Ako pestovať petržlen na parapete

Ako pestovať petržlen na parapete

Petržlen je jednou z byliniek, ktoré je možné pestovať ako v lete na záhrade, tak aj v byte po celý rok. V zime môže petržlen rastúci v kvetináči potešiť zelenú a dodať vitamíny. Postarať sa o takúto výsadbu nebude ťažké, navyše, ak sú dodržané všetky pravidlá pre pestovanie petržlenu na parapete, jeho výnos neprinesie otvorené rastliny..

Odrody petržlenu na pestovanie na parapete

Odrody petržlenu na pestovanie na parapete

Mnoho odrôd petržlenu je citlivých na nedostatok svetla a nízku vlhkosť, takže nie sú vhodné na pestovanie v interiéri. Bude pre nich ťažké vytvoriť optimálne podmienky. Moderný chov však môže ponúknuť množstvo odrodových rastlín, ktoré sú dostatočne odolné voči vnútorným podmienkam a dozrievajú skôr. Medzi nimi sú obyčajné listové odrody aj ozdobné kučeravé..

Medzi listovou petržlenovou vňaťou, obzvlášť aromatickou a chutnou, patria napríklad:

 • Chutné – odroda s nerozpadajúcim sa olistením;
 • Korálky – stredne veľké jemné listy;
 • Gloria je odroda s tmavozelenými listami.
 • Smaragdová čipka – stredne raná odroda s lesklými listami.
 • Taliansky hrdina-petržlen tolerantný voči odtieňom v strednej sezóne s veľkým olistením.
 • Obyčajná-stredne sezónna odroda tolerantná voči odtieňom.
 • Prima – ranná mrazuvzdorná petržlenová vňať.
 • Ruská hostina – vysoko výnosná odroda s veľkými listami.
 • Kombi – tvorí svieže kríky strednej sezóny.
 • Ranná sviežosť – skorá rýchlo rastúca odroda.
 • Fitness – lístie rastie rýchlo a takmer nežltne.

Medzi kučeravou petržlenovou vňaťou, menej voňavou, ale pozoruhodnou pre svoje krásne listy:

 • Voňavá alej – so skorým dozrievaním veľkých listov.
 • Aster – tvorí stredne veľké kríky s tmavozeleným olistením.
 • Babičkina posteľ je raná odroda s vysokým výnosom.
 • Vorozheya – petržlen s veľmi voňavými listami stredne ranej zrelosti.
 • Zelené perly – krásna a chutná odroda, kríky vysoké až 35 cm.
 • Curly Sue – lístie rastie rýchlo a dlho nevybledne.
 • Kucheryavets – olistenie je sfarbené do jasne zelena a dozrieva v strede.
 • Petra je odroda odolná voči chorobám so sýto zelenými listami.

Na obale sú spravidla vyznačené semená vhodné na zalievanie. Kučeravá petržlenová vňať je chuťovo o niečo nižšia ako petržlenová vňať, ale považuje sa za menej náročnú a v byte sa vyvíja rýchlejšie..

ZÁHRADA NA OKNE / AKO PESTOVAŤ PETRUSHKU V BYTEZÁHRADA NA OKNE / AKO PESTOVAŤ PETRUSHKU V BYTE

Prípravok na pestovanie petržlenu

Aj keď je petržlen veľmi nenáročný, je možné z neho dosiahnuť dobré výnosy iba vtedy, ak sú splnené základné požiadavky na pestovanie. Na zdravý rast potrebujú kríky veľa svetla (v zime môžete použiť dodatočné osvetlenie), určitú teplotu a vhodnú pôdu..

Výber sedadla

Aby mali rastliny dostatok svetla, držia ich najčastejšie pri okne. Uprednostňuje sa južný smer, ale kríky môžu dobre rásť na východných alebo západných parapetoch. S príchodom jari by mali byť výsadby umiestnené na jasnom a pálivom slnku mierne zatienené. Pomôže to chrániť jemné listy. Aby sa rastliny vyvíjali rovnomerne, nádoba s nimi sa pravidelne otáča vzhľadom na slnko..

