Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Začiatok origami

Pre deti sa spravidla vyberajú jednoduché modely origami, aby s nimi postupne objavovali magický svet japonskej výroby papiera. A keďže tento druh úžitkového umenia prispieva k celkovému rozvoju, je dôležité formovať u dieťaťa pozitívny vzťah k práci a sebavedomie. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo zvládnuť počiatočné fázy origami:

 1. Vopred sa musíte zásobiť štvorcovými listami papiera s veľkosťou najmenej 15 x 15 cm. Nechajte ich veľa, aby sa dieťa nebálo robiť chyby, a potom začnite odznova.
 2. Je lepšie zvoliť papier zafarbený iba na jednu stranu, ľahšie sa s ním orientuje pri skladaní.
 3. Prvé schémy by nemali pozostávať z viac ako 10 krokov. Deti zvyčajne opakujú ten istý algoritmus niekoľkokrát, pokúšajú sa premýšľať a zapamätať si ho do najmenších podrobností. Ak dieťa zloží rovnakú postavu dvakrát alebo trikrát, nie je potrebné pokúšať sa ju „prepnúť“ na iný predmet. Paralelná práca rozvíja jemnú motoriku a s ňou aj kreatívne a logické myslenie.
 4. Odporúčame začať s ľahko rozpoznateľnými a dobre známymi predmetmi pre malé deti: kvetina, čln, lietadlo a domáce zvieratá. V mladosti sa mladí origamisti budú zaujímať o aplikované modely: šperky, škatule, stojany na telefóny a podobne..
 5. Kedykoľvek je to možné, dieťaťu je poskytnuté pokojné prostredie, ktoré mu umožňuje relaxovať a ponoriť sa do procesu. Je dokázané, že origami funguje ako meditácia, ktorá zmierňuje stres a obnovuje vnútornú rovnováhu..

Čo potrebujete na výrobu origami

S dobrou priestorovou predstavivosťou bude každý mladší školák, ktorý získa hotovú figúrku a rozloží ju, schopný okamžite zostaviť niečo podobné. Prvá vec, ktorú potrebujete na lekciu papierového origami, je vzorka zozbieraná inou osobou. Bez toho môžete používať schematické symboly. Zbierať z nich remeslá bude ťažšie, chyby sú možné, ak kresbu nepozorne preštudujete. Ale práve kvôli princípu origami, keď sa používa celý list bez rezov a lepenia, chybu je možné vždy odstrániť. Stačí už zostavenú časť origami plavidla rozobrať na krok, kde došlo k nepresnosti, zopakovať nesprávny ohyb a pokračovať v montáži ďalej.

Pre papierové remeslo origami pre začiatočníkov použite štvorcový list papiera. Od materiálov sa nevyžaduje nič iné. Vďaka tomu je staroveké umenie dostupné pre verejnosť. Školákovi stačí vytrhnúť list z predlohy, dať mu štvorcový tvar – a môžete poskladať počatú figúrku. Veľkosť papierenského remesla závisí od veľkosti listu..

Ak môžete trénovať na akomkoľvek papieri, dokonca pokrytom atramentom, potom by ste si pre krásne darčekové origami remeslo mali vybrať hodnotný materiál. Suvenír sa ukáže byť veľkolepý, ak naň použijete hrubý kovový papier alebo obojstranný farebný papier. V Japonsku sa vyrábajú špeciálne súpravy so štvorcovými listami, v ktorých je jedna strana farebná, druhá biela alebo každá strana je namaľovaná inou farbou. Takýto materiál sa dokonale prejavuje v modulárnych origami z papiera. Príkladom je samostatný smer – kusudama, ktorý sa líši od klasického origami v úzkych špecifikách a použití upevňovacích materiálov – nití alebo lepidla..

Kusudama sú loptičky zostavené z modulov vyrobených technikou origami. Každý modul je fantastický kvet, pravidelná a zložitá priestorová geometrická postava. Po zostavení každého prvku je čas ich zhromaždiť do gule. Existujú návrhy, ktoré je možné upevniť … pomocou nových prvkov origami z papiera bez použitia lepidla. Je to ako sekaná chata postavená bez jediného klinca. V guličkách kusudama, zbieraných iba pomocou technológie origami papiera, sa nite používajú iba na zavesenie.

Modelové príklady pre začiatočníkov

Najväčší záujem o deti spôsobujú jednoduché origami remeslá, s ktorými sa neskôr môžete hrať. Je dobré, ak model povzbudí dieťa k napísaniu príbehu. Napríklad, keď zložíte loď, ktorú pozná každý, môžete na nej „cestovať“ do vzdialených krajín, pretože plavba na vlnách fantázie nie je o nič menej vzrušujúca ako na skutočnom mori.

