Ako správne polievať sadenice paradajok

Ako často polievať sadenice paradajok po zbere, výsadbe v zemi a v skleníku

Paradajky sú veľmi bežnou, obľúbenou a zdravou plodinou. Neexistuje jediný letný obyvateľ a záhradník, ktorý by sa nezaoberal pestovaním paradajok. Skúsenosti s pestovaním tejto zeleninovej plodiny naznačujú, že množstvo a kvalita budúcej úrody paradajok priamo závisí od náležitej starostlivosti o sadenice, a najmä od zálievky. Veľký význam má ich objem a frekvencia v každej fáze vývoja mladej rastliny. Voda je zdrojom života a výživy zeleninových plodín. Pôda, na ktorej sa nachádzajú záhony paradajok, musí byť dostatočne navlhčená, najmenej osemdesiatpäť percentnou vlhkosťou.

Správna zálievka paradajok

Zalievanie sadeníc by sa malo vykonávať veľmi opatrne, pretože rastliny sú stále krehké a môžu sa ľahko poškodiť.

Zalievanie sadeníc

Zalievanie sadeníc by sa malo vykonávať veľmi opatrne, pretože rastliny sú stále krehké a môžu sa ľahko poškodiť. Pri pestovaní semien v skleníku je vhodné prvú zálievku zalievať až po aktívnom vzídení sadeníc, zhruba po 2-3 dňoch. Do tejto doby začne vrchná vrstva pôdy trochu vysychať. Na polievanie sadeníc sa odporúča použiť postrekovač. S jeho pomocou môžete regulovať množstvo pôdnej vlhkosti a zabrániť tomu, aby sa voda dostala na mladé rastliny..

Všetky nasledujúce zálievky by mali byť pravidelné v čase a primerané množstvu vlhkosti. Dbajte na to, aby pôda nevyschla, ale nemali by ste ju naplniť veľkým množstvom vody. Pri prebytočnej vlhkosti začnú korene mladých rastlín hniť. Nezabudnite na kŕmenie, ktoré je potrebné pre sadenice paradajok raz za mesiac. Organické hnojivá sa musia pridávať priamo do závlahovej vody.

Zalievanie sadeníc po zbere

Začiatok priaznivého času na zber je určený prítomnosťou troch alebo štyroch plnohodnotných listov v mladých výhonkoch. Posledné zalievanie sa vykonáva dva dni pred procesom potápania sadeníc. Rastlinám sa odporúča vysádzať do drobivej, ale mierne vlhkej pôdy..

Nie je potrebné polievať rastliny päť dní po zbere. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité, aby bol koreňový systém posilnený a vyvinutý. V tom jej pomôže špeciálny podnos pre nádobu so sadenicami s malým množstvom vody. Rastliny siahnu svojimi koreňmi po vlahe a budú silnejšie..

  Ako pestovať rukolu na parapete

Všetky nasledujúce zálievky by sa mali vykonávať raz týždenne alebo dokonca desať dní. Ako sadenice paradajok rastú, objemy závlahovej vody a frekvencia zavlažovania sa budú postupne zvyšovať. Prvým znakom začiatku ďalšej zálievky je vrchná vrstva pôdy, ktorá začína vysychať..

Keď sú sadenice paradajok dostatočne silné a pripravené na transplantáciu na otvorenom priestranstve, musíte asi za deň rastliny hojne zalievať. To pomôže zabrániť poškodeniu ich koreňového systému po vybratí z kontajnera..

Zalievanie sadeníc na otvorených záhonoch

Zalievanie sadeníc na otvorených záhonoch

Aby sa sadenice rýchlo prispôsobili novým podmienkam a zakorenili na záhonoch, je potrebné rastliny zalievať výdatne, ale nie veľmi často. Ihneď po výsadbe sadeníc na otvorenom priestranstve nie je potrebné zalievanie, pretože deň predtým boli rastliny hojne napojené. Koreňovému systému na niekoľko dní na prežitie to bude stačiť.

V budúcnosti bude schéma zavlažovania závisieť od štádia vývoja sadeníc a poveternostných podmienok. Je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

  1. Paradajky nepolievajte počas aktívneho slnka a horúceho počasia. Pri vysokých teplotách vzduchu sa zalievanie najlepšie vykonáva skoro ráno alebo neskoro večer (krátko pred západom slnka).
  2. Ak sú poveternostné podmienky mierne alebo je deň zamračené, zalievanie je možné vykonať kedykoľvek počas dňa..
  3. V štádiu tvorby vaječníkov by mala byť pôda neustále mierne navlhčená.
  4. Počas celého obdobia kvitnutia a tvorby ovocia je potrebné udržiavať miernu vlhkosť..

