Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

História origami

Origami je považované za dedičstvo Japoncov, aj keď má pôvod v inej krajine na východe – v Číne. Dôvod je zrejmý – je to Čína, kde sa narodil papier, práve v tejto krajine bola vynájdená samotná technológia výroby papiera..

Základom návrhov všetkých postáv origami je najčastejšie štvorec a pôvodne sa používal iba štvorec, a to nie je náhoda..

V starovekom Japonsku to bolo námestie, ktoré bolo stelesnením sveta, ktoré sa nachádza pod kupolou sveta. Z tohto hľadiska sa verilo, že iba štvorec je schopný nekonečných metamorfóz a transformácií, keď sa zo štvorca znova a znova získa nejaký nový tvar. Z tohto dôvodu je spojený najprísnejší zákaz rezania štvorca, keď je postava zložená, aby nedošlo k zničeniu celistvosti sveta. V prípade porušenia tohto zákazu hrozí porušovateľovi prísny trest..

Tento zákaz však bol čoskoro zrušený, pretože už „Kan -do Mado“ – v prvej knihe o origami dostali významné miesto postavy a tvary, ktoré bolo možné získať iba vtedy, ak bol papier v procese skladania narezaný. Táto metóda sa nazýva – kirikomi origami.

Čoskoro sa začali ďalšie zmeny, napríklad námestie prestalo byť jediným geometrickým základom. Teraz môžete ako základ vziať trojuholník, kruh, mnohouholník alebo obdĺžnik. Niektoré modely navyše na výrobu nevyžadujú jednu, ale niekoľko základní – z dvoch alebo viacerých, a niekedy sa stáva, že je potrebné zostaviť len neuveriteľný počet častí, ktoré sa nazývajú moduly..

Prirodzene, origami sa tiež používalo rôznymi spôsobmi v rôznych časoch (verí sa, že umenie origami vzniklo a tvorilo sa v období Heian v rokoch 794 – 1185). Uplynulo veľa času, ale hlavnou vecou do dnešného dňa nie je samotný výsledok, ale proces dosiahnutia výsledku, to znamená proces skladania origami (stále sa zaoberáme východnou filozofiou).

Keď nastal čas vedeckého a technologického pokroku, origami to „uvítal“: objavili sa figúrky papierových lietadiel, kozmických lodí a ponoriek a mnoho ďalších foriem, ktoré sa môžu tešiť.!

Predtým, ako sa svet stihol pozrieť späť, je umenie origami prakticky všade. Získala nové farby a odtiene, ktoré tak či onak vnášajú kultúrne, národné a historické charakteristiky, ktoré odlišujú každú krajinu a každú národnosť..

Mnoho krajín získalo „záujmové kluby“, v tomto prípade – „kluby milovníkov origami“, kde môžu tí istí milovníci origami komunikovať a vymieňať si skúsenosti.

Origami dnes ponúka mnoho odrôd:

 1. Pre niektorých sú origami jednoduché papierové figúrky, ktorých vytváraním môžete užitočne stráviť voľný čas alebo rozvíjať kreativitu u detí..
 2. Pre ostatných je origami špeciálna technika skladania papiera, ktorá je založená na povinnej implementácii techník špecifickej povahy a využití znalostí konvencií. Vynálezcom techník a znalostí je slávny japonský origamista – Akira Yoshizawa.

Origami je pre mnohých obrovský svet komunikácie medzi ľuďmi podľa záujmov, svet, ktorý nemá hranice, svet, ktorý nezaujíma, aký ste návrat a aké ste pohlavie, aké povolanie alebo národnosť ste. A uchvacuje a spája!

Papier origami pre začiatočníkov: jednoduché diagramy

Origami papier pre začiatočníkov ̶ je jednou z foriem umenia, s ktorou môžete získať jedinečné remeslá. Jeho výhoda spočíva v tom, že väčšina hračiek je vyrobená bez lepidla, nožníc a existujú k nim návody.