Ďalšou podmienkou pestovania petržlenu je absencia studeného prievanu. Pri vetraní miestnosti sa odporúča vybrať hrniec s ním z okna a tiež ho nenechávať v ceste prúdov vzduchu..

Na kuchynské okno by ste nemali dávať petržlenovú vňať, aj keď je v dome najľahšia. Teplotné zmeny a pôsobenie pary zo sporáka môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj kríkov..

Výber kapacity

Výber nádoby na pestovanie petržlenu

Aby petržlen nebol v tesnom priestore hrnca alebo nádoby príliš stiesnený, vyberajú sa preň hlboké nádoby, ktoré môžu voľne pojať svoje vyvinuté korene. Bez ohľadu na druh pestovanej petržlenovej vňate musí mať kvetináč najmenej 20 cm.

Aby voda v zemi nestagnovala, musí mať nádoba v spodnej časti nevyhnutne drenážne otvory. Aby sa zabránilo vyliatiu kvapaliny na parapet, je potrebné zabezpečiť prítomnosť palety alebo hrncov. Na materiáli výroby hrnca nezáleží. Hrniec alebo krabica môžu byť hlinené, plastové alebo vyrobené z upraveného dreva. Petržlen niekedy začína rásť v malých črepníkoch na sadenice a počas rastu ho presúva do väčšej nádoby..

  Čo robiť, ak uhorky chutia horko a prečo sa to stane?

Vzhľad hrnca je tiež dôležitý – rovnako ako ostatné izbové rastliny by nemal kaziť výhľad na okno a dostať sa von z celkového interiéru..

Pôda

Pôda na výsadbu petržlenu

Zloženie pôdy hrá kľúčovú úlohu pri pestovaní petržlenu doma. Ak je rastlina v záhrade schopná naberať potrebné látky z pôdy počas celej sezóny, pôda v kvetináči sa vyčerpá oveľa rýchlejšie. Rastlinám sa najlepšie darí vo voľnom, neutrálnom alebo mierne kyslom substráte. Môžete použiť zmesi kúpené v obchode alebo si pripraviť pôdu sami. Za týmto účelom zmiešajte kompost s trávnikom, rašelinou a pieskom. Výsledná zmes sa dezinfikuje zmrazením na týždeň alebo varením v pare v rúre. Ďalším spôsobom spracovania je rozliatie pôdy slabým roztokom manganistanu draselného alebo vriacej vody. Ak je hotová pôda príliš kyslá, môžete do nej pridať trochu vápenného roztoku. Minerálne doplnky nebudú nadbytočné. Na pôdu sa nanesú suché draselné alebo fosforečné hnojivá a dôkladne sa premiešajú.

Pred naliatím zeme do hrnca je na jeho dno položená drenážna vrstva s hrúbkou najmenej 2 cm. V tejto kapacite môžete použiť kamene, tehlové odpadky alebo hrubý piesok.

Príprava na pristátie

Príprava na výsadbu petržlenu

Načasovanie zberu do značnej miery závisí od výberu osiva. Petržlen vypestovaný zo semien vám umožňuje zbierať z neho viac ako rok, ale prvé listy z neho možno odstrániť iba pár mesiacov po zasiatí. Výsadba koreňovej zeleniny sa považuje za rýchlejší spôsob získavania zelene. Táto metóda navyše poskytuje zaručenú rastlinu požadovanej odrody. Oddenky však rýchlo vyčerpávajú pôdu v kvetináči, takže takéto kríky bude potrebné transplantovať..

Pred zasiatím semien alebo zasadením koreňov petržlenu do črepníka musia byť pripravené na výsadbu. Semená petržlenu majú zvláštnosť: sú doslova nasýtené éterickým olejom, ktorý zabraňuje ich rýchlemu vyliahnutiu. Ak ich zasadíte do zeme len tak, sadenice sa objavia až po 3 týždňoch. Na urýchlenie postupu sú semená namočené. Semeno sa rozotrie na vrstvu vlhkého ľahkého plátna (napríklad gázy), potiahnutého ďalšou vrstvou. Semená môžete umiestniť medzi bavlnené podložky. Aby tkanina so semenami nevyschla, môžete ju upratať vo vrecku alebo vložiť do uzavretej nádoby na teplé miesto. Za týchto podmienok sa semená nechajú niekoľko dní stáť, pričom sa dbá na to, aby bola tkanina neustále vlhká. V takom prípade sa odporúča vodu pravidelne vymieňať. Semená by ale nemali „plávať“ vo vode.

