Nedostatok živín v paradajkách

Nedostatok živín v paradajkách

Choroby alebo škodcovia nie sú vždy zodpovední za nezdravý vzhľad plodín paradajok. V niektorých prípadoch sú suché listy, bledá farba rastliny a pomalý rast plodiny dôsledkom nedostatočného množstva živín v pôde. Ich nedostatok je potrebné urgentne doplniť a vývoj paradajok bude pokračovať v normálnom rytme. Je veľmi dôležité pochopiť, ktoré prvky rastline chýbajú. Nedostatok živín je určený výskytom kríkov paradajok.

Nedostatok živín v paradajkách

Nedostatok draslíka (K)

S nedostatkom draslíka sa začnú navíjať nové listy na zeleninových kríkoch a staré získavajú miernu žltosť.

S nedostatkom draslíka sa začnú navíjať nové listy na zeleninových kríkoch a staré nadobúdajú miernu žltosť a pomaly schnú a na okrajoch listov vytvárajú akési suché okraje. Škvrny žltohnedého odtieňa okolo okrajov zeleného lístia sú znakom nedostatku draslíka..

Je potrebné zachrániť plodiny rajčiaka zalievaním a postrekom s obsahom draslíka. Každá rastlina by mala dostať najmenej pol litra potaše. Roztok na zavlažovanie sa pripraví z 5 litrov vody a 1 čajovej lyžičky dusičnanu draselného a na postrek – z 2 litrov vody a 1 polievkovej lyžice chlóru draselného.

Nedostatok dusíka (N)

Listy na kríkoch rajčiakov najskôr na okrajoch zaschnú, potom začnú žltnúť a opadávajú. Krík sa tiahne nahor, zeleň vyzerá letargicky a bledo, lístie sa spomaľuje v raste a stonka sa stáva nestabilnou a mäkkou.

Odporúča sa urobiť vrchný obväz obsahujúci dusík. Každý rajčiakový krík musí byť napojený roztokom: 5 litrov vody a 1 čajová lyžička močoviny.

Nedostatok zinku (Zn)

Nedostatok tohto prvku je možné určiť hnedými škvrnami na listoch rastlín, listami zvinutými nahor, malými žltými škvrnami na mladých malých listoch, ktoré sa objavia. Po krátkom čase listy úplne vyschnú a odpadnú. Vývoj zeleniny sa spomaľuje.

Je potrebné aplikovať hnojivo obsahujúce zinok. Požadované: 5 litrov vody a 2-3 gramy síranu zinočnatého.

Nedostatok molybdénu (Mo)

Farba zeleného lístia sa postupne zosvetľuje a žltne. Okraje listov sa začnú krútiť, na ich povrchu medzi žilami sa objavujú svetlo žlté bodky.

Kultúry budete musieť kŕmiť roztokom pripraveným z 5 litrov vody a 1 gramu molybdénanu amónneho (0,02% roztok).

Nedostatok fosforu (P)

Všetky časti kríka najskôr získajú tmavozelený odtieň s jemne modrou farbou a v budúcnosti môžu úplne sfarbiť do fialova.

Všetky časti kríka najskôr získajú tmavozelený odtieň s jemne modrou farbou a v budúcnosti môžu úplne sfarbiť do fialova. Súčasne sa „správanie“ listov mení: môžu sa skrútiť na vnútornú stranu alebo silne stúpať nahor, pevne priliehajúce k tuhému stonku.

Tekuté hnojivo obsahujúce fosfor sa počas zavlažovania aplikuje v množstve päťsto mililitrov na každú rastlinu. Pripraví sa z 2 litrov vriacej vody a 2 pohárov superfosfátu a nechá sa cez noc lúhovať. Pred použitím pridajte 5 litrov vody na každých 500 mililitrov roztoku..

Nedostatok bóru (B)

Listová časť kríkov nadobúda svetlo svetlo zelený odtieň. Listy umiestnené v hornej časti rastlín sa začínajú krútiť smerom k pôde a časom sa stávajú krehkými. Ovocný vaječník sa nevyskytuje, kvety hromadne miznú. Objavuje sa veľké množstvo nevlastných detí.

Nedostatok tohto prvku je hlavným dôvodom nedostatku vaječníkov. Ako preventívne opatrenie je potrebné počas obdobia kvitnutia postrekovať zeleninové rastliny. Požadované: 5 litrov vody a 2-3 gramy kyseliny boritej.

Nedostatok síry (S)

Príznaky nedostatku tohto prvku sú veľmi podobné príznakom nedostatku dusíka. Iba s nedostatkom dusíka na kríkoch paradajok sú najskôr ovplyvnené staré listy, a tu – mladé. Bohatá zelená farba listov vybledne a potom sa zmení na žlté tóny. Stonka je veľmi krehká a krehká, pretože stráca svoju pevnosť a stáva sa tenšou.

Je potrebné použiť hnojivo pozostávajúce z 5 litrov vody a 5 gramov síranu horečnatého.

Nedostatok vápnika (Ca)

Vrch na ovocí začne postupne hniť a schnúť.

Dospelé listy paradajok získavajú tmavozelenú farbu, zatiaľ čo mladé majú tipy na sušenie a malé škvrny žltého odtieňa. Vrch na plodoch začne postupne hniť a schnúť.

V takýchto prípadoch sa vykoná postrek roztokom pripraveným z 5 litrov vody a 10 gramov dusičnanu vápenatého..

Nedostatok železa (Fe)

Rast kultúry sa spomaľuje. Listy od základne po končeky postupne strácajú zelenú farbu, najskôr zožltnú a potom úplne odfarbia.

Kríky paradajok je potrebné kŕmiť hnojivom pripraveným z 3 gramov síranu meďnatého a 5 litrov vody.

Nedostatok medi (Cu)

Vzhľad rastliny sa úplne zmení. Stonky sa stávajú letargickými a bez života, všetky listy sú skrútené do rúrok. Kvitnutie končí zhadzovaním listov bez tvorby vaječníka.

Na postrek sa používa hnojivo pripravené z 10 litrov vody a 2 gramov síranu meďnatého..

Nedostatok mangánu (Mn)

Postupne dochádza k žltnutiu listov, ktoré začína od ich základu. Povrch listov pripomína mozaiku rôznych odtieňov žltej a zelenej..

Rastliny je možné pestovať spoločne hnojením. Vrchný dresing sa pripravuje z 10 litrov vody a 5 gramov mangánu.

Nedostatok horčíka (Mg)

Lístie na kríkoch paradajok zožltne medzi listovými žilami a zvinie sa nahor.

Lístie na kríkoch paradajok medzi listovými žilami zožltne a zvinie sa.

Postrek je potrebný ako naliehavé opatrenie. Požadované: 5 litrov vody a 1/2 čajovej lyžičky dusičnanu horečnatého.

Nedostatok chlóru (Cl)

Mladé listy sa takmer nevyvíjajú, majú nepravidelný tvar a žltozelenú farbu. Vädnutie sa vyskytuje na vrcholoch rastlín rajčiaka.

Tento problém sa dá ľahko vyriešiť postrekom roztokom 10 litrov vody a 5 lyžíc chloridu draselného..

Pre tých, ktorí sa rozhodli pre ekologické poľnohospodárstvo, sa odporúča používať ako hnojivo kuracie hnojivo alebo bylinný nálev (dusík), popol (draslík a fosfor), vaječné škrupiny (vápnik).

Prečo listy paradajok zožltnú? Hnojivá s mikroelementmi (video)

Prečo listy paradajok zožltnú Hnojivá so stopovými prvkamiPrečo listy paradajok zožltnú Hnojivá so stopovými prvkami