Farby na veľkonočné vajíčka (prírodné)

Vaječné farbivá na Veľkú noc doma

Maľované vajíčka na Veľkú noc sa tradične rozdávajú rodičom, príbuzným a priateľom. Vajcia sa nazývajú farbivá, ktoré majú rovnakú farbu – žiadne vzory.

Obchod teraz predáva umelé farby na veľkonočné vajíčka. Ale to všetko je chémia. Najlepšie je však použiť prírodné farbivá, ktoré už dávno používali naši predkovia. Je pozoruhodné, že prírodné farbivá nedávajú takú jasnú farbu, ale sú úplne bezpečné pre ľudské zdravie..

Dnes vám teda v našich rukách povieme, ako vyrobiť krásne veľkonočné vajíčka tak, že ich zafarbíte prírodnými farbivami.

Dnes vám teda v našich rukách povieme, ako vyrobiť krásne veľkonočné vajíčka tak, že ich zafarbíte prírodnými farbivami..

  • Potom, čo sa vajíčko uvarí, ho netreba príliš zotierať. Naopak, vajíčko sa umyje teplou vodou a potom sa jemne zotrie obrúskom..
  • Aby vajíčka pri varení nepraskali, netreba ich hneď hádzať do vriacej vody. Najprv ich musíte udržať pri izbovej teplote a potom ich ponorte do horúcej vody..
  • Hneď ako voda zovrie, musíte uvariť vajíčka..

Prírodné farbivá na vajíčka na Veľkú noc doma

Čo sa teda používa ako prírodná farba na vajíčka? Ide o ovocie, šupky zeleniny, listy, bylinky. Tieto výrobky poskytujú farebné pigmenty, ktoré farbia vajíčka. Najčastejšie používanou šupkou je koža z cibule a repy. Dávajú najsýtejšiu farbu..

Je pozoruhodné, že vajcia je možné farbiť priamo počas varu. Ale môžete maľovať aj po uvarení vajíčka..

Teraz sa teda pozrime na základné farby, ktoré je možné získať pri farbení vajec prírodnými prostriedkami..

Žlté vajíčka na Veľkú noc

Žlté vajíčka na Veľkú noc

Aby bolo vajíčko žlté, musíte pridať šupky z harmančeka, kurkumy alebo cibule. Ak je vajíčko hnedé, farba bude sýtejšia..

oranžová farba

Oranžovú farbu vajíčka získate, keď do vody vhodíte mrkvovú kôru alebo pomarančovú kôru..

Hnedé veľkonočné vajíčka

Hnedé veľkonočné vajíčka

Hnedá farba sa získa pridaním brezových listov. Vajíčka ale môžete natrieť aj čajom..

Na červené a ružové vajíčka

Na červené a ružové vajíčka

Ak chcete získať červenú farbu, musíte do vody pridať čerešňové listy a kôru. Ružový odtieň sa používa menej často, pretože na jeho získanie musíte do vody pridať čučoriedky alebo brusnice.

Ostatné komponenty môžete použiť v kombinácii. Potom budete mať rôzne odtiene veľkonočných vajíčok, ktoré budú vyzerať ešte krajšie..