Kurkuma

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma) je bylinná trváca rastlina, ktorá patrí do rodiny zázvoru. Korene obsahujú éterické oleje a farbiace pigmenty. Z tohto dôvodu sa kurkuma pestuje ako korenie a na liečebné účely. Najbežnejšie pestované formy sú: dlhá kurkuma, domáca kurkuma, pestovaná kurkuma, kurkuma a žltý zázvor.

Korene rastliny sa sušia a melú na prášok na voňavé korenie, ktoré je možné pridať do rôznych jedál. Vo voľnej prírode tento zelený zástupca flóry rastie iba v Indii. V tejto krajine sa korenie vyváža vo veľkom. Záhradkári začali pestovať a pestovať kurkumu začiatkom 90. rokov..

Popis rastliny kurkuma

Kurkuma

Široké stonky kurkumy dosahujú výšku jedného metra. Tvar listov je oválny, čepele listov sú usporiadané striedavo v dvoch radoch. Koreňový systém je dobre vyvinutý a vyzerá ako sivožlté hľuzy, z ktorých siahajú početné korene a na koncoch vytvárajú menšie hľuzy. Zo zeme vyrastajú dlhé listy a stopky kvetov asi 30 cm dlhé.Pančule tesne priliehajú k povrchu stopiek, bližšie ku korune, ich farba sa stáva svetlejšou ako pri základni. K tvorbe kvetov dochádza v pazuchách palestín. Púčiky sú rúrkovité, natreté jasne žltou farbou a vyžarujú príjemnú pretrvávajúcu arómu. Všetky vegetatívne časti rastliny sú nasýtené éterickými olejmi.

Výsadba kurkumy vonku

Výsadba kurkumy

Kurkuma je vhodná na pestovanie nielen v byte, ale aj vonku. Je to skvelé korenie používané pri varení. Hodnota kvetu spočíva aj v jeho dekoratívnom efekte. Rastlina rastie a vyvíja sa lepšie v teplých klimatických šírkach. Na zber musíte počkať najmenej 9 mesiacov po výsadbe semien.

V oblastiach so studenými a dlhými zimami sa kurkuma pestuje iba doma..

Kvet preferuje dobre osvetlené oblasti s úrodnou pôdou. Vhodná je aj hlinitá a piesočnatá pôda. Stránka je vopred vykopaná a vyrovnaná. Hĺbka otvorov by mala byť najmenej 15 cm, aby sa do nej zmestilo niekoľko kúskov oddenky so zdravými púčikmi. Segmenty sú položené tak, aby púčiky smerovali nahor. Potom sú pokryté zeminou, mierne podbíjané okolo pôdy a napojené. Skorá jar je považovaná za priaznivý čas na výsadbu kurkumy..

Izbové kvety / rastliny. Kurkuma. Študujeme, transplantujeme, dôvod.Izbové kvety / rastliny. Kurkuma. Študujeme, transplantujeme, dôvod.

  Kuinka kasvattaa vahvoja terveitä taimia: virheiden korjaaminen

Kurkuma Záhradná starostlivosť

Starostlivosť o kurkumu by nemala byť príliš veľká námaha. Jedná sa o rastlinu milujúcu vlhkosť, ktorá vyžaduje prísne dodržiavanie režimu zavlažovania. Ak koreňom chýba vlhkosť, kvet môže zomrieť. Frekvencia zavlažovania je daná klimatickými a poveternostnými podmienkami regiónu, v ktorom rastie. Zloženie pôdy ovplyvňuje aj rast a vývoj kurkumy. Kríky zalievame iba teplou a usadenou vodou..

Ako vrchný obväz kurkumy sa odporúča použiť kompozície minerálnych hnojív s vysokým obsahom fosforu určené na pestovanie okrasných rastlín. Pri príprave roztoku je potrebné vziať menšie množstvo látky, ako je uvedené na obale. Aplikácia minerálnych hnojív sa vykonáva niekoľkokrát počas sezóny..

Všetky vyššie uvedené požiadavky na obsah sú najdôležitejšie. Okrem toho je dôležité včas uvoľniť, odstrániť burinu a zvädnuté kvety z lokality..

Zber a skladovanie kurkumy

Zber a skladovanie kurkumy

Oddenky sa odstraňujú z pôdy na jeseň pred príchodom mrazov, keď kvitnutie končí a listy vädnú. Zemná časť kríkov je úplne odrezaná. Korene a hľuzy sa otrasú a vložia do vriacej vody. Voda rýchlo žltne v dôsledku uvoľnenia farbiacich pigmentov. Zožltnuté korene dobre schnú niekoľko týždňov.

Tŕne by mali byť skladované na chladnom a suchom mieste vo vnútri drevených debien alebo plastových nádob naplnených mokrým pieskom. Potom sa korene rozomelú na prášok. Hotové korenie sa naleje do sklenenej nádoby, ktorá sa najlepšie uchováva v chladničke alebo uzavretej skrini. Kurkuma dobre absorbuje všetky pachy, preto sa odporúča nádobu na korenie tesne uzavrieť.

Druhy a odrody kurkumy s fotografiou

Aromatická kurkuma (Curcuma aromatica)

Aromatická kurkuma

Aromatická kurkuma sa nazýva indický šafran. Nájdeme ho v južnej Ázii, väčšinou v Indii alebo na východe Himalájí. Stonky dosahujú dĺžku jeden meter. Oddenok je voňavý, pripomína tvar elipsy. Na koncoch tenkých koreňov sa vytvoria podlhovasté hľuzy. Stopkové listy. Kvety sú lievikovitého tvaru, ukryté vo vnútri hrotovitých súkvetí. Ich dĺžka je asi 15 cm, šírka – 8 cm Existujú svetlé zelené listene s červenou korunou. Toto korenie často používajú cukrári na prípravu rôznych sladkostí..

