Mrazuvzdorné skleníkové paradajky

Najlepšie a najproduktívnejšie odrody paradajok pre skleníky, mrazuvzdorné

Medzi obrovským sortimentom semien paradajok je pre začínajúceho záhradníka veľmi ťažké vybrať vhodnú odrodu na pestovanie v skleníku alebo skleníku. Pri výbere sadivového materiálu je potrebné vziať do úvahy mnoho faktorov – typ skleníka, podnebie oblasti, ako aj chuť ovocia, výnos a mnoho ďalších. Ak to všetko vezmete na vedomie a vytvoríte optimálne podmienky pre pestovanie paradajok, potom je dobrá úroda zaistená pomerne jednoduchou starostlivosťou o paradajky..

Ako si vybrať semená paradajok

Každá odroda a hybrid paradajok má svoje vlastné individuálne vlastnosti a kvalitatívne charakteristiky:

 • Typ a veľkosť paradajkového kríka.
 • Výťažnosť.
 • Tvar a veľkosť ovocia.
 • Trvanie dozrievania.
 • Chuťové vlastnosti.
 • Odolnosť voči skladovaniu.
 • Odolný voči poveternostným a klimatickým podmienkam.
 • Odolnosť voči škodcom a chorobám.

Typ a veľkosť puzdra

Na uchovávanie v skleníku sú vhodnejšie neurčité (tj. Neobmedzené v raste stoniek) rajčiaky.

Na uchovávanie v skleníku sú vhodnejšie neurčité (tj. Neobmedzené v raste stoniek) rajčiaky. Takéto paradajkové kríky budú vyžadovať vytvorenie špeciálnych podpier v skleníkoch, ku ktorým budú musieť byť priviazané. Niektoré odrody sú namiesto drevených kolíkov tkané nahor na natiahnutých šnúrach..

Odrody „ružový med“ a „Eleanor“ sa v skleníkoch cítia priaznivo z určujúcich (poddimenzovaných) druhov paradajok. Skúsení záhradníci ich odporúčajú vysádzať po obvode skleníka..

Výťažok

Množstvo výslednej plodiny bude závisieť nielen od vybranej odrody alebo hybridu. Tu je oveľa dôležitejšie vytvoriť priaznivé podmienky pre držanie v skleníku. V rôznych klimatických podmienkach sa rovnaká odroda môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Aj keď záhradníci – chovatelia vyvinuli pre takéto prípady univerzálne druhy a odrody, ktoré sú vhodné pre rôzne podmienky pestovania. Auria, De Barao, banánové nohy a ružové hrozienka sú dlhé roky považované za najobľúbenejšie. Ich semená v skleníkových podmienkach prinášajú bohaté úrody paradajok s vynikajúcimi chuťovými vlastnosťami..

Tvar a veľkosť ovocia

Táto charakteristika zahŕňa paradajky:

 • Veľkoplodá.
 • Stredne ovocné.
 • Maloplodý.

Odrody paradajok s veľkým ovocím (napríklad „De Barao“, „Ružový obr“, „Sibírsky obr“) je možné jesť čerstvé, skladovať ich dlho na chladnom mieste a používať ich na konzervovanie zeleniny na zimu..

Odrody paradajok stredných štandardných veľkostí (napríklad „slivka“, „vzácne“) sú perfektné na prípravu čerstvých šalátov aj na zimné prípravy.

Maloplodé odrody paradajok (napríklad „čerešňa“, „balkónový zázrak“) sú obľúbené pri varení ako ozdoba jedál, ale najčastejšie sa používajú na nakladanie a nakladanie.

Zrelé termíny

Aj za rovnakých podmienok v skleníku závisí doba zrenia od konkrétnej odrody paradajok.

