Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami – tajomstvo výroby

Základy ručného pletenia

Muž má na ruke päť prstov. Počas pletenia môžete použiť všetky, ale môžete použiť iba štyri, tri alebo dve. Ak hodíte s piatimi, plátno sa získa z rovnakého počtu slučiek. To znamená, že počet slučiek v rade zodpovedá počtu prstov, ktoré boli zapojené do pletenia.

Navrhujeme študovať techniku ​​sady výrobkov štyrmi prstami..

Zaistite koniec vlákna k palcu. Potom ho natiahnite s „osmičkou“ medzi štyrmi zvyšnými. Niť omotajte okolo malíčka a vráťte sa na ukazovák rovnakou technológiou (zabaľte „osmičkou“). Toto je prvý riadok. Nasledujúce je možné vykonať niekoľkými spôsobmi.

Prvá a najľahšia je pretiahnuť niť cez všetky prsty. Druhá (ťažká) metóda – opakujte ťahanie nite „osmičkou“, ako na začiatku, v jednom smere a v druhom. Druhý rad pôjde nad prvý. Potom z každého prsta odstráňte slučku prvého radu. Nechajte to druhé. To znamená, že sa ukazuje, že slučky prvého radu budú prepojené so slučkami druhého. Opakujte predchádzajúce kroky, kým nie je produkt hotový.

Blízke pletenie takto. Na prstoch by mal zostať iba jeden rad. To znamená, že odstráňte spodnú slučku z malého prsta a prehoďte ju cez hornú k bezmennej. A urobte to so zvyškom prstov. Utiahnite poslednú slučku.

Pozitívne aspekty vyšívania

Ručné pletenie je cenovo dostupný koníček pre ľudí všetkých vekových skupín. Môžete to urobiť všade. Napríklad aj v lietadlách, kde je piercing zakázaný. Koniec koncov, nikto vám nemôže zakázať používať pletenie na prstoch..

pletenie

Je to celkom užitočná činnosť v prípade zlej nálady, stresu. Je to upokojujúce, príjemné a povznášajúce. Tiež bezpečné pre malé ihličkové ženy. Koniec koncov, nepoužíva ostré predmety, ako sú pletacie ihlice a háčiky..

Tipy pre začiatočníkov

Na začiatku procesu pletenia stehy pevne neutiahnite, inak bude neskôr ťažké ich odstrániť. Nite môžu tiež príliš napnúť prsty, čo môže zastaviť krvný obeh v kĺboch. A vaše ruky môžu byť necitlivé.

Na pletenie môžete použiť akúkoľvek niť (bavlnu alebo vlnu), najlepšie je vybrať tie s priemerom viac ako tri milimetre.

Najprv si poriadne preštudujte techniku ​​a potom sa pustite do práce..

Pletenie na prstoch je zábavný spôsob vyšívania pre každého, začiatočníka aj skúseného pletiara. Skúsme urobiť niečo nové a iné.

Ak ste už pripravení začať pletenie bez pletenia vlastnými rukami, navrhujeme vytvoriť taký módny a jasný šál.

Nabehnutá priadza Alize so slučkami

Turecká spoločnosť “Alize” sa špecializuje na výrobu efektných priadzí. Puffy rada je špeciálne navrhnutá pre ručné pletenie bez použitia nástrojov. Niť má plyšovú textúru, ktorá je príjemná na dotyk, čo vám umožňuje vytvárať teplé a veľmi krásne veci..

Po celej dĺžke sú položené špeciálne gombíkové dierky, ktoré sú navzájom navlečené a tkané do jedného plátna. Alize má širokú škálu farieb, od jasných a pastelových farieb po všetky druhy prechodov.

Vlastnosti vlákna od Alize

Ako každá priadza, aj Puffy na ručné pletenie bez pletacích ihiel má množstvo výhod a nevýhod, ktoré je potrebné spomenúť..

Medzi pozitívne vlastnosti patrí:

 • schopnosť pracovať bez schopnosti používať pletací nástroj,
 • nadýchaná, na dotyk príjemná štruktúra,
 • relatívne nízka cena,
 • veľký výber farieb,
 • vysoká rýchlosť práce,
 • trvanlivosť a ľahká starostlivosť o hotový výrobok.