Vtipné zvieratká

Na základe trojuholníka je vytvorených veľa zábavných zvieracích tvárí, ktoré sa potom používajú na domáce kino alebo na zdobenie pohľadníc. Deti ľahko zložia lišku, mačku a psa technikou origami podľa nasledujúcej video lekcie.

Papierová flotila

Loď je jedným z najjednoduchších modelov, ktoré chcete skladať znova a znova. Vyhotovenie celej flotily nestojí nič za to, aby ste ju poslali plaviť sa do vane alebo do najbližšej vody. Správne zložený čln origami sa nepotopí a je dokonca schopný pretekať.

Pokyny krok za krokom:

Používame niekoľko obdĺžnikových listov rôznych veľkostí. Najväčší formát je A4, ďalší je o polovicu menší a podobne. Je žiaduce, aby sa navzájom líšili a vo farbe..

 • Ohnite list na polovicu pozdĺž krátkej strany.
 • Opakujte ten istý krok pre nový tvar, ale iba načrtnite sklad a označte stred.
 • Dva horné rohy ohneme do stredu.
 • Otvárame spodnú časť pod trojuholníkom a „zdvíhame“ fialové bodky. Obrátime obrobok a urobíme to isté zo zadnej strany..
 • Vezmeme model podľa oblasti nižšie, označenej červenou bodkou a to isté z opačnej strany.
 • Natiahnite, kým sa nevytvorí diamant.

Podrobná montáž origami lodí

 • Ohnite vrstvu najbližšie k nám a spojte dolný bod s horným. Opakujte ten istý krok z opačnej strany..
 • Znova chyťte stred trojuholníkového tvaru a roztiahnite ho do strán. Získame kosoštvorec.
 • Otvárame „dvere“ modelu do strán. Loď je pripravená na plavbu.

Podrobná montáž origami lodí

Hubový veniec

Svetlé huby sú vhodné pre akýkoľvek dekor – z nich môžete zbierať jesennú kyticu a slávnostný veniec. Škôlka sa zmení na rozprávkový les a dieťa bude baviť vytvárať krásny a jednoduchý model origami.

Huby origami

Budete potrebovať 2 listy: červený a biely, rozmer 15 x 15 cm.

Pokyny krok za krokom:

 • Spojíme červený a biely štvorec dohromady. Súčasne na nich robíme diagonálne záhyby..
 • Zložte horný roh tvaru do stredu.
 • To isté robíme s pravicou.
 • A odišiel.

Podrobná montáž húb origami

 • Ohnite hornú polovicu modelu „údolím“.
 • Posuňte sa späť do ľavého rohu.
 • Správny.
 • Otočte obrobok.
 • Žehlíme všetky záhyby vyrobené skôr, aby sa huba nerozpadla.
 • Ohnite pravý roh k stredovej čiare.
 • To isté robíme s ľavicou.
 • Narovnajte záhyby vyrobené v krokoch 10 a 11.

Podrobná montáž húb origami

 • Odhaľujeme jednu polovicu „čiapky“ huby.
 • Ohnite susednú „nohu“ k stredovej čiare.
 • To isté urobte s ľavou polovicou..
 • Zastrčte dolný roh, ako je znázornené na obrázku.
 • Zložte horný trojuholník „klobúka“.
 • Otočte hubu na prednú stranu.

Podrobná montáž húb origami

Červy, ktoré sa nájdu v „lesnej úrode“, sú vyrobené podľa princípu antistresového hada.

Králik

Jednoduché origami „Králik“ pre začiatočníkov „zaiskrí“ nové farby, ak ho vyrobíte zo špeciálneho textúrovaného papiera so vzorom. Práve ona je často používaná japonskými majstrami vo svojich dielach. Odroda sa nazýva „washi“, stále sa vyrába ručne podľa unikátnej technológie 8. storočia. Existuje aj lacnejší analóg – papier Chiyogami, ale vďaka svojmu hustému povlaku je vhodný iba pre jednoduché modely s minimálnym počtom záhybov. Obe odrody si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach alebo online..

