Ako pestovať žeruchu na parapete

Ako pestovať žeruchu na parapete. Pestovanie žeruchy doma

Zelená kultúra pochádzajúca zo stredomorských krajín nazývaná žerucha je v súčasnosti v mnohých európskych krajinách veľmi rešpektovaná. Táto exotická rastlina má množstvo užitočných a liečivých vlastností, a preto je v obchodných podnikoch žiadaná po celý rok. Obsahuje veľké množstvo stopových prvkov, vitamínov a ďalších cenných zložiek. Žerucha (alebo žerucha) sa líši svojou individuálnou a jedinečnou chuťou. Pikantná chuť s miernou horkosťou, mierne pripomínajúca ostrosť horčice, je kombinovaná s mnohými ďalšími zelenými a zeleninovými plodinami. Žerucha je obzvlášť obľúbená v strave gurmánov a znalcov zdravého jedla.

Žerucha preferuje jasné, rozptýlené a nepretržité (najmenej 14 hodín denne) osvetlenie. Rastlina, ktorá má v prvej fáze pestovania dostatok, veľmi rýchlo prejde do fázy kvitnutia. Plnú úroveň osvetlenia je možné dosiahnuť umiestnením nádob s rastlinami na parapet. Táto kultúra skorého dozrievania poskytne prvý zber do 15-20 dní po vzniku mladých výhonkov. S takou neobvyklou rýchlosťou rastu žeruchy môžete získať zeleň neustále, ak zasejete semeno v intervale 10-15 dní..

Pri výbere miesta na pestovanie žeruchy je potrebné mať na pamäti, že rastlina má vysokú odolnosť proti chladu a môže rásť aj v tienistých podmienkach, čo prinesie ďalšie plus – obmedzenie streľby.

Žerucha: tipy na pestovanie doma

Žerucha: tipy na pestovanie doma

Voľba kapacity a pôdy

Nádoba alebo škatuľka na pestovanie zelenej kultúry by mala mať výšku najmenej 8-10 cm. Odporúča sa kúpiť zmes pôdy v maloobchodných reťazcoch, pretože záhradná pôda môže obsahovať larvy a vajíčka škodlivého hmyzu, ktoré sa ľahko a rýchlo zmestia. zničte novo objavené mladé výhonky … Pôdu je možné použiť podľa odporúčania na pestovanie sadeníc alebo izbových rastlín..

Rastlinné spracovanie

Preventívne postrekovanie roztokmi obsahujúcimi chemikálie nemožno použiť, pretože nebezpečné látky nie je možné v krátkom čase neutralizovať a môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia..

Výsev semien

Semená sa odporúčajú vysievať náhodne. Priemerná spotreba semenného materiálu na 1 meter štvorcový – 20 g. Hĺbka výsadby semien – asi 5 mm.

Teplotný režim

Na vytvorenie silného koreňového systému rastlín sa odporúča, aby boli nádoby so vzchádzajúcimi mladými výhonkami umiestnené v miestnosti s teplotou šesť až osem stupňov Celzia a ponechané tam, kým sa neobjaví prvý plnohodnotný list. Sadenice so vzchádzajúcimi listami vyžadujú vyššiu teplotu obsahu – od 10 do 15 stupňov Celzia. Odporúčanú teplotu by ste nemali prekročiť, pretože to ovplyvní kvalitu a vzhľad žeruchy. Mladé rastliny sa začnú rozťahovať, a preto ich stonky veľmi schudnú a následne všetky exempláre jednoducho ležia na povrchu pôdy. Najpriaznivejším miestom s optimálnou teplotou je priestor medzi okennými rámami. V období jeseň-zima tam môžete bezpečne umiestniť nádoby s rastlinami. Tento spôsob pestovania žeruchy poskytuje výnos asi 600 g na meter štvorcový pozemku..

Ako pestovať žeruchu na inertnom substráte

Ako pestovať žeruchu na inertnom substráte

Druhy organických substrátov

Rozdrvený organický rastlinný odpad môže byť skvelým materiálom na to, aby žerucha dobre rástla. Pred použitím sa odporúča vybraný materiál opariť vriacou vodou, aby sa predišlo vzniku plesní.

Top dressing

Hnojivá je potrebné aplikovať pravidelne v určitý čas. Po vytvorení prvého listu na sadeniciach sa vykoná prvé kŕmenie. Môže to byť postrek alebo zalievanie pod koreň roztokom pozostávajúcim z 2 litrov vody a 5 g karbamidu. Po siedmich dňoch – druhé kŕmenie (komplexné). Jeho zloženie je 10 litrov vody, draselnej soli (10 g), superfosfátu (20 g), síranu amónneho (10 g). Polievanie rastlín týmto roztokom sa po zbere opakuje, aby sa zachovali rastúce plodiny.

Tipy od skúsených záhradníkov

Nádoby na osivo je možné umiestniť na police s výškou asi 20 cm medzi policami. Tento spôsob je vhodný na použitie v malej miestnosti s minimálnou plochou.

Na udržanie konštantnej úrovne pôdnej vlhkosti v nádobách s rastlinami stojí za to postaviť mini skleník pomocou kovového rámu a plastového obalu.

Ako sejaciu nádobu na žeruchu je možné použiť priesvitný plastový obal spod potravinárskych výrobkov (napríklad z mlieka, jogurtu atď.), V ktorom stačí urobiť drenážne otvory a na vrstvu položiť malú vrstvu vaty dno.

Žerucha. Pestovanie na parapete: od sejby po zber (video)

Žerucha. Pestovanie na parapete od sejby po zber.Žerucha. Pestovanie na parapete od sejby po zber.