Existujú aj nevýhody, medzi ktoré patrí hlavne zloženie. Táto priadza je vyrobená zo 100% mikropolyesteru. Syntetika neumožňuje dobre prejsť vzduchom a je veľmi elektrizovaná trením v chladnom období.

Priadza je dosť hrubá, do jedného 100-gramového pradena sa zmestí nie viac ako 14 metrov. Preto na vytvorenie veľkého predmetu, ako je deka alebo prehozy, je potrebné kúpiť veľký počet pradien naraz..

Vzhľadom na svoje zvláštnosti môže byť priadza so slučkami široko používaná na pletenie hračiek, dekoratívnych prvkov a prehozov bez pletacích ihiel. Pri výrobe odevov je lepšie odmietnuť syntetické materiály..

Technika pletenia

Ručné pletenie nevyžaduje od ihličkárky skúsenosti a špeciálne schopnosti. Pletenina sa vytvára veľmi rýchlo a jednoducho:

 1. Veľké slučky sú navzájom prevlečené, čím vytvárajú pletené alebo obruba slučky.
 2. Pomocou jednoduchých techník ich striedania môžete vytvoriť plátno s jednoduchými pletenými vzormi.

A pomocou metódy kríženia slučiek môžete ozdobiť budúcu vec v štýle Aran, tkať objemné vrkoče a zložité tkanie do výkresu.

Na čo si dať pozor pri kúpe

Pretože priadzu so slučkami vyrába jedna spoločnosť, medzi konkurentmi jednoducho nie je na výber. Rad farieb a typov má však svoje vlastné charakteristiky..

Vlákna s názvom Puffy majú teda širokú kartu pevných jasných farieb. Dĺžka pradena je približne 9 metrov. Variety Puffy Color má viacfarebné nite vyrobené v pestrom štýle.

Priadza na pletenie bez ihiel a háčkovania Puffy Fine je tenšia (100 g 14 m). Jeho odroda Puffy Fine Color je dodávaná v gradientových farbách, zatiaľ čo Puffy Fine Ombre Batic je dodávaná vo veľkých 500 gramových pradenách obsahujúcich 73 metrov efektnej nite..

V Puffy Fun je plyšová štruktúra nahradená dlhšou hromadou, ktorá napodobňuje krátku kožušinu. Tieto nite sú prezentované v upokojujúcich prírodných tónoch..

Čo sa dá prepojiť

Smyčková priadza je najlepšia na ručné pletenie geometrických štvorcov a obdĺžnikov. Vyrába vynikajúce prikrývky, prehozy a dekoračné vankúše. Rovnako ako nádherné nočné a detské podložky.

Háčkované plyšové hračky od Puffy budú nielen dobrým ozdobným prvkom, ale oslovia aj deti. Odolnosť a jednoduchá starostlivosť o výrobky vyrobené z tohto vlákna pomáhajú udržať hračku dlho čistú a krásnu..

Táto niť je ideálna pre domáce čižmy, čižmy alebo papuče. Takéto topánky dobre udržiavajú teplo a vyzerajú krásne na nohách dospelých i detí. Ak je to žiaduce, z Puffy môžete pliesť čiapky, šály a trendové robustné pletené šortky, teplé župany alebo módne pletené kabáty z Puffy.

  Pestovanie cukety zo semien

Hustá rovingová priadza

Roving je stredná verzia priadze pred tým, ako z nej vyrobíte pravidelnú skrútenú niť. Pripravené spracované vlákna sa natiahnu na špeciálne mykacie stroje, čím získajú vzhľad hrubej voľnej nite. V poslednej dobe si tento druh priadze získal veľkú obľubu medzi ihlicami. Hrubé, super hrubé a obrie priadze sú skvelé na pletenie módnych predmetov bez ihiel a háčkov.

Vlastnosti hrubej nite

Rovingová priadza je vyrobená z prírodných vlnených vlákien bez pridania syntetickej zložky. Takéto vlákna majú niekoľko výhod:

 • dobre sa udržuj v teple,
 • priateľský k životnému prostrediu,
 • majú vynikajúcu priedušnosť.