  DIY tylová sukňa - ako ušiť tylovú sukňu: exkluzívne majstrovské kurzy pre začiatočníkov s popisom fotografií a videa

Japonskí origamisti nešetria na papieri. Figurínu je možné samozrejme zložiť z akéhokoľvek papiera, či už ide o použitý zápisník alebo lacný materiál na kreativitu detí. Ale cítiť radosť zo zrodu zázraku, ako by to malo byť pri vytváraní origami, pravdepodobne nebude fungovať. Stojí za to naučiť sa od Japoncov úctivý postoj k papieru, ktorý je v zenovej filozofii spojený so životom: rovnako krehký a zároveň rozmanitý, ktorý má mnoho podôb, ale v každom okamihu je schopný zničiť ilúzie a prinútiť vás začať cesta od nuly.

Stačí porovnať tvár králika vyrobeného z obyčajného kancelárskeho papiera a listu Chiyogami, aby ste pochopili, o čom hovoríme:

Králik origami

Tento model je považovaný za jeden z najjednoduchších. Aj 4-5-ročné dieťa zloží vtipné zvieratko. Ak používate profesionálny papier, nie je potrebné králikovi kresliť tvár, bude to aj tak vyzerať veľkolepo. Najmä vo vence alebo vo forme dekorácie vianočného stromčeka.

Pokyny krok za krokom:

 • Používame papier Yuzen Washi, rozmer 15×15 cm.
 • Zložte štvorec diagonálne zhora nadol. Získame trojuholník, ktorý „vyzerá“ svojim vrcholom na nás
 • Základňu obrázku zastrčte asi do ¾ výšky.
 • Zložíme pravý roh do stredovej čiary.

Podrobná montáž králika origami

 • To isté urobte s ľavicou.
 • Otočíme obrobok o 180 °. Ohnite dolný roh.
 • Králika sme položili prednou stranou k sebe.
 • Hornú vrstvu naplníme dovnútra, ako je znázornené na fotografii.

Podrobná montáž králika origami

Ak je to žiaduce, nakreslite tvár zvieraťa značkou. Alebo vyrobíme aplikáciu z objemného nosa a očí.

Podrobná montáž králika origami

Po zhromaždení jedného králika bude málo ľudí odolávať túžbe pokračovať, pretože čoskoro dostane celú rodinu. Z ušatých náhubkov rôzneho „kalibru“ získate pekné magnetky na chladničku alebo interiérové ​​prívesky.

Králik origami

Kôň

Zbierka jednoduchých diagramov origami sa neustále aktualizuje o nové modely. Ak sa výroba papiera stala vážnym koníčkom, môžete si vybrať tematické výbery: domáce zvieratá a voľne žijúce zvieratá, morský život, interiérové ​​položky, zelenina, ovocie, kvety atď. Zdá sa, že tvorcom schém sa podarilo do origami premietnuť všetko bohatstvo okolitého sveta..

Kôň

Podrobná montáž origami koňa

Holub

Podrobná montáž holuba origami

Klavír

Podrobná montáž origami klavíra

Zabijácka veľryba

Podrobná montáž kosatky origami

Krab

Podrobná montáž kraba origami

Tučniak

Podrobná montáž tučniaka origami

Slnečnica

Podrobná montáž slnečnice origami

Tuleň

Podrobná montáž tesnenia origami

Ryby z modulov

Modulárne origami môže byť tiež jednoduché a pre začiatočníkov celkom dostupné. V tomto prípade je dôležité, aby bol počet prvkov obmedzený na minimum a aby boli rozmery výrobku kompaktné. Potom montáž nespôsobí únavu a túžbu prestať pracovať na polovicu..

Jednou z vhodných možností detskej tvorivosti sú modulárne skalárne ryby, z ktorých si následne môžete vyrobiť obrázok alebo pohľadnicu. Na to potrebujete iba 80 trojuholníkových častí, 1/32 krajinného listu:

 • 37 červená;
 • 30 šalát;
 • 12 bielych;
 • 1 tmavo fialová.

pes

Na vytvorenie tváre psa potrebujete list A4, z ktorého musíte vystrihnúť štvorec.

Schéma krok za krokom:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Odporúčame použiť farebný papier, biely na zlej strane a oranžový alebo hnedý na prednú stranu..

Musíte svojmu dieťaťu ukázať, ako vytvárať rovnomerné záhyby, aby bolo remeslo úhľadné.

Kat

Toto remeslo je podobné predchádzajúcemu. Pripravte si štvorcový list farebného papiera.

5-krokový diagram:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Králiček

Ak chcete zajačika zložiť, vezmite si štvorcový list akejkoľvek farby..

Postupujte podľa podrobných pokynov:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Nakreslite zajačie oči, nos a fúzy. Môžete vytvoriť celú rodinu rôznych veľkostí.