Začnite

Pre deti sa spravidla vyberajú jednoduché modely origami, aby s nimi postupne objavovali magický svet japonskej výroby papiera. A keďže tento druh úžitkového umenia prispieva k celkovému rozvoju, je dôležité formovať u dieťaťa pozitívny vzťah k práci a sebavedomie. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo zvládnuť počiatočné fázy origami:

 1. Vopred sa musíte zásobiť štvorcovými listami papiera s veľkosťou najmenej 15 x 15 cm. Nechajte ich veľa, aby sa dieťa nebálo robiť chyby, a potom začnite odznova.
 2. Je lepšie zvoliť papier zafarbený iba na jednu stranu, ľahšie sa s ním orientuje pri skladaní.
 3. Prvé schémy by nemali pozostávať z viac ako 10 krokov. Deti zvyčajne opakujú ten istý algoritmus niekoľkokrát, pokúšajú sa premýšľať a zapamätať si ho do najmenších podrobností. Ak dieťa zloží rovnakú postavu dvakrát alebo trikrát, nie je potrebné pokúšať sa ju „prepnúť“ na iný predmet. Paralelná práca rozvíja jemnú motoriku a s ňou aj kreatívne a logické myslenie.
 4. Odporúčame začať s ľahko rozpoznateľnými a dobre známymi predmetmi pre malé deti: kvetina, čln, lietadlo a domáce zvieratá. V mladosti sa mladí origamisti budú zaujímať o aplikované modely: šperky, škatule, stojany na telefóny a podobne..
 5. Kedykoľvek je to možné, dieťaťu je poskytnuté pokojné prostredie, ktoré mu umožňuje relaxovať a ponoriť sa do procesu. Je dokázané, že origami funguje ako meditácia, ktorá zmierňuje stres a obnovuje vnútornú rovnováhu..

Čo potrebujete na výrobu origami

S dobrou priestorovou predstavivosťou bude každý mladší školák, ktorý získa hotovú figúrku a rozloží ju, schopný okamžite zostaviť niečo podobné. Prvá vec, ktorú potrebujete na lekciu papierového origami, je vzorka zozbieraná inou osobou. Bez toho môžete používať schematické symboly. Zbierať z nich remeslá bude ťažšie, chyby sú možné, ak kresbu nepozorne preštudujete. Ale práve kvôli princípu origami, keď sa používa celý list bez rezov a lepenia, chybu je možné vždy odstrániť. Stačí už zostavenú časť origami plavidla rozobrať na krok, kde došlo k nepresnosti, zopakovať nesprávny ohyb a pokračovať v montáži ďalej.

Pre papierové remeslo origami pre začiatočníkov použite štvorcový list papiera. Od materiálov sa nevyžaduje nič iné. Vďaka tomu je staroveké umenie dostupné pre verejnosť. Školákovi stačí vytrhnúť list z predlohy, dať mu štvorcový tvar – a môžete poskladať počatú figúrku. Veľkosť papierenského remesla závisí od veľkosti listu..

Ak môžete trénovať na akomkoľvek papieri, dokonca pokrytom atramentom, potom by ste si pre krásne darčekové origami remeslo mali vybrať hodnotný materiál. Suvenír sa ukáže byť veľkolepý, ak naň použijete hrubý kovový papier alebo obojstranný farebný papier. V Japonsku sa vyrábajú špeciálne súpravy so štvorcovými listami, v ktorých je jedna strana farebná, druhá biela alebo každá strana je namaľovaná inou farbou. Takýto materiál sa dokonale prejavuje v modulárnych origami z papiera. Príkladom je samostatný smer – kusudama, ktorý sa líši od klasického origami v úzkych špecifikách a použití upevňovacích materiálov – nití alebo lepidla..

Kusudama sú loptičky zostavené z modulov vyrobených technikou origami. Každý modul je fantastický kvet, pravidelná a zložitá priestorová geometrická postava. Po zostavení každého prvku je čas ich zhromaždiť do gule. Existujú návrhy, ktoré je možné upevniť … pomocou nových prvkov origami z papiera bez použitia lepidla. Je to ako sekaná chata postavená bez jediného klinca. V guličkách kusudama, zbieraných iba pomocou technológie origami papiera, sa nite používajú iba na zavesenie.

