Zaujímavý spôsob, ako pestovať sadenice paradajok bez pôdy

Zaujímavý spôsob, ako pestovať sadenice paradajok bez pôdy

Nemyslite si, že na pestovanie paradajok absolútne nepotrebujete pôdu – budete ju potrebovať, ale už v posledných fázach pestovania tejto rastliny. Ale keď klíčite semená a čakáte, kým sa objavia prvé listy, môžete úplne bez zeme..

Tento spôsob pestovania rastlín je život zachraňujúcou kotvou pre záhradníkov, ktorí si nenašli čas na prípravu pozemku na pestovanie sadeníc. Na použitie tejto metódy pestovania budete potrebovať plastové nádoby a tiež mrazenú pôdu (pre fázu zberu).

Na pestovanie sadeníc paradajok bez pôdy budete potrebovať:

  • Priehľadné plastové nádoby, veko musí byť tesne uzavreté. Môžete použiť boxy na koláče alebo zmrzlinu, jednoduché jedlá budú stačiť. Jediným dôležitým bodom je výška nádoby, mala by byť najmenej 7 centimetrov a nie viac ako 10 centimetrov.
  • Toaletný papier alebo suché obrúsky.
  • Pinzeta
  • Čistá voda.
  • Postrek.

Kultivácia paradajok bez pôdy začína štandardným spôsobom, semená sa spracujú pomocou manganistanu draselného, ​​zahrejú, stvrdnú a namočia do vody. Odporúča sa vziať viac semien, pretože nie každý môže klíčiť.

Ďalej sa odoberie plastová nádoba, na jej dno sa položia suché obrúsky alebo toaletný papier

Ďalej sa odoberie plastová nádoba, na jej dno sa položia suché obrúsky alebo toaletný papier, malo by byť asi 5-7 vrstiev. Po rozložení musí byť papier navlhčený vodou, hlavnou vecou nie je to preháňať. V nádobe by nemala byť prebytočná voda, ak tam je, musí sa ihneď vypustiť.

Predtým namočené semená sa nanesú na obrúsky pinzetou. Je dôležité, aby medzi semenami bola vzdialenosť, inak je možný koreňový plexus..

Po rozotretí semien musí byť nádoba uzavretá vekom a premiestnená na teplé miesto. Optimálna teplota na klíčenie semien paradajok je asi 25-27 stupňov. Každý deň musíte na niekoľko minút otvoriť veko nádoby, aby semená mohli „dýchať“, musíte ich tiež postriekať vodou. Niekde za 3-5 dní sa vytvoria prvé výhonky.

  Rozvoj panenských krajín bez kopania

Po vytvorení prvých výhonkov je potrebné nádobu presunúť na najjasnejšie miesto. Cez deň musíte udržiavať teplotu v rozmedzí od 17 do 20 stupňov a v noci by mala byť teplota 14-17 stupňov. Ak je teplota vyššia ako táto, existuje riziko, že sadenice začnú rýchlo rásť nahor. Nebojte sa preto vpustiť chlad do miestnosti, kde sa nachádzajú nádoby so semenami. Pokiaľ je to možné, v noci môžete sadenice osvetliť pomocou žiaroviek.

Pre väčšiu dôveru v zdravie rastliny môže byť kŕmená špeciálnymi tekutými hnojivami. Sadenice sa uchovávajú v nádobách, kým sa neobjaví prvý list, a potom sa transplantujú do zeme..

Sadenice sa uchovávajú v nádobách, kým sa neobjaví prvý list, a potom sa transplantujú do zeme.

Je lepšie transplantovať paradajky neskoro popoludní. Sadenice sa vyberajú starostlivo: najsilnejšie kríky sa vysadia do zeme a najslabšie sa vyhodia. Sadenice vybrané na transplantáciu musia orezať koreň (ak sa rozvetvuje) tak, aby jeho dĺžka bola na úrovni výšky sadenice..

Ak sa paradajky pestujú v kvetináčoch, potom musí existovať drenážny otvor. Zalievanie rastlín by sa malo vykonávať teplou vodou. V noci by mali byť paradajkové hrnce pokryté fóliou a umiestnené na tmavom a teplom mieste. Cez deň sa film odstráni a sadenice sa premiestnia do svetlej miestnosti. Ďalej, v závislosti od rastu paradajok, je potrebné do kvetináčov pridať pôdu..

Vo všetkých ostatných ohľadoch sa pestovanie paradajok bez pôdy nelíši od bežných.