Hustá priadza je navyše módnym trendom a umožňuje vám vytvárať veci technikou volumetrického ručného pletenia bez použitia nástroja..

Nie je to však bez nevýhod:

 • prírodné vlákno vyžaduje osobitnú starostlivosť a náležitú starostlivosť;
 • neprítomnosť tkania v niti zvyšuje opotrebovanie povrchu výrobku, v procese použitia sa na ňom vytvárajú pelety;
 • veľké položky, ako sú prikrývky a prikrývky, sú dosť ťažké, čo robí čistenie oveľa ťažším.

Princíp činnosti

Pletenie s hrubým prameňom sa vykonáva ručne alebo pomocou obrovských pletacích ihiel. Čím väčšia je veľkosť slučiek, tým je výrobok voľnejší a vzdušnejší. Vzhľadom na veľkú hmotnosť je takmer nemožné vytvoriť dokonca jednoduchý vzor, ​​takže pletenie prebieha jednoduchým saténovým stehom..

 1. Prvé slučky sa regrutujú priamo na rameno pomocou vzdialenosti od zápästia k lakťu.
 2. Hotové pánty sa odstránia a umiestnia na rovný povrch..
 3. Potom sa cez ne prevlečie niť, čím sa vytvorí ďalší rad slučiek.

Celý výrobok je teda pletený. Pracovné slučky zostávajú voľné, ale veľká hmotnosť nite a jej objem neumožňuje samovoľnému rozpleteniu pleteniny.

Celé tkanie sa vykonáva „od oka“, absencia akéhokoľvek meracieho nástroja na určenie dĺžky slučky vyžaduje od ihly určitú zručnosť. Rozdiely vo veľkosti slučiek nemajú najlepší vplyv na vzhľad hotového predmetu..

Odporúčania pre výber

Silný roving má voľnú štruktúru. Nite nízkej kvality môžu mať uzly, praskliny a oblasti s nerovnomernou hrúbkou. A dokonca aj skvelá nová priadza sa môže pokaziť, ak nie je správne skladovaná..

Veľké pradienka je pred nákupom takmer nemožné skontrolovať na chyby. A pretože estetická hodnota hotového výrobku priamo závisí od kvality vlákna, je veľmi dôležité urobiť správnu voľbu..

Pri nákupe hromadnej priadze na ručné pletenie bez ihiel by ste mali uprednostniť dôveryhodných výrobcov, ktorým záleží na ich reputácii a zákazníkoch. Nite by ste nemali kupovať na trhoch, v podzemných chodbách ani „ručne“.

Je lepšie kontaktovať oficiálnych predajcov, veľké internetové stránky alebo nakupovať v špecializovaných predajniach.

Čo pliesť z hrubého rovingu

Môžete pliesť takmer akýkoľvek kus šatníka z hrubého prediva bez pletacích ihiel a háčika. Klobúky, šály, šály, vesty a kabáty vyzerajú skvele na obrázkoch lesklých časopisov a módnych návrhárov.

Ale výber takejto priadze pri vytváraní denného šatníka nestojí za to. Nenesie funkčnú záťaž, v zimnom chlade vás neohreje a neochráni pred jesenným vetrom. Navyše také veci rýchlo strácajú svoj vzhľad. Prečítajte si, čo sa hodí k svetru a svetru, v našich ďalších článkoch.

Volumetrické prikrývky a prehozy sú medzi remeselníčkami tiež veľmi obľúbené. Veľké pletenie dokonale dopĺňa módny interiér domova. Ale vzhľadom na to, že vytvorenie takého dekoru vyžaduje značné množstvo priadze, mali by ste vziať do úvahy všetky jeho nevýhody a zvážiť všetky výhody a nevýhody..

Hrubý roving robí veľkolepé koberce, mačky a tašky. Pohovky, veľké hojdacie hračky a pohovky pôsobia originálne.

Ako pliesť šál bez pletacích ihiel na rukách

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Môžete ho pliesť z hrubej nite alebo v niekoľkých záhyboch s tenkými niťami, čím získate materiál požadovanej hrúbky.

Na výrobu šatky sú potrebné hrubé nite a manuálna zručnosť.

