Ako získať dobrú úrodu ríbezlí

Ako získať dobrú úrodu ríbezlí

Mať osobný pozemok, je hriech nevysadiť naň aspoň niekoľko kríkov ríbezlí. Lahodné a zdravé bobule môžete jesť čerstvé, mrazené, na zimu vyrobené z džemu. Sú zdrojom vitamínu C, antioxidantov a ďalších užitočných látok, preto by ste rozhodne mali vyčleniť priestor na výsadbu tohto bobule.

Ale tu je tá smola: niektorí záhradníci nevedia, ako sa starať o kríky ríbezlí a sťažujú sa na nízky výnos. Príčin môže byť mnoho. Napríklad poškodenie rastlín patogénmi alebo škodlivým hmyzom. Výsledkom je, že bobule rastú tak malé a kyslé, že majiteľ ani nechce strácať čas ich zberom..

Každý môže dosiahnuť rekordné úrody, stačí len ukázať túžbu a zvládnuť niektoré z tajomstiev rastúcich kríkov.

Dobrá úroda ríbezlí je položená na jeseň

Od jesene si treba dávať pozor na zber. Okolo kríkov musí byť pôda uvoľnená, posypaná popolom z dreva (na 1 krík stačí literová nádoba popola), vykopať zemiakové šupky, ktoré budú v zime hniť.

Kmene sú pokryté zaburinenou trávou bez semien.

Cibulové šupky a šupky zo sušených zemiakov sú vrchným obväzom a postrekom proti škodcom.

Škrob je pre ríbezľové kríky nevyhnutný. Ak sa v zime pod zemiaky pravidelne vkladajú šupky zo zemiakov, dobrá úroda nebude trvať dlho..

Kontrola škodcov ríbezlí

Metódy zvýšenia výťažku ríbezlí bez chemikálií a hnojív

Hubenie škodcov začína po zmiznutí snehovej pokrývky. Vezmite kúsok starého gumeného návleku, pribíjajte ho na dlhú palicu a zapáľte. Každá vetva ríbezlí musí byť fumigovaná žieravým dymom, je to dobré preventívne opatrenie proti voškám, ktoré môže výrazne znížiť výnos bobule.

Organický chov ríbezlí netoleruje žiadne chemikálie. Ak chcete jesť organické bobule, pomocou nasledujúcej metódy sa zbavíte šupinatého hmyzu, vošiek púčikov a predídete múčnatke. Pred rozmrazením pôdy sa teda ríbezľové kríky zalejú vriacou vodou zo zalievacej nádoby. Netreba sa báť nepríjemných následkov, pretože voda, skôr ako narazí na konáre, sa stihne ochladiť na 70 stupňov a rastlina nehrozí popálením.

  Sibírsky céder

Na jar, keď puky práve začínajú kvitnúť, sa kríky postriekajú zmesou Bordeaux a rozptýlia sa v kruhoch kmeňa v niekoľkých polievkových lyžiciach močoviny.

O týždeň neskôr sa kríky opäť postriekajú, tentokrát infúziou vyrobenou z cibuľových šupiek. Na to potrebujete:

  • Varte polovicu vedra cibuľovej kôry s vriacou vodou a nechajte jeden deň. Potom sceďte a pred použitím pridajte vodu (na 1 diel nálevu, 2 diely vody).

Inač:

  • Cibulová kôra (200 g) sa naleje do 10 litrov teplej vody a nechá sa variť (5 dní), prefiltruje sa a použije sa bez riedenia.

Kríky ríbezlí dvakrát postriekajte cibuľovým nálevom, nabudúce zopakujte pred kvitnutím. Na každú rastlinu sa spotrebuje približne jeden liter infúzie.

Hnojenie ríbezlí na zvýšenie výnosov

Hnojenie ríbezlí na zvýšenie výnosov

Kvitnúce kríky ríbezlí je potrebné prihnojiť. Za týmto účelom nalejte pohár sušených zemiakových šupiek s 10 litrami vriacej vody, zabaľte nádobu a odložte ju, kým sa výrobok úplne nevychladne. Vrchný obväz sa aplikuje na korene v množstve 3 litre.

2 lyžice superfosfátu rozpusteného v 10 litroch vody sa aplikujú pod kríky počas tvorby vaječníka na ne. Ešte jedno pokropenie cibuľovou šupkou nezaškodí.

Zalievanie bobúľ je veľmi dôležité, musíte neustále sledovať, či je pôda pod kríkmi vlhká. Nie nadarmo sa divoké ríbezle nachádzajú v bažinatých oblastiach, kde sa cítia skvele.

Berúc na vedomie vyššie uvedené odporúčania pre starostlivosť o kríky, môžete dosiahnuť dobré výsledky a každoročne zbierať veľké sladké bobule.