Zariadenie s teplou posteľou

Usporiadanie teplej postele. Ako vyrobiť teplú záhradnú posteľ na jar

Zvlášť pre teplomilné zeleninové rastliny boli vynájdené štruktúry nazývané teplé postele. Hrajú úlohu prírodnej „vykurovacej podložky“, ktorá pozostáva z organického odpadu. Tieto odpadové produkty v procese fermentácie a rozkladu uvoľňujú teplo, ktoré zospodu ohrieva koreňový systém, a tým chráni rastliny pred náhlymi zmenami počasia a poklesom teploty..

V procese rozkladu veľkého množstva rastlinného odpadu nielenže stúpa teplota, ale tiež sa uvoľňuje oxid uhličitý, čo prispieva k tvorbe živín užitočných pre rastliny. Na takýchto záhonoch rast a vývoj rastlín prebieha oveľa rýchlejšie, získavajú imunitu voči rôznym chorobám. V zeleninových plodinách sa výnos výrazne zvyšuje, a to aj vďaka priaznivým podmienkam na dlhé obdobie plodenia.

Miesto pre teplú záhradu by malo byť zvolené dobre osvetlené, na otvorenom priestranstve, slnečné. Už na konci leta môžete začať s jej stavaním a zariaďovaním. Práve v tejto dobe sa v záhrade zbiera rôzny rastlinný odpad. Mimochodom, semená a sadenice môžu byť vysadené v takom lôžku skoro na jar..

Ako urobiť teplú posteľ na neobrobenej pôde

Vytvorenie plnohodnotného a kvalitného teplého záhradného záhonu na neupravenej pôde bude trvať takmer rok, v ktorom už bude možné sadiť sadenice. Musíte začať s konštrukciou škatule z dosiek a potom ju naplniť rôznymi vrstvami organických látok.

Ako urobiť teplú posteľ na neobrobenej pôde

Prvá vrstva by mala byť drevnatá – sú to malé konáre stromov, hobliny. Ďalšou vrstvou je papier. Tu je vhodný odpadový papier: noviny, časopisy, baliaci papier, lepenka. Ďalej je humus alebo hnoj pokrytý vrstvou asi desať centimetrov. Je potrebný na udržanie vlhkosti a tvorbu živín. A posledná vrstva musí byť tráva.

Všetko, čo je v záhrade v lete nadbytočné (napríklad burina a vrcholy rastlín), postupne pridávame do teplého záhona. Raz za týždeň všetko výdatne zalejte. S touto starostlivosťou začne obsah záhrady hniť. A už na začiatku jari zostáva len pokryť vrchol desaťcentimetrovou vrstvou rozpadnutého lístia a môžete začať sadiť.

  Asistenti záhradníka z bežného obchodu s potravinami

Zariadenie „rýchlej“ teplej postele v krabici

Základ pre zázračné lôžko sa zvyčajne zráža z nepotrebných dosiek a niekedy je obvod postavený z betónu alebo stavebného kameňa. Výška stien škatule nemôže byť menšia ako tridsať centimetrov. Po inštalácii záhrady na svoje miesto ju postupne naplňte rôznymi organickými látkami.

Berte na vedomie, že pri plnení postelí vrstvami je potrebné vziať do úvahy jednu veľmi dôležitú podmienku. Na úplnom dne škatule – dlho sa rozkladajúci odpad a v hornej vrstve – sa rýchlo rozkladá.

  • 1. – odpadový papier, vetvy kríkov a stromov, hrubé stonky;
  • 2. – odpad zo zeleninového a ovocného ovocia, pilín, potravinového odpadu;
  • 3. – opadané listy a malé bylinné rastliny.

Každú vrstvu môžete oddeliť rašelinou alebo hnojom a nezabudnite ich výdatne zalievať. Horná vrstva je pokrytá mulčovaním alebo akýmkoľvek zeleným hnojivom a ponechaná na zimovanie..

Na jar sa semená vysejú na hotový teplý záhon skôr ako na bežný záhradný záhon

V chladnom období sa všetky vrstvy postupne zmenšujú. Pred jarnou výsadbou ich bude treba trocha uvoľniť. Na začiatku jari musí byť celý obsah záhrady napojený teplou vodou alebo roztokom hnoja, aby sa spustil proces rozkladu a uvoľnilo sa teplo. Je vhodné pokryť povrch celej záhrady igelitom.

Na jar sa semená vysejú na hotový teplý záhon skôr ako na bežný záhradný záhon. Priehľadný film prispeje iba k zahriatiu koreňov rastlín. Klíčky sa objavia oveľa skôr a sadenice v takom lôžku budú rýchlejšie kvitnúť a dlho prinášať ovocie..

Účinnosť takejto postele bude trvať dva alebo tri roky. Hneď ako sa organický odpad úplne prehreje, posteľ sa prestane „ohrievať“. Potom môžete skúsiť pridať rastlinné vrstvy alebo môžete úplne aktualizovať obsah poľa..

Teplá posteľ s priekopou

Životnosť teplej postele je možné predĺžiť na dlhšie ako dva až tri roky. Jeho vytvorenie bude vyžadovať viac času a viac úsilia. Ale posteľ založená na vykopanom výkope vám bude slúžiť desať rokov.

  13 spôsobov, ako používať piliny vo vašej záhrade

Na mieste, ktoré ste vybrali pre budúcu záhradnú posteľ, musíte vykopať plytký priekop, hlboký asi päťdesiat centimetrov. Cez a v strede priekopy sú položené hrubé a silné konáre a kmene stromov, silné a objemné korene alebo nepotrebné dosky. Malé drevené štiepky, hobliny, piliny, odpad z kôry a stredne veľké konáre sa nalejú po okrajoch budúcej postele.

Ak je dno priekopy ťažké ílovité, potom by sa pred jej naplnením mala na celú základňu naliať vrstva jemného piesku a až potom by sa mala vytvoriť drevená vrstva. Ak sa lokalita nachádza v oblasti so studeným, drsným severným podnebím, potom prvou vrstvou môžu byť obyčajné plastové fľaše, tesne na seba naskladané. Zabránia chladu prichádzajúcemu z pôdy.

Teplá posteľ s kopaním priekopy

Drevnatá vrstva je úplne pokrytá obrátenou vrstvou pôdy vytvorenou z hustých koreňov bylinných rastlín a tesne pritlačená alebo pošliapaná. Zrazená drevená škatuľa je umiestnená na drenovej vrstve, ktorej výška je asi tridsať centimetrov, a potom sa striedavo naplní všetkými potrebnými komponentmi. Horná vrstva by mala byť kompostová pôda jedna k jednej.

V prvom roku sa odporúča pestovať uhorky a paradajky, cukety a baklažány, tekvicu a papriku na teplom záhradnom lôžku. Ale repa, reďkovka a rôzne zelené za to nestoja.

Pred výsadbou sa uvoľní iba vrchná vrstva pôdy. Po dvoch alebo troch sezónach sa vrchná vrstva zmení na vynikajúci humus, ktorý je možné použiť na kŕmenie v celej záhrade. A môžete ho nahradiť novým rastlinným odpadom..

Teplé postele majú radi výdatnú a pravidelnú zálievku, ktorá podporuje rast mikroorganizmov. Bez nich by teplá záhradná posteľ nedokázala splniť svoj účel. Preto je potrebné udržiavať vlhké prostredie, aby bol zaistený „spaľovací“ proces.