Hlavné problémy so sadenicami paradajok a ich riešenie

Hlavné problémy so sadenicami paradajok a ich riešenie

Verí sa, že sadenice paradajok zo všetkých zeleninových plodín sú pri pestovaní najmenej problematické. Ale stále existujú nepríjemné výnimky. Niekedy sa stonka začne rozťahovať a na listoch alebo na špičkách vyschnú škvrny neznámeho pôvodu. Týmto problémom sa dá ľahko vyhnúť, a ak ste nemali čas, dajú sa vyriešiť..

Sadenice paradajok sa ťahajú

Hlavným dôvodom tohto problému je nedostatočné osvetlenie rastlín. Sadenice sa najčastejšie pestujú na malých parapetoch, v malých škatuliach. Chcem pestovať sadenice na maximum, takže v jednom kontajneri rastie veľké množstvo rastlín, ktoré sa navzájom rušia. Sadenice paradajok by mali rásť voľne, aby mala každá sadenica voľný prístup k svetlu. V prípade potreby musíte v tme použiť dodatočné osvetlenie.

Ďalším dôvodom môžu byť nesprávne teplotné podmienky. Pri zvýšených teplotách vzduchu stonka rastlín redne a listy strácajú silu. Priemerná denná teplota v miestnosti by mala byť v rozmedzí 25 – 28 stupňov a so zvýšenou oblačnosťou – nie viac ako 20 stupňov. Vnútorné „tropické podnebie“ sadenice rajčiakov iba poškodí.

Pri zalievaní sadeníc je veľmi dôležité dodržiavať pravidlá. Zalievajte rastliny až potom, čo je pôda úplne suchá. Nadmerná vlhkosť v pôde môže tiež spôsobiť roztiahnutie sadeníc. Opatrní musíte byť aj s kŕmením. Zavádzajú sa do pôdy iba vtedy, ak na to existujú dobré dôvody – rast rastliny sa spomalil, farba listov sa zmenila. Nadmerné hnojenie povedie k negatívnemu výsledku.

Sadenice paradajok blednú a žltnú, listy schnú a opadávajú

Sadenice paradajok blednú a žltnú, listy schnú a opadávajú

Tu stojí za to znova pripomenúť správne osvetlenie a mierne zalievanie. Nájdite v miestnosti dobre osvetlené miesto pre sadenice a niekedy ho vezmite na presklený balkón alebo lodžiu. Nepreháňajte to ani so zalievaním – paradajky nemajú radi stálu vlhkosť. Pôda by mala úplne vyschnúť. Až potom ho možno polievať..

  Ako zalievať paradajky pre rýchly rast a tvorbu vaječníkov

Môžete sa pokúsiť zachrániť problémové rastliny aplikáciou transplantátu do nového kontajnera a inej pôdy. Pri presádzaní musíte korene dôkladne opláchnuť a uistiť sa, že sú v zdravom stave. Ovplyvnené korene naznačujú, že rastlina určite zomrie a nemá zmysel ju znova zasadiť.

Sadenice paradajok s bielymi koreňmi by mali byť umiestnené v mierne vlhkej pôde. Okamžite vykonajte preventívne zalievanie slabým roztokom mangánu (nie viac ako dvadsať mililitrov pre každú rastlinu) a nádoby so sadenicami umiestnite na dobre osvetlené slnečné miesto..

Ak sú korene počas transplantácie mierne poškodené, potom môžu sadenice pri jasnom svetle vädnúť. V tomto prípade je lepšie ponechať rastliny určitý čas v čiastočnom tieni, kým zosilnejú. V budúcnosti stojí za to dodržiavať všetky obvyklé pravidlá starostlivosti o paradajky – dostatočné množstvo ľahkého a mierneho zalievania..

Pri včasnom správnom zalievaní a dobrom osvetlení môžu byť problémy s listami na sadeniciach iba kvôli nedostatku niektorých živín. Rôzne dresingy budú schopné naplniť ich nedostatok. Hlavnou vecou je správne identifikovať tento chýbajúci prvok. Pomôže tomu zmenená farba lístia..