Tučniak

Ak chcete vyrobiť tučniaka z papiera, vezmite si štvorcový prázdny kus, čierny alebo modrý na jednej strane a biely na druhej strane..

Schéma 8 krokov:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Oči je možné vystrihnúť z papiera a prilepiť ich, pretože oči nakreslené na čiernom pozadí nebudú viditeľné. Na modrý papier môžete kresliť fixkou.

Skákajúca žaba

Skákajúca žaba sa skladá o niečo ťažšie, ale výsledok stojí za to. Takéto remeslo je možné navrhnúť na vytvorenie pre deti staršej skupiny materských škôl.

Pokyny krok za krokom:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 1. Štvorcový list papiera, zelený na pravej strane, ležal zlou stranou hore.
 2. Zložte na polovicu zľava doprava.
 3. Zložte ľavý horný roh na pravý okraj.

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 4. Rozviňte obrobok.
 5. Opakujte s pravým horným rohom.
 6. Rozbaliť.

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 7. Na križovatke ohnite hornú časť a vytvorte vodorovnú čiaru.
 8. Rozbaliť.
 9. Vytvorte dvojitý trojuholník pozdĺž zamýšľaných záhybov..

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 10. Zložte dno na okraj trojuholníka.
 11. Ohnite uzly trojuholníka nahor v rôznych smeroch.
 12. Zložte strany obdĺžnika smerom k stredu.

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 13. Výsledný obdĺžnik zložte do stredu..
 14. Zložte horné rohy obdĺžnika nadol v rôznych smeroch..
 15. Roztiahnite výsledné nohy.

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 16. Zložte vnútornú stranu tak, aby bola v súlade s vonkajšou stranou.
 17. Zložte nohy.
 18. Zložte ľavý a pravý roh zrkadlovo k horným nohám.

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

  Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

 19. Zložte spodnú časť v strede.
 20. Ohnite polovicu dolných končatín dozadu, aby ste vytvorili pružinu.
 21. Položte žabu na labky a zatlačte ju zozadu, aby vyskočila.

Video návod na vytvorenie podobnej žaby:

Korytnačka

Ďalší zástupca sveta zvierat, ktorý je ľahké a zábavné zložiť pomocou techniky origami. Najprv však niekoľko zaujímavých faktov:

 1. Najväčšou na svete je korytnačka kožená. Jeho hmotnosť dosahuje 900 kg a dĺžka je 2,5 m.
 2. Škrupina zvieraťa vydrží hmotnosť 200 -násobok hmotnosti majiteľa takého “zázračného domu”.
 3. Niektoré korytnačky sa môžu dožiť až 180 rokov. A prvý plaz tohto druhu sa objavil na Zemi pred 22 miliónmi rokov..
 4. 23. máj je Svetový deň korytnačiek.
 5. Domáce zvieratá reagujú na intonáciu a keď im nadávajú, vtiahnu hlavy do ulity.

Ak v blízkosti nie je žiadna živá korytnačka, môžete model origami zložiť. Vychádza zo základného tvaru „dvojitého štvorca“.

Budete potrebovať štvorcový list so stranou 21 cm Model má zvláštnosť – na konci skladania budete musieť urobiť jeden strih, aby ste získali požadovanú postavu..

Algoritmus práce:

 1. Štvorec položíme na stôl, jednou zo strán smerom k nám.
 2. Zložíme ho do „trojuholníka“.
 3. Ohnite vonkajšie rohy nahor.
 4. Získame „dvojitý štvorec“.

Korytnačka origami: skladacie kroky 1-4

 1. Zložte pravú stranu hornej vrstvy na polovicu zhora nadol..
 2. To isté robíme s ľavou stranou..
 3. Ohnite pravý dolný ventil, ako je znázornené na obrázku.
 4. To isté robíme s ľavicou.

Korytnačka origami: skladacie kroky 5-8

 1. Prevráťte tvar o 180 °. Pre trojuholník v spodnej časti oddeľte prvú vrstvu a nakrájajte zhora do stredu..
 2. Obe polovice je teraz možné sklopiť podľa potreby..
 3. Spodné ventily skladáme rovnako ako horné.
 4. Boky ohýbame dovnútra, ale neprinášame ich do stredu.

Korytnačka origami: skladacie kroky 9-12

 1. Posuňte jeden z vrcholov obrázku nadol.
 2. Vykonajte dvojitý záhyb a vráťte sa do pôvodnej polohy..
 3. Otočíme obrobok. Zložte pozdĺžne, aby ste získali extra objem.