Pred sejbou sa semená spracujú v bledom roztoku manganistanu draselného a po dezinfekcii sa vysejú do hrnca, pričom sa len mierne prehĺbia. Takéto opatrenia umožňujú klíčeniu semien do 7-10 dní..

PETRUSHKA – výsadba petržlenu a pestovanie petržlenu DOMOVPETRUSHKA - výsadba petržlenu a pestovanie petržlenu DOMOV

Ak sa petržlen pestuje z odnoží, predbežne sa preskúmajú a vyberú sa iba najsilnejšie a najzdravšie exempláre s niekoľkými púčikmi. V prípade vhodných oddenkov sa hrúbka pohybuje od 2 do 4 cm a dĺžka je od 5 do 15 cm. Ak je koreňová plodina príliš dlhá, môže byť odrezaná, aby sa rýchlejšie nasýtila vlhkosťou a tiež lepšie sadla hrniec. Ak už na oddenkoch vyrástli zelené, sú odrezané. Na urýchlenie vývoja a zakorenenia môžete sadivový materiál ošetriť stimulátorom rastu.

Potom, čo sa v nádobe s výsevnou petržlenovou vňaťou objavia výhonky, mali by byť zriedené. Rastliny by mali mať dostatok priestoru, takže medzi kríkmi zostáva najmenej 3-5 cm. V tomto prípade môže byť petržlen z oddenkov zasadený takmer tesne.

V akejkoľvek forme je petržlen vysadený, pôda v nádobe s ním by nemala vyschnúť alebo byť príliš podmáčaná. Prebytočnú vodu akumulujúcu sa v panvici je potrebné vyliať. Aby sa povrch pôdy v kvetináči nezmenil na kôru, po zalievaní sa uvoľňuje. Zelení z petržlenu nie sú odrezaní okamžite, ale až potom, čo sú kríky dostatočne silné.

  Pestovanie zeleru doma: nútenie zo stonky do vody

Vlastnosti pestovania petržlenu na parapete

Vlastnosti pestovania petržlenu na parapete

Rast petržlenu bude do značnej miery závisieť od podmienok, v ktorých sa rastlina chová. V posteliach sa táto kultúra začína rozvíjať v lete, nemá rada chlad, ale zároveň netoleruje extrémne teplo. V ideálnom prípade by mala byť petržlenová vňať pestovaná na miernom ohni – v miestnosti by s ňou malo zostať asi 18 – 20 stupňov. Vyššia (asi 25 stupňov) teplota je potrebná pre sadenice iba v období klíčenia. Aby ste zabránili prehriatiu kríkov, nemali by ste ich v zime držať v bezprostrednej blízkosti horúcich vykurovacích zariadení. Na ochranu pred teplom môžete použiť obrazovky alebo usporiadať hrnce bližšie k sklu. Kríky doma môžu rásť nielen v zime, ale aj v lete. S nástupom teplého počasia môžete nádoby s rastlinami preniesť do vzduchu.

Petržlen by mal mať dostatok svetla, krík by mal byť osvetlený najmenej 12 hodín denne. Počas oblačnej mimosezóny a v zime, v období obzvlášť krátkych dní, sa odporúča používať špeciálne osvetlenie. Na tento účel sa používajú LED, fyto- alebo agrolampy s výkonom 40 wattov alebo viac. Sú inštalované vo vzdialenosti najmenej 20-25 cm od kríkov. Na zvýšenie účinnosti takéhoto podsvietenia sa používajú reflexné obrazovky. Petržlen bude predovšetkým potrebovať dostatočné osvetlenie v počiatočných fázach vývoja sadeníc. Nedostatok slnka v tomto období výrazne ovplyvňuje vzhľad kríkov (blednú a naťahujú sa) a rýchlosť ich ďalšieho rastu..

