Čo robiť s kôrou zeleniny a ovocia

Ako používať šupky z ovocia a zeleniny: pár dobrých rád

Ponuka

  • Kam dať jablkovú kôru
  • Čo robiť s banánovými šupkami
  • Čo robiť s citrusovými šupkami
  • Užitočné video na túto tému

Používanie šupiek ovocia a zeleniny je skutočne metódou nakladania s odpadom. Niektoré potraviny samozrejme nemožno jesť celé v šupke, ale možno pomocou našich užitočných rád nájdete využitie aj pre ne..

Ako využiť jablkovú kôru vo svoj prospech

Kam dať jablkovú kôru

Jablká, napríklad, je možné jesť vždy celé. Nielenže je jedlý, ale na rozdiel od šupiek mnohých iných druhov ovocia a zeleniny je tiež plný vlákniny, antioxidantov a vitamínov. Ak však dávate prednosť ošúpaným jablkám alebo ich používate na charlotte (a potrebujete ich ošúpať), pokojne to môžete nechať aj na nálev z jablkovej kôry. Jablkový čaj je prospešný pre detoxikáciu tela a pomáha posilňovať imunitný systém.

Na čo slúži zdravá banánová šupka

Čo robiť s banánovými šupkami

Všetci vieme, že banánové šupky nie je dovolené jesť, ale prečo ich vyhodiť? Má tiež mnoho alternatívnych prípadov použitia, z ktorých niektoré vás môžu prekvapiť. Ak máte radi záhradníctvo, banánovú šupku môžete použiť na kompostovanie, nechať ju vo vode získať hnojivo alebo ju zakopať do zeme vedľa rastlín. Banánová šupka navyše odstráni vošky a dá sa použiť na ochranu ruží alebo ovocných stromov. Je tiež prekvapením, že bude priťahovať motýle a budú pôsobiť ako opeľovače. Alternatívne je možné z banánových šupiek vyrobiť masky na tvár alebo vlasy doma..

Ako používať citrusové šupky

Čo robiť s citrusovými šupkami

Bio kôry z citrusov sa dajú tiež jesť, ale nie surové, ale varené. Organická strúhaná citrónová kôra je bežnou prísadou do koláčov, zatiaľ čo pomarančovú kôru je možné použiť na výrobu džemu alebo vynikajúceho dezertu. Ďalšia možnosť, použiť pomarančovú alebo mandarínkovú kôru, je kreatívna: zo šupky môžete vytvárať vianočné a novoročné dekorácie (napríklad ruže z pomarančovej kôry), alebo šupku nechať na tanieri, aby citrusová vôňa zostala v miestnosti dlhšie..

  Na nový rok zdobíme kanceláriu vlastnými rukami. Ako a čo zdobiť

Cibuľu je potrebné pred jedlom ošúpať, ale môžete nechať plevy na zafarbenie veľkonočných vajíčok. A ak máte zvädnuté listy špenátu, môžete ich použiť aj na maľovanie vajíčok..

Cuketu, tekvicu alebo uhorky nemusíte pred jedlom šúpať a zoznam zeleniny, ktorú je možné jesť aj bez šupky, je veľmi dlhý..

Aj keď nejde o ovocie ani zeleninu, je dôležité spomenúť vajíčka. Vajce je určite potrebné pred jedlom ošúpať, ale škrupinu je možné zachovať. Je bohatý na vápnik a môže sa variť, drviť a pridávať do rastlinnej pôdy alebo použiť na kompost. Navyše, namiesto foriem pre deti je možné použiť polovice vaječných škrupín..

Pozrite si aj video: organické hnojivo z odpadu

Máte svoje vlastné možnosti, ako využiť šupku zo zeleniny a ovocia s úžitkom? Podeľte sa s nami, vaše užitočné tipy určite zverejníme na svoimi-rukamy.com!