Korytnačka origami: skladacie kroky 13-15

Korytnačka je pripravená.

Korytnačka origami

Krab

Čo je známe o kraboch? Tieto rozkošné kôrovce, ktoré sa často nachádzajú na morskom pobreží, sa objavili na Zemi v období jury. Sú schopní prežiť v neuveriteľných podmienkach, ako sú vriace gejzíry alebo ľadové vody Antarktídy. Zuby krabov sú v žalúdku a kostra je vonku, upravená do škrupiny.

Nie všetky druhy sú miniatúrne veľké. Napríklad krab pavúk žijúci v Japonsku, žijúci vo veľkých hĺbkach, dosahuje 4 m a váži až 19 kg.

Nie je zaujímavé zostaviť takého neobvyklého zástupcu vodného živlu? Na to, aby ste získali vlastného, ​​papierového kraba, však budete potrebovať: štvorcový list papiera s rozmermi 15 x 15 cm, fixku a podľa potreby plastové oči pre bábiky. Figurína je vyrobená na základe základného tvaru „vodná bomba“.

Algoritmus práce:

Zložte štvorec diagonálne v dvoch smeroch. A potom dvakrát s „knihou“.

Základné formy: etapy 1-6

Otvárame prázdne miesto. Vytvárame spätné záhyby pozdĺž uhlopriečok. V tomto prípade sú extrémne body stredovej čiary spojené v strede. Ukázalo sa, že je to „vodná bomba“.

Položíme ho základňou nadol. Vonkajšie rohy ohýbame dovnútra pozdĺž bodkovaných čiar znázornených na obrázku.

Základné formy: fázy 7-10

Otočíme obrobok. Spodnú časť ohýbame podľa schémy. Záhyb dobre vyhladíme. Ohnite bočné steny nadol pozdĺž bodkovaných čiar.

Základné formy: etapy 11-14

Obrobok znova otočte. Zložte krabie pazúry pozdĺž bodkovanej čiary a uvoľnite ich.

Základné formy: etapy 15-18

Predným končatinám dávame charakteristický „nožnicový“ tvar. Aby ste to urobili, vonkajšie časti pazúrov musia byť ohnuté späť pozdĺž predtým označeného záhybu..

Krab boomgai

Zostáva prilepiť oči a postava je pripravená.

Krab origami

Líška

Na skladanie lišiek použite papier žltej alebo oranžovej farby..

Schéma krok za krokom:

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Holub

Na výrobu tohto remesla musíte vziať biely papier. Je jednoduchšie ihneď vyzdvihnúť a vytlačiť hotovú šablónu. Je vyrezaný z papierového základu. Všetky polotovary sú ohnuté pozdĺž prerušovaných značiek. Potom sa urobia malé rezy pozdĺž súvislých pruhov umiestnených na krídle a chvoste. Chvost je zložený pozdĺž bodkovaných čiar. Všetky prvky sú zlepené lepiacou páskou.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Labute

Tieto figúrky je možné ľahko vyrobiť z bieleho papiera alebo obrúskov A4. V každom prípade je materiál umiestnený s uhlom nadol, línia v centrálnej časti vyniká, na to musíte list trochu ohnúť. Potom sa obrobok obráti hore dnom a rohy sa zložia do stredu. Potom musíte ohnúť hornú časť tak, aby bol horný roh v kontakte so spodným, polovica novovytvoreného rohu sa sklopila. Takto by mala byť formovaná hlava labute. Ďalej, aby sa zvýšil objem, obrobok sa skladá zvisle. Tiež vyrovnávam krk a hlavu.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Žeriav

Na výrobu takého obrázku sa vezme štvorcový list papiera, ktorý sa zloží pozdĺž oboch uhlopriečok na všetkých stranách. Potom sa list prevráti a zloží horizontálne a vertikálne. Papierový polotovar je poskladaný do štvorca, pričom tri horné rohy potiahnete dnu, to všetko opatrne ručne vyžehlíte. Z otvoreného okraja štvorcového obrobku sú konce ohnuté do stredu, najskôr sprava a potom z ľavého okraja. To všetko sa obráti, na druhej strane robia to isté. Neskôr je koruna starostlivo zložená, najskôr v jednom smere a potom v druhom smere. To všetko je tiež vyžehlené. Horná časť je úplne neohnuteľná, jej vrch je stiahnutý, pričom okraje sa skladajú z bokov. V dôsledku toho sa vytvorí malý čln. To všetko sa opäť obráti, rovnaké akcie sa opakujú aj na druhej strane. Pohyblivá časť je ohnutá do stredu od jedného okraja a potom od druhého. Výsledné nohy sú ohnuté diagonálne, pričom jedna časť funguje ako hlava a druhá ako chvost vtáka. Budúci chvost je roztiahnutý od boku a ohnutý v strede, to isté sa robí s hlavou žeriavu. Pre tento prvok musíte zvoliť určitú výšku, hrot je ohnutý v jednom smere a potom v druhom. Na konci sa všetky prijaté časti narovnajú.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Motýle

