Praktické tipy na zber paradajok

Ako a kedy správne potápať paradajky. Technológia zberu paradajok. Popis, foto

Pri pestovaní sadeníc väčšiny zeleninových a kvetinových plodín musíte vykonať zber. Základné pravidlá pre tento postup platia pre paradajky, kapustu, baklažán, papriku a mnoho ďalších rastlín. Ak hovoríme iba o paradajkách, potom pred potápaním sadeníc je potrebné kvalitatívne vykonať niekoľko ďalších dôležitých etáp pri pestovaní plodiny rajčiaka. Príprava a výsev semien, optimálny čas na zber, pestovanie silných a silných sadeníc sú dôležitými bodmi rozmarných paradajok a budúcej úrody..

Príprava semien

Prípravné činnosti so semienkami paradajok sa odporúčajú posledný februárový týždeň alebo začiatok marca.

Prípravné činnosti so semienkami paradajok sa odporúčajú posledný februárový týždeň alebo začiatok marca. Musíte začať s triedením. Všetky semená paradajok je potrebné naliať do pripraveného roztoku pozostávajúceho z vody (200 g) a soli (asi 10 g), dôkladne pretrepať a asi po 10-15 minútach pristúpiť k triedeniu. Kvalitné a zdravé semená sú ťažšie, klesnú s tekutinou na dno nádoby. Poškodené a prázdne vzorky sú veľmi ľahké a vyplávajú na povrch. Tieto plávajúce semená nie sú vhodné na siatie a musia sa vyhodiť a všetok zvyšok sa musí scediť a umyť v obyčajnej vode..

Ďalšou fázou je spracovanie semien paradajok špeciálnymi hnojivami, pripravenými nezávisle alebo kúpenými v špecializovaných predajniach. Živný roztok pozostáva zo živín a stopových prvkov. V ňom musia byť semená ponechané 12 hodín alebo lepšie jeden deň a potom zlikvidované na site. Semenný materiál môže klíčiť v pôde alebo v podmienkach vysokej vlhkosti. Prvé výhonky sa začnú liahnuť po 3-4 dňoch a v zemi asi po týždni. V miestnosti je potrebné udržiavať konštantnú teplotu – najmenej 25 stupňov Celzia.

Možnosti komplexných hnojív na namáčanie semien:

  • 1 g kyseliny boritej, 0,1 g síranu zinočnatého, 0,06 g síranu meďnatého a 0,2 g síranu manganatého sa rozpustí v 2 litroch vody.
  • Na 200 g vody – 30 mg síranu meďnatého a rovnaké množstvo kyseliny boritej.
  • Na 200 g vody – 4 mg kyseliny jantárovej. Roztok sa zahreje na teplotu 50 stupňov, nádoba s roztokom a namočenými semenami sa musí zabaliť. Odporúča sa pretrepávať roztok každé 2 hodiny..
  Paradajky na parapete

Príprava pôdnej zmesi

Výsev semien

Zakúpené zmesi pôdy nezaručujú, že obsahujú všetky deklarované zložky. Preto je vhodné pripraviť si takúto zmes sami. Na varenie budete potrebovať: 2 diely slanej pôdy a sušeného hnoja, 10 dielov zhnitého humusu, 2 poháre dreveného popola a 1 neúplný pohár superfosfátu. Zmes sa musí dôkladne premiešať vo veľkej nádobe a potom rozložiť potrebné množstvo do sadeníc..

Výsev semien

Prvým spôsobom je zasiať suché semená. Touto metódou je možné semená husto naliať, čo si v budúcnosti vyžiada veľa času na opakované riedenie. Je lepšie urobiť všetko dôkladne naraz, aby ste uľahčili ďalšiu starostlivosť o sadenice..