Modelové príklady pre začiatočníkov

Najväčší záujem o deti vo veku 5 – 7 rokov spôsobujú jednoduché origami remeslá, s ktorými sa neskôr môžete hrať. Je dobré, ak model povzbudí dieťa k napísaniu príbehu. Zostaňte naladení, bude to zaujímavé.

Loď

Výroba člna je jednoduchá aj pre deti a naše fotografické tipy im s tým pomôžu..

Požadovaný: biely list papiera formátu A4.

Začnime:

 • Zložte list na polovicu cez šírku, rozložte ho. Stredovú čiaru označte bodkovanou čiarou.

 • Zložte horné rohy so začiarknutím. Záhyby zažehlite prstami.

čln

 • Rozdeľte spodné obdĺžnikové kusy, jeden z nich ohnite k hlavnej časti. Umiestnite pravý a ľavý trojuholník za hlavný tvar..

čln

 • Otočte časť naopak, zabaľte druhý obdĺžnik nahor a zakryte vyčnievajúce rohy. Otvorte plavidlo a potom ho stláčaním zarovnajte.

čln

 • Dajte hrot červeným fixkou, odstúpte od horného rohu asi 1 cm a ohnite k nemu horný nos. Prevráťte kus na druhú stranu a zložte ten istý kus.

čln

 • Rozbaliť detail. Uchopte konce vzniknutého skráteného päťuholníka prstami a ťahajte do strán. Narovnajte záhyby dna, kormy a úklony, rozložte plachtu a loď je pripravená plaviť sa za dobrodružstvom.

čln

Origami stroj

Je zrejmé, že papierenský stroj na origami nebude môcť riadiť, pretože samotný princíp používania jedného listu neumožňuje vytvárať rotujúce kolesá. Ale urobiť “zaparkované” auto je celkom jednoduché: jeho schéma origami je jednoduchá. Dieťa v záhradníckom veku sa s touto úlohou vyrovná.

 • Zložte štvorcový papier na polovicu pozdĺž jednej zo strán.
 • Opačné strany listu preložíme na predpokladaný priemer.
 • Výsledné časti znova ohneme na polovicu a ohýbame strany smerom von. Okraje listu budú vyzerať v opačných smeroch..
 • Zdvihneme obrobok a ohneme stredný záhyb v rovnakom smere ako bočné. Získate profil vysokej hory s dvoma nízkymi na okrajoch..
 • Na „hore“ ustupujeme zo stredu vo vzdialenosti rovnajúcej sa dĺžke strechy budúceho auta. Je žiaduce, aby nebol veľký. Ohýbame „horu“ pozdĺž okrajov dovnútra tak, aby sa línie ohybu skosili k vonkajším okrajom plechu a rohy vyčnievali zo spodnej časti obrobku.
 • Z rohov vytvarujeme „kolieska“. Ak stačí nechať dve kolesá, potom môžete každú rímsu jednoducho ohnúť rovnobežne s „stranami“ stroja. Ak chcete získať štyri „kolesá“, musíte každý vyčnievajúci roh ohnúť v opačnom smere od záhybu „hory“. Potom dostanete pár plochejších výčnelkov, na ktorých môže stroj stáť, ako na kolesách. Toto je vylepšený origami diagram automobilu..

Lietadlo

Papierové lietadlo je úžasný spôsob, ako užitočne tráviť čas, a po vytváraní modelov je to aj zábava, usporiadanie súťaže medzi mladými dizajnérmi.

Budete potrebovať: list papiera formátu A4

Začíname:

 • Zložte list zvisle na polovicu, potom ho rozložte a ohnite pravý horný a ľavý roh k okrajovej línii.

lietadlo

 • Výsledný nos ohnite trojuholníkom.

lietadlo

 • Opäť sa otočte, horné rohy ohnite do stredu a malý stredný roh ohnite k telu postavy.

lietadlo

 • Ohnite krídla pozdĺž stredovej osi a otočte prvé, potom prevráťte druhé krídlo.

lietadlo

 • Rozložte obrobok a pošlite lietadlo lietať.

lietadlo

Hubový veniec

Svetlé huby sú vhodné pre akýkoľvek dekor – z nich môžete zbierať jesennú kyticu a slávnostný veniec. Škôlka sa zmení na rozprávkový les a dieťa bude baviť vytvárať krásny a jednoduchý model origami.

