Správna oslava Vianoc

Vianoce v ruských tradíciách

Všetci ľudia vedia, že v pravoslávnom náboženstve je veľa sviatkov. Najjasnejšie z nich sú však Vianoce, ktoré sa zvyčajne oslavujú jasne. Narodenie Krista je čisto rodinný sviatok. Príprava na Vianoce je považovaná za požehnanú. V tomto období sa odporúča zabudnúť na sťažnosti a smútok. A ak ste s niekým vo vrhu, potom sa musíte určite zmieriť. Tento článok sa zameria na to, ako sa oslavujú Vianoce. Dotkneme sa všetkých bodov a poriadne sa na to pripravíme.

Špeciálna udalosť

Vo Svätom evanjeliu môžete nájsť veľa informácií o tejto udalosti. V tom čase bola teda Svätá Panna Mária a jej manžel Jozef v Betleheme. Dostali sa sem, pretože tu bolo vykonané povinné sčítanie obyvateľstva. Mária a Jozef neboli bohatí ľudia. V hoteli preto pre nich nebol priestor. Preto aby v tomto meste prenocovali, vybrali sa do jaskyne. V čase zlého počasia ovčiari zvyčajne vyhnali svoj dobytok na toto miesto. Práve tam sa mal zjaviť Boží Syn. A jeho prvou kolískou bola škôlka. V momente, keď sa narodil Kristus, boli neďaleko jaskyne pastieri s dobytkom. Práve týmto ľuďom sa zjavil anjel poslaný z neba v snehobielych šatách. Výsledkom bolo, že jednoduchí a pokorní ľudia boli prví, ktorí sa dozvedeli o narodení Spasiteľa pre celý svet. Po tomto vzhľade sa pastieri rozhodli ukloniť sa dieťaťu. Po nich sa prišli pokloniť východní mudrci a priniesli so sebou dary. Stojí za zmienku, že Magi na túto udalosť dlho čakali. A betlehemská hviezda im ukázala cestu k dieťaťu.

ako oslavuješ vianoce?

Ako sa naši predkovia stretli s Narodením Krista

Ak vás zaujíma, ako sa oslavovali Vianoce v Rusku, potom si o tom prečítate aj v tomto článku. V prvom rade teda stojí za zmienku, že Vianoce sa začali sláviť až v 10. storočí. Noc a deň pred Vianocami sa spravidla oslavovali skromne. Ale samotné Vianoce a dni po nich boli plné zábavy..

6. januára, na Štedrý večer, skoro ráno, išli obyvatelia rôznych dedín po vodu. Mnohí verili, že v tento deň sa to stáva uzdravujúcim. Na jej základe nielen prala, ale aj miesila cesto na vianočný chlieb. Dokonca aj zapálenie sporáka na Štedrý večer sa stalo zvláštnym spôsobom. Hostiteľka to spravidla urobila. Oheň kedysi ťažili nápadné iskry. Pred Vianocami však ležadlo a kameň na prijímanie ohňa boli pred obrázkami 10 dní. Hostiteľka sa predtým, ako dostala oheň, musela trikrát prekročiť a obrátiť sa na vychádzajúce slnko, aby zapálila oheň. Z iskry stojí za to predovšetkým zapáliť tyč a potom roztaviť kachle. V rúre by zároveň malo byť 12 guľatiny, ktoré boli vybrané špeciálne pre tento deň..

Na ohni, získanom týmto spôsobom, bolo potrebné uvariť 12 jedál, ktoré by mali byť chudé. Zoznam týchto jedál obsahuje: kutia a uvar. V prvom rade tieto pár jedál vyskúšali domáci miláčikovia a deti museli vydávať hlasy, ktoré sa podobajú na hlasy zvierat. Urobilo sa to tak, aby sa deťom celý rok nič zlé nestalo.

Na Štedrý deň bol v dome symbol úrody, ktorým bol oltár roľníckeho náradia a snop žita. Majiteľ priniesol do domu snop žita, sňal klobúk a pozdravil hostiteľku. Zároveň povedal: „Boh dá zdravie!“ Hostiteľka odpovedala „Boh mi pomáhaj“ a pýta sa: „O čom to hovoríš?“ Ten muž odpovedal: „Zlato, aby sme celý rok žili bohato.“ So snopom musel zastaviť v strede chaty a popriať rodine zdravie a šťastie. Potom bol tento snop umiestnený pod ikony. Priviazali ho železnou reťazou a vedľa neho bola radlica z pluhu a goliera.