Hroty listov schnú v sadeniciach paradajok

Hroty listov schnú v sadeniciach paradajok

Tento problém, bežný v mnohých rastlinách, môže mať mnoho rôznych príčin..

Jedným z najčastejších dôvodov je príliš suchý vzduch v miestnosti. Ak je to pravda, potom suché špičky listov budú nielen v sadeniciach paradajok, ale na všetkých rastlinách naraz. Úroveň vlhkosti môžete zvýšiť pomocou akýchkoľvek nádob s vodou, ktoré sú umiestnené vedľa rastlín..

Ďalším dôvodom môže byť „slaná“ pôda. Je viditeľný na charakteristických bielych alebo žltých škvrnách na povrchovej vrstve pôdy. Takáto pôda nielenže neposkytuje sadeniciam potrebnú výživu, ale tiež potrebuje niektoré živiny. Z tohto dôvodu trpí celá rastlina, ale predovšetkým listy..

K tomuto stavu pôdy dochádza v dôsledku nepotrebného hnojenia a používania tvrdej vody na zavlažovanie. Môžete uložiť sadenice. Aby ste to urobili, musíte sa zbaviť vrchnej vrstvy pôdy a nahradiť ju novou. V nasledujúcich pätnástich dňoch by ste nemali používať žiadne hnojivá. Na zavlažovanie je vhodné použiť iba čistenú alebo roztavenú vodu..

  Zalievanie záhrady nedostatkom vody: metóda umelého rosenia

A ďalšou možnou príčinou tohto problému môže byť nedostatok draslíka. Obvykle sa nachádza v kyslých pôdach. Na kompenzáciu nedostatku tejto živiny môžete použiť niekoľko obväzov. Ako hnojivo je vhodná infúzia na báze dreveného popola alebo na šupke z banánu..

Nálev z popola sa pripravuje z vriacej vody (jeden liter) a popola z dreva (asi jedna hrsť). Popol sa naleje vriacou vodou a trvá na tom, kým sa ochladí na izbovú teplotu. Na zavlažovanie vezmite päť litrov vody a pridajte do nej jeden liter infúzie.

Ďalší nálev pripravíte z troch litrov vody a dvoch lyžíc banánového prášku (sušená banánová šupka sa pomelie na prášok). Po jednom dni naliehania je kŕmenie pripravené na použitie..

Škvrny na sadeniciach paradajok

Úpal rastlín na slnku veľmi často vyzerá takto.

Úpal rastlín na slnku veľmi často vyzerá takto. Priame slnečné lúče sú kontraindikované pre jemné sadenice paradajok. Pri dlhodobom pobyte na slnku sa na listoch môžu objaviť priehľadné alebo biele škvrny. Rastlinu môžete zachrániť vytvorením tienistých podmienok alebo postrekom špeciálnymi prípravkami (napríklad Epin).

Biele škvrny na listoch sadeníc paradajok môžu naznačovať prítomnosť plesňového ochorenia (napríklad plesňa septoria). Odporúča sa rýchlejšie zbaviť postihnutých rastlín, aby ostatné neboli infikované..

Ako profylaxiu proti hubovým chorobám musí byť pôda pre sadenice najskôr udržiavaná pri teplotách pod nulou alebo dôkladne zahriata..

Čierna noha sadeníc paradajok

Prevenciou tejto choroby by mala byť príprava pôdy pre sadenice paradajok. Musí obsahovať popol z dreva. V budúcnosti musíte striktne dodržiavať pravidlá starostlivosti o sadenice. Priaznivými podmienkami pre výskyt tejto hubovej choroby bude prebytok vlhkosti v pôde a veľmi vysoká teplota v miestnosti..

Keď sa na rastlinách objavia znaky čiernej nohy, je dosť ťažké ich zachrániť a niekedy je to už nemožné. Môžete skúsiť znova nasadiť preživšie rastliny do inej pôdy a nového kontajnera. Do pôdy sa musí pridať popol a piesok (predtým kalcinovaný). Všetky rastliny musia byť postriekané Fundazolom a nepolievať, kým nie je pôda úplne suchá.

  Vrchný dressing paradajok po výsadbe do zeme