Pestovanie ranej zeleniny a zeleniny v skleníku

Pestovanie ranej zeleniny a zeleniny v skleníku

Jarné práce pre letných obyvateľov začínajú pred príchodom tepla a topenia snehu. Sú spojené s prípravou semien, pestovaním sadeníc, nákupom dačieho vybavenia a hnojív a plánovaním výsadby. Osobitné miesto v práci záhradníkov zaujíma pestovanie zeleniny a prvá zeleň. Skoré zelené sa pestujú v skleníkoch a mrazuvzdorné rastliny je možné vysádzať v druhej dekáde marca. Prvýkrát v máji si môžete vychutnať čerstvé bylinky a zeleninu.

Akú zeleninu a zeleninu je možné zasadiť do skleníka skoro na jar

Akú zeleninu a zeleninu je možné zasadiť do skleníka skoro na jar

Na skorú výsadbu sú vhodné krížomilné plodiny. V najkratšom možnom čase sú schopní vytvoriť hustú zelenú hmotu. To vám umožní získať prvé vitamíny zo svojej záhrady v prvých jarných dňoch. Medzi tieto rastliny patria:

Žerucha

Rýchlo dozrievajúca rastlina bohatá na vitamíny. Po vyklíčení môžete zberať po dvadsiatich piatich dňoch. Šalát dobre rastie na miestach s vysokou vlhkosťou a nebojí sa tieňa. Pri pestovaní rastliny v skleníku sa musí hojne zalievať a teplotný režim sa musí udržiavať v rozmedzí 15 až 18 stupňov.

Na suchých a veľmi horúcich miestach začína žerucha prudko hrubnúť, prechádza do šípky a prerastá. Keď dosiahne veľkosť 6 až 8 centimetrov, treba ho nakrájať a jesť.

Reďkovka

Na začiatku jari je vysiata reďkovka, milovaná mnohými záhradníkmi. Jeho semená sa môžu šíriť priamo na pôdu pokrytú snehom. Prvá plodina sa objaví po vyklíčení do 25 dní. Výsev reďkovky skoro na jar bude vyžadovať rýchlo dozrievajúce semená. Semená by mali byť vyberané vo veľkých veľkostiach, inak po zasiatí malých semien reďkovka ide do šípky.

Zelenina miluje veľa svetla, preto je najlepšie položiť ju na stranu, ktorá je dobre zahriata slnkom. Aby ste získali dobrú úrodu, je potrebné posypať hrebeňom reďkovku popolom, čo umožní nasýtenie rastliny draslíkom..

Cibuľa na zelenej

Pestovanie cibuľového peria je jednou z najjednoduchších činností a nie je vôbec namáhavé.

Pestovanie cibuľového peria je jednou z najjednoduchších činností a nie je vôbec namáhavé. Táto rastlina nie je náladová a rastie kdekoľvek. Najmenšie naklíčené cibuľky môžu byť použité ako semená. Stačí ich umiestniť do zeme, zabezpečiť vlhkosť častým výdatným zalievaním a zelené perie bude pripravené. Konzumáciu šťavnatého cibuľového peria je možné po výsadbe po 14 dňoch. Aby ste odstránili jednu plodinu, musíte ju nakŕmiť dusičnanom amónnym, 30 gramov dusičnanu na vedro vody.

Horčicový šalát

Rastlina je nabitá živinami rovnako ako žerucha. Kultúra je odolná voči chladu, vhodná na výsadbu skoro na jar. Šalátová horčica je schopná klíčiť pri teplote jedného alebo troch stupňov Celzia. Sadenice tolerujú menšie mrazy bezbolestne. Semená by mali byť vysiate na vzdialenosť 8-10 centimetrov, hlbokú až 1 centimeter. Šalátová horčica je milovníkom vlhkosti, takže jedinou starostlivosťou o ňu je bohaté zavlažovanie rastliny. Prvá úroda šalátovej horčice dozrie asi za mesiac..

Collard greeny (Pak-choi)

Akékoľvek odrody pekingskej kapusty poskytujú úrodu veľmi rýchlo. Odroda Collard dozrieva ešte rýchlejšie, je odolná voči chladu, semená sú schopné klíčiť pri teplotách nad nulou do troch alebo štyroch stupňov. Opevnené rastliny sú schopné odolávať stredným mrazom, asi mínus štyri stupne. Včasná zrelosť kapusty vám umožní zozbierať šťavnaté listy za 15-25 dní a plnohodnotné rozety za 1,5 mesiaca..

Pekingská kapusta je prispôsobená na pestovanie v tieni, výsadba na tienistom mieste znižuje možnosť jej rýchleho kvitnutia. Najpohodlnejšia teplota pre rast sa pohybuje od 15 do 25 stupňov. Kapusta Pak-choi sa vyseje medzi sebou od 20 do 30 centimetrov, ako aj medzi drážky od 25 do 35 centimetrov. Rastlina nie je náladová, nie sú potrebné žiadne špeciálne agrotechnické manipulácie. Stačí poskytnúť kapuste včasné zalievanie, vykonať pár obväzov s mulleinovým roztokom, môžete použiť bylinnú infúziu.

Borago – uhorková bylina

Borákovú bylinu je možné použiť ako jednu zo zložiek vitamínových zeleninových šalátov.

