Jarné spracovanie jahôd

Jarné spracovanie jahôd

S príchodom jari sa mnoho letných obyvateľov obáva o stav jahodových kríkov. Po dlhej a studenej zime potrebujú tieto rastliny špeciálne ošetrenie, ktoré im v budúcnosti umožní zvýšiť výnos bobúľ. Vzniká množstvo otázok týkajúcich sa sušených listov a ornice, prevencie chorôb a boja proti škodcom a hnojenia. Pokúsme sa zistiť každého z nich..

Namiesto obvyklého odlamovania starého lístia, uvoľnenia pôdy, postreku a hnojenia to môžete urobiť. Tieto činnosti zaberajú veľa voľného času a poskytujú minimálny úžitok. Skúste si svoju prácu zorganizovať takto:

  • V prvom rade zozbierajte mulčovaciu vrstvu na jahodové záhony, ktoré počas zimy nestihli zhniť..
  • V prípade potreby obnovte alebo opravte drevené nárazníky, ktoré obklopujú záhradu.
  • Pridajte do pôdy vrchný obväz (podľa vlastného uváženia – organický alebo minerálny).
  • Vykonajte preventívne opatrenia na ochranu rastlín pred škodcami a chorobami. Používajte špeciálne sprejové prípravky.
  • Mulčujte jahodové záhony.

Čistenie záhonov s jahodami

Najdôležitejšou vecou na jar je vyčistiť všetok zvyšný mulč z jahodových záhonov. Na kompost bude stále užitočný. Takéto čistenie umožní rýchlejšie zahriatie pôdy, čo má veľký význam pre rast a vývoj jahodových kríkov. Teplá pôda urýchli nástup zelenej hmoty a tvorbu vaječníkov.

Jarné kŕmenie jahôd

Jarné kŕmenie jahôd

Hnojivá sú pre túto plodinu nevyhnutné na stimuláciu rastu a vývoja. Každý letný obyvateľ si môže vybrať jeden z typov obväzov v závislosti od profesionálnych preferencií – minerálnych alebo organických.

Môžete použiť komplexné hnojivo pozostávajúce z vody (veľké vedro), kravského trusu (pol litra), síranu amónneho (1 polievková lyžica) alebo vody a nitroammofosky (1 polievková lyžica).

Pestovateľom, ktorí si vybrali organické, sa ponúkajú tieto recepty:

  • Mullein a voda v pomere 1 až 10.
  • Hydinový trus a voda v pomere 1 ku 12.
  • Bylinná infúzia na báze mladej žihľavy.

Pri hnojení nenechajte spadnúť na listovú hmotu, polievajte iba pod kríkom.

  Príprava ríbezlí na zimu

Ochrana a mulčovanie jahodových škodcov

Ochrana a mulčovanie jahodových škodcov

Postrek jahodových plantáží sa musí vykonávať pri teplote vzduchu najmenej 18 stupňov Celzia a vždy pred kvitnutím. Takáto preventívna liečba v budúcnosti zabráni škodlivému hmyzu a ochráni pred mnohými chorobami. Vhodné sú chemikálie ako „Caesar“ alebo „Taurus“ alebo lieky na prírodnej báze (napríklad „Fitoferm“)..

Skúsení letní obyvatelia odporúčajú použiť neštandardný spôsob spracovania jahodových kríkov. Na spracovanie potrebujete horúcu vodu zahriatu na asi šesťdesiat stupňov. Pomocou kanvy s jemným postrekovačom musíte zalievať každý krík a pokiaľ možno aj každý list. Takáto „sprcha“ pre jahodové kríky bude nielen chrániť pred hmyzom, ale v blízkej budúcnosti ovplyvní aj veľkosť bobúľ..

Ďalším dôležitým krokom v starostlivosti o jahodové kríky je mulčovanie pôdy. Mulč z minulého roka sa zbieral tak, aby nezasahoval do zahrievania pôdy. Teraz, keď sa postele dostatočne zahriali, môžete položiť novú vrstvu mulča. Táto spoľahlivá a osvedčená ochrana sa nanáša na povrch postelí približne koncom apríla – začiatkom mája..

Odporúča sa vybrať materiál na mulč, ktorý nielen udrží vlhkosť v pôde a bojuje proti burinám, ale stane sa aj prírodným antiseptikom. Na tento účel sú ideálne borovicové a smrekové ihly. Špecifická aróma týchto rastlín pomôže odolávať akejkoľvek chorobe..

Ak tento druh mulča nemáte k dispozícii, môžete použiť slamu. Je pravda, že to má svoje výhody a nevýhody. Navyše – dokonale preniká vodou a nedovolí hnilobe ovocia. Mínus – škodlivý hmyz sa často usadzuje v slame.

Pokiaľ ide o listy z minulého roka na jahodových kríkoch, tie časom samy odpadnú – nemá zmysel ich odrezávať. Sušené listy doplnia mulčovaciu vrstvu na jahodových záhonoch.

Vlastnosti jarnej starostlivosti o jahody (video)

Vlastnosti jarnej starostlivosti o jahodyVlastnosti jarnej starostlivosti o jahody