Vzdialení príbuzní v tých časoch posvätne ctili obrad podpory zdravia, ktorý sa konal na Štedrý večer. Hlava rodiny musela na podlahu chaty rozhádzať slamu. Seno bolo odhodené na stôl, ktorý sa tam nachádzal. Malý snop bol vyrobený aj zo sena. Bol nainštalovaný pod stôl. Na túto hromadu bol položený črep kadidla. Železné nástroje boli rozhádzané po snope. Celá rodina sa týchto nástrojov musela postupne dotýkať bosými nohami. Predkovia verili, že takýto obrad je dobrý pre zdravie..

V ten deň boli vystrašení aj nečistí duchovia. Aby to urobili, manželia museli chodiť po dvore a po dome s chlebom a cesnakom. Vzali so sebou aj mak a med. V stodole bol zároveň rozhádzaný mak a v rohoch boli poukladané kúsky cesnaku. Potom malo 7-ročné dieťa položiť na seno, ktoré ležalo na stole, tri upečené rožky a štipku soli. Tiež musel nainštalovať veľkú voskovú sviečku. Keď boli všetky tieto obrady vykonané až potom, bolo možné podávať jedlo na stole. Celá rodina sa potrebovala elegantne obliecť. Keď bolo všetko v dome upratané a pripravené, bolo treba počkať, kým sa na oblohe zjaví prvá hviezda. Potom, čo sa objaví, môžete začať jesť jedlo.

Otec spravidla sedel najskôr pri stole, po ňom matka a potom deti podľa veku. Majiteľ vzal lyžicu kutya a prečítal modlitbu za zosnulých príbuzných. Predkovia verili, že duše ich príbuzných zosnulého sa v ten deň hrnuli na zem a videli všetko, čo sa deje. Preto sú na stole a pre nich taniere, v ktorých bola pochúťka. Počas večere by nikto nemal vstávať od stola. Toto pravidlo však nebolo pre hostiteľku dôležité. Bolo jej to dovolené. Tiež sa nedalo hovoriť nahlas, dalo sa to len pokojne a potichu.

oslavovať Vianoce správne

Po zotmení sa po chvíli po uliciach ozývali hlasy detí a ľudí, ktorí spievali koledy. V týchto veršoch ľudia oslavovali Krista a priali majiteľom domov šťastie a zdravie. Šťastní majitelia zasa museli spevákom po skončení vianočnej koledy darovať maškrty, ktoré boli zložené do špeciálneho vrecka..

Ráno po prvých úderoch zvonu sa všetci ľudia ponáhľali do chrámov a kostolov. Konala sa tam slávnostná bohoslužba. Po promócii si mladí ľudia dohodli zábavné lyžovanie alebo jazdu na saniach z hory. Túto lekciu navyše sprevádzali zábavné piesne.

V čase obeda už boli všetci doma a boli pri večernom stole, ktorý bol plný všemožných dobrôt. Tradičné jedlá zahŕňali želé, prasiatko a vyprážané kura. Nechýbala ani bravčová hlava s chrenom a medovníkmi..

Ako sa ľudia dnes pripravujú na dovolenku

Pomerne často môžete počuť vetu – Vianoce slávime správne. A čo sa dnes pod touto frázou skrýva? Stojí za to to pochopiť podrobnejšie. Kresťanský význam sviatku sa chápe v skutočnosti, že Spasiteľ bol vtelený, aby zachránil hriešne ľudstvo..

Všetky rodiny dnes trávia Štedrý večer v starostlivosti. Zdobia dom a zdobia vianočné stromčeky. Ľudia tiež kupujú darčeky. Nezabúdajú ani na slávnostné jedlo. V tomto prípade sa spravidla pripravujú slávnostné jedlá. Slávnostný stôl by mal byť vyzdobený modrou a bielou. Tieto dve farby sú symbolmi tohto dátumu. Ako výzdobu používajú zvončeky, sviečky a smrekové vetvy. Môžete tiež použiť pozlátko.

Vianočné darčeky by mali byť špeciálne. Tento čas sa považuje za splnenie všetkých túžob. Preto sa aj niektorí dospelí cítia ako deti. Vo všeobecnosti by mal darček medzi každým aspoň trochu pôsobiť. Vyzerá to veľmi dojemne..

Stojí za zmienku, že v mnohých zbožných rodinách je z roka na rok zvyk pripravovať vianočné tašky. Spravidla sa to robí vopred. Tašky sú pre kresťanov. Dali do nich všetky druhy sladkostí a ovocia. Bude skvelé dať šťastie dieťaťu, ktoré príde k vám domov s krásnym textom chváliacim Krista.