Zalievanie sadeníc v skleníkoch

Zalievanie sadeníc v skleníkoch

Pre sadenice paradajok v skleníku je veľmi dôležité – zabrániť prebytočnej vlhkosti v pôde a na jej povrchu. Pretože skleníkové podmienky naznačujú vysokú vlhkosť vzduchu, prvé zalievanie sadeníc je možné vykonať iba vtedy, keď sa objavia prvé sadenice, a ďalšie asi po 10 až 15 dňoch. Prebytočná vlhkosť pre sadenice paradajok môže byť deštruktívna, takže stačí jedna zálievka každých desať dní (na jar) a raz za päť dní v lete. Objem kvapaliny pre každú rastlinu je približne dva a pol až tri litre.

  Zber paradajok: ako a kedy to urobiť

Ak má váš skleník nádobu so zavlažovacou vodou, musí byť pokrytá tesným vekom alebo fóliou. Odparovanie vody povedie k zvýšenej a nadmernej vlhkosti, ktorá môže v paradajkách spôsobiť rôzne choroby..

Sadenice sa zvlhčujú iba zalievaním vodou pri izbovej teplote. Postrek nie je pre túto plodinu potrebný. Voda by nemala prísť do kontaktu s listami rastlín a nemala by stagnovať v zemi. Na tento účel sa odporúča po zalievaní uvoľniť pôdu v blízkosti rastlín. Na vytvorenie priaznivých podmienok pre vývoj a rast sadeníc paradajok nezabudnite na vetranie. Musia sa vykonať po úplnom vstrebaní závlahovej vody do pôdy..

Keď sa plody paradajok úplne vytvoria a blíži sa zber, môžete dozrievanie plodov trochu urýchliť. Aby ste to urobili, asi za 15-20 dní stojí za to úplne zastaviť zalievanie paradajkových kríkov. Všetka vlhkosť, ktorá je v koreňovej časti, úplne prejde do plodov a paradajky začnú rýchlo získavať svoju zrelú farbu..

Zalievanie sadeníc v mini skleníku

Zalievanie sadeníc v mini skleníku

Malé domáce skleníky často nájdete v bežných bytoch na okenných parapetoch. Pestovanie takýchto sadeníc je ťažšie kvôli nedostatku potrebnej vlhkosti v miestnosti. Sadenice sa objavujú oveľa neskôr, starať sa o rastliny je problematické a kvalita sadeníc je o niečo nižšia. Skúsení záhradníci odporúčajú využiť ich rady, aby sa čo najviac vyhli rôznym problémom spojeným s pestovaním sadeníc v minis skleníku..

  1. Sadenice paradajok potrebujú dodatočnú vlhkosť, ktorá poskytne zeleninovým plodinám potrebnú výživu. K tomu je potrebné, aby v blízkosti skleníkov bolo niekoľko nádob s vodou, ktoré sa ľahko odparia. Nádoby je potrebné neustále napúšťať vodou a udržiavať otvorené..
  2. Na rozdiel od skutočného skleníka doma, sadenice paradajok stačí občas postriekať vodou s teplotou najmenej 20-22 stupňov. Postrek by sa mal vykonávať iba postrekovačom a skôr, ako sa objavia prvé listy..
  Zelenina na parapete

Pestovanie sadeníc paradajok začína v zime, keď je vykurovacie obdobie v plnom prúde. Nech to znie akokoľvek zvláštne, horúce batérie je možné použiť aj na zvlhčenie miestnosti s malým skleníkom. Za týmto účelom vezmite akúkoľvek hrubú tkaninu (napríklad froté uterák), dôkladne ju navlhčite vodou a zaveste na batériu. Toto odparovanie veľmi pomôže vývoju mladých rastlín..

Pred zberom by sa nemalo používať žiadne hnojivo. Je lepšie kŕmiť sadenice, keď sú už v samostatnej nádobe..

Dobrú úrodu paradajok, ktorá podlieha všetkým pravidlám zalievania, nie je také ťažké získať. Hlavnou vecou je dodržať každé pravidlo v určitej fáze vývoja rastlín a budete úspešní..

Ako správne zalievať paradajky (video)