Dostatočná vlhkosť vzduchu je pre petržlen rovnako dôležitá. Blízkosť batérií výrazne znižuje úroveň batérie, preto sa odporúča nainštalovať zvlhčovače v blízkosti rastlín. Ich úlohu môžu hrať špeciálne zariadenia aj jednoduché domáce prostriedky – otvorené nádoby s vodou, paleta s mokrými kamienkami. Alternatívne prikryte batériu látkou, ktorej okraj bude ponorený do vody. Ďalším spôsobom je umiestniť do hrnca sneh alebo ľad. Postupným topením zvlhčí vzduch a mierne zníži teplotu v blízkosti rastliny. Kríky môžete pravidelne striekať sprejovou fľašou. Ale nestojí za to riešiť problém vlhkosti častejším zalievaním – to môže viesť k rozpadu koreňov..

Pestovanie petržlenu zo semien

Pestovanie petržlenu zo semien

Keď ste sa rozhodli pestovať petržlenovú vňať zo semien, mali by ste byť trpezliví. Od okamihu sejby po zber prvých zelených plodín to trvá 1,5 mesiaca. Samotný proces, od výsevu po zber lístia, zahŕňa nasledujúce kroky:

 • Semená sa niekoľko dní namočia do vlhkej handričky;
 • Petržlenová vňať je naplnená zmesou pôdy, pričom na dno sa nesmie položiť drenážna vrstva;
 • Pôda je mierne navlhčená;
 • Pol hodiny pred sejbou sa semená ošetria slabým roztokom manganistanu draselného;
 • V zemi sú vytvorené plytké (asi 0,5 cm) drážky;
 • Semená sa vysejú do drážok, mierne posypú zeminou alebo sa umiestnia povrchne;
 • Plodiny sa starostlivo postriekajú;
 • Nádobu prikryte petržlenovou vňaťou a dajte na teplé miesto;
 • Až do vzniku výhonkov sa pôda udržiava mierne vlhká;
 • Po vyklíčení semien sa úkryt odstráni a črepník sa prenesie do mierneho chladu a svetla;
 • Príliš husto vzídená petržlenová vňať sa zriedi;
 • Ak je to potrebné, použite ďalšie osvetľovacie žiarovky;
 • Potom, čo sú kríky dostatočne staré, je možné ich zberať.

Petržlen sa niekedy nepestuje v pôde, ale hydroponicky. Táto metóda tiež prináša dobré výsledky..

Pestovanie petržlenu z koreňovej zeleniny

Pestovanie petržlenu z koreňovej zeleniny

Výsadba koreňovej petržlenovej vňate má tiež množstvo funkcií..

 • Oddenky sa skladujú na jeseň, pred nástupom mrazov, opatrne ich vyhrabávajú zo zeme;
 • Hrniec je naplnený zeminou a na jeho dno je umiestnená drenáž;
 • Pestované zelené sú odrezané z oddenkov;
 • Príliš dlhé korene môžete skrátiť, na pestovanie sú vhodné oddenky dlhé asi 5 cm, ale apikálneho púčika sa pri prerezávaní nedotýkajte;
 • Korene sú zasadené tak, aby vrchol mierne vyčnieval nad zemou, môžete ich umiestniť takmer od konca k sebe;
 • Výsadby sa zalejú a umiestnia na svetlo na chladné (asi 16 stupňov) miesto;
 • V nádobe je udržiavaná mierna vlhkosť pôdy;
 • Keď sa objavia klíčky, nádoba sa prenesie do teplejšieho (od 18 stupňov) rohu;
 • Asi po troch týždňoch je možné z kríkov zozbierať lístie..
  Ako pestovať špenát na parapete

Starostlivosť o petržlen

Starostlivosť o petržlen

Starostlivosť o petržlenovú vňať je jednoduchá, ale pre dobrú úrodu a zdravie rastlín je potrebné pravidelne vykonávať jej základné postupy..