Huby origami

Budete potrebovať 2 listy: červený a biely, rozmer 15 x 15 cm.

Pokyny krok za krokom:

 • Spojíme červený a biely štvorec dohromady. Súčasne na nich robíme diagonálne záhyby..
 • Zložte horný roh tvaru do stredu.
 • To isté robíme s pravicou.
 • A odišiel.

Podrobná montáž húb origami

 • Ohnite hornú polovicu modelu „údolím“.
 • Posuňte sa späť do ľavého rohu.
 • Správny.
 • Otočte obrobok.
 • Žehlíme všetky záhyby vyrobené skôr, aby sa huba nerozpadla.
 • Ohnite pravý roh k stredovej čiare.
 • To isté robíme s ľavicou.
 • Narovnajte záhyby vyrobené v krokoch 10 a 11.

Podrobná montáž húb origami

 • Odhaľujeme jednu polovicu „čiapky“ huby.
 • Ohnite susednú „nohu“ k stredovej čiare.
 • To isté urobte s ľavou polovicou..
 • Zastrčte dolný roh, ako je znázornené na obrázku.
 • Zložte horný trojuholník „klobúka“.
 • Otočte hubu na prednú stranu.

Podrobná montáž húb origami

Červy, ktoré sa nájdu v „lesnej úrode“, sú vyrobené podľa princípu antistresového hada.

Lekno

Bez vynaloženia zvláštneho úsilia môžete vlastnými rukami vytvoriť z papiera dosť veľkolepý lekno. Majstrovská trieda o jeho vytvorení:

 1. DIY papierový lekno, majstrovská trieda

  Z bieleho listu sú vyrezané napríklad dva kruhy rôznych priemerov, napríklad 10 a 7 cm.

 2. Každý z nich je potrebné rozdeliť na 8 sektorov. Je to pohodlnejšie, ak najskôr zložíte kruh na polovicu a potom ho ešte dvakrát preložíte cez stred pôvodného kruhu. Potom musí byť obrobok roztiahnutý. Kruh môžete nakresliť aj nakreslením 4 čiar, ktoré sa pretínajú v strede..
 3. Pozdĺž záhybov alebo značiek ceruzky je každý z kruhov odrezaný od okraja, trochu kratšieho od stredu.
 4. Opačné rohy jedného sektora sa musia spojiť. Pozdĺž línie dotyku okrajov je papier fixovaný lepidlom. Výsledkom je špicatý okvetný lístok. Takto sú ostatné okvetné lístky zlepené..
 5. Oba takto spracované obrobky sa obrátia, menší sa nanesie na väčší a v strede zlepí..
 6. Hárok je vyrezaný zo zelenej lepenky podľa šablóny. Je k nej prilepený lekno.
 7. Zo žltého papiera vystrihnite malý kruh s priemerom 1 až 2 cm. Je rozmazaný lepidlom a prilepený v strede kvetu. Remeslo je pripravené.

Plsť lekna

Jadro lekna môže byť ozdobené rôznymi spôsobmi. Napríklad nakrájajte žltý obrúsok na štvorce 2×2 cm a stočte ich do guličiek. Potom je 10-15 týchto peliet prilepených blízko seba. Môžu byť nahradené malým magnetom. Teraz je tu vhodné skladovať kancelárske sponky alebo iné drobné kovové predmety. Ak do kvetu prilepíte zaoblený kus penovej gumy, získate originálne ihličkové lôžko.

Vlnitý lotos

Na prácu musíte vziať pokrčený papier jemného odtieňa (ružový, modrý, broskyňový) a trochu žltého, ako aj zelený list a malý kúsok svetlej lepenky. Sekvenovanie:

 1. DIY papierové lekná, schémy

  Z valca „hlavičky“ hlavnej farby, napríklad ružovej, sa odreže pás široký 5 cm. Záhyby na papieri by mali byť umiestnené pozdĺžne. Túto pásku je potrebné nastrihať na obdĺžniky. Budete potrebovať 7 ks. 1,5 cm, 5 ks. 1 cm a 6 ks. o 1,3 cm.