Ako jednu zo zložiek vitamínových zeleninových šalátov môžete použiť bylinku borago, ktorej chuť je identická s čerstvou uhorkou. Rastlina sa odporúča vysadiť čo najskôr, pretože je odolná voči chladným teplotným podmienkam, veľmi rýchlo rastie v hmote, rastie v polotieni.

V horúcom, nie daždivom počasí listy rastliny hrubnú a tráva je náchylná na jej rýchle kvitnutie. V prípade kvitnutia borága možno jeho kvety využiť aj na výživu. Zbierajú sa, polejú cukrom a používajú sa na zdobenie dezertov vrátane koláčov..

Uhorková tráva je zasadená do drážok medzi sebou vo vzdialenosti 10 centimetrov. Pri starostlivosti o rastlinu je potrebné sledovať obsah vlhkosti v pôde, nenechať ju vyschnúť a tiež vykonať jednorazové kŕmenie infúziou bylín. Rastlina je tiež odolná voči škodcom, chýbajú..

Listový šalát

Zelený šalát patrí k raným rastlinám. Semená klíčia pri 4 stupňoch Celzia a pohodlná teplota zrenia jemného listového šalátu sa pohybuje od 15 do 20 stupňov. Pri vysokých teplotách začnú listy šalátu chutiť horko, hrubo.

Rastlinu je vhodné zasadiť do oblastí s dostatkom slnečného svetla, na tienistých miestach sa zahojí. Pred sejbou je vhodné semená spustiť do roztoku mangánu, potom ich trochu osušiť alebo uviesť do stavu lepivosti. Potom sa musia zmiešať s kalcinovaným pieskom v pomere: 1 časť semien, 5 dielov piesku. Semená sú rozptýlené do hĺbky 1 centimeter. Po vyklíčení, asi o mesiac neskôr, rastlina vyhodí ružicu až 10 listov.

Rukola

Pikantná rukola, člen rodiny krížovcov, patrí k zelenine s vysokým obsahom jódu, živín a vitamínov.

Pikantná rukola, patriaca do čeľade krížovitých, patrí k zelenine s vysokým obsahom jódu, živín a vitamínov. Boli vyvinuté odrody rastlín, ktoré sú schopné poskytnúť prvý skorý zber po 21 dňoch od klíčenia. Jedná sa o také odrody rastlín, ako je rokoko, poker a ďalšie. Rastlina odoláva mrazom pri mínus siedmich stupňoch a teplota mierneho rastu sa pohybuje medzi 16 až 18 stupňami..

Správna výsadba umožňuje dokonalú raketovú chuť. Semená sú umiestnené v radoch vo vzdialenosti 8 centimetrov medzi nimi a 30 centimetrov medzi drážkami. Ak sú sadenice silné, povedie to k zhoršeniu chuti listov..

Rastlina rastie v tienistých oblastiach, ale výnos bude lepší, ak rukola rastie na dobre osvetlenom mieste a s dobrým zalievaním. Nedostatok vlhkosti ovplyvňuje rastlinu, jej listy sú hrubé, začínajú horko chutiť. Rukolu nie je potrebné kŕmiť, pretože rastlina rýchlo zbiera a skladuje dusičnany.

Kôpor

V prvých aprílových dňoch môžete vysadiť malý kôpor. Na urýchlenie výroby sadeníc kôpru je potrebné jeho semená niekoľkokrát opláchnuť teplou vodou. Tým sa zmyjú éterické oleje. Semená začínajú klíčiť pri troch stupňoch a mladé sadenice sa neboja mrazov pri mínus štyroch stupňoch. Rastlina dobre rastie pri teplotách od 15 do 20 stupňov..

Špenát

Tento zástupca ranej zelene je skladiskom mnohých vitamínov a rôznych minerálov. Na jar je to nenahraditeľná rastlina. Jeho semená by mali byť vopred pripravené na výsadbu tak, že ich na deň namočíte do vody. Voda by sa mala pravidelne meniť. Je dovolené uchovávať semená vo vode dva dni.

Kríky rastliny sú vysadené vo vzdialenosti 10 centimetrov. Sadenice sa objavujú pri teplote 4 stupne, odolávajú mrazom pri mínus šiestich stupňoch. Pohodlná teplota pre rast je od 15 do 18 stupňov. Pri vysokých teplotách začína kvitnutie a chuť listov sa zhoršuje. Špenát je milovníkom vlhkosti a svetla. Vlhkosť pôdy je potrebné kontrolovať, aby sa zabezpečilo včasné zavlažovanie, najmä pri vysokých teplotách.

Okrem skorej jarnej výsadby zelene je možné jesť aj viacročné rastliny. Patria sem: rebarbora, šťavel, špargľa, medvedí cesnak, batun, slimák a ďalšie rastliny raného dozrievania. Všetky tieto a mnohé ďalšie rastliny raného dozrievania nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Rastú dobre v tienistých oblastiach a sú jedny z prvých, ktoré vychádzajú zo zeme, keď je pôda zahriata jarným slnečným žiarením. Ich zelené šťavnaté listy a stopky sú medzi prvými, ktoré sa objavili na jedálenskom stole..

Výsadba ranej zelene v skleníku (video)

VYKLADANIE RANO ZELENÉ V SKLADE !!! OTVÁRANIE SEZÓNY!!!VYKLADANIE RANO ZELENÉ V SKLADE !!! OTVÁRANIE SEZÓNY !!!