Správne mulčovanie: ako a kedy mulčovať pôdu

Správne mulčovanie: ako a kedy mulčovať pôdu

Skúsení záhradníci a záhradníci poznajú účinné metódy na zabránenie rastu buriny a ochranu rastlín pred vonkajším prostredím. Takmer každý letný obyvateľ bol už presvedčený o obrovských výhodách mulčovania..

Ak pozorujete prírodu, môžete vidieť, že stromy zhodia lístie a v zime vytvoria ochrannú vrstvu pre koreňový systém a vrátia živiny do pôdy zo zhnitých opadaných listov. Príroda ako prvá prišla na spôsoby, ako mulčovať pôdu. Hlavnou vecou je vybrať správny materiál. Ak dodržíte základné pravidlá mulčovania, môžete nielen obohatiť pôdu a udržať zdravie rastlín, ale aj zvýšiť výnos..

Kedy a ako mulčovať pôdu

Na začiatku jari nemulčujte. Pôda by sa mala dobre zahriať. Studená, vlhká pôda pod kompostom spôsobí hnilobu a poškodí teplomilné rastliny. Mulčovanie obmedzí prístup tepla zo zeme k plodinám. Optimálny čas na mulčovanie pôdy je začiatok leta alebo koniec mája..

Výhodou mulčovania je udržanie priaznivej teploty pre rastlinu okolo koreňov a potrebnej vlhkosti v pôde. Mulč zabraňuje vysychaniu pôdy, zabraňuje burine, znižuje frekvenciu zálievky.

Výmena vzduchu je dôležitá pre korene a stonky rastlín. Na tento účel musí byť medzi plodinami a kompostom ponechaná malá medzera na cirkuláciu vzduchu..

Mulč: čo to je a ako to urobiť sami

Pred položením mulča musí byť pôda uvoľnená a navlhčená, nemala by byť hustá. Postele môžete uvoľniť bezprostredne po daždi, potom nie je potrebná ďalšia vlhkosť. Optimálna mulčovacia vrstva je asi osem centimetrov.

Organický mulč môže priniesť veľa výhod pre pôdu a rastliny. Drevené piliny a hobliny, kôra stromov a škrupiny orechov, ihly a seno – to všetko pritiahne na miesto dážďovky a iný prospešný hmyz. S pomocou červov sa zlepší mikroflóra pôdy a ponechaním takéhoto mulča na zimu sa pomocou baktérií zmení na humus.

Nevýhody mulčovania

Za určitých prírodných podmienok dochádza k hnilobe mulčovacej vrstvy – ide o čisté ílovité pôdy, výdatné a dlhotrvajúce dažde. Príliš hrubý mulč prispieva k tvorbe hniloby.

Všetky výhody a výhody mulčovania sa objavia najskôr o dva roky neskôr..

Mulčovanie v oblastiach, kde môžu byť nečakané mrazy, môže spôsobiť nenávratné poškodenie rastlín. Koniec koncov, teplo zostáva v pôde, pod mulčovaním. A horná časť rastlín zostáva nechránená.

Vytvárame podmienky pre efektívne mulčovanie

Organický mulč nie je len domovom červov a hmyzu, ale priťahuje aj rôzne hlodavce a slimáky. Hojnosť hmyzu priťahuje mnoho vtákov, ktoré môžu poškodiť rast a vývoj rastlín. Myši a krtky budúcej úrode len uškodia.

Napriek niektorým negatívnym aspektom mulčovanie uľahčuje záhradníkom a letným obyvateľom. Znižuje sa potreba zavlažovania a pletia, zlepšuje sa pôdna mikroflóra. Táto poľnohospodárska metóda je považovaná za jednu z najúčinnejších v poľnohospodárstve..