Nahodte prvý steh prehodením nite cez ľavú ruku. Pravou rukou zatočte ľavou rukou okolo prstov, kde sa konce priadze pretínajú. Držte priesečník a odstráňte výslednú priadzu cez priadzu. Ukázalo sa, že prvá slučka na pravom zápästí.

Pokračujte v súprave, ako keby ste pletli pletacími ihličkami. Druhý rad je vyrobený predným stehom. Prácu pevne utiahnite, aby vec slúžila v chladnom období. Táto šatka bude pripravená za 30 minút..

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Zvážte techniku ​​pletenia snoodu na rukách. Je vyrobený ako bežný šál a okraje sú na konci spojené. Za týmto účelom sklopte plochú tkaninu na polovicu, prevlečte pracovnú priadzu cez otvor a vytvorte slučku. Potom presuňte niť do druhého najbližšieho otvoru a prevlečte slučku, ktorú ste dostali predtým. Týmto spôsobom sú obidva konce spojené. Na konci tejto práce opatrne odstrihnite závit nožnicami a zaistite ho z nesprávnej strany uzlom..

Pletenie prstami

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Môžete pliesť oboma rukami a prstami. Pokúsme sa vytvoriť úžasný kus priadze bez pletacích ihiel a háčikov. Táto technika sa používa na pletenie opaskov, držadiel tašiek, vlasových ozdôb a mnohých ďalších užitočných a potrebných drobností..

Začnime vytvárať slučky. Uchopte koniec pradienkovej nite za dlaň a palec. Začnite pracovať na ľavej ruke. Potom osmičkou prevlečte niť celým ramenom. Nakreslite niť okolo malého prsta a pohybujte sa v opačnom smere, čím sa vlákno vráti do pôvodnej polohy. Omotajte ukazovák a znova urobte osmičku a potom znova vráťte priadzu do pôvodnej polohy. Ukázalo sa, že štyri rady nití. Potom odstráňte spodný rad z malého prsta a horný nechajte na rovnakom mieste. Vykonajte túto manipuláciu na všetkých prstoch. Teraz všetko zopakujte podľa vypracovanej schémy. Začnite od ukazováka, zabaľte všetko až k malíčku a chrbtu, znova ich prevlečte a vytvorte novú slučku. Pokračujte, kým nie je dokončený. Na videu je majstrovská trieda takéhoto pletenia.

  Ako si opraviť vlastnú kúpeľňu sami

Video: Naučte sa pliesť prstami

Šál na pravítku

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Na pletenie šatky pomocou pravítka potrebujete ďalší háčik. Napíšte očká na pravítko pre požadovanú šírku šatky. Potom vezmite pradienko iného odtieňa a kroky zopakujte znova. Pomocou háčika spojte dva prúžky pletené na pravítku a do ostatných stiahnite štyri slučky jednej farby. Začnite pliesť nové riadky, ktoré sa znova spoja.

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Plyšová priadza deka bz pletacie ihlice a háčiky vlastnými rukami - tajomstvo výroby

Video: Pletenie šatky s pravítkom

Plyšová deka bez pletacích ihiel

Plyšová deka bez pletacích ihiel

Tí, ktorí sa nechcú naučiť pliesť, ale chcú domácu deku, môžu použiť špeciálnu priadzu, ktorú je možné použiť bez ďalších nástrojov. Je to možné kvôli prítomnosti špeciálnych závesov vyrobených priamo v továrni..

Pletenie takejto deky je veľmi jednoduché – stačí vložiť slučky do seba. Sú dosť veľké, takže s tým nebude žiadny problém. Takýto ručne vyrobený výrobok nie je horší ako tradične pletený.

Proces vytvárania takejto prikrývky môžete sledovať tu:

Ako sa starať o plyšovú deku

Tu sú základné pravidlá starostlivosti o plyšové položky:

 • umyť – najlepšie ručné pranie v teplej vode;
 • pranie v práčke – pri teplote nepresahujúcej 30 stupňov;
 • odstreďovanie – iba manuálne, úhľadné;
 • sušenie – sploštené na lane (alebo lepšie na tráme, pretože nezanecháva na tkanine priehyb).

  kockovaná plyšová priadza

Plyš nie je potrebné žehliť, pretože tento materiál sa nekrčí a po praní dokonale obnoví svoj pôvodný tvar.