  Kasvava juuriselleri: sadon vinkit ja salaisuudet

Dlhá kurkuma (Curcuma longa)

Kurkuma dlhá

Kurkuma – dlhý alebo žltý zázvor je cenený aj pre svoje farbiace pigmenty a mleté ​​časti sa používajú v medicíne. Nastrúhané dlhé korene kurkumy tvoria základ indického karí.

Okrúhla kurkuma (Curcuma leucorrhiza)

Okrúhla kurkuma

Okrúhla kurkuma prirodzene rastie výlučne v Indii, má predĺžené a úzke korene. Listové listy vychádzajú z stopiek. Zaoblené púčiky. Pôvodné indické obyvateľstvo pripravuje škrob z koreňov rastliny. Za týmto účelom sa starostlivo umyté korene rozomelú na homogénnu hmotu, ktorá sa potom prefiltruje. Výsledná kaša sa suší a používa ako škrob.

Kurkuma zedoaria (Curcuma zedoaria)

Kurkuma zedoaria

Kurkuma zedoaria je rozšírená v Indonézii, južnej Číne, Thajsku a samozrejme v Indii. Je to vysoká, vzpriamená rastlina. Na spodnej časti dlhých podlhovastých listov vystupujú tmavofialové žilky. Farba listien je ružová. Počas kvitnutia z kríkov vyžaruje bohatá aróma. Kvetenstvo siaha priamo z oddenku, ktorý má tvar hrušky. Korene majú štipľavú gáfrovú vôňu, chutia trpko a štipľavo. Tento druh kurkumy sa pridáva do mnohých likérov a cukroviniek..

Drobná kurkuma (Curcuma exigua)

Malá kurkuma

Malá kurkuma je kompaktná zelená rastlina s rozvetveným koreňovým systémom a množstvom malých hľúz. Listové listy majú purpurový odtieň a červené pruhy, vytvorené z stopiek. Ich dĺžka môže dosiahnuť až 20 cm Púčiky majú žltý vzhľad, vyzerajú vo forme elipsy. Vnútri sú bledofialové koruny. Doba kvitnutia trvá niekoľko mesiacov. Kurkuma kvitne začiatkom augusta. Rastlina nemá žiadne cenné vlastnosti, okrem vizuálnej príťažlivosti..

Užitočné vlastnosti kurkumy

Užitočné vlastnosti kurkumy

Liečivé vlastnosti

Korene kurkumy obsahujú vysoký obsah škrobu a éterických olejov. Zdrojom špecifického žltého odtieňa je polyfenolový kurkumín. Okrem toho sú časti rastliny bohaté na lipidy, bielkoviny, sacharidy, vitamíny B, C, E, K, stopové prvky, polynenasýtené mastné kyseliny a vlákninu. Takéto jedinečné chemické zloženie kurkumy potláča vývoj vírusov, mikróbov, zápalových reakcií, posilňuje imunitný systém a zvyšuje schopnosť tela odolávať účinkom rôznych infekcií, obnovuje tkanivá, tonizuje telo, zahrieva a urýchľuje vnútorný krvný obeh. Táto trvalka je považovaná za prírodné antiseptikum, ktoré môže dezinfikovať otvorené rany a popáleniny. Použitie kurkumy môže spomaliť procesy melanómu a zničiť nové akumulácie rakovinových buniek. Látky obsiahnuté v rastline môžu zastaviť rozvoj Alzheimerovej choroby. Rozbíjajú zrazeniny amyloidného plaku, ktoré sa tvoria vo vnútri mozgu.

  Miksi kaalin taimet kuihtuvat ja kuivuvat maahan istutuksen jälkeen

Riziko vzniku metastatických buniek akejkoľvek rakoviny je výrazne znížené. Ak použijete korenie spolu s karfiolom, môžete dosiahnuť inhibíciu malígnych nádorov prostaty. Lekári pri predpisovaní kurzu chemoterapie odporúčajú, aby ich pacienti pridávali do jedla kurkumu, aby sa znížili negatívne účinky toxických liekov. Korenie sa používa aj na liečbu obezity, cukrovky a artritídy. V čínskej medicíne je považovaný za najsilnejšie psychotropné činidlo, ktoré úspešne pomáha pri liečbe depresie. Vďaka zloženiu bohatému na mikroelementy použitie prášku urýchľuje regeneračné procesy, má pozitívny vplyv na hojenie kožných chorôb – ekzémov a psoriázy. Na základe kurkumy a šťavy z aloe je vyrobená špeciálna pasta, ktorá dokáže liečiť rany od vážnych popálenín..

Toto korenie je vynikajúcim nástrojom pri prevencii chrípky, je predpísané pre silný kašeľ, bolesti hlavy, chronické formy hnačky, ulceratívnu koliku. Mnoho techník na chudnutie dôrazne odporúča často pridávať kurkumu počas varenia. Na rýchle odstránenie prebytočných kíl sa obéznym ľuďom odporúča vypiť v noci pohár kefíru, v ktorom je potrebné zriediť polovicu čajovej lyžičky korenia. Tento nápoj by ste mali užiť do jedného alebo dvoch mesiacov, aby ste dosiahli najlepšie výsledky..

Kontraindikácie

Kurkuma má silný účinok na ľudské telo. Ak používate korenie ako liek, musíte sa poradiť s lekárom, pretože existujú určité kontraindikácie. Napríklad pre ľudí trpiacich urolitiázou sa tento výrobok neodporúča jesť. Tehotné ženy a deti do päť rokov by sa tiež mali zdržať konzumácie kurkumy. V ostatných prípadoch sa dobre vstrebáva a reguluje metabolické procesy..