Vopred si pripravte štvorcový list papiera v jemnej ružovej alebo modrej farbe. Dostanete ladnú moľu.

Majstrovská trieda:

 1. Zložte základný tvar „Vodná bomba“ z námestia.
 2. Otočte voľnú stranu výsledného trojuholníka a ohnite jeho hornú časť nadol tak, aby mierne presahovala spodnú stranu.
 3. Obrobok znova otočte tak, aby vyčnievajúci hrot bol hore, a potom ho ohnite nadol.
 4. Ostré rohy je možné skladať alebo orezávať.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Motýľ

Mladí snílkovia vedia, čo sa dá vyrobiť z papiera bez lepidla. Dieťa bude s nadšením vyrábať krásne remeslá a hračky. Táto aktivita rozvíja predstavivosť a dáva veľa príjemných emócií..

Bábika

Na vytvorenie papierovej bábiky sa vezme biely papier, vyvalí sa z neho predĺžená guľa, táto časť bude fungovať ako hlava. Opatrne sa položí na drôt, ktorý sa potom spletie papierovým materiálom v niekoľkých tenkých vrstvách naraz. Okrem toho je lepšie vziať základňu modrej alebo ružovej farby. Výsledná položka sa stane šatami pre bábiku.

Potom odrežte dva malé pásy drôtu, ktoré musia mať rovnakú veľkosť. Sú spletené bielym materiálom a potom sa trochu ohnú. Tieto polotovary sa stanú rukami bábiky. Tieto kusy sú umiestnené navzájom rovnobežne a spojené.

Rovnakým spôsobom sú nohy vyrobené z iných kúskov drôtu (treba vziať dlhšie časti). Spájajú sa s trupom. Ďalej sa odoberie farebný obrúsok, z ktorého sa opatrne vystrihne malý kúsok, ktorý sa zloží. Stane sa sukňou bábiky. Hotová časť je umiestnená v centrálnej časti zvislého drôtu.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Loď

Vďaka jasným schémam nebude pre deti vo veku 8 rokov ťažké vytvoriť loď vlastnými rukami.

Origami pre deti s diagrammi: možnosti pre deti vo veku 5-6 rokov, 9-10 rokov a 13-14 rokov

 1. Na zostavenie člna budete musieť ohnúť obdĺžnikový list na polovicu.
 2. Potom ho znova ohnite na polovicu vertikálne a označte stred.
 3. Horné okraje výsledného listu budú musieť byť ohnuté do stredu a zvierať uhol zhora.
 4. Ohnite zvyšok dna nahor, ohýbajte okraje za trojuholníkom a vpredu a vzadu.
 5. Vsuňte prsty pod okraj a rozložte trojuholník a vytvorte dutý kužeľ.
 6. Zložte papier tak, aby sa dotýkali okrajov, ktoré sa nedotýkajú, ale naopak.
 7. Ohnite rohy smerom hore.
 8. Rozviňte plavidlo do strán a z vašej lode budú hlavy.

Potom, čo dieťa zvládne taký čln, mu môžete ponúknuť modulárne skladacie člny..

Raketa

Chlapcov vždy zaujíma technológia a široká škála rakiet a strojov. Ponúkame vám raketu origami, ku ktorej existuje návod, ktorý vám povie, ako vyrobiť také remeslo vlastnými rukami z papiera pre tých, ktorí sú ešte úplne neskúsení v technike skladania, začiatočníci..

Origami pre deti s diagrammi: možnosti pre deti vo veku 5-6 rokov, 9-10 rokov a 13-14 rokov

 1. Ohnite štvorcový list tak, aby ste mali záhyb, a rozdeľte ho na štyri rovnaké časti.
 2. Pracujeme s hornými dvoma časťami, preto ich treba rozdeliť na polovicu. Zložte vrcholy na polovicu.
 3. Otočte list a ohnite rohy do stredu tak, aby v hornej časti zvierali uhol.
 4. Ohnite boky do stredu.
 5. Potom ich odblokujeme, aby sa záhyb vytvoril bližšie k vonkajšiemu okraju..
 6. Otočte remeslo a vaša raketa je pripravená..

