Ako správne namočiť semená pred výsadbou

Namáčanie semien pred výsadbou uhoriek, tekvice, tekvice a ďalších plodín

Aby sa dosiahla maximálna úroveň klíčivosti semien, je potrebné pred ich výsadbou vykonať starostlivé prípravné práce. Zoznam prác obsahuje triedenie semien podľa veľkosti, preventívne ošetrenie dezinfekčnými prostriedkami a namáčanie. To zlepší kvalitu osiva a povedie k väčšiemu výnosu..

Proces namáčania semien do vody alebo bio-roztoku im umožňuje klíčiť oveľa skôr. To je nevyhnutné na zachovanie sadivového materiálu, pretože semená môžu byť zjedené alebo poškodené škodcami alebo začnú hniť kvôli dlhému pobytu vo vlhkej pôde. A namáčanie umožňuje semenám klíčiť nielen rýchlo, ale aj vo veľkom množstve..

Príprava na namáčanie semien

Príprava na namáčanie semien

Namáčanie semien sa musí vykonávať až po povinnom dezinfekčnom ošetrení a prednostne pred vysadením do pôdy. Na to je potrebné pripraviť nielen semená, ale aj malý kúsok gázy, vody a nádoby (napríklad tanier alebo široký tanier). Voda musí byť nevyhnutne čistená, roztavená alebo plnená do fliaš, nesýtená oxidom uhličitým. Ešte lepšie bude, ak voda pochádza z prameňa alebo iného prírodného zdroja. Väčšina záhradníkov a letných obyvateľov neodporúča používať na tieto účely vodu z vodovodu, aj keď si ju môžete vziať aj vy.

Namáčanie je obzvlášť potrebné u semien so zhrubnutou škrupinou, ktorá spomaľuje proces ich klíčenia, a u semien obsahujúcich veľké množstvo silíc. Tekvica, melón, sladká a pálivá paprika, cuketa, paradajky a uhorky, hrach a fazuľa majú semená so silnou šupkou. A semená plodín, ako je petržlen, zeler, kôpor, mrkva a paštrnák, obsahujú éterické oleje, ktoré zasahujú do rýchleho klíčenia. Tieto oleje sa po namočení vymyjú a proces klíčenia sa urýchli..

Základné pravidlá namáčania semien

Základné pravidlá namáčania semien

Do pripravenej misky musíte vložiť vlhký kúsok tenkej látky alebo gázy, na ktorú sú položené pripravené semená, a na vrch – druhú vrstvu tej istej navlhčenej látky..

  Ako pestovať petržlen na parapete

Vodu zohrejte na teplotu asi 35 stupňov a nalejte ju do nádoby so semenami v gáze. Voda by mala byť čistá. Ak kvapalina stmavla alebo zmenila farbu, musíte ju vymeniť.

Objem vody a semien je rovnaký pre plodiny, ako sú fazuľa, hrach, repa, kôpor a petržlen. Ale v prípade semien tekvice, vodného melónu, cukety, uhoriek a paradajok by objem vody nemal prekročiť 50% objemu sadivového materiálu.

Namočené semená je najlepšie uchovávať v tmavej miestnosti pri teplote 21-25 stupňov Celzia od dvoch hodín do dvoch dní, v závislosti od kultúry.

Keďže semená nepotrebujú vzduch, nádobu so semenami môžete stále zabaliť do polyetylénového vrecka. Takýto mini-skleník by mal byť umiestnený v teplej, tmavej miestnosti..

Trvanie pobytu semien vo vode by nemalo presiahnuť určitý čas, pretože môžu uhynúť. Napríklad:

  • Na cuketu, uhorky, melón, paradajky a repu – 17-18 hodín.
  • Na kôpor, petržlen, mrkvu, cibuľu – dva dni.
  • Pre veľké semená s mäsitou štruktúrou – 2 až 4 hodiny.

Namáčanie semien do biologického roztoku

Namáčanie semien do biologického roztoku

Biologické riešenia, ktoré pomáhajú semenám klíčiť rýchlejšie, je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach pre záhradníkov a záhradkárov. Ich sortiment je veľmi bohatý a pestrý..

Zirkón – biologický produkt, ktorý obsahuje kyselinu čakankovú a podporuje rýchly rast. Liek je považovaný za jeden z najsilnejších stimulantov, ktorý pomáha rýchlemu rastu a vývoju nielen sadeníc, ale aj koreňovej časti mladých sadeníc..