Aj za rovnakých podmienok v skleníku závisí doba zrenia od konkrétnej odrody paradajok. Napríklad najlepšie hybridné odrody skorého dozrievania sú Druzhok, Typhoon, Semko, Verlioka. Proces kvitnutia, formovania a dozrievania ovocia je oveľa rýchlejší ako štandardné paradajky, a preto sa zber uskutočňuje približne o 3-4 týždne skôr. Výsadbový materiál týchto odrôd je ideálny pre skleník..

Medzi najobľúbenejšie odrody paradajok s ultra skorým dozrievaním pre skleníky a skleníky medzi záhradníkmi patria „Joy of Summer“, „Uragan“, „Junior“, „Samara“ a „Yantarny“. Stojí za zmienku, že poddimenzované (určujúce) odrody paradajok dozrievajú oveľa skôr ako neurčité..

Chuťové vlastnosti

Pri opise chuťových vlastností plodov paradajok je nevyhnutné vziať do úvahy účel, na ktorý sa pestujú. Koniec koncov, môžete pestovať paradajky na čerstvú spotrebu, na konzervovanie a nakladanie alebo na dlhodobé skladovanie. Ovocie môže byť tesné, mäsité, s hrubou alebo tenkou šupkou, šťavnaté alebo nie veľmi šťavnaté. Napríklad odrody paradajok, ktoré sú následne sušené a konzervované (alebo mrazené), majú malú veľkosť a hustú dužinu..

Pri nákupe hybridných odrôd na použitie v konzervách a na konzumáciu vo forme šalátov sa Kaspar, Druzhok, Sultan a Rosemary považujú za najvhodnejšie na pestovanie v skleníku a prinášanie bohatých výnosov. Ich chuťové vlastnosti je možné považovať za uspokojivé, napriek tomu, že ide o hybridy..

Spomedzi veľkoplodých paradajok sú na chuti najlepšie Čierny princ, Ružový med, Ružový obr a De Barao. Skúsení letní obyvatelia a záhradníci považujú tieto odrody za obľúbené pre pestovanie v skleníkoch..

„Čerešňová žltá“, „Čerešňová“, „Čerešňová červená“ a „Sladký zub“ sú vynikajúce odrody, ktoré sú bohaté na vitamíny, antioxidanty a mnoho užitočných látok. Môžu byť použité v strave, ale sú najvhodnejšie na zimné prípravy. Konzervované paradajky získavajú jasnú a jedinečnú chuť.

Odolnosť voči skladovaniu

Ovocie by malo byť možné prepravovať a pokiaľ možno aj najdlhšie skladovať.

Táto kvalita je veľmi dôležitá pre tých, ktorí pestujú paradajky na predaj. Ovocie by malo byť možné prepravovať a pokiaľ možno aj najdlhšie skladovať. Je dobré, ak dlhá trvanlivosť neovplyvní ukazovatele chuti a kvality. Bohužiaľ, tieto odrody paradajok, ktoré sú poddimenzované, sú umelo chované a sú to krížence s nízkou chutnosťou. Môžu byť dlho skladované a dobre tolerujú prepravu na dlhé vzdialenosti – sú to „Salahaddin F1“, „Ivanovets F1“ a „Krasnobay F1“.

Odolný voči poveternostným a klimatickým podmienkam

Pre podmienky pestovania v skleníku je veľmi dôležité vybrať odrody paradajok, ktoré sa neboja náhlych teplotných zmien, malých mrazov a predĺženého drsného podnebia, ako aj nedostatočného prirodzeného osvetlenia. Také odrody ako „Verlioka“, „Ural“ a „Olya“ sa v rôznych klimatických a poveternostných podmienkach cítia skvele, ich rast a vývoj netrpí a tieto faktory neovplyvňujú výnos..

