Ako pestovať rukolu na parapete

Ako pestovať rukolu na parapete. Pestovanie rukoly doma

Zelené rastlinky vo vašej každodennej strave sú dôležitou súčasťou zdravej výživy. Petržlen, šalát, mladá žihľava, žerucha a rukola, ktoré pozostávajú z obrovského množstva vitamínov a užitočných prvkov, sú už dlho obľúbené vo varení. Mnoho žien v domácnosti používa tieto dary prírody na prípravu chutných šalátov, omáčok a mnohých ďalších jedál. Rukola je však svojim zložením najcennejším výrobkom zo všetkých zelených zeleniny..

Táto rastlina, ktorá je už dlho známa, má iné názvy – rukola, indau, eruka, raketa, húsenica. Každá krajina môže mať svoj vlastný názov rukoly, ale vždy je prítomný v najznámejších a najobľúbenejších reštauráciách a kaviarňach. Francúzski, talianski a tureckí kuchári považujú túto šalátovú rastlinu za najsilnejšie afrodiziakum, a to je ďalší dôvod, prečo ju používať vo svojom kuchárskom umení..

Prospešné vlastnosti rukoly vysvetľuje jej bohaté zloženie makro a mikroelementov – draslík, zinok, jód, železo, horčík, vápnik, sodík, meď, mangán, selén. Tónuje ľudské telo, zvyšuje účinnosť, zvyšuje hemoglobín, obnovuje rovnováhu vody a soli, zmierňuje opuchy, má priaznivý vplyv na reprodukčné funkcie, normalizuje metabolizmus a zvyšuje laktáciu u dojčiacich matiek.

Pestovanie rukoly doma

Pestovanie rukoly doma

Keďže rukola patrí k kapustovým rastlinám, jej hlavným škodcom je krížová blcha, ktorá znemožňuje pestovanie zelene na otvorených záhonoch. A ďalší škodlivý hmyz nie je proti hodovaniu na tejto zelenej tráve vo veľkom množstve a veľkou rýchlosťou. Z tohto dôvodu záhradkári neriskujú pestovanie rukoly na svojich dvoroch, ale na parapete sa to dá urobiť oveľa jednoduchšie a efektívnejšie. Na pestovanie je potrebný semenný materiál, ktorý je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach, a trocha trpezlivosti a vytrvalosti..

Voľba výsadbovej kapacity

Semená sa odporúčajú vysádzať do plytkých nádob, kvetináčov alebo plastových alebo drevených debničiek. Pre pohodlie musíte vybrať veľkosť nádoby, ktorá sa dobre hodí na parapet.

Pôda

Pokiaľ ide o kyslosť, pôdna zmes by mala byť mierne kyslá alebo neutrálna.

Pokiaľ ide o kyslosť, pôdna zmes by mala byť mierne kyslá alebo neutrálna. Pre rukolu sú vhodné kupované pôdne zmesi, ktoré sú určené na pestovanie sadeníc alebo na izbové kvety, ako aj lesné pôdy. Neodporúča sa však brať záhradnú pôdu z dôvodu rizika prenosu hubovej alebo infekčnej choroby. Ak je to možné, môžete si takúto zmes pripraviť sami. Musíte vziať jednu časť čistého piesku a dve časti humusu a zeminy.

Osvetlenie

Svetlomilné rastliny by sa nemali pestovať počas krátkeho denného svetla, pretože z dôvodu nedostatku svetla sa začnú silne naťahovať. Optimálny čas na výsadbu je skoro na jar..

Metódy výsadby semien

Skúsení pestovatelia zeleniny radia výsev semien na povrch zhutnenej vlhkej pôdy (bez prehĺbenia). Výsadbový materiál môže byť rozptýlený náhodne alebo v radoch. Na vrch posypte semená tenkou vrstvou zeminovej zmesi a ešte trochu zhutnite drevenou špachtľou. Potom je nádoba so semenami pokrytá hustým priehľadným filmom a prenesená do tmavej miestnosti, kým sa neobjavia výhonky. K tomu dôjde asi 5-7 dní po výsadbe, potom sa musí film odstrániť a nádoby na výsadbu sa musia preniesť na parapet s dobrým osvetlením..

Zalievanie

Zalievanie sa vykonáva 3-4 krát týždenne.

Zalievanie sa vykonáva 3-4 krát týždenne. Na udržanie konštantnej vlhkosti v pôde sa odporúča vytvoriť pre rastliny skleníkové podmienky. Malý skleník je možné postaviť na výsadbu pomocou kompaktného rámu.

Riedenie

Približne 7-10 dní po objavení sa sadeníc sa vykoná prvé riedenie. Slabé rastliny je potrebné odstrániť. Už sa dajú použiť na jedlo. Kvalita každého stonky rukoly závisí od hustoty výsadby..

Žatva

Úrodu je možné zozbierať 2-3 krát, ak každé prerezávanie „šetrí“. Prvá plnohodnotná plodina dozrie do mesiaca po objavení sa prvých výhonkov..

Rukola na parapete – to sú vitamíny, stopové prvky a obrovské zdravotné výhody pre všetkých členov rodiny.

Rukola na parapete (video)

Šalát RUCKOLA na OKNE 2016Šalát RUCKOLA na OKNE 2016