 2. Okraje obdĺžnikov sú na jednej z užších strán zaoblené, takže vyzerajú ako skutočné okvetné lístky.
 3. Výsledné polotovary sú v strede do strán mierne roztiahnuté. Naberú teda konvexný tvar..
 4. Kruh s polomerom 2 cm je vyrezaný z bielej alebo ružovej lepenky.
 5. Pozdĺž svojho okraja je prvá vrstva okvetných lístkov prilepená blízko seba. Toto je 7 najväčších z nich.
 6. Ďalšia vrstva okvetných lístkov je pripevnená o niečo bližšie k stredu kartónového kruhu. Bude pozostávať zo 6 polotovarov strednej veľkosti. V porovnaní s predchádzajúcim riadkom sú usporiadané striedavo..
 7. Podobne vytvorte poslednú vrstvu z najmenších okvetných lístkov..
 8. Na ozdobenie jadra je potrebné odrezať pásik zo žltého krepového papiera 10×2 cm, ktorý je narezaný malým okrajom a potom zvinutý do kotúča. Koniec je upevnený lepidlom.
 9. Po narovnaní tyčiniek z papiera je žltý polotovar prilepený do stredu kvetu.
 10. List lekna je vyrezaný zo zelenej lepenky podľa šablóny. K nemu je pripevnená hotová kvetinová hlava..

Rovnakým spôsobom je kvetina vyrobená z papiera Whatman alebo z albumu. Komu sa nechce motať s hromadou jednotlivých okvetných lístkov, môže sa páčiť iná verzia lekna – vyrobená z farebného papiera. Tu je každá z troch úrovní kvetu pevná a narezaná podľa šablóny. Spodný, najväčší, má 7 okvetných lístkov, stredný, o niečo menší v priemere – 6 a horný (malý) – iba 5. Okvetné lístky vonkajšej a strednej vrstvy je potrebné mierne skrútiť pomocou ceruzky alebo nožníc. Obrobky sú k sebe prilepené v strede. Potom zostáva iba prilepiť jadro v kontrastnej farbe. Remeslo je pripravené.

Ak urobíte kvetinu jednostupňovou, potom takú prácu zvládne aj predškolák..

Modulárny lotos

Model strednej zložitosti pozostáva zo 16 prvkov. Bude to vyžadovať 8 ružových listov papiera 10×10 cm a rovnaké množstvo zelených. Je lepšie vziať materiál s výraznou textúrou, potom moduly budú dobre držať bez lepidla.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Pokyny krok za krokom:

 1. Začneme skladaním modulu okvetného lístka. Ohnite štvorec na polovicu zdola nahor.
 2. Zopakujeme akciu s výsledným pásom.
 3. Odhalenie posledného záhybu.
 4. Zložte spodné rohy na stredovú čiaru. To isté robíme s hornými, ale chyťte iba prednú vrstvu..

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

 1. Znížime voľný okraj nadol a ohneme obrobok na polovicu.
 2. Otočte výrobok.
 3. Pridajte horné rohy k vodorovnej osi.
 4. Zatvorte prúžok zhora nadol.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

 1. Získame obrobok, ktorý pripomína loď.
 2. Modul okvetného lístka otvárame zvnútra a narovnávame okraje.
 3. Zdvihnite dolný bod do stredu.
 4. Stlačte a vyrovnajte modul. Výroba ďalších 7 podobných okvetných lístkov lotosu.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

 1. Pokračujeme k tvorbe listov.
 2. Zložte zelený štvorec cikcakom, ako je znázornené na obrázku.
 3. Načrtnite línie skladania.
 4. Otvárame produkt. Stranu štvorca môžete rozdeliť na 3 časti a použiť pravítko.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

 1. Zložte pravý okraj na značku v blízkosti ľavej strany. Rozbaliť.
 2. Zložte ľavú stranu na novovytvorený zvislý záhyb.
 3. Presuňte pravý okraj vrstvy, ktorá je nám najbližšie, späť doľava..
 4. Akciu opakujeme symetricky na druhej strane.
 5. Výsledok, ktorý by sa mal dosiahnuť, je znázornený na obrázku..

