Najlepšie rastliny zeleného hnojenia: strukoviny

Najlepšie rastliny zeleného hnojenia: strukoviny

Rastliny z čeľade strukovín môžu výrazne zlepšiť stav vyčerpanej pôdy. Strukovinové zelené hnojivá dodávajú pôde potrebné množstvo dusíka, čím obnovujú jej úrodnosť. Výber zeleného hnojenia závisí od pôdy, ktorá je na mieste k dispozícii. Pre každý typ pôdy je vhodné zelené hnojenie. Je veľmi dôležité urobiť správnu voľbu strukovín..

Najlepšie sideráty z rodiny strukovín

Kŕmna fazuľa

Rastlina má silný koreňový systém a rovný mäsitý kmeň. Možno ho vysádzať na rôzne pôdy – močaristé, ílovité a podzolické. Táto jednoročná rastlina je schopná znížiť kyslosť pôdy a nasýtiť ju dostatočným množstvom dusíka. Široká fazuľa zabráni burine.

Na sto metrov štvorcových pôdy bude potrebných približne 2,5 kg semien tejto bylinnej rastliny. V dôsledku toho bude pôda tejto oblasti obsahovať asi 60 g dusíka, asi 25 g fosforu a takmer 60 g draslíka..

Široká fazuľa je mrazuvzdorná plodina. Sú schopné rásť pri teplotách vzduchu až 8 stupňov pod nulou. To znamená, že rastliny môžu byť bezpečne zasadené po zbere hlavnej úrody na mieste a budú mať čas vyrásť do silných mrazov a zimného chladu.

Vika

Vetch je popínavá rastlina, ktorá potrebuje oporu vo forme ďalšej odolnejšej plodiny.

Vikev je popínavá rastlina, ktorá potrebuje oporu vo forme ďalšej odolnejšej plodiny. Toto zelené hnojenie sa často vysieva spoločne s ovsom, ktorý sa stáva takou oporou. Rastlina má malé fialové kvety. Výhody viky oproti iným rastlinám zeleného hnojenia v rýchlom raste zelenej hmoty. Vikušu je preto možné vysiať skoro na jar, ešte pred výsadbou zeleniny..

Táto bylinná rastlina zabraňuje šíreniu buriny a ničeniu pôdy. Rastie iba na neutrálnych pôdach. 10 metrov štvorcových pôdy bude vyžadovať 1,5 kg semien. V dôsledku toho bude pôda obohatená o dusík (viac ako 150 g), fosfor (viac ako 70 g) a draslík (200 g).

  Čo robiť, ak uhorky chutia horko a prečo sa to stane?

Kosenie tohto strukovinového zeleného hnojenia sa vykonáva v období tvorby pukov alebo na samom začiatku kvitnutia. Na pestovanie paradajok a kapusty je vikev najlepším predchodcom.

Hrach

Hrášok tiež patrí k siderátom, ktoré rýchlo získavajú zelenú hmotu. Toto zelené hnojivo rastie len za mesiac a pol, ale veľmi sa bojí nočných mrazov. Mierny pokles teploty vzduchu pre neho nie je nebezpečný.

Hrášok sa najlepšie vysieva v auguste, keď sa zberá väčšina úrody. Odporúča sa kosiť rastlinu v období tvorby púčikov. Hrášku sa darí na vlhkých, neutrálnych pôdach. Tento strukovinový zelený hnoj obnovuje zloženie pôdy a zlepšuje jej výmenu vzduchu. Pôda sa uvoľňuje a ľahko absorbuje vlhkosť.

10 metrov štvorcových pôdy bude vyžadovať 2-3 kg semien, čo v budúcnosti zlepší zloženie pôdy o 115 g dusíka, 70 g fosforu a viac ako 210 g draslíka.

Donnik

V rodine strukovín je jednoročná a dvojročná sladká ďatelina. Ako zelené hnojenie sa zvyčajne používa dvojročná sladká ďatelina. Rastlina má vysokú (viac ako 1 meter) rozkonárenú stonku s voňavými drobnými žltými kvetmi, na ktorých včely milujú hodovanie..

Rastlina sa nebojí chladného počasia a sucha. Jeho koreňový systém preniká hlboko do pôdy a odtiaľ získava množstvo užitočných prvkov. Melilot môže rásť na pôdach rôzneho zloženia. Je schopný zlepšiť ich plodnosť, zlepšiť zloženie. Táto bylina je vynikajúcim prostriedkom na kontrolu škodcov..