Začnite vytvárať teplú a mäkkú plyšovú deku

Prvá vec, ktorú musíte urobiť po rozbalení priadze, je rozložiť ju presne v niekoľkých radoch tak, aby všetky slučky smerovali jedným smerom. Takže neskôr s ňou bude jednoduchšie pracovať. V tomto prípade je lepšie, ak sa neprekrývajú. Potom bude predná strana oveľa hladšia..

Pletací materiál je úhľadne vyrovnaný

Pletací materiál je úhľadne vyrovnaný

Ďalej musíte vypočítať požadovaný počet slučiek podľa toho, ako široká je prikrývka potrebná. Niekoľko príkladov:

 • 0,5 m – 25 slučiek;
 • 1 m – 50 kusov;
 • 0,75 m – 12 slučiek.

Výpočty sú jednoduché, zvládne ich aj školák. A aby sme sa nemýlili, pri rozširovaní druhého radu stojí za to použiť špendlík, ktorý ukáže, kde je požadovaná extrémna slučka.

Špendlík alebo fixka neurobia chyby pri rozložení druhého radu

Špendlík alebo fixka neurobia chyby pri rozložení druhého radu

Prvé slučky budúceho kockovaného

Potom, čo je druhý rad úhľadne rozložený, môžete začať hlavnú prácu. Najprv musíte odstrániť čap, pričom držíte vonkajšiu slučku. Ďalej sa táto slučka pretína so susednou, takže je na vrchu. Teraz je potrebné do nej navliecť prvý z horného radu, zatiaľ čo druhý bude určený pre ďalší. Stručne povedané, celý proces znie dosť komplikovane, čo znamená, že sa nemôžete zaobísť bez fotografických príkladov..

Posledná slučka, prekrývajúca sa predposlednú, sa položí na prvú z druhého radu

Posledná slučka, prekrývajúca sa predposlednú, sa položí na prvú z druhého radu

Ďalej je každý pár slučiek prekrížený a pletený druhým radom až do konca. A ihneď spojivo chápe výhody použitia takého materiálu – všetky slučky majú rovnaký úsek. To znamená, že plátno sa ukáže byť ploché. Napríklad pri háčkovaní alebo pletení je možné slučku viac natiahnuť alebo naopak zvýšiť napätie. V tomto prípade budú nepravidelnosti jasne viditeľné nielen na prednej strane, ale aj na hladkej strane hotového plátna. Navyše, pri použití plyšu s hotovými slučkami sa rýchlosť práce výrazne zvýši, čo znamená, že sa strávi menej času..

Pri vytáčaní prvého radu by ste mali venovať pozornosť skutočnosti, že počet slučiek musí byť rovnomerný. Nie je to ťažké, pretože pár centimetrov na šírku deky o ničom nerozhodí.

Keď skončí druhý rad, tretí je pletený rovnakým spôsobom - a tak ďalej.

Keď skončí druhý rad, tretí je pletený rovnakým spôsobom – a tak ďalej.

Ako dokončiť pletenie deky tak, aby nekvitla

Posledný rad slučiek, samozrejme, zostáva otvorený a je potrebné ho nejako dokončiť. V skutočnosti je tu všetko veľmi jednoduché. Je len potrebné, počínajúc od okraja najvzdialenejšieho od „chvosta“, postupne prevliecť slučky do druhého. Potom, čo je celá deka ručne upletená, to nebude trvať dlho..

Slučky sú postupne navlečené do seba, až po „chvost“

Slučky sú postupne navlečené do seba, až po „chvost“

Posledná slučka v tomto prípade zostáva “otvorená”. Dá sa odstrihnúť v strede a uviazať stiahnutím uzla okolo „chvosta“, potom sa odstrihne. Nestrihajte však príliš blízko uzla. Bez ohľadu na to, aké husté to môže byť, v priebehu času sa uzol môže uvoľniť a výrobok sa začne rozmotávať..

