Lešenie

Lešenie

Lešenie je konštrukcia potrebná na vykonávanie stavebných a opravných prác vo výške, ktorá je čo najpohodlnejšia a najbezpečnejšia. Existuje niekoľko hlavných typov lesov, zvážte niektoré z nich:

  1. Rámové lešenie

Lešenie pozostávajú zo zvislých (menej často horizontálnych) rámcov spojených diagonálnymi a horizontálnymi rámcami. Montáž je čo najjednoduchšia, bez potreby špeciálneho náradia. Takéto štruktúry majú často nízke náklady, vďaka ktorým sú jednou z najobľúbenejších a najžiadanejších možností používaných pri opravách a dekorácii rovných fasád..

  1. Klinové lešenie

Pri tejto konštrukcii musia byť spojovacie prvky upevnené oceľovými klinmi, ktoré stačia na to, aby sa do nich vbehli obyčajným kladivom. Tieto typy štruktúr sa často používajú v lietadlách a stavbe lodí, na inštaláciu scén a opravy fasád..

  1. Štruktúry svoriek

Lešenie tohto typu sa vyznačuje pomerne ťažkou montážou, ale má svoje výhody: maximálnu výšku, použitie – až 80 metrov, je možné použiť pri práci so zložitými fasádami, na veľkých plochách.

Na montáž budete potrebovať slepé a rotačné svorky.

  1. Kolíkové lešenie

V takýchto modeloch lešenia sa používajú zvárané čapy vložené do rúrok, ktoré sú pripevnené zváraním k priečnym stĺpikom. Spodný okraj vzpery zapadá do topánky. Na zvýšenie tuhosti sa používajú diagonálne. Tieto modely sú široko používané v murárskych prácach..

Na optimálny výber typu konštrukcie je potrebné poznať nasledujúce parametre: výška budovy, oblasť, na ktorej sa bude práca vykonávať, konfigurácia fasády, dostupnosť miesta na inštaláciu, požadovanú nosnosť.

Niekoľko odporúčaní pre výber lešenia pre konkrétne úlohy:

Na obkladové a murárske práce v nízkej výške sú vhodné modely rámového typu.

Na opravy vo vysokých výškach – svorka, klin alebo čap.

Na prácu s fasádami so zložitou konfiguráciou, oblúkmi a kupolami je najlepšie použiť svorkové konštrukcie.