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

 1. Horné ventily otvárame do strán od stredu ako krídlové dvere.
 2. Otočíme obrobok o 90 °.
 3. Zdvihnite spodný okraj nahor. Nakreslite pozdĺž línie skladania.
 4. Horné rohy pridáme k stredovej osi. Vezmite iba prvú vrstvu. To isté robíme so spodnými rohmi..

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Opakujte kroky 5 – 11 pre okvetné lístok.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Zhromažďujeme všetky moduly. Ak dobre nepriľnú, je lepšie použiť ďalšie lepidlo. Vložte ľavý roh jedného okvetného lístka do podobného „vrecka“ druhého. Otočte lotos a urobte to isté.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Pokračujeme v pohybe v kruhu, kým ho nezavrieme..

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Zber listov sa nelíši od okvetných lístkov. Iba „vrecko“ modulov je zmenšené, takže hotová „rozeta“ presahuje veľkosť lotosu.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Model origami je vhodný na skladovanie šperkov alebo servírovanie sladkostí.

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Papierový riad origami je stále obľúbenejším. Používa sa nielen pre deti, ale aj na párty pre dospelých a niekedy aj na svadbe. Papier je nahradený trojvrstvovými obrúskami, ktoré svojou plasticitou pripomínajú látku a zároveň sú oveľa pevnejšie ako obvykle. V 15. – 17. storočí sa na výzdobu stolov šľachty používal obrazne skladaný textil, pričom sa kládol dôraz na vysoký stav stravníkov, takže myšlienka nie je nová a na rozdiel od všeobecného presvedčenia nepatrí do rozpočtu..

Majstrovská trieda montáže modulárneho origami lotosu

Motýľ

V tejto dielni vyrobíme motýlie remeslo technikou origami.

Origami z papiera

Na vytvorenie motýľa si pripravíme štvorcový prázdny papier s rozmermi 21×21 cm.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Najprv zložte náš oranžový štvorec na polovicu..

Papierový motýľ origami

Potom ho ohneme a ohneme strany do stredovej čiary.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Výsledný obrobok zložíme na polovicu a ohneme sa.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Rozbalíme pravú stranu nášho budúceho motýľa.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Potom ohnite túto časť doprava..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

To isté musíte urobiť na ľavej strane..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Výsledkom je, že motýľ prázdny v tejto fáze vyzerá takto.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Dajme tomu nasledujúci pohľad, pričom mierne prevrátime jednu vrstvu..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Teraz začneme formovať krídla motýľa. Za týmto účelom ohnite pravú stranu a vytvorte trojuholník.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

To isté robíme s ľavou stranou motýľa..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Ohnite hornú časť nadol.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

V pravej dolnej časti ohnite malý trojuholník.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Potom ho ohneme a k výslednej línii skladania vykonáme ďalšie malé trojuholníkové sčítanie.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Teraz ohneme ďalší roh vedľa neho.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

To isté zopakujte aj na ľavej strane motýľa..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Otočte spodnú časť nahor, už vidíme prvé obrysy krídel.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Otočte prázdny motýľ na druhú stranu.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Tu musíte urobiť záhyby v spodnej časti. Najprv to urobíme vpravo.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Potom zopakujeme skladanie vľavo, po ktorom vykonáme ďalší sklad vpravo na zamýšľanú čiaru.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Na ľavej strane urobte to isté.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

V strede po stranách urobíme malé trojuholníkové záhyby..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Na zadnej strane náš motýľ v tejto fáze vyzerá takto.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

So zameraním na strednú vodorovnú čiaru urobíme záhyby na oboch stranách..

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Otočte motýľový polotovar znova späť. Tu musíte vytvoriť krídla, aby sme v spodnej časti vytvorili trojuholníkové záhyby.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Náš papierový motýľ je pripravený.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Lietajúca myš

Myš je vyrobená v štýle origami pomocou technológie rezania.

Nevyhnutné:

 • Farebný obojstranný papier – 10 x 10 cm;
 • Plastové oči;
 • Nožnice.

