Výsadba horčice na jeseň

Výsadba horčice na jeseň. Ako zasiať horčicu na hnojenie pôdy

Rastliny zeleného hnojenia prispievajú k obnove úrodnosti pôdy a udržiavajú ju v tomto stave po dlhú dobu. Ako zelené hnojenie sa používajú rôzne obilniny a strukoviny. Záhradkári a záhradníci však stále viac uprednostňujú bielu horčicu. Tento člen rodiny krížovcov má mnoho pozitívnych vlastností..

Výhody horčice ako sideratu

  • Nenáročný na starostlivosť a údržbu.
  • Poskytuje vysoké výnosy.
  • Má skoré klíčenie.
  • Zelená hmota obsahuje veľké množstvo živín.
  • Je to plodina odolná voči chladu.
  • Odstraňuje škodlivý hmyz.
  • Môže zabrániť šíreniu väčšiny chorôb rastlín.

Proces výsadby horčice

Výsev semien horčice na jeseň sa vykonáva rovnakým spôsobom ako na jar.

Výsev semien

Výsev semien horčice na jeseň sa vykonáva rovnakým spôsobom ako na jar. Semená, ktoré nevyžadujú žiadnu prípravu, by mali byť rozptýlené po pripravenej ploche a pôda by mala byť vyrovnaná hrabľami alebo posypaná tenkou vrstvou piesku. Rýchlosť vzhľadu prvých sadeníc bude závisieť od hrúbky vrchnej vrstvy, preto semená príliš neprehlbujte.

Pokrytie plodín

Prikrývanie záhonov skôr, ako sa objavia klíčky, sa odporúča iba vtedy, ak nie sú pod dohľadom. Otvorené pozemky s čerstvo vysiatými semenami sú atraktívnou „jedálňou“ pre rôzne vtáky, ktoré nie sú proti hodovaniu na tomto sadivovom materiáli. Môžete sa chrániť pred nájazdom nepozvaných pernatých hostí pomocou špeciálnych krytov z netkaného materiálu alebo sieťoviny, ktoré je možné odstrániť, keď sa sadenice objavia po 3-4 dňoch.

Teplotný režim

Mladé sadenice sú už odolné voči chladu a môžu plne rásť, aj keď nočné teploty klesnú z 0 na 5 stupňov pod nulou..

Dátumy pristátia

Rastliny zeleného hnojenia je vhodné vysádzať koncom augusta - začiatkom septembra.

Rastliny zeleného hnojenia je vhodné vysádzať koncom augusta – začiatkom septembra. To prispeje k tvorbe veľkého množstva zelenej hmoty (približne 400 kg z 1 sú). Môžete ho použiť rôznymi spôsobmi:

  • Ako mulč.
  • Na kompostovanie.
  • Zapustené do pôdy ako hnojivo.
  Paradajky najlepšie po výsadbe do zeme: 3 univerzálne recepty

Siderata vysiate na začiatku jesene sa neodporúča kosiť ani vykopávať, ale nechať ich na záhonoch až do jari. Vzdušná časť rastlín po zvädnutí ochráni pôdu pred chladom a koreňová časť postupne hnijúca obohatí jej štruktúru..

Pozitívne vlastnosti horčice

Takmer štvrtina zelenej hmoty horčice pozostáva z rôznych organických látok a takých užitočných prvkov, ako je draslík, dusík, fosfor.

Koreňový systém horčice je navrhnutý tak, aby dokázal asimilovať mnoho užitočných látok, ktoré nie sú k dispozícii pre iné zelené hnojenie..

Korene horčice prenikajúce hlboko do zeme (takmer 3 metre) sa môžu hromadiť a zadržiavať vlhkosť.

Stonky rastlín zeleného hnojiva vysadené na jeseň sú také silné a silné, že ich možno na mieste použiť na zachytávanie snehu a ako ochranu pred silným vetrom.

Poznámka pre záhradkárov!

S mnohými užitočnými vlastnosťami má horčica jednu nevýhodu - môže sa zmeniť z užitočného zeleného hnojenia na burinu

Horčica je burina

S mnohými užitočnými vlastnosťami má horčica jednu nevýhodu – môže sa zmeniť z užitočného sideratu na burinu, ktorej sa bude veľmi ťažko zbaviť. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné kosiť horčicové plantáže včas, pred kvitnutím. Kvitnúce plodiny zanechajú za sebou obrovské množstvo semien a šíria sa samosiatím po celom území. To platí iba pre tie plantáže, ktoré vyrástli po jarnej alebo letnej výsadbe semien. Pri jesennej výsadbe také nebezpečenstvo neexistuje, pretože do začiatku silného chladného počasia je veľmi málo času a horčica jednoducho nemá čas kvitnúť..

Výsadba horčice a počítanie predchodcov

Neodporúča sa používať jesennú horčicu ako hnojivo na zapustenie do pôdy, ak bude táto oblasť pre budúcu sezónu určená pre repu, reďkovku alebo kapustu. Všetci členovia rodiny krížovcov sú poškodení rovnakými škodcami a chorobami. Na pestovanie vyššie uvedených zeleninových plodín bude najlepšie zelené hnojenie obilnín alebo strukovín..

  Pravidlá pestovania uhoriek na balkóne

Všetko o horčici: použitie v záhrade a zeleninovej záhrade (video)

Všetko o horčici &# 127793; Výhody a poškodenia horčice ✓ SideratesVšetko o horčici �� Výhody a poškodenia horčice ✓ Siderates