Slučka je narezaná a uviazaná okolo chvosta

Slučka je narezaná a uviazaná okolo chvosta

Jednoduchší spôsob pletenia bez háčika a ihiel

Pre tých, ktorí sa s takým materiálom stretli prvýkrát, môžete ponúknuť najjednoduchšiu metódu pletenia. Tu nemusíte prekrývať slučky, ale stále sa musíte uistiť, že ležia rovno. Na začiatku, ako v predchádzajúcej verzii, je rad položený na rovnom povrchu. Všetky pánty musia smerovať nahor.

Všetky stehy v rade musia smerovať nahor

Všetky stehy v rade musia smerovať nahor

Skrútenie závesu povedie k nerovnostiam na prednej strane, čo je tiež potrebné vziať do úvahy. Druhý rad slučiek je navlečený do prvého v polohe, do ktorej zapadá. Ukazuje sa, že ak riadok pozostáva (napríklad) z piatich slučiek, šiesty je navlečený do piateho, siedmeho do štvrtého a potom podľa tohto algoritmu. Rovnako ako v predchádzajúcej verzii nedôjde k prekrývaniu slučiek..

Nebojte sa nevydržať alebo, naopak, zovrieť závesy. Samotná technológia pletenia predpokladá, že na konci všetky zapadnú na svoje miesto, po ktorom bude úsek rovnaký. Na to je materiál dobrý. Je ideálny pre skúsené aj začínajúce remeselníčky. Zároveň by ste sa nemali báť ani chýb v procese pletenia. Plátno je možné kedykoľvek rozpustiť, potom je možné vadu napraviť. Okrem toho počet takýchto zmien nie je obmedzený. Samotnému vláknu neškodia..

Každý nasledujúci riadok je podobný predchádzajúcemu, nemali by sa tu prekrývať

Každý nasledujúci riadok je podobný predchádzajúcemu, nemali by sa tu prekrývať

Aký bude povrch s najjednoduchším pletením

Predná strana deky s takýmto pletením je celkom zaujímavá. Súčasne nie je vylúčené prelínanie iných farieb. Môžete napríklad začať pliesť nie s jednou dvakrát zloženou niťou, ale s dvoma rôznymi odtieňmi. V skutočnosti, ak ovládate niekoľko spôsobov pletenia bez háčika a pletacích ihiel, je celkom možné vytvoriť na povrchu nielen obyčajný ornament, ale aj rôzne vzory podľa preddefinovaných náčrtov. Dnes sa tieto možnosti nebudú brať do úvahy, pretože recenzia je zameraná hlavne na začínajúce remeselníčky-ihlice. Aj keď, prečo len remeselníčky? Muži môžu vykonávať tento druh práce a robia to rovnako dobre ako ženy..

Takto by mala vyzerať predná strana s najjednoduchším pletením

Takto by mala vyzerať predná strana s najjednoduchším pletením

Stojí za zmienku, že fotografia ukazuje prednú stranu bez nepravidelností. To sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sú všetky slučky zarovnané. Ak je aspoň jedna zo slučiek skrútená, na povrchu sa objaví tuberkulóza. Ukazuje sa, že ak sa pánovi nepáči príliš plochý povrch prednej strany, môžete každú slučku jednoducho skrútiť. Jeden spôsob pletenia sa teda veľmi ľahko zmení na iný..

Pokiaľ ide o morskú stránku, s týmto pletením, ako s obvyklým pletením pomocou pletacích ihiel, bude vyzerať ako plátno s drážkami.

Morská strana je podobná tej, ktorá sa získava pri pletení

Morská strana je podobná tej, ktorá sa získava pri pletení

Zhrnutie vyššie uvedeného

Takéto pletenie nemožno nazvať ťažkým ani pri natiahnutí. Výsledné plyšové výrobky, či už ide o prikrývku alebo dokonca jednoduchý šál, zároveň vychádzajú veľmi teplé a pravdepodobne útulné. Nedá sa to ani inak povedať. Človek má dojem, že ste v mäkkom a známom objatí. Obrovskou výhodou je schopnosť rozpustiť hotový výrobok a upliesť niečo nové. Vzhľadom na to, že náklady na prikrývku pletenú vlastnými rukami bez háčika a pletacích ihiel budú dvakrát (alebo dokonca viac) krát lacnejšie ako pri kúpe novej, určite už mnohí nebudú mať pochybnosti o odpovedi na otázku, či stojí za to robiť pletenie sami.