My pracujeme:

 • Zložte list diagonálne. Ohnite vrchol výsledného trojuholníka tak, aby vyzeral spod základne..

origami netopier

 • Zložte okraje dlhého úseku symetricky smerom dovnútra, potom ho zložte hore a von do strany.

netopier

 • Zložte spodný okraj nahor a odrežte kus papiera v strede opačnej strany, aby ste vytvorili uši.

netopier

 • Pripevnite oči k tvári a pred vami je nočný dravec.

Origami z papiera: schémy, možnosti s fotografiami, video návod na výrobu origami

Dúfame, že v navrhovanom výbere nájdete vhodnú možnosť pre detské remeslá a strávite veľa príjemných tvorivých minút so svojim dieťaťom. Ak niečomu nerozumiete, pozrite si nasledujúce video:

Králik

Jednoduché origami „Králik“ pre začiatočníkov „zaiskrí“ nové farby, ak ho vyrobíte zo špeciálneho textúrovaného papiera so vzorom. Práve ona je často používaná japonskými majstrami vo svojich dielach. Odroda sa nazýva „washi“, stále sa vyrába ručne podľa unikátnej technológie 8. storočia. Existuje aj lacnejší analóg – papier Chiyogami, ale vďaka svojmu hustému povlaku je vhodný iba pre jednoduché modely s minimálnym počtom záhybov. Obe odrody si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach alebo online..

Japonskí origamisti nešetria na papieri. Figurínu je možné samozrejme zložiť z akéhokoľvek papiera, či už ide o použitý zápisník alebo lacný materiál na kreativitu detí. Ale cítiť radosť zo zrodu zázraku, ako by to malo byť pri vytváraní origami, pravdepodobne nebude fungovať. Stojí za to naučiť sa od Japoncov úctivý postoj k papieru, ktorý je v zenovej filozofii spojený so životom: rovnako krehký a zároveň rozmanitý, ktorý má mnoho podôb, ale v každom okamihu je schopný zničiť ilúzie a prinútiť vás začať cesta od nuly.

Stačí porovnať tvár králika vyrobeného z obyčajného kancelárskeho papiera a listu Chiyogami, aby ste pochopili, o čom hovoríme:

Králik origami

Tento model je považovaný za jeden z najjednoduchších. Aj 4-5-ročné dieťa zloží vtipné zvieratko. Ak používate profesionálny papier, nie je potrebné králikovi kresliť tvár, bude to aj tak vyzerať veľkolepo. Najmä vo vence alebo vo forme dekorácie vianočného stromčeka.

Pokyny krok za krokom:

 • Používame papier Yuzen Washi, rozmer 15×15 cm.
 • Zložte štvorec diagonálne zhora nadol. Získame trojuholník, ktorý „vyzerá“ svojim vrcholom na nás
 • Základňu obrázku zastrčte asi do ¾ výšky.
 • Zložíme pravý roh do stredovej čiary.

Podrobná montáž králika origami

 • To isté urobte s ľavicou.
 • Otočíme obrobok o 180 °. Ohnite dolný roh.
 • Králika sme položili prednou stranou k sebe.
 • Hornú vrstvu naplníme dovnútra, ako je znázornené na fotografii.

Podrobná montáž králika origami

Ak je to žiaduce, nakreslite tvár zvieraťa značkou. Alebo vyrobíme aplikáciu z objemného nosa a očí.

Podrobná montáž králika origami

Po zhromaždení jedného králika bude málo ľudí odolávať túžbe pokračovať, pretože čoskoro dostane celú rodinu. Z ušatých náhubkov rôzneho „kalibru“ získate pekné magnetky na chladničku alebo interiérové ​​prívesky.

Králik origami

pes

Požadovaný materiál:

 • Papierový štvorec;
 • Nožnice;
 • Značkovače.

