Dodder: rastlinný parazit

Dodder parazit: ako bojovať, ako sa zbaviť záhrady. Popis, druhy. Foto

Dodder (Cuscuta) je nebezpečný druh buriny, ktorý môže veľmi poškodiť pestované rastliny rastúce v záhrade. Ak bol do rodiny Povilikovovcov zahrnutý iba jeden druh tejto buriny, dnes majú chovatelia asi 200 odrôd dodder. Uprednostňuje spolužitie vedľa úrody krmiva, melónov a zeleniny. Burina okrem iného ohrozuje zemiaky, ľan, okrasné kríky a stromy. Dodder má nepriaznivý vplyv na vývoj rastlín a spomaľuje priebeh metabolických procesov vo vnútri tkanív, v dôsledku čoho rastlina stráca silu a odumiera.

Charakteristiky a popis uhýbača

Dodder je jedinečná burina, ktorá nemá listy a korene a je to predĺžený kmeň, ktorý sa obaľuje okolo celej rastliny. Farba stoniek môže byť žltá, červená alebo svetlo zelená. Pomocou zvláštnych prísaviek sa prichytia k vegetatívnym častiam rastliny, infikujú pletivá a odsávajú šťavy. Choré rastliny takmer vždy odumrú. Podľa odborníkov na botanický výskum môže táto burina určiť polohu svojej koristi čuchom. Malé kvetinové kvety vytvárajú guľovité súkvetia bielej, ružovej alebo zelenej farby. Plody buriny po dozretí vyzerajú ako hrubý semenný struk, schopný dlhodobo si uchovávať klíčivé vlastnosti. Semená dodder sa navonok takmer nelíšia od semien svojich okupovaných kultúrnych rastlín. Z tohto dôvodu existuje obrovské riziko zasiatia karanténneho škodcu inými kvetmi..

Dodder sa vyznačuje rýchlym rastom a môže pokrývať veľké plochy. Napríklad jedno semeno buriny stačí na vytvorenie lézie s rozlohou viac ako 6 metrov štvorcových. Stonky so zvýšeným turgorovým tlakom v tkanivách si dlhodobo zachovávajú stabilitu v prípade poškodenia a nevysušujú. Kŕmne trávy, v ktorých sú prítomné zvyšky burín, rýchlo hnijú a sú nevhodné pre zvieratá. Dodder je považovaný za nosiča vírusových chorôb. Obsahuje toxické alkaloidy, ktoré spôsobujú rozsiahle prípady otravy dobytka.

Spôsoby, ako sa vysporiadať s podvodníkom

Spôsoby, ako sa vysporiadať s podvodníkom

Ako sa vysporiadať s podvodníkom

Preventívne opatrenia zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti tejto burine. Patrí sem predbežné ošetrenie semien pred sejbou, pretože existuje riziko kontaminácie semien škodcom. Ak sa vám v záhrade podarí nájsť stopy buriny, snažte sa nepoužívať semená zozbierané v blízkosti tohto miesta. Takýto výsevný materiál môže negatívne ovplyvniť zber, takže najlepšou možnosťou by bolo nákup vysokokvalitných semien v obchodoch predávajúcich tovar pre letné chaty a záhrady..

  Thuja

Hlavným dôvodom infekcie rastlín je však chorá pôda, v ktorej sa postupne hromadia semená tohto parazita. Aby sme sa ich zbavili, je potrebné pravidelne orať kus zeme do hĺbky stopky lopaty, aby sa urýchlilo klíčenie semien. Potom, čo sa objavia prvé výhonky, je možné burinu ľahko nájsť a zničiť. V tomto mieste môžete zasadiť pšenicu alebo ovos, aby bola pôda správne vyčistená. Na takýchto plodinách koder nebude môcť parazitovať. Ďalším spôsobom, ako stimulovať rast buriny, je výdatné zalievanie pôdy na jar alebo na jeseň. Dodder potrebuje jedlo a nie je prispôsobený na vývoj oddelene od ostatných rastlín. Keď nie je k dispozícii žiadny vhodný živný materiál, burina časom uhynie..

Ak podvodník zaplnil pomerne veľkú plochu lokality, potom budú musieť byť všetky rastliny pokosené a spálené. Iba tak môže byť záhrada chránená pred ďalším obsadením škodcom. Nečakajte, kým burina zakvitne. Na západe sa používajú špeciálne plynové plameňomety na boj s úskokom pre nakazené vinice a polia. V našej oblasti sa táto technika zriedka používa z vlastných dôvodov..

Neodporúča sa používať čerstvý hnoj ako hnojivo do pôdy, je lepšie použiť humus. Pri kompostovaní hnoja semená burín odumierajú.