Odolnosť voči chorobám

Choroby plodín paradajok sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Najbežnejšími z nich sú porušenia pravidiel starostlivosti a údržby. Pri pestovaní paradajok v skleníku sa záhradníci pokúšajú vytvoriť najpriaznivejšie podmienky pre zeleninové rastliny. Existujú však rôzne situácie, v ktorých výsadby rajčín zažívajú nedostatok osvetlenia alebo sa neočakávane vytvára vysoká úroveň vlhkosti. Prudké výkyvy teploty vzduchu majú tiež zlý vplyv. Všetky tieto nepriaznivé faktory vyvolávajú výskyt hubovej alebo infekčnej choroby..

Aby boli odrodové vlastnosti paradajok zachované za akýchkoľvek podmienok, je potrebné zvoliť hybridné odrody s najvyššou možnou odolnosťou voči rôznym nepredvídaným a extrémnym situáciám, ako aj voči chorobám. Odrody paradajok určené do skleníkov a považované za jednu z najudržateľnejších sú Gina, Blagovest, Druzhok, Sojuz 3 a Sojuz 8.

Ďalším dôvodom choroby v plodinách paradajok je stav pôdy v skleníku. Pozemky na otvorenom priestranstve alebo v skleníkoch sú tiež často vystavené chorobám (napríklad mozaika a plesne). Pôdne choroby sa prenášajú na zeleninové plodiny rôznych odrôd. Skúsení záhradníci a letní obyvatelia odporúčajú každoročne vymeniť pôdu v skleníku alebo aspoň vykonať dezinfekčné preventívne opatrenia pred výsadbou semien paradajok. Ak sa to z nejakého dôvodu nedá urobiť, potom zostáva len vybrať správne odrody semien. Hybridy „Roma F1“, „Blagovest F1“, „Semko F1“ a „Budenovka F1“ sú vysoko odolné voči infekčným a hubovým chorobám (najmä proti plesni)..

Pestovanie paradajok v letných skleníkoch

Pestovanie paradajok v letných skleníkoch

Pri výbere semien je veľmi dôležité určiť správnu odrodu určenú na pestovanie v skleníku za určitých podmienok. Koniec koncov, skleník môže byť vybavený iba na jednu sezónu alebo na celý rok, s kvalitným dodatočným osvetlením a vykurovaním a bez nich..

Skleník napríklad v lete spravidla neposkytuje vykurovanie, a preto v ňom teplota vzduchu v noci výrazne klesá. Bunkový polykarbonát, obyčajné sklo alebo hustý priehľadný polyetylénový film sa kupujú ako stavebné materiály pre túto konštrukčnú možnosť. Tento priesvitný krycí materiál chráni pred dažďom, ale nezaručuje úplné teplo a svetlo..

Pre takéto studené skleníky sú ideálne hybridné odrody skorého dozrievania „Cavalier“, „Shustrik“, „Blagovest“, „Gina“ a „Cherry“..

Pestovanie paradajok v zimných skleníkoch

Tento typ skleníka je vybavený stacionárnym osvetlením a umelým vykurovaním, skleneným alebo polykarbonátovým krytom. Hybridné odrody, ktoré majú krátke vegetačné obdobie, skoré až stredné dozrievanie, sa dajú dobre pestovať v zimných skleníkoch. Takéto štruktúry (s dodatočným zdrojom tepla) sú veľmi dôležité aj pre oblasti stredného pruhu..

Najvhodnejšími odrodami paradajok pre zimné skleníky sú „Honey King“, „Verlioka“, „NK-Overture“, „Pink Flamingo“, „NK-Etude“ a „NK-Sprinter“.

Medzi rôznymi hybridmi a odrodami paradajok je ťažké nezávisle si vybrať tie, ktoré budú rásť v skleníkových podmienkach a prinesú bohatú úrodu s vynikajúcim vzhľadom a chuťou. Odporúčania a rady od skúsených profesionálov vám pomôžu dosiahnuť očakávaný výsledok oveľa rýchlejšie.

Odrody paradajok do skleníka (video)

Odrody paradajok do skleníka. Stránky "Záhradný svet"Odrody paradajok do skleníka. Stránky