Kroky kreatívneho procesu:

 • Šikmo zložte štvorcový kus papiera a prstami vyhlaďte rysku. Cestou svojmu dieťaťu vysvetlite, že výsledný trojuholník je najjednoduchším tvarom v origami..

pes origami

 • Zložte trojuholník na polovicu, zložte ho v strede a rozložte. Na pravej a ľavej strane ohnite ostré rohy a zažehlite záhyby – to sú uši.

pes

 • Zložte dvojitý trojuholník hore a zatiente jeho špičku čiernym fixom – získajte nos.

pes

 • Nakreslite oválne oči a ak chcete, prilepte červený jazyk vyrobený z farebného papiera. Ale aj bez neho vyjde roztomilá a veselá šteniatka.

pes

Žaba

Pred začatím práce ukážte dieťaťu obrázky žaby, dávajte pozor na veľké ústa, vyčnievajúce oči a zelené sfarbenie zvieraťa..

Budete potrebovať:

 • List farebného (zeleného) papiera formátu A4;
 • Nožnice, lepidlo;
 • Oválne oči, nakreslené a vystrihnuté z papiera.

Postup:

 • Zložte list na polovicu a bočné pásy preložte do stredného skladu. Otvorte prvý pás a sklopte horné rohy smerom k stredu ako začiarkavacie políčko.

origami žaba

 • Otočte časť a opakujte rovnaké manipulácie..

žaba

 • Výsledný šesťuholník zložte horizontálne na polovicu a výsledný lichobežník vertikálne, potom ho otvorte a urobte malé rezy (0,5 cm) v strede základne a na vonkajších nosoch..

žaba

 • Ohnite strany nahor (4 z nich vyšli).

žaba

 • Prilepte pripravené oči, potom uchopte žabiu hlavu indexom a palcom, otvorte obrovské ústa a žaba bude spievať svoje kvákajúce serenády.

žaba

Malý anjel

Dieťa bude s potešením pracovať na kúzelnej hračke, je tu však potrebná podpora dospelého..

Potrebné mať:

 • Farebný papier A4;
 • Pravítko;
 • Nožnice;
 • Jednoduchá ceruzka.

Choď:

 • Vopred pripravte z papiera dva štvorce – 10 x 10 cm a dva pásy so šírkou 0,5 cm a dĺžkou rovnajúcou sa dĺžke listu papiera.

papierový anjel

 • Oba plechy striedavo ohýbajte ventilátorom, čím vytvoríte skladané záhyby, ktorých šírka je rovnaká ako pripravené pásy.

papierový anjel

 • Ustúpte o 3 cm od okraja ventilátora hore, v tomto mieste sa ohnite a narovnajte – bude krídlo. Ohnite druhú časť v opačnom smere a narovnajte.

papierový anjel

 • Prilepte krídla k trupu, každé na vlastnú stranu.

papierový anjel

 • Twist jeden úzky prúžok do gule, roztieranie lepidla pozdĺž krútiaceho pohybu. Prilepte k nemu druhé a zatočte ďalej.

papierový anjel

 • Keď do konca stuhy zostane asi sedem centimetrov, vytiahnite svätožiaru slučkou a pripevnite na ňu guľôčkovú hlavu lepidlom..

papierový anjel

 • Pás potrieme lepidlom a pripevníme naň obidve časti vlnitého polotovaru, potom narovnáme krídla a anjelské rúcho.

papierový anjel

Na konsolidáciu materiálu sledujte video:

Najlepšie možnosti „dieťaťa“

Zbierka jednoduchých diagramov origami sa neustále aktualizuje o nové modely. Ak sa výroba papiera stala vážnym koníčkom, môžete si vybrať tematické výbery: domáce zvieratá a voľne žijúce zvieratá, morský život, interiérové ​​položky, zelenina, ovocie, kvety atď. Zdá sa, že tvorcom schém sa podarilo do origami premietnuť všetko bohatstvo okolitého sveta..

Kôň

Podrobná montáž origami koňa

Holub

Podrobná montáž holuba origami

Klavír

Podrobná montáž origami klavíra

Zabijácka veľryba

Podrobná montáž kosatky origami

Krab

Podrobná montáž kraba origami

Tučniak

Podrobná montáž tučniaka origami

Slnečnica

Podrobná montáž slnečnice origami

Tuleň

Podrobná montáž tesnenia origami

Jednoduché origami z jedného listu videa