Zalievanie

Najvoňavejšia petržlenová vňať sa tvorí iba v dostatočne vlhkej pôde. Na pestovanie petržlenu je potrebná predovšetkým vlhkosť. Počas zavlažovania musí byť pôdna guľa úplne nasýtená vodou a prebytočné množstvo musí byť odstránené drenážnymi otvormi. Petržlenová vňať, ktorej chýba vlhkosť, začne žltnúť. Nadmerné zalievanie rastlín je však tiež škodlivé, môže viesť k rozpadu koreňov. Zalievanie sa spravidla vykonáva 2-3 krát týždenne, čo umožňuje trochu vyschnúť Zemi..

V horúcich a slnečných dňoch sa zalievanie zvyčajne vykonáva ráno alebo večer. Na to je vhodná dobre usadená voda pri izbovej teplote. Kým klíčky sadeníc zosilnejú, odporúča sa ich nepolievať, ale postrekovať. Takéto opatrenia zabránia erózii pôdy a vytesneniu semien..

Top dressing

Pri výsadbe petržlenu sa do pôdy zvyčajne pridávajú minerálne prísady, ale postupom času sa môže aj táto zásoba živín vyčerpať. Slabé a žlté lístie kríkov naznačuje, že im chýba hnojivo. Zvlášť petržlen bude musieť po narezaní listov stimulovať rast..

Na kŕmenie sú vhodné domáce zmesi dusičnanov, draslíka alebo fosforu alebo hotové komplexné formulácie na rast kríkov. Neaplikujte príliš veľa hnojiva. Z bezpečnostných dôvodov nie sú listy po zavedení živín z kríkov odrezané na potraviny najmenej niekoľko týždňov.

Zber a skladovanie zelene

Zber a skladovanie petržlenu

Rastlinám môžete odrezať listy po tom, ako stonky dorastú do výšky 10-12 cm. Zelení nie sú prerezaní pri koreni, ale nechávajú samotnú stonku. Aby sa z jedného kríka získalo niekoľko vĺn zberu, nie je z neho odstránená viac ako polovica všetkých listov. Najprv sa na to vyberú najdlhšie vetvy s veľkým olistením. Po prerezaní je možné rastliny prihnojiť.

Zozbieranú petržlenovú vňať môžete použiť čerstvú, mrazenú alebo sušenú na dlhšie skladovanie.

Choroby a škodcovia

Petržlen v nepriaznivých podmienkach môže ochorieť. Medzi hlavné choroby takýchto rastlín patrí biela škvrnitosť a múčnatka. Ovplyvnené rastliny musia byť ošetrené fungicídom, napríklad Fitosporinom..

Za hlavného škodcu kríkov sa považujú vošky. Ak boli jeho znaky zaznamenané na petržlenovej vňati, listy sa postriekajú insekticídom (môže sa použiť Fitoverm). Pred použitím takéhoto lieku si musíte pozorne preštudovať pokyny a nejedzte lístie ošetrených kríkov pred obdobím tam uvedeným..

Aby sa v budúcnosti zabránilo možnej infekcii petržlenových kríkov, je potrebné upraviť starostlivosť o ne.

Možné ťažkosti a hlavné chyby

Chyby pri pestovaní petržlenu

Problémy s pestovaním petržlenu najčastejšie začínajú v dôsledku porušenia základných pravidiel výsevu alebo starostlivosti o kríky. Medzi nimi:

 • Nevhodné, príliš vysoká alebo nízka teplota vzduchu;
 • Nadmerné prehĺbenie semien počas výsevu;
 • Nedostatok svetla alebo vyrastanie z okna bez žiaroviek;
 • Použitie substrátu, ktorý neprešiel dezinfekčným postupom;
 • Príliš časté a hojné alebo nedostatočné zalievanie;
 • Príliš malý a stiesnený hrniec;
 • Ťažká pôda, zle vodivá voda a vzduch
 • Nedostatok kŕmenia, čo vedie k nedostatku výživy.

Ak nájdete problém, musíte sa ho pokúsiť opraviť. Ak dodržíte všetky jednoduché požiadavky takýchto rastlín, poďakujú vám za dobrú úrodu vitamínov..