Môžete tiež vyskúšať modulárne skladacie rakety, ale najskôr by ste mali ovládať ľahšie a jednoduchšie možnosti..

Srdce

Na výrobu takého remesla musíte najskôr vziať list červeného papiera. Štvorec je zložený vertikálne a horizontálne. Potom sa zloží na polovicu. Rohy sú zložené. Nemali by sa však dotýkať línie skladania..

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Keď sa trojuholník vytvorí, obráti sa naruby. Voľné okraje sa preložia na bočné časti a okamžite sa rozložia späť. Výsledkom budú ostré čiary. Pozdĺž nich musíte ohnúť rohy do vnútornej časti naraz na všetkých stranách.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Ostré časti srdca sú prstami mierne vyhladené. Výrobok sa obráti dopredu, otvor sa prefúkne a zostane blízko špicatého konca.

Výsledné srdce je možné pripevniť na darčekový balíček alebo ho jednoducho zavesiť na lano a vytvoriť tak závesný dekoratívny predmet.

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Papier origami pre deti: jednoduché diagramy, fotografie a videá krok za krokom

Kvety origami

S pomocou lekcií papiera origami pre začiatočníkov môžete vytvoriť objemnú kvetinovú lúku. Najpopulárnejšie origami z papierových kvetov sú tulipány. Existuje niekoľko možností pre takéto remeslá. Nezáleží na tom, že „diamantový tulipán“ svojimi charakteristickými „háčikmi“ vyzerá skôr ako kvet thujy, ale remeslo je veľmi dekoratívne..

List a stonka zo spoločného listu sú vyrobené oddelene pre tulipán origami z papiera, výsledné remeslo je pripevnené k kvetu dierou vytvorenou v spodnej časti hlavy..

Okrem tulipánov je papierový origami známy vo forme lotosov (lekná), kosatcov, narcisov a dokonca aj ruží. Niektoré z týchto kvetov sú modulárne..

Modulárna technológia umožňuje širokú škálu farieb. Diagram pre tento typ origami ukazuje, ako sa vytvárajú jednotlivé moduly a ako ich potom treba zostaviť do kvetu..

Po cvičení na najjednoduchších modeloch papierového origami môžete vytvoriť úžasné majstrovské diela modulárneho typu. Rozdiel medzi týmito schémami origami je v hladších líniách, použití neobmedzeného počtu farieb a odtieňov, pretože každý modul je možné zafarbiť vlastným spôsobom..

Tulipán

Jarné kvety sa často dávajú na prázdniny. Život skutočných rastlín je bohužiaľ pominuteľný, ale papierové vo vás budú dlho vyvolávať pozitívne emócie..

Papier origami: kvety bez lepidlaPripravte si na prácu štvorcový farebný list. Zistite, ako zbierať tulipán:

 1. Zložte spodné rohy jednej a druhej strany smerom k hornej časti listu..
 2. Z prednej strany sklopte spodné rohy späť na vrchol.
 3. Otočte obrobok a urobte to isté..
 4. Uchopte a ohnite pravý roh.
 5. Prevráťte tvar a sklopte pravú stranu.
 6. Roztiahnite obrobok o 90 stupňov.
 7. Uchopte bočné rohy a vložte ich do seba. To isté urobte s rubovou stranou..
 8. Výsledný kosoštvorec vyrovnajte.
 9. Zostáva nafúknuť tulipán. Mierne zatlačte okraje kvetu a fúkajte do spodného otvoru.
 10. Narovnajte okvetné lístky a ohnite ich do strany.

K púčiku pripevnite stonku drôtu a vlnitého papiera. Listy urobte rovnakým spôsobom. Tulipán sa môže stať súčasťou kytice alebo celej kompozície..

ruža

Na výrobu púčika ruže použite vlnitý papier. Na výrobu stonky a listov potrebujete tenký drôt a pásku..

Papier origami: kvety bez lepidlaTu je postupnosť zostavenia:

 1. Z papiera vystrihnite 15 okvetných lístkov srdca a 5 kvapiek.
 2. Ohnite okraje okvetných lístkov pomocou nožníc alebo ceruzky.
 3. Pripravte stonku. Omotajte drôt zelenou páskou.
 4. Na základni začnite pripevňovať okvetné lístky vo forme kvapiek a potom vo forme sŕdc.
 5. Zaistite okvetné lístky niťou rovnakej farby alebo lepiacou páskou.