Chemikálie

Ak všetky opatrenia súvisiace s preventívnymi a agrotechnickými opatreniami neviedli k požadovanému výsledku, stojí za to pokúsiť sa odstrániť hádanku pesticídmi. Oblasť očistená od výhonkov buriny sa zaleje roztokom dusičnanu amónneho a síranu amónneho s prídavkom etylhexylových solí. Berte však do úvahy skutočnosť, že spolu s škodcom môžu uhynúť aj iné rastliny. Žiaľ, nie je možné sa s ním vyrovnať s inými fungicídmi, napríklad so síranom meďnatým, petrolejom alebo kyselinou sírovou..

Herbicídy odolávajú iba mladým podvodníkom. Po odkvitnutí burina zvyšuje odolnosť voči chemikáliám. Dôležitým bodom je skutočnosť, že ošetrenie roztokmi herbicídov sa musí vykonávať po zalievaní alebo daždi. To urýchli vstrebávanie toxínov..

  Ako sa správne starať o tuje

Reitar, Zenkor Liquid alebo Gezagard sa často používajú ako lieky, ktoré účinne bojujú proti parazitom parazitujúcim na ovocných a zeleninových plodinách. Mrkva sa spracováva s použitím Reytaru a Stompy v rovnakých pomeroch. Prípravky zahraničnej výroby, napríklad Titus a Targa, sa považujú za vynikajúci liek na burinu tohto druhu. V každom prípade je pre úplné zotavenie rastlín a uvoľnenie miesta od škodcu najlepšie hľadať integrovaný prístup k riešeniu tohto problému a súčasne uplatňovať chemické a agrotechnické opatrenia..

Ľudové metódy a recepty sa nebudú môcť vyrovnať s uhýbaním, takže by ste nemali strácať čas, ale používať účinnejšie prostriedky boja.

Dodder druh

Dodder druh

Za jeden z najbežnejších druhov burín v našich zemepisných šírkach sa považuje:

  • Polárny podvodník – je burina s bielymi kvetmi a dlhými tenkými žltkastými stonkami, ktoré postihujú prízemnú časť rastliny. Tento druh má vysokú plodnosť a poškodzuje strukoviny a melóny, ako aj okopaniny a menej nebezpečné buriny..
  • Alfalfa dodder – vyzerá ako silné glomeruly prepletené tenkými zelenkastými alebo žltkastými stonkami s plstnatým povrchom. Kvety sú malé, na spodnej časti tvoria listene. Burina sa živí rôznymi bylinnými rastlinami.
  • Ďatelina uhýba – stonky sú červené a pripomínajú nahromadenie plsti. Po odkvitnutí buriny sa ňou rastlina úplne zamorí. Kvety sú biele alebo ružové. Medzi rastlinami, ktoré sú často postihnuté takouto burinou, vychádzajú zemiaky, ľan, repa, lucerna a ďatelina..
  • Ľanové semienko – vyniká od ostatných odrôd tejto buriny zelenými výhonkami, ktoré sú strednej hrúbky. Kvety sú žlté, tobolka semien obsahuje jednoduché alebo dvojité semená. Tento úskok je hlavným nebezpečenstvom pre repu, priemyselné plodiny a iné buriny..
  • Hop hoper – stonky sú šnúrové, sfarbené do tmavočervena alebo hneda. Ich hrúbka je asi 3 mm. Kvety sú ružové. Vytvárajú podlhovasté hrozny, ktoré dorastajú do dĺžky 2,5 cm. Tento škodca sa živí šťavou z okrasných ovocných stromov a kríkov umiestnenou v záhrade..
  • Európsky Dodder – hrozba pre tabakové rastliny, ďatelinu, kríky ríbezlí a orgován. Stonky tohto poddaného sú tenké, s načervenalým odtieňom. Biele alebo ružové kvety sa zhromažďujú v guličkách v tvare gule, ktorých priemer je asi 1,5 cm.
  • Dodder jednostĺpcový – má silné rozvetvené výhonky, v časti nepresahujúce hrúbku 2 mm. Kvety sa zbierajú vo forme nadýchaných kláskov. Burina sa živí drevitými a krovinatými odrodami rastlín, ako je hrozno, bavlna, repa, slnečnica, žihľava a quinoa.
  • Tymiánová úchylka – predstavuje hrozbu pre ľan, ďatelinu, lucernu, palinu, zemiaky, ako aj pre ostatné buriny. Parazit so svojimi červenými alebo žltými tenkými stonkami podobnými vláknam pokrýva rastlinu v spodnej časti a pokrýva ju súvislou vrstvou plsti. Biele s ružovým nádychom, zaoblené kvety majú malé stopky.
  Jedlovec

Dodder burina: ako sa vysporiadať so závodom (video)

DÁMA-PLEŤ-PARAZIT! AKO BOJOVAŤ TÚTO KVARANTÍNNU RASTLINU.DÁMA-PLEŤ-PARAZIT! AKO BOJOVAŤ TÚTO KVARANTÍNNU RASTLINU.