Epin – liek je vyrobený na báze rastlín a pomáha posilňovať imunitu rastlinných plodín, ako aj ich schopnosť prispôsobiť sa nepriaznivým poveternostným podmienkam (napríklad zníženie teploty vzduchu, nedostatok osvetlenia). Proces prispôsobenia sadeníc novým životným podmienkam je takmer bezbolestný..

Humate – prípravok šetrný k životnému prostrediu na báze kyseliny humínovej.

Okrem hotových komerčných prípravkov môžete namočiť semená aj do samostatne pripravených infúzií. Tieto biologické roztoky sa pripravujú z rôznych zložiek v závislosti od kultúry. Napríklad:

  • pre kapustu, reďkovku, hrášok a fazuľu – harmančekový nálev.
  • na paradajky, uhorky, cibuľu, mrkvu, kôpor – nálev z valeriány.
  • na špenát, repu, cuketu – nálev z mulleinu.
  Nedostatok živín v paradajkách

Na namáčanie semien sa tiež odporúča vziať čerstvo vylisovanú šťavu z aloe a popola (na báze dreveného popola).

Ako namočiť pre každú plodinu

Ako namočiť pre každú plodinu

Namáčanie semienok uhorky

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pred namáčaním, je dôkladne 1-2 hodiny sušiť semená v blízkosti teplého povrchu (napríklad v blízkosti ohrievača alebo batérie ústredného kúrenia). Druhým krokom je triedenie semien. Je potrebné zlikvidovať všetky kópie nízkej kvality. A len ďalším krokom je namočenie semien do prírodného biologického roztoku alebo do biostimulátora. Počas času stráveného v špeciálnom roztoku (pre uhorky je to 12 hodín) sadivový materiál nielen napučí alebo začne klíčiť, ale prejde aj dezinfekčným profylaktickým ošetrením.

Skúsení záhradníci odporúčajú vykonať rovnaký postup so semenami a niektorými inými zeleninovými plodinami: tekvica, reďkovka, melón, kapusta, cuketa a tekvica.

Namáčanie semien kôpru a petržlenu

Sadivový materiál týchto plodín obsahuje veľké množstvo silíc, takže namáčanie trvá dva dni. Éterický olej inhibuje proces sadeníc a musí sa vyprať. Odporúča sa nechať semená v rozmrazenej alebo pramenitej vode (alebo čistenej) niekoľko dní pred výsadbou najmenej 48 hodín. Po namočení by sa semenám mal nechať čas uschnúť. Tento proces by mal prebiehať v tmavej miestnosti. Ak sú všetky fázy postupu vykonané správne, potom bude sadivový materiál po vysušení drobivý..

Apríl je považovaný za priaznivý čas na siatie zelene (kôpru a petržlenu). Spolu s nimi môžete rovnakým spôsobom pripraviť semienka zeleniny ako paštrnák, mrkvu a šalát na výsadbu..

Namáčanie repných semien

Semená repy sa odporúčajú podrobiť tomuto prípravnému postupu na výsadbu asi o niekoľko dní skôr. Sadivový materiál musí byť vytriedený, zbaviť sa všetkých poškodených a nekvalitných semien. Proces napučania materiálu zo semien repy trvá jeden deň. Voda na namáčanie by mala mať teplotu od 20 do 25 stupňov Celzia. Môžete si vziať čistenú alebo usadenú vodu, ako aj obyčajnú vodu z vodovodu. Je veľmi dôležité, aby sa prvých desať hodín, každé dve hodiny, voda v miske s namočenými semenami zmenila na čerstvú.

  Ako získať uhorky na začiatku mája alebo tajomstvá Lukhovitského

Hojnosť plodiny závisí od kvalitného sadivového materiálu a od správnej prípravy semien na výsadbu. Ak sa namáčanie semien vykonáva s prihliadnutím na všetky tipy a odporúčania, bude zaručené vysoké klíčenie a veľký výnos..

Ako a v čom namočiť semienka pred sejbou? Aké lieky mám používať? (video)

Do čoho namočiť semená? Biologické látky na namáčanie semien.Do čoho namočiť semená? Biologické výrobky na namáčanie osiva.