Ako pestovať bazalku na parapete

Bazalka na parapete

Bazalka patrí k bylinám, ktoré sú skvelé na domáce pestovanie. Táto rastlina bohatá na éterické oleje je veľmi nenáročná a môže sa jej doma dariť po celý rok. Bazalkové kríky pôsobia veľmi dekoratívne a majú aj príjemnú arómu. Bazalka sa odporúča pre prvé pokusy o vytvorenie miniatúrnej zeleninovej záhrady na parapete. Aby však krík poskytol dobrú úrodu, musíte sa naučiť základné pravidlá jeho pestovania..

Pestovanie bazalky zo semien

Pestovanie bazalky zo semien

Bazalkové kríky je možné získať rôznymi spôsobmi – z odrezkov alebo čerstvých výhonkov vzorky rastúcej v záhrade, ako aj pomocou semien. Rastie zo semien, ktoré môžu zaručiť dobrú úrodu pri domácom pestovaní bazalky. Takéto kríky budú schopné rásť dlhšie ako tie, ktoré sa získali vegetatívnou metódou..

Na pestovanie bazalky na parapete môžete použiť akékoľvek semeno. Jednotlivé odrody tejto rastliny – purpurové a veľkolisté – sa však vyznačujú dlhším vývojom a bude ťažšie z nich získať rýchlu a bohatú úrodu. Na pestovanie v kvetináčoch sa spravidla používajú kompaktné a malolisté odrody. Môžete zasiať niekoľko odrôd naraz, podobnej veľkosti ako kríky, ale líšia sa v zrelosti. Niekoľko odrôd je špeciálne navrhnutých na výsev doma.

Okrem semien je potrebné pripraviť aj vhodnú zeminu a nádobu. Na bazalku potrebujete nádobu s objemom najmenej 1-2 litre alebo škatuľu s hĺbkou 15 cm. V takom kontajneri môžu byť sadenice umiestnené v krokoch po 10 cm. Ďalšou dôležitou podmienkou je prítomnosť drenáže diery.

Príprava semien

Ako zasadiť BASIL do sadenícAko zasadiť BASIL do sadeníc

Semená bazalky nie je potrebné spracovávať, ale umožňuje vám urýchliť vznik klíčkov. Za týmto účelom sa semená namočia na 1-2 dni do teplej vody a menia sa najmenej raz za 12 hodín. Tento postup pomôže odstrániť éterický olej z povrchu semien. Po takom namočení sa semená ponechajú niekoľko hodín v bledom roztoku manganistanu draselného a potom sa mierne vysušia na obrúsku na ľahké siatie. Vzhľadom na malú veľkosť semien na sušenie musíte použiť materiál, ktorý nebráni ich následnému extrakcii – napríklad papier a nie voľnú tkaninu. Zjednodušiť postup pomôže aj špáradlo – pri pohybe do zeme ním popichá semená.

  Čo robiť, ak uhorky chutia horko a prečo sa to stane?

Príprava pôdy

Bazalka vyžaduje voľnú pôdu, na jej kultiváciu je vhodná zmes univerzálnej kúpenej pôdy so záhradnou plochou v rovnakých pomeroch. Záhradnú pôdu je možné nahradiť vermikompostom zmiešaním s univerzálnym substrátom (1: 4) alebo s kokosovým substrátom (1:20)..

Pred sejbou sa odporúča dezinfikovať pôdu kalcináciou (uchovávať 1 hodinu pri teplote asi 110 stupňov), zmrazením alebo rozliatím manganistanom draselným. Takéto opatrenia pomáhajú chrániť sadenice pred škodcami. Potom sa do pôdy môžu pridať potrebné minerálne hnojivá..

Na dno vybraného hrnca je potrebné položiť drenážnu vrstvu s hrúbkou asi 2,5 cm. Zvyšok miesta sa naplní zeminou, pričom k okraju nádoby zostane asi 3,5 cm. Pozemok je starostlivo vyrovnaný a potom napojený.

Sejacie vlastnosti

Vlastnosti výsevu bazalkových semien

Najlepší čas na pestovanie bazalky je marec. Táto rastlina miluje teplo a svetlo a v takýchto podmienkach sa jej mladé kríky začnú aktívnejšie rozvíjať.

Semená bazalky sa vysejú so zachovaním vzdialenosti 2 cm, potom sa pokryjú centimetrovou vrstvou zeme a nádobu sa prikryje sklom alebo vreckom. Potom sa hrniec alebo škatuľka prenesie na teplé miesto a vysiela sa denne, kým sa neobjavia klíčky. Semená nebudú potrebovať zalievanie, ale v prípade potreby je možné pôdu jemne postriekať. Načasovanie výskytu sadeníc sa líši v závislosti od odrody a podmienok pestovania a v priemere je asi 7-12 dní..

Keď sa objavia klíčky, film by sa mal odstrániť a prebytočné sadenice by sa mali zriediť alebo presadiť do inej nádoby. V poli medzi rastlinami by malo zostať najmenej 10 cm, Ak bazalka rastie v kvetináči, počet kríkov sa vypočíta na základe jeho priemeru. Sadenice by nemali byť preplnené, ale príliš hlboká kapacita sťaží vývoj nezrelých rastlín. Sadenice by sa mali skladovať na dobre osvetlenom mieste. Keď kríky dorastú najmenej do 5 cm, bude možné do kvetináča pridať trochu zeme na posilnenie rastlín..