Naozaj dúfame, že informácie uvedené v dnešnom článku boli nielen zaujímavé, ale aj užitočné pre nášho drahého čitateľa..

Náradie a materiál na ďalšiu deku

Balenie priadze Alize Puffy

Na dotyk je priadza Alize Puffy jemná a vzdušná, vďaka čomu sú výrobky útulné

Nadýchané plyšové prikrývky bez pletacích ihiel a iného pleteného príslušenstva je možné vyrobiť z tureckej mikropolyesterovej priadze Alize Puffy. Materiál sa vyrába v pradenách 100 g, dĺžka pracovného závitu je asi 9,5 m.

Priadza vyzerá veľmi neobvykle: je navrhnutá vo forme veľkých slučiek. Na vytvorenie plátna ich stačí splietať v určitom poradí. Rozsah farieb je pestrý, v predaji sú monochromatické a viacfarebné priadze. V štandardnom balení je 5 pradienok, toto množstvo stačí na vytvorenie detskej deky s rozmermi 85×85 cm.

Okrem priadze budete potrebovať aj:

 • nožnice;
 • hrubý háčik.

Pokyny na vlastné tkanie deky

Tkanie vzoru zo slučkovej priadze

V procese pletenia sa slučky pracovnej nite navlečú do slučiek posledného pleteného radu výrobku

Je lepšie začať s malým výrobkom. Nadýchaná deka je u detí veľmi obľúbená: je ľahká, teplá, ľahko sa perie a rýchlo schne. Plyšová tkanina je vyrobená v nasledujúcom poradí:

 1. Rozložte priadzu na rovný povrch, napočítajte 50 slučiek. Pracovná niť je umiestnená na vrchu. Tkanie sa vykonáva zdola nahor, v tomto procese sa tkanina neprevracia.
 2. Na prikrývku je najvhodnejší oplet – pri tomto spôsobe spájania slučiek nebudú na výrobku žiadne veľké otvory. Prvé dve slučky sú prekrížené, posledná zostáva hore. Nie je potrebné nastavovať napätie, nite sú položené celkom rovnomerne.
 3. Voľný okraj priadze je pretiahnutý spodnou slučkou, ďalší kus nite prechádza cez hornú slučku. Výsledkom je pevná krížová väzba. Práce pokračujú podľa navrhovanej schémy.
 4. Po dosiahnutí okraja meranej nite začnú priadzu prechádzať v opačnom smere. V tomto prípade sú slučky prevlečené opačne: najskôr sa niť vytiahne cez hornú a potom cez spodnú slučku. Prvý rad je teda pletený ako tretí, druhý ako štvrtý a tak ďalej..
 5. Keď sa pracovné vlákno minie, odstrihnite slučku nožnicami a to isté urobte so začiatkom nasledujúceho pradena. Viazajte priadzu do malého silného uzla a opatrne orežte okraje. Pri práci je uzol zasunutý dovnútra tak, že je neviditeľný. Niektoré remeselníčky šijú okraje priadze niťami, aby zodpovedali.
 6. Po dokončení práce zatvorte slučky posledného radu a pretiahnite pracovnú niť cez každú z nich. Získate tesný, úhľadný pigtail.
 7. Aby bol výrobok dokonale rovnomerný a krásny, okraje sú zviazané okrajom. Práca sa vykonáva hustým háčkovaním, slučky na priadzi sú vopred narezané. Ďalšou možnosťou spracovania je viazanie prikrývky nepokosenou niťou so slučkami smerom von. Získate originálny okraj, ktorý veľmi zdobí výrobok. Elegantne vyzerá aj pletený prehoz s kontrastným lemovaním.

Video: ukážka jednoduchého vzoru

Nadýchanú plyšovú deku nie je potrebné naparovať, stačí ju vyprať v teplej vode a vysušiť na vodorovnom povrchu. Výrobok sa ukazuje byť svieži, mäkký, odolný a veľmi príjemný na používanie..