobník bude milovať tortu v tvare gitary alebo iného nástroja..
 • Žena ocení tortu ozdobenú ružami, tulipánmi alebo bielymi ľaliami alebo ozdobenú vo forme veľkej kozmetickej taštičky.

Vytvorte koláč zdobený tmelom

Detské mastičkové koláče

Malé sladké zuby budú týmto darčekom obzvlášť potešené, pretože to môže vyzerať ako hrdina obľúbenej rozprávky alebo karikatúry:

 • Pre dievčatá sú mastičkové koláče často pripravené vo forme bábiky, oblečené v nadýchaných šatách alebo zdobené motýľmi a kvetmi..
 • Chlapci môžu formovať pavúka, supermana, písací stroj. Viac všestranné nápady: vykresliť zimu so snehuliakom a vianočným stromčekom na torte alebo leto so zelenou trávou a slnkom.

Pozrite sa na ďalšie spôsoby, ako pripraviť fondánový koláč.

Detské koláče s poťahom a figúrkami z tmelu

Ako uchovávať tmel

Doma vyrobený tmel je skladovaný menej ako tmel kúpený v obchode, pretože neobsahuje konzervačné látky. Pripravený tmel sa vloží do chladničky, zabalí sa do potravinovej fólie a skladuje sa až 3 týždne. Na filme môžete urobiť niekoľko prepichnutí, potom počas nasledujúceho valcovania tmel absorbuje menšie množstvo práškového cukru.

Film je možné prepichnúť iba vtedy, ak je tmel uložený v chladničke 24 hodín od okamihu jeho prípravy. Ak je skladovanie dlhšie, môžete použiť film aj pergamen a opatrne do neho zabaliť tmelové cesto.

Malé kúsky domáceho tmelu je možné skladovať zabalené vo fólii a uchovávať na chladnom mieste 15-20 dní alebo v nádobe-až 14 dní.

Ideálnou možnosťou je použiť zvyšky cesta z tmelu do 7 dní. V žiadnom prípade by ste nemali uchovávať cukrovú pastu v blízkosti zdroja vlhkosti (otvorené balenia mlieka, džúsov a iných tekutín, šťavnaté bobule), pretože na cukrovom ceste sa objavia kvapôčky vody, čo negatívne ovplyvní štruktúru cesta.

Po vybratí masticovej hmoty z chladiacej komory ju musíte nechať ležať pri normálnej teplote po dobu 6 až 10 hodín ─, aby získala rovnakú pružnosť. Cukrovú pastu sa odporúča znova skladovať v nádobe maximálne 3 dni na tmavom a suchom mieste alebo v chladničke.

Ako urobiť koláčový tmel. Recepty s fotografiami krok za krokom doma

Ako uchovávať tmel

Cukrovú pastu je možné aj zmraziť. Najprv ho musíte rozdeliť na kúsky požadovanej veľkosti, každý zabaliť potravinovou fóliou, celofánovým vreckom, pergamenom alebo vložiť tmel do nádoby. Čas použiteľnosti masticového cesta v mrazničke je 3-4 mesiace.

Pri odmrazovaní sa tmel najskôr umiestni na 24 hodín na hornú policu chladničky a potom sa nechá jednoducho na stole, kým cukrová pasta nezmäkne. Potom sa masticové cesto rozdrví rukami a použije sa na určený účel. Hotové figúrky z cukrového cesta je potrebné skladovať v kartónovej škatuli tak, aby sa navzájom nedotýkali..

Čas použiteľnosti – nie viac ako 3 mesiace. Veľké časti tmelu sú umiestnené na spodnej polici chladničky, zatiaľ čo malé sú ponechané v krabici prikrytej vekom pri teplote + 17-20 ᵒС. Pred zdobením cukrovinky je dôležité uistiť sa, že figúrky sú úplne suché. Bude to trvať najmenej 24 hodín..

Optimálna skladovacia teplota pre tmel je +10 – +12 C. Teploty nad 25 C spôsobia, že cukrová pasta bude tekutá..

Koláče pokryté tmelom sa odporúča vybrať z chladničky o 15-20 minút skôr, aby cukrová pasta získala pružnosť a koláč sa dal ľahko nakrájať na porcie. Domáca masticová ozdoba koláč nielen ozdobí, ale aj urobí vynikajúcim.