Starostlivosť o bazalku doma

Starostlivosť o bazalku doma

Keď sa bazalka vyberie zo „skleníka“, starostlivosť o ňu bude spočívať v pravidelnom zalievaní, uvoľňovaní a dodržiavaní potrebných podmienok pestovania.

Osvetlenie

V teplom období bude mať bazilika 6 hodín slnečného svitu, ale v zime budú výsadby potrebovať ďalšie osvetlenie. Od jesene do neskorej zimy bude domáca bazalka potrebovať aj dostatok slnka. Aby kríky mali dostatok svetla, používa sa umelé osvetlenie, ktoré poskytuje výsadbe 12-hodinový denný svetelný deň. Pre bazalku sú vhodné teplé biele LED žiarovky (2 700 K) alebo fytolampy, ktoré sú umiestnené 15-20 cm od kríkov..

  Ako zalievať paradajky pre rýchly rast a tvorbu vaječníkov

Teplota

Bazalka preferuje teplo – 20 – 25 stupňov, nízka teplota vedie k strate arómy listov. Je obzvlášť dôležité chrániť výsadbu pred studeným prievanom..

Ako pestovať bazalku doma. Výsadba bazalky. Bazalka doma v hrnci. Dom a Záhrada.Ako pestovať bazalku doma. Výsadba bazalky. Bazalka doma v hrnci. Záhrada doma.

Zalievanie

V lete sa bazalka polieva denne, ráno, snaží sa udržať pôdu neustále vlhkú, ale nie podmáčanú. V zime, ak sa miestnosť ochladí, sa počet zálievok zníži na 2 krát týždenne..

Úroveň vlhkosti

Bazalku je možné tiež postriekať, tento postup sa pokúša vykonávať ráno alebo večer v obzvlášť horúcich a suchých dňoch s použitím vody izbovej teploty. Vysoká vlhkosť prispeje k šťavnatosti listov..

Top dressing

Ak bazalka rastie v živnej pôde, vrchný obväz možno vynechať. S postupujúcim vyčerpávaním sa do pôdy mesačne zavádzajú organické zlúčeniny, vermikompost alebo prípravok Agrolife (1 lyžička na povrch pôdy). Vrchný obväz je možné vykonať po prerezaní. Odporúča sa tiež pravidelne uvoľňovať pôdu v kvetináči s dospelými kríkmi – tento postup prispeje k jeho obohateniu kyslíkom.

Zber bazalky

Zber bazalky

Aby bazalka vytvorila viac listov a lepšie sa rozkonárila, pokúšajú sa ju systematicky odrezávať a „zvierať“ vrcholy jej výhonkov. 5-7 týždňov po vzídení sadeníc, keď sa na sadeniciach objaví asi 4-6 plnohodnotných listov, je možné prvú plodinu odstrániť odrezaním niekoľkých vrchných listov z vrchu. Keď kríky rastú trochu viac, pritlačte hornú časť výhonku na miesto, kde sa z dutín začnú vytvárať malé listy. Tento postup sa opakuje každých niekoľko týždňov..

Ak sú listy bazalky potrebné ako korenie len v malých množstvách, použite na to staré bočné lístie. Odstráni sa tam, kde je pripevnený k hlavnému stonku. Pri prerezávaní by ste mali vždy nechať najmenej 4 listy v spodnej časti stonky. Prerezávanie dolných výhonkov bude mať za následok vývoj kríka na výšku, čo povedie k zníženiu výnosu. Púčiky, ktoré sa objavia, by mali byť tiež odrezané. Zelení sa už neberú z kvitnúcich kríkov, takže púčiky sa odstránia spolu s dvoma listami umiestnenými pod nimi.

  Najlepšie sideráty: obilniny a nielen to

Alternatívne spôsoby pestovania bazalky

Metódy pestovania bazalky

Použitie dočasných kontajnerov

Výhodou vyššie opísanej metódy výsadby je, že nie je potrebné transplantovať mladé sadenice. Nedostatok miesta na okne však nie vždy umožňuje ponechať tam veľké nádoby pre dospelé kríky, zatiaľ čo sadenice zostávajú malé a krehké na zber lístia. Aby sa ušetrilo miesto, primárny výsev sa vykonáva v dočasných kvetináčoch. V tejto kapacite sa používa akýkoľvek kontajner na osivo. Keď kríky dorastú do 5-7 cm, presadia sa do trvalého hrnca alebo škatule..

Transplantácia kríkov z otvoreného terénu

V lete alebo na konci sezóny môžete mladý bazalkový krík jednoducho presadiť zo záhrady do črepníka, ušetrí vám to starosti s pestovaním sadeníc. Z takejto rastliny sa listy začnú zbierať bezprostredne po konečnom zakorenení, ale začnú rýchlejšie kvitnúť, takže sadenice sa považujú za produktívnejšie. Aby ste predĺžili vegetačné obdobie takého kríka, budete z neho neustále musieť odstraňovať stonky kvetov alebo vytvárať nové rastliny rezaním odrezkov..

Rezanie bazalky

Rezanie bazalky

Rýchlo a ľahko získajte bazalkový krík pomocou odrezkov. V tejto funkcii sa používajú nelignifikované bočné stonky alebo vrcholy výhonkov, odobraté z dospelého kríka alebo dokonca z kúpenej čerstvej zelene. Vložia sa do vody a denne ju menia. Za takýchto podmienok by mali vetvičky vytvoriť korene za 1-2 týždne, potom sa presadia do kvetináča. Zber z týchto sadeníc sa začne zberať do niekoľkých týždňov po výsadbe, ale takéto kríky budú aktívne rásť iba asi 3-4 mesiace..