Dôležitým zvykom tohto dátumu je blahoželanie všetkým príbuzným a priateľom. To sa vykonáva spravidla deň vopred. Môžete používať nielen pohľadnice a SMS správy. Zavolajte svojim blízkym a vyslovte srdečné priania.

kde oslavovať vianoce

Štedrý večer alebo svätý večer

Večer, ktorý je považovaný za predvečer Vianoc, sa nazýva svätý. Je to vrchol prázdnin. V súčasnosti sa v Rusku a v ďalších krajinách, kde sa Vianoce slávia 6. januára večer, stretáva celá rodina pri veľkom stole. Na večeru zároveň nemusíte meškať. Jedlo sa začne bezprostredne po tom, čo sa na oblohe zjaví prvá hviezda. Hostiteľka by mala všetkým hosťom dopriať pôstne jedlá, ktorých by malo byť 12. pri stole, oplatí sa správať zbožne. Pokojné konverzácie sú povolené. Zároveň sa v nich pamätajú iba príjemné udalosti, pričom sa zabúda na smútok a problémy. K jedlu zo 6. januára sa nepodávajú žiadne alkoholické nápoje.

Ako ste oslávili Vianoce v Rusku?

Čo variť?

Čo uvariť na Štedrý večer? Túto otázku si kladú všetci bez výnimky. A tu si o tom tiež povieme. Dôležitým jedlom tohto večera je teda kutia. Je pripravený z uvarených pšeničných zŕn, sušeného ovocia, maku a medu. Rovnako ako v Rusku, aj dnes sa na stôl podáva vývar – kompót zo sušeného ovocia. Na stole sú aj palacinky a knedle s chudou plnkou. Môžu existovať aj tieto jedlá: vinaigrette, hubové dobroty, kapustové kotúče, boršč a nakladaný sleď.

Ale 7. januára ráno, po bohoslužbe, sa rodina opäť zíde pri slávnostnom stole s chutnými pokrmami. Tu majú hostesky veľkú predstavivosť. Ale medzi slávnostnými jedlami bude kutia stále dôležitá..

Tajomstvo varenia kutya

Kutia je teda dôležitým vianočným jedlom. A to bolo spomenuté viac ako raz. Pšenica v zrnách je považovaná za prísadu do tohto jedla. Kúpi sa v predvečer dovolenky na trhu alebo v najbližšom supermarkete. Zrná musia byť naplnené vodou. Potom sa panvica položí na malý oheň a varí sa až do okamihu, keď je jedlo pripravené. V tomto prípade stojí za to zabezpečiť, aby zrná neboli rozvarené..

Mak by mal byť naplnený vodou pri izbovej teplote. Nechá sa v ňom 25 minút. Potom stojí za to brúsiť v malte. Hrozienka sú tiež namočené vo vode a cukor musí byť rozomletý na prášok. Na panvici by ste mali orestovať aj oriešky. A ak dáte halvu do kutya namiesto cukru, stane sa ešte chutnejšou.

Zrná, ktoré boli uvarené, je potrebné vychladnúť. Potom musíte všetky ingrediencie zmiešať. Tiež stojí za to pridať teplú vodu, aby sa miska ukázala ako príliš suchá..

Vianoce v ruských tradíciách

Pietna vianočná oslava

Po skončení Štedrého večera príde nádherná noc, v ktorej sa veľmi ťažko zaspáva. A to nie je prekvapujúce! Koniec koncov, zvláštna atmosféra premáha dušu. V Rusku ľudia tiež nespali. Ľudia nemohli spať nielen z tohto pocitu, ale aj zo spevu kresťanov, ktorí oslavovali príchod do sveta Spasiteľa. V Rusku sa v noci zo 6. na 7. januára tradične koná slávnostná bohoslužba, na ktorú sa schádza veľa veriacich. Zvony naplno vyzváňajú a všetci si navzájom blahoželajú k tejto udalosti. A ráno 7. januára sa môžete začať zabávať s rodinou a priateľmi.

Vianočné tradície

Vianoce v Rusku majú svoje vlastné tradície a práve o tom hovoríme v rámci tejto publikácie. Azda najdôležitejšou vianočnou tradíciou sú teda koledy. Táto tradícia má korene v starovekom Rusku. Spravidla sú kresťanmi hlavne deti. Hovoria ľuďom dobrú správu tým, že prídu ku každému domov. Táto tradícia symbolizuje udalosť, keď betlehemské pastierky informovali ľudí, že sa narodil Kristus. Majitelia domov darujú kresťanom podľa ľubovôle sladkosti a peniaze. V tej dobe sa zvažovalo, že čím viac ľudí dom navštívi, tým bude rok pre jeho majiteľov úspešný a výnosný vo všetkých oblastiach..

Stojí za to hovoriť o ďalšej tradícii, ktorá sa stratila počas dlhých rokov ateizmu. Skôr, pred revolúciou po Vianociach, boli dvere bohatých ľudí otvorené. A žobráci pre takýchto ľudí boli naj vítanejšími hosťami. Verilo sa, že na ich obraz Boh sám navštívil dom bohatého muža..