Čo je skarifikácia osiva

Skarifikácia domáceho semena - foto a video

Chcete urýchliť klíčenie semien? Potom skúste minúť skarifikácia semien doma. Tento proces umožňuje klíčeniu semien oveľa rýchlejšie ako v prírode a tiež likvidácii prázdnych a slabých semien..

Skarifikácia svojpomocne sa môže uskutočniť chemickým, tepelným a mechanickým pôsobením na semená. V tomto článku sa naučíte, ako správne poškodiť hornú škrupinu semena rôznych rastlín..

Na čo semená potrebujú skarifikáciu

Semená s hustou škrupinou, napríklad slivka, broskyňa, šípky, trnka, čerešňa, kalina, pistácia, drieň vyžadujú skarifikáciu na rýchlejšie klíčenie..

Prečítajte si tiež: Ako sa potápať kapusta doma

Pre veľké semená je vhodná mechanická možnosť. V tomto prípade je škrupina opatrne zatlačená alebo orezaná úzkym nožom alebo šidlom. Môžete tiež pilník alebo oblasť okolo semien vydrhnúť štrkom alebo hrubým pieskom. V dôsledku toho by sa mala vytvoriť zriedená oblasť, ale nie diera..

Skarifikácia semien pozri fotografiu, ako postupovať

Pokiaľ ide o lychnis, cannes a gypsophila, škrupina sa dá jednoducho zlomiť. To umožní prenikanie vlhkosti a kyslíka a urýchli proces rastu v rastlinách. Mnoho odrôd strukovín, rastlín ricínového oleja a pelargónia sa spracováva brúsnym papierom, aby sa vrstva zmenšila.

Pokiaľ ide o lychnis, cannes a gypsophila, škrupina sa dá jednoducho zlomiť. To umožní prenikanie vlhkosti a kyslíka a urýchli proces rastu v rastlinách.Skarifikácia brúsnym papierom. Schéma

Lupin, sladký hrášok, akonit, klíčia rýchlejšie po oparení vriacou vodou. Potom sa umiestnia na deň do nádoby so studenou vodou..

Lupin, sladký hrášok, akonit, klíčia rýchlejšie po oparení vriacou vodou. Potom sa umiestnia do nádoby

Semená hlohu, Gleditsie a Cannes sa vložia do bavlnenej tkaniny a namočia sa do vriacej vody, potom sa vyberú a ponoria do ľadovej vody. Procedúra by nemala trvať viac ako pol minúty. A proces vriacej vody – ľadu sa opakuje, kým sa semená nezväčšia.

Lupin, sladký hrášok, akonit, klíčia rýchlejšie po oparení vriacou vodou. Potom sa umiestnia na deň do nádoby so studenou vodou.Skarifikácia doma

Prvosienka a Aquilegia dobre klíčia po namočení semien v studenej vode. Nádoba stojí dvanásť hodín v teple a rovnaké množstvo v chlade. Tento proces trvá týždeň, kým semená prasknú a začnú sa liahnuť..

Chemická skarifikácia semien

Na chemické pôsobenie na semená sa odoberie 3% roztok kyseliny sírovej alebo chlorovodíkovej.

Skarifikácia kyselinou sírovou alebo chlorovodíkovou sa vykonáva zriedka a s veľkou opatrnosťou. Riad je odobratý smaltovaným povlakom alebo pohárom. Naleje sa voda a do nej sa vstrekne kyselina. Semená sú v tomto roztoku maximálne dvanásť hodín a potom sa premyjú tečúcou vodou..

Na chemické pôsobenie na semená sa odoberie 3% roztok kyseliny sírovej alebo chlorovodíkovej. Skarifikácia kyselinou sírovou alebo chlorovodíkovou,Mechanická skarifikácia

Tento efekt je vhodný pre šípky, cannes a palmy. Šípky sa zbierajú v nezrelom stave a olúpajú sa z dužiny. Kanna môže podstúpiť skarifikačný proces v akejkoľvek z možností, výsledok je vždy pozitívny.

Tento efekt je vhodný pre šípky, cannes a palmy. Šípky sa zbierajú v nezrelom stave a olúpajú sa z dužiny. Kanna môže podstúpiť skarifikačný proces v akejkoľvek z možností, výsledok je vždy pozitívny.Chemická skarifikácia

Môžete aj vyrábať impakcia osiva, to znamená, vložte semená do nádoby s riečnym pieskom a pretrepte.

Ovplyvnené môžu byť aj semenáImpact semena

Pozrite si video: Skarifikácia semien abutilonu

Všetky možné účinky na semená pomáhajú rastlinám rýchlejšie sa prebúdzať a aktivovať ich klíčenie. Skarifikácia je neškodný proces, ktorý používa mnoho profesionálnych záhradníkov. Dobre pripravené semená sú kľúčom k bohatej úrode.