Druhá metóda je zasadiť vopred namočené, liahnuté semená. Najprv musíte hojne zalievať zmes pôdy v nádobách na výsadbu a nechať ich chvíľu pôsobiť, aby sa pôda namočila. Potom je dôležité vypustiť prebytočnú vodu z panvice a zalievaciu zmes trochu zhutniť. Pripravené semená (po 1 až 2 kusy) sa položia na zem v intervale 1,5-2 cm. Táto výsadba výrazne uľahčí proces zberu. Vysadené semená musia byť posypané suchou pôdou v tenkej vrstve (nie viac ako 1 cm) a opäť mierne zhutnené.

Výsadbové boxy by ste mali uchovávať v tmavej miestnosti s teplotou najmenej dvadsaťpäť stupňov, kým sa objavia mladé výhonky. Vďaka svojmu vzhľadu sa kontajnery okamžite prenesú do svetlej miestnosti. Počas tejto doby sa denné zvlhčovanie pôdy vykonáva jemným postrekom. Voda by nemala padať na sadenice, iba je pôda zvlhčená.

Požiadavky na starostlivosť o sadenice

Požiadavky na starostlivosť o sadenice

Teplota

Mladé sadenice do piatich dní po vzniku výhonkov sa pestujú pri teplote 14-17 stupňov vo dne a 10-13 v noci. Takýto teplotný režim je potrebný na ochranu rastlín pred „naťahovaním“. Keď sa rastlina v tomto štádiu natiahne nahor a nadmerne rastie, tvorba jej koreňovej časti trpí. Po piatich dňoch sa nádoby na výsadbu so sadenicami opäť prenesú do teplých podmienok zadržania: asi 25 stupňov Celzia počas dňa a asi 15 stupňov v noci..

  Cherry paradajky na parapete

Požiadavky na osvetlenie

Na začiatku jari ani okenný parapet na južnej strane domu nezachráni sadenice pred nedostatkom svetla. Primerané osvetlenie v týchto mesiacoch je možné dosiahnuť pomocou žiarivky, ktorá je umiestnená v nízkej výške (približne 65-70 cm) nad sadenicami. Na vytvorenie silných rastlín so silným koreňovým systémom sa odporúča vyzdvihnúť sadenice paradajok od 6:00 do 18:00.

Vykonáva sa proces potápania paradajok

Vykonáva sa proces potápania paradajok

Zber sadeníc paradajok sa vykonáva po objavení sa druhého plnohodnotného listu na sadenici. Jednotlivé poháre na sadenice (ako aj špeciálne kazety alebo malé kvetináče) musia byť naplnené pôdnou zmesou s rovnakým zložením ako pri výsadbe semien. Každá nádoba musí mať výšku najmenej 10 cm a priemer najmenej 6 cm. Najprv sa nádoba naplní pôdou iba do dvoch tretín objemu a vykoná sa zalievanie. Pôda sa trochu usadí. Kontajnery so sadenicami sú tiež vopred napojené, aby bola zem mäkká. Klíčky sa jemne vypáčia drevenou alebo plastovou tyčinkou a spolu s hrudkou zeme sa prenesú do novej nádoby, pôda sa naleje, trochu stlačí a opäť zvlhčí. Pri správnom zbere by mal byť každý výhonok posypaný zeminou takmer až po samotné listy.

Odporúča sa držať sadenice v tmavej miestnosti počas prvých 2 dní po potápaní, aby sa uľahčil adaptačný proces na novom mieste a v nových podmienkach..

Pretože paradajky sú náchylné na choroby čiernych nôh, je potrebné venovať osobitnú pozornosť objemu a pravidelnosti zalievania. V horúcich a suchých dňoch sa zalievanie vykonáva každý deň a zvyšok času – trikrát týždenne stačí. Nezabudnite na včasné kŕmenie. Hnojivá pre paradajky sa odporúčajú aplikovať 2-3 krát mesačne..

Transplantáciu sadeníc do skleníka alebo skleníka bude možné vykonať za 25-30 dní..

Ako potápať sadenice paradajok (video)

Ako potápať sadenice paradajokAko potápať sadenice paradajok

  Ako získať uhorky na začiatku mája alebo tajomstvá Lukhovitského