Príprava záhrady na uhorky: mobilná teplá záhrada

Príprava záhrady na uhorky: mobilná teplá záhrada

Mobilné postele vám umožňujú pestovať veľkú úrodu zeleniny na malom pozemku. Na výrobu teplých postelí sa používa rôzne druhy organického odpadu. Takéto postele nepotrebujú kopanie ani inú jesennú prípravu a tiež nevyžadujú zavedenie minerálnych obväzov..

Mobilné teplé postele sa zbierajú na jar a po zbere sa dajú tiež ľahko „rozobrať“. Organický obsah lôžok umožňuje pôde pracovať v plnej sile a poskytovať všetky potrebné živiny zeleninovým rastlinám..

Výber miesta a zriadenie „mobilnej“ záhrady pre uhorky

Výber miesta a zriadenie „mobilnej“ záhrady pre uhorky

Plodiny, ako sú uhorky, veľmi obľubujú slnečné svetlo a teplo, takže pozemok by mal byť osvetlený po maximálnu dobu. Postele na mieste musia byť usporiadané tak, aby slnečné lúče dopadali na kríky uhorky zboku.

Po výbere miesta na mobilné lôžko sa musíte postarať o materiály, ktoré sú potrebné na „stavbu“ postele:

  • Čierny alebo priehľadný plastový obal.
  • Tenké konáre malej veľkosti zostali po prerezaní stromov a kríkov.
  • Akýkoľvek organický odpad.
  • Pozemok zo záhrady a riečny piesok.
  • Popol z dreva.
  • Roztok s účinnými mikroorganizmami alebo humusom.

S prípravou záhrady by sa malo začať najmenej mesiac pred výsadbou sadeníc uhorky. Priemerná šírka a výška teplej postele je asi 30 centimetrov. Dĺžka môže byť ľubovoľná, v závislosti od oblasti lokality. Po obvode lôžka a v jeho rohoch sú zatlačené malé drevené kolíky, aby sa určili hranice.

Naplnenie teplého lôžka začína vetvami – to bude prvá vrstva. Ďalšou bude mulčovacia vrstva, ktorá na iných záhonoch nezhnila. Ak je množstvo nedostatočné, je možné pridať akýkoľvek rastlinný odpad (napríklad listy z minulého roka, šupky zo zeleniny a ovocia a byliny). Najvyššia vrstva, hrubá asi 3 centimetre, by mala byť pôda zo záhrady alebo piesok.

Aby rôzne mikroorganizmy mohli aktívne začať svoju prácu vo vnútri záhrady, je potrebné vytvoriť skleníkové podmienky. Na to je posteľ pokrytá pripraveným filmom, ktorý udrží vlhkosť a teplo. V takýchto podmienkach sa organický odpad začne aktívne rozkladať a vytvárať živné médium nevyhnutné pre kultúru uhoriek. Pred zakrytím sa však posteľ hojne zaleje infúziou dreveného popola (na 10 litrov vody – 1 pohár popola) a potom roztokom s použitím EM prípravkov..

  Listy uhorky zožltnú: čo robiť, aby ste zabránili žltnutiu

Film by mal pokrývať nielen celý priestor záhradnej postele, ale mal by zachytiť aj malú oblasť okolo nej. Takýto kryt ochráni uhorky pred inváziou burín. Uplynie tridsať dní a lôžko bude pripravené na výsadbu sadeníc, film sa odstráni.

Výsadba uhoriek v záhrade, starostlivosť a pestovanie

Výsadba uhoriek v záhrade, starostlivosť a pestovanie

Uhorkový záhon sa stane takmer ideálnym, ak po ňom prejdú kovové oblúky a celý povrch je pokrytý špeciálnym vláknitým syntetickým materiálom (lutrasil), ktorý rastliny spoľahlivo ochráni pred náhlymi prechladnutiami. S týmto „oblečením“ je záhon pripravený na výsadbu sadeníc zhruba v polovici mája. Pri absencii takého prístrešku je lepšie odložiť výsadbu uhoriek na začiatok júna..

Uhorky na takom lôžku je možné pestovať semenami alebo sadenicami. Semená je potrebné deň pred výsadbou namočiť do vody alebo biostimulátora..

Musíte začať vyrezávaním otvorov (každý 5-6 centimetrov dlhých) pozdĺž celého povrchu filmu vo vzdialenosti približne 30 centimetrov od seba. Do každého otvoru sa vysadia dve sadenice alebo 4-5 semien a ihneď sa výdatne zalejú.

Ideálny teplotný režim pre rast a vývoj uhorkových kríkov je 28-30 stupňov Celzia. Na udržanie tejto teploty v noci, v chladnom alebo veľmi horúcom počasí, by mali byť postele prikryté. Chráni zeleninu nielen pred chladom, ale aj pred vysokými teplotami..

Sadenice môžete chrániť pred škodcami a rôznymi chorobami pomocou dreveného popola. Hneď ako sa na mladých rastlinách objaví druhý list, je možné vykonať popolenie.

Teplé lôžko pod filmom vyžaduje veľmi málo vlhkosti, pretože k odparovaniu takmer nedochádza. Prvých tridsať dní zalievania sa vykonáva priamo do uhorkových otvorov a po mesiaci stačí záhradu po obvode poliať. Tento spôsob zavlažovania prispieva k rozvoju koreňového systému, pretože núti rastliny nezávisle vyhľadávať zdroj vlhkosti. A s dobre vyvinutými a silnými koreňmi dochádza k normálnemu vývoju celej rastliny, tvorí sa veľké množstvo vaječníkov.

  Ako pestovať petržlen na parapete

Aj také „výživné“ lôžko vyžaduje ďalšie hnojenie. Uhorky dobre reagujú na kŕmenie. Privádzajú sa zavlažovaním po obvode záhradného lôžka približne 3-4 krát mesačne (v júli a auguste). Najlepším hnojivom by bol roztok vody (10 litrov) a kompostu (5 litrov).

Skoré a stredne zrejúce odrody uhoriek prinášajú prvé plody koncom júna. Ak sa začiatok leta ukázal byť chladným, potom sa toto obdobie mierne posunie (na začiatku – v polovici júla).

Zvýšenie výťažku uhoriek je možné pri správnom použití kovových oblúkov nad lôžkami. Tieto podpery pomáhajú udržať väčšinu uhorkových viníc nad povrchom. Takéto zariadenia prispievajú k dobrému prieniku vzduchu, svetla a tepla do každej rastliny..

Mobilná posteľ po zbere

Zozbiera sa všetko ovocie, vrcholy sa odstránia zo záhrady – film môžete odstrániť. Takmer všetok obsah záhrady je možné použiť na kompost alebo na ochranu ovocných stromov. Vetvy stromov a kríkov je možné spáliť a popol z dreva je užitočný ako vrchný obväz.

Ak vás uhorková náplasť v tejto sezóne nesklamala, skúste v budúcom roku šťastie zopakovať. Až teraz využite iný pozemok.

Teplá posteľ na uhorky (video)

Teplá posteľ na uhorkyTeplá posteľ na uhorky