Podľa tejto schémy môžete zbierať kvety vlastnými rukami z vlnitého papiera akejkoľvek veľkosti. Skvelá možnosť pre fotografovanie a dekoráciu sviatkov.

Lily

Pripravte si štvorcový list. Teraz zbierajte papierový kvet podľa nasledujúcej schémy:

Papier origami: kvety bez lepidla

 1. Zložte list diagonálne na polovicu.
 2. Rozložte a zložte opačným spôsobom.
 3. Teraz list znova rozložte a urobte záhyby v tvare obdĺžnika na jednu a druhú stranu..
 4. Teraz otočte list so záhybmi nahor. Zložením vznikne kosoštvorec.
 5. Ohnite rohy hornej časti smerom dovnútra. To isté urobte s druhou stranou.
 6. Rozložte rohy a zložte tak, aby na vrchu vzniklo vrecko.
 7. Vezmite spodné rohy a sklopte do stredu. To isté urobte na druhej strane..
 8. Rozložte záhyby nahor, aby vyšiel trojuholník..
 9. Prevráťte základňu. Zložte strany striedavo na stredovú čiaru.
 10. Odlepte každý horný okraj.
 11. Skrutkujte okraje nožnicami.

Púčik je pripravený. Zostáva iba zasadiť ho na stonku. Origami kvety je niekedy ťažké vyrobiť. Ale ak budete postupovať podľa pokynov, všetko bude fungovať..

Teraz viete, ako vyrobiť papierové kvety vlastnými rukami. Lekcia je užitočná pre deti i dospelých, pretože rozvíja myslenie a logiku.

Zbierajte papierové kytice a potešte svojich blízkych originálnymi darčekmi.

Narodeninová karta

Ručná výroba je dnes v móde. Ručne vyrobené blahoželanie, ak je vyrobené s dušou a zároveň úhľadne, poteší oslávenca oveľa viac ako kúpená pohľadnica. Nádherný košíček, ktorý zdobí ďalšiu správu, je možné zložiť do štyroch krokov a vyzerá to veľmi pôsobivo.

Budete potrebovať štvorcový list 15 x 15 cm, v ktorom je jedna strana biela a druhá je namaľovaná v ružovom odtieni.

Algoritmus práce:

Začíname na bielej strane listu. Zložte základný tvar trojuholníka a umiestnite ho na vrch tvaru. Ohnite roh hornej vrstvy, ako je znázornené na fotografii, mierne pod základňou obrázku..

Rovnakú časť zložíme akordeónom. Najprv ho zdvihnite o 2/3 nahor a potom ho spustite o 1/3 nadol. Otočíme obrobok. Zložíme ľavú stranu tak, aby vrchol spočíval na protiľahlej tvári. To isté robíme s pravou stranou. A ohnite horný roh o niekoľko centimetrov nadol.

Prevráťte tvar znova. Horný trojuholník musí byť dvakrát ohnutý dopredu, aby jeho koniec „vyzeral“ z prednej strany.

Origami karta

Prejdeme k výrobe pohľadnice. Zložíme list lepenky na scrapbooking s rozmermi 21 x 28 cm na polovicu v priečnom smere. Vystrihnite pás z baliaceho papiera na „stôl“ a druhý – užší na „sviečku“.

Prilepíme najskôr základňu a potom na ňu košíček. Môžu byť ozdobené trblietavými flitrami alebo kamienkami..

Papierová karta origami

Videonávody pre začiatočníkov

Môžete sa tiež naučiť vytvárať origami z papiera z videí. Obzvlášť dobré sú workshopy sprevádzané hlasovým vysvetlením. Je však celkom možné zaoberať sa materiálom, keď proces montáže sprevádza iba hudba, ale nie komentáre..

Tie jemnosti, ktoré schéma vyvinutá pre origami nikdy neukáže, tie okamihy, ktoré chýbajú vo výkresoch alebo fotografiách krok za krokom, môžete vo videomateriáloch vždy vidieť. Pozrite sa, ako ostatní vyrábajú origami z papiera, a sami to po nich zopakujte.

Niekoľko video návodov na origami pre deti:

A jednoduché mačiatko origami:

Môžete dať oveľa viac schém origami pre deti vo veku 5 rokov, ale množstvo nie je také dôležité ako radosť z tvorivosti mladých študentov. Urobte si hodiny s batoľatami najzábavnejšími a najužitočnejšími s origami umením.