Tento strukovinový zelený hnoj sa vysieva na konci letnej sezóny, pestuje sa, ale nepokosí sa na jeseň, ale ponechá sa do jari. Prezimovaná sladká ďatelina veľmi rýchlo rastie s príchodom jarných horúčav. Pred kvitnutím musí byť pokosená. Semená rastliny sú malé. Na sto metrov štvorcových zeme budú potrebovať asi 200 g. Na pozemku s takouto plochou obsahuje melilot od 150 do 250 g dusíka, takmer 100 g fosforu a od 100 do 300 g draslíka.

  3 najlepšie odrody uhoriek, superbundled uhoriek

Lupina ročná

Lupin je bylina, ktorá je považovaná za najlepšie zelené hnojenie

Lupin je bylina, ktorá je považovaná za najlepšie zelené hnojenie. Rastlina má listy podobné prstom, vztýčené stonky a malé kvety orgovánového alebo purpurového odtieňa, zhromaždené v kvetenstvách. Jeho hlavným rozlišovacím znakom sú neobvykle hlboké a dlhé korene (až 2 metre).

Lupin môže rásť v akejkoľvek pôde. Je schopný zlepšiť, obnoviť a obnoviť štruktúru najchudobnejšej a najchudobnejšej pôdy. Jeho koreňový systém robí pôdu voľnou a ľahko prístupnou pre vlhkosť a vzduch..

Rastlinu je potrebné vysiať skoro na jar alebo koncom leta. V počiatočnom štádiu vlčí bôb vyžaduje výdatnú a pravidelnú zálievku. Siderat je kosený asi po 2 mesiacoch, ale vždy pred pučaním. Je to vynikajúci prekurzor jahôd a jahôd..

Na 10 metrov štvorcových pôdy budú v závislosti od odrody potrebné 2-3 kg semien. Táto strukovina obsahuje dusík (200 až 250 gramov), fosfor (55-65 g) a draslík (180-220 g).

Alfalfa

Táto rastlina je trváca, miluje vlhkosť a teplo. Alfalfa je schopná regulovať kyslosť pôdy a poskytnúť jej všetky potrebné organické zložky. Veľmi náročné na výber pôdy. Nerastie na bažinatých, skalnatých a ťažkých pôdach s množstvom hliny.

V počiatočnom štádiu rastu potrebuje rastlina výdatnú a pravidelnú zálievku, aby rýchlo vytvorila zelenú hmotu. S nedostatkom vlhkosti lucerna začína kvitnúť v predstihu a množstvo zelene zostáva minimálne. Pred tvorbou púčikov odstrihnite zelené hnojenie.

Na sto metrov štvorcových zeme stačí 100-150 g semien lucerny.

Seradella

Seradella

Tento vlhkomilný strukovinový zelený hnoj patrí medzi jednoročné rastliny. Na jeho pestovanie je vhodné počasie s častými dažďami a nízkymi teplotami a tienisté územie. Dobre znáša malé mrazy. Môže rásť na akejkoľvek inej ako kyslej pôde.

Saradella je vysiata skoro na jar a po 40-45 dňoch vybuduje potrebnú zelenú hmotu. Je pokosená a ponechaná na novú zástavbu zelene..

Rastlina podporuje obnovu a zlepšenie zloženia pôdy a odpudzuje aj škodlivý hmyz. Preferuje rast vo vlhkom podnebí alebo konštantnej vysokej vlhkosti.

  Univerzálny a jednoduchý ľudový liek na všetky choroby uhoriek

Na pozemku s rozlohou sto metrov štvorcových sa spotrebuje 400 až 500 g semien rastlín. Zloženie pôdy je vylepšené najmenej 100 g dusíka, asi 50 g fosforu a viac ako 200 g draslíka.

Sainfoin

Sainfoin zelený hnoj je trváca rastlina, ktorá môže rásť na jednom mieste 7 rokov. Nebojí sa mrazov, studeného vetra a počasia odolného voči suchu. V prvom roku sainfoin buduje koreňový systém, všetka jeho sila ide len na to. V nasledujúcich rokoch však v zelenom hnojive rastie veľké množstvo zeleného hnojiva..

Charakteristickou črtou rastliny je jej schopnosť rásť v skalnatých oblastiach vďaka silnému koreňovému systému. Dĺžka jeho koreňov dosahuje hĺbku 10 m. Z takej hĺbky korene získavajú užitočné organické látky nedostupné pre ostatné rastliny..

Na zasiatie pozemku s rozlohou sto metrov štvorcových budete potrebovať asi 1 kg semien.