Zimný výsev paradajok

Zimný výsev paradajok

Mnoho obyvateľov stredných a severných šírok je veľmi dobre oboznámených so spôsobom pestovania sadeníc paradajok na parapete. Táto starostlivá úloha je časovo náročná a zaberá veľa miesta. Teraz však existuje sľubné riešenie, ako sa vyhnúť všetkým týmto problémom – toto je zimný výsev paradajok. Metóda ešte nie je taká rozšírená, ale experimentálni záhradníci budú môcť v blízkej budúcnosti vyhodnotiť jej výsledky, keď zvládli jednoduchú poľnohospodársku techniku ​​neskorého výsevu paradajok. Okamžite môže vyvstať veľa otázok: aké odrody je možné pestovať týmto spôsobom, ako zasiať bez toho, aby ste riskovali, že zostanete bez plodiny, aké výhody to má? Skúsme im odpovedať.

Výhody zimného výsevu paradajok

Výhody zimného výsevu paradajok

Tajomstvo dobrého výnosu tohto druhu kultivácie spočíva v tom, že tento proces je v prírode najprirodzenejší. Presne takto sa to plánovalo, aby semeno z ovocia padlo na zem na konci jesene, bolo celú zimu pod snehovou pokrývkou a na jar išlo spolu s roztopeným snehom hlboko do pôdy a vyklíčilo hneď, ako zem sa zahriala od jarného slnka. Zimné kalenie robí semená odolnejšími a kríky paradajok z nich sú menej náchylné na choroby a škodcov..

Podľa vedeckej terminológie sa zimný výsev nazýva stratifikácia semien, to znamená reprodukcia prirodzeného procesu. Preto zimné paradajky pestované prírodným spôsobom pre rastlinu poskytujú neobvykle dobrú úrodu. Navyše sa tieto rastliny zvyčajne neboja teplotných poklesov ani chladného, ​​daždivého leta, keď bude možné postele jednoducho izolovať konvenčnými prostriedkami, a nie transplantovať rozmarné paradajky do skleníka. Proces plodenia bude navyše pokračovať až do neskorej jesene. Výsev pod zimou bude teda skutočnou spásou pre obyvateľov regiónov, kde podmienky nie sú pre rast paradajok najpriaznivejšie..

Zimný výsev paradajok pod slamu

Zimný výsev paradajok pod slamu

Ďalšou nespornou výhodou tejto metódy výsadby je, že sa nebudete musieť hrať s malými semenami paradajok, môžete vysádzať celé ovocie, čo záhradníkovi výrazne zjednodušuje úlohu. Najlepšie je použiť šťavnaté prezreté paradajky z najsilnejších rastlín. Pred vysadením niekde na začiatku novembra ich budete musieť odtrhnúť..

Najprv musíte vykopať malé diery, hlboké asi 15 centimetrov. Ich dno bude potrebné posypať pár zhnitými slamami a potom zasadiť celé paradajky. Môžete použiť nielen čerstvé ovocie, ale aj nakladané alebo solené, ale nespracované octom. Jamy s ovocím sa potom znova naplnia až na vrchol slamou a dodatočne dobre zamulčujú celú záhradu až do jari.

Semená, ktoré sú vo vnútri paradajok, v tomto stave prežijú celú zimu a s nástupom jari vyklíčia, hneď ako sa začne piecť jarné slnko. Keď sa sneh už roztopil, ale ešte nebolo ustálené teplé počasie, bude potrebné lôžkam poskytnúť prístrešok pod fóliu, aby boli prvé výhonky chránené pred mrazom.

V priemere po 7 dňoch v mini skleníku môžete očakávať prvé výhonky, objavia sa v skupinách po 7-25 kusoch, to je to, koľko sadeníc môže dať jedno ovocie. Najdôležitejšou vecou teraz bude veľmi starostlivo ich oddeliť od seba a dať ich na trvalé miesta. Zimné sadenice budú samozrejme o niečo nižšie ako sadenice pestované v domácom teple, ale o mesiac sa im to vyrovná a dokonca predbehnú rast, pretože zimné plodiny budú životaschopnejšie na otvorenom priestranstve..

Zimný výsev paradajok na kompost

Zimný výsev paradajok na kompost

Pri výrobe domáceho kompostu si pri použití kuchynského odpadu všimnete, že semená zo zhnitých paradajok intenzívne klíčia aj tam, kde nie sú potrebné. Takúto vitalitu semien paradajok je možné použiť na vlastné účely na pestovanie nádherných sadeníc na jar priamo v kompostovisku. Je dobré, keď má farma jamu s kompostom, ale aj keď tam nie je, bude možné na mieste prideliť plochu 1 kubický meter a vysypať na ňu vedro kompostu..

Poľnohospodárska technika zimnej výsadby na kompost je veľmi jednoduchá: nebudete potrebovať ani špeciálne otvory, stačí na pripravené lôžko rozložiť celé paradajky a zasypať ich konármi alebo ich jemne posypať zeminou. Cez zimu paradajky zhnijú a semienka skončia v komposte. Po nástupe jari a roztopení snehu je možné umiestniť aj malé záhon pod prístrešok, aby boli výhonky chránené pred nočným jarným chladným počasím. Hneď ako sadenice získajú prvé listy, môžu byť už vysadené svojim kompostom, najskôr v dočasnej izbovej škôlke, a potom spolu so zvyškom sadeníc pod holým nebom.

Niet pochýb o tom, že výsev paradajok v zime je dobrým riešením pre mierne podnebie. Skúsení záhradníci však neodporúčajú okamžite úplne prejsť na túto metódu. Výsadbu bude možné rozdeliť, napríklad pestovať polovicu sadeníc ako obvykle na parapete a pokúsiť sa druhú časť stiahnuť pomocou navrhovaných metód. To umožní prispôsobiť zimné plodiny vášmu podnebiu a vyhnúť sa prípadným rizikám straty celej úrody paradajok. Je tiež dôležité používať iba čisté odrody paradajok, pretože hybridné výsevy nemusia spĺňať očakávania, pokiaľ ide o výnos..

Zimný výsev: sejeme pred zimou (video)

Zimný výsev. Vysievame pred zimou. Stránky "Záhradný svet"Zimný